فهرست مطالب
لرزش سگ

در چه شرایطی لرزیدن بدن سگتان خطرناک است ؟

قطعا دانستن دلیل لرزش سگ تان اهمیت خیلی زیادی در حفظ سلامتی آن دارد ، و شما بعنوان حامی و صاحب سگ باید بدانید چه لرزش هایی برای سگتان هشدار دهنده و خطرناک است.
دانستن علائم هشدار دهنده که نشان می دهد که لرزش بدن سگتان خطرناک هست و با نشاهده این علائم باید به دامپزشک مراجعه کنید به شرح زیر است :

  • در صورتی که لرزش سگتان با علائم دیگری مانند اسهال ، بی حالی ، عدم تعادل و استفراغ همراه باشد.
  • در صورتی که لرزیدن بدن سگتان در اثر خوردن خوراکی خاص اتفاق افتاده باشد.
  • . اگر حرکات پت شما نشان از اضطراب داشته باشد ، گوش هایش به عقب داده شده ، نفس نفس زدن بی مورد با دهان خیس ، می تواند نشان دهنده استرس در سگ ها باشد.
  • اگر لرزیدن بدن سگ مشخص نیست و حتی در هنگام بازی و یا استراحت و خواب بروز کند.
  • سرماخوردگی نیز یکی از عوامل مهم در لرزش سگ ها می باشد که با معاینه پزشک مشخص می شود.

حتی سگ هایی که ژاکت کلفت و کلاه ست کرده باشند ، میتوانند لرزش داشته باشند این به این دلیل است که سرما تنها چیزی نیست که باعث لرزش در سگ ها میشود ، سگ ها اغلب به دلایل بی ضرر می لرزند ، اما گاهی اوقات لرزش سگ میتواند مانند فریادی برای کمک خواستن باشد.

سگ عروسکی پتو پیچ

علت لرزش سگ چیست ؟ و چه زمانی باید اقدامی انجام دهیم ؟

در این مقاله 6 دلیل رایج برای لرزش سگ ها و آنچه شما میتوانید برای کمک به آنها انجام دهید آورده شده است.

1. لرزش سگ بخاطر سرد بودن محیط

ساده ترین پاسخ که چرا سگ من می لرزد این است که آنها در اثر سرما سردشان است و لرزیدن آنها یک واکنش غیر ارادی محسوب میشود ، که برای پمپاژ خون بمنظور افزایش دمای بدن و جلوگیری از هیپوترمی ( سرمازدگی ) طراحی شده است .
سگ های کوچکتر مانند شیهواوا به دلیل نداشتن جرم بدن و کم بودن چربی و پوست کلفت از نژاد های بزرگتر بیشتر مستعد لرزیدن در اثر سرما هستند.
چه کاری باید انجام بدهیم اگر سگ ما در اثر کوچکترین اثر سرما شروع به لرزیدن میکند ، ابتدا اینکه حدالامکان سگ خودتان را در معرض سرما قرار ندهید ، ژاکت و کت مخصوص سگ هم میتواند به آنها کمک کند تا گرم بمانند و لزش را از بین ببرند .
دقت داشته باشد که فراهم کردن مکانی برای سگتان که در معرض سرما نباشد از مسائل مهم می باشد از جمله فراهم کرد پتویی که در زمان خوابیدن برویش بکشید همینطور بهتر است مکان استراحت پت خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی قرار دهید.

  آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان

2. لرزش سگ بعلت هیجان بیش از حد

اغلب سگ ها وقتی خوشحال و یا هیجان زده میشوند شروع به لرزیدن میکنند ،هیچکس دلیل این مسئله را نمیداند ، اما یک نظریه این است که لرزیدن سگ در اثر هیجان زدگی تجلی بیرونی احساسات شدید یک سگ است ، در این نوع لرزیدن هیچ خطری وجود ندارد و به محض آرام شدن سگتان لرزش بدن او نیز آرام شده و متوقف میشود.
در این حالت چه رفتاری از خود باید نشان بدهیم ؟ در بیشتر موارد میتوانید با خیال راحت این نوع لرزش سگ را نادیده بگیرید ، اما بعضی از رفتار شناسان سگ و گربه بر این باورند که اگر این رفتار زود مهار نشود باعث هیجان زدگیه بیش از حد و در نتیجه بیش فعالی میشود.
یکی از مهمترین مسائلی که باعث هیجان زدگیه شدید سگ میشود از بیرون آمدن اهالی خانواده میباشد که باعث هیجان شدید و در بعضی مواقع باعث بی اختیاری لحظه ای در ادرار کردن میشود .
توصیه میشود که در این مواقع وقتی از محیط خانه خارج شده و دوباره بعد از مدتی وارد خانه میشوید بهتر است که تا چند دقیقه ابتدایی مقداری کم محلی به سگ خود کنید و بعد از فرو کش کردن هیجان ابتدایی سگتان او را در آغوش بگیرید و یا با دادن خوراکی مورد علاقه اش او را بخاطر رفتار خوبش تشویق کنید.

لرزیدن سگ

3. لرزش سگ بخاطر استرس ، اضطراب و ترس

دیگر احساسات شدیدی که میتواند باعث لرزش سگ شما بشود، ترس و اضطراب است ، در حالی که لرز در این مورد به خودیه خود مضر نیست.
چه باید بکنید ؟ در این مواقع تمام تلاش خود را بکنید تا به سگ خود اطمینان دهید و در صورت امکان منبع استرس را از او دور کرده و یا از بین ببرید ، بعنوان مثال اگر سگ شما مستعد لرزیدن در هنگام رعد و برق است ، سعی کنید با معرفی اسباب بازی های درمانی و یا با ایجاد صدای دیگر سعی در مخفی کردن صدای رعد و برق کنید ، تا اینکه بتواند آرامش خود را حفظ کند.
بطور کلی اگر متوجه شدید چیزی بطور مداوم سگ شما را به حالت لرز در می آورد سعی کنید توجه او را به مسائل دیگر تغییر دهید ، سگ ها بطور کلی حیوانات درک کننده ای هستند و اگر خود شما استرس دارید ، مضطرب هستید و یا میترسید سگتان در تقلید احساسات شما بسیار خوب عمل میکند.
در شرایط خاص بهتر است خود شما نیز از عوامل استرس زا چشم پوشی کنید در اینصورت سگ شما میتواند آنها را تشخیص داده و بیاموزد که جای نگرانی وجود ندارد.

  بیماری اکتروپیون در سگ ها - دلایل ، علائم ، راه های پیشگیری و درمان
لرزش سگ بخاطر ترس

4. لرزیدن سگ برای جلب توجه

در بعضی موارد سگ ها از رفتار صاحبین خود می آموزند که با لرزیدن می توانند به خاصه خود برسند ، در این بین سگ هایی نیز وجود دارند که برای رسیدن به غذای مورد علاقه خود شروع به لرزیدن میکنند ، که البته این مورد بازخورد رفتار صاحبین سگ می باشد که سگ شرطی شده و برای رسیدن به خاصه خود شروع به لرزیدن میکند.
برای درمان لرزش سگ بخاطر جلب توجه بهتر است به یک مربی و یا رفتارشناس مجرب مراجعه کنید.

5. لرزیدن سگ بعلت درد یا بیماری

لرزش سگ ها حتی میتواند نشانه ای از درد کشیدن سگ شما باشد ، لرزیدن ماهیچه های سگ میتواند نشانه بیماری های جدی مانند دیس پمپ ، هیپوگلیسمی ، بیماری آدیسون و بیماری التهاب مغزی و بیماری های شایع تر مانند ناراحتی معده باشد .
به گفته کارشناسان لرزش مداوم میتواند نشانه ای از لرزش سندروم عمومی باشد که به آن سندروم شیکر نیز گفته میشود ، یک بیماری مزمن که با دارو میتوان آن را کنترل کرد.
اما در این مواقع به دنبال علائم دیگر بیماری باشید ، مثلا اگر لرزش همراه با رفتارهای غیر طبیعی است یا اینکه سگتان همراه با لرزش رفتارغیرعادی از خود نشان می دهد بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ شیهواوا در برف

6. لرزیدن سگ بخاطر کهولت سن

با افزایش سن سگ شما و ضعیف شدن ماهیچه ها لرزیدن پاها غیرمعمول نیست ، اما در پیری لرزیدن میتواند نشانه ای از آرتروز و یا درد نیز باشد .اگر متوجه شدید سگتان با بالا رفتن سنش شروع به لرزیدن میکند برای پیدا کردن علت لرزش سگ تان دامپزشک مراجعه کنید.

  کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها - نشانه ها ، علل ، پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.