گالری تصاویر نژاد گریت دین

فهرست مطالب

همه چیز درباره نژاد سگ گریت دین :

سگ گریت دین در کشور آلمان به ثبت رسیده است اما نام او یک نام دانمارکی می باشد ، البته پیشینه این نژاد نیز به کشور آلمان باز می گردد جسه سگ گریت دین بزرگ میباشد و در نر ها قدشان تا 86 سانتیمتر و در ماده ها تا 80 سانتی متر میرسد.

با اینکه جسه بزرگی دارند ولی آنها را میتوان در آپارتمان نیز نگهداری کرد ، اما باید آپارتمانی نسبتا بزرگ باشد تا بتواند به راحتی در آن فعالیت داشته باشد . 

سگ گریت دین سالخورده

سگ گریت دین نگهبان مناسبی برای کودکان می باشد و به راحتی با آنها کنار میآیند و همچنین همبازی مناسبی نیز می توانند برای آنها باشند ، میتوان گفت سگ های نگهبان فوق العاده ای هستند و صدای بلندی دارند که در مواقع خطر و اضطرار برای شما میتواند یک هشدار باشد.

درست هست که اندازه نژاد سگ گریت دین درشت می باشد ، اما برخلاف اندازه اندازه بزرگشان طول عمر نسبتا کوتاهی دارند بین 8 تا 10 سال معمولا عمر می کنند بهتر است که این نژاد را تا حد امکان تنها نگذارید چرا دچار اضطراب می شوند .

غذا خوردن سگ گرین دین

طبیعت آنها بسیار مهربان و بازیگوش میباشد ، گریت دین عاشق چیزی نیست جز اینکه در یک خانواده باشد و در تمام امورات خانواده شرکت کند ، زمانی که حس کند شما به حمایت نیاز دارید از پوشش یک سگ خانگی خارج شده و تبدیل به یک سگ نگهبان و تند خو میشود .

بسیار راحت آموزش می بیند ، نیاز به نظافت های طولانی ندارند و همچنین ریزش موی آنها بسیار کم میباشد ، گریت دین ها در جوانی بیشتر اجتماعی هستند ، بهتر است در پارک های اطراف خانه تان آنها را به گردش ببرید تا مهارت های اجتماعی خود را حفظ کنند.

تاریخچه سگ گریت دین (Great dane):

3000 سال قبل از میلاد مسیح در آثار باستانی معابد مصری نقش سگ هایی بلند قامت یافت شد ، که شباهت بسیار زیادی به گریت دین امروزی دارد بر طبق شواهد موجود این نژاد از ترکیب انگلیش ماستیف و ایریش ولف هاند به وجود آمده اند.

پیشینه این سگ آلمانی به زمانی باز میگردد که قوم ایرانی به نام آلان به آلمان کنونی کوچ کردند و این نژاد انگلیش ماستیف را با خود جا به جا کردند بر طبق افسانه های قدیمی میگویند در آن زمان این نژاد با یک خرس وحشی جنگیده و آن را شکست داده از آن پس مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفت ، و پس از آن با نژاد آیریش ولف هاند ترکیب و گریت دین امروزی بوجود آمد.

یکی دیگر از القاب گریت دین آپولو می باشد که در بین خدایان مصر باستان یکی از مهم ترین و پرقدرت ترین خدایان بوده است ، که به دلیل پر اهمیت بودن این سگ لقب آپولو را به او داده اند .

لازم به ذکر است که بدانید در انتهای سال 1800 میلادی وارد خاک آمریکا شده است و در سال 1880 بعنوان یک سگ اصیل آلمانی به ثبت جهانی رسید.

جایزه دادن به سگ گریت دین
سگ گریت دین ایستاده

مشخصات ظاهری سگ گریت دین :

گریت دین هیکلی بزرگ و ظاهری عضلانی و بسیار زیبا و اشرافی دارد ، گوش های بزرگ آنها حالت افتاده دارد و بینی سیاهی دارند که سوراخ های آن نسبتا باز می باشد ، لب هایشان نیز کمی به سمت پایین متمایل می باشد ، گریت دین گردنی بلند و رو به بالا ، سینه و بازوهایی عضلانی دارند و دندان های آنها به شدت قوی و محکم است و همینطور سری مستطیل شکل دارند.

سگ گریت دین سالخورده

موهایشان متراکم کوتاه و ضخیم می باشد و به رنگ های سیاه و سفید ، حنایی و بلوطی هستند که هم بصورت تک رنگ دیده شده اند و هم خالدار آنها موجود هست ،وزن آنها در نرها بین 54 الی 90 کیلوگرم و در ماده ها بین 45 تا 54 کیلوگرم میباشند.

تغذیه مناسب سگ گریت دین :

سگ های گریت دین مستعد نفخ هستند ، برای اینکه دچار نفخ نشوند بهتر است قبل از پیاده روی و بعد از آن از غذا دادن به این نژاد خودداری کنید ، بهتراست وقتی یک سگ گریت دین را از فروشنده میگیرید برنامه غذایی آن را نیز دریافت کنید تا از ایجاد مشکلات گوارشی جلوگیری شود .

در مدت های طولانی می توانید به تدریج برنامه غذایی آن را تغییر دهید ، اما ابتدا اطمینان حاصل کنید که این تغییرات او را دچار مشکلات هضم غذا نمیکند ، در صورت مشاهده هرگونه مشکلی سریعا آنرا به یک دامپزشک برسانید.

غذا خوردن سگ گرین دین

بعد از غذا دادن به گریت دین به میزان فعالیت آنها توجه کافی داشته باشید ، تا دچار مشکل اضافه وزن و چاقی نشوند ، دقت لازم را به خرج دهید چرا که افزایش وزن این نژاد باعث کاهش طول عمر آنها نیز می شود. 

تغذیه سگ بالغ و توله سگ گریت دین بسیار باهم متفاوت می باشد ، برای مثال به راحتی میتوان به یک توله گریت دین شیر گرم یا ولرم داد اما برای گریت دین بالغ باید شیر را با مقداری آب رقیق کنید تا دچار مشکلات اسهال و روده نشوند.

نگهداری موها و آراستن سگ گریت دین :

ریزش موهای گریت دین نسبت به دیگر نژادها کمتر می باشد ، پوشش خارجی آنها کوتاه و صاف می باشد اما به هفته ای یکبار برس کشیدن جهت برداشتن بافت های مرده نیاز دارند ، در ماه های بهار و پاییز ریزش موی بیشتری نیز خواهد داشت.

سگ گریت دین بزرگ

ناخن های گریت دین را حداقل باید بکبار در ماه کوتاه کنین ، و گوش هایشان را باید با گلوله ای از پنبه و شوینده مخصوص گوش تمیز کنید تا دچار عفونت و قرمزی نشوند ، هفته ای یکبار نیز باید دندان های آنها را مسواک بزنید تا از بوی بد و ایجاد جرم بروی دندان هایشان جلوگیری شود.

هر زمان احساس کردید نیاز به حمام کردن دارند آنها را حمام کنید اما ممکن است هنگام حمام مقاومت نشان داده و ناسازگار و لجوج شوند که در اکثر مواقع میتوان از یک گرومر حرفه ای کمک گرفت.

پنجه های دست گریت دین

آموزش و تربیت سگ گریت دین :

آموزش دادن سگ گریت دین باید از تولگی انجام شود ، قرار دادن او در کنار طیف گسترده ای از مردم و در مکان های مختلف و عمومی می تواند نقش بسزایی در اجتماعی شدن او داشته باشد ، بهتر است در تولگی فرمانبرداری را به آنها آموزش بدهید لازم به ذکر است که یاد دادن فرمان پذیری به سگ های بزرگ جسه مثل گریت دین خیلی مهم و همچنین سخت می باشد .

  سگ کن کورسو- معرفی کامل نژاد سگ کن کورسو اصیل ترین ماستیف ایتالیایی

درست است که نژاد گریت دین به ظاهر نژاد آرامی میباشد ، اما آنها نیز مانند سایر نژاد ها نیاز به فعالیت بدنی و ورزش دارند ، دو تا سه مرتبه پیاده روی سریع در روز می تواند انرژی آنها را تخلیه کند و برایشان کافی باشد.

تمرین با سگ گریت دین

گریت دین باید توسط کسی آموزش ببیند که آشنایی کافی با این نژاد را داشته باشد و بتواند به راحتی او را درک کند و در راستای آموزش دادن صحیح او قدم بردارد ، گریت دین به روش های سخت در آموزش پاسخی نمی دهد و آموزش دادن آنها قوانین خاص خود را دارد ، بهتر است از روش های تقویت مثبت در آموزش آنها استفاده شود.

زمانی گریت دین را از خانه به بیرون ببرید ( برای پیاده روی یا ورزش و یا حتی جا به جایی) باید بیش از حد مراقب این سگ درشت اندام و پرقدرت باشید ، آنها عاشق تعقیب کردن هستند و دوست دارند حیوانات کوچک مانند خرگوش و گربه را تعقیب کنند .

سطح تطبیق پذیری سگ گریت دین

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد گریت دین با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  سگ پیت بول - معرفی و بررسی کامل نژاد سگ آمریکن پیت بول

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت سگ گریت دین

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری نژاد گریت دین

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی سگ گریت دین

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

  معرفی تخصصی نژاد سگ ژرمن شپرد (تاریخچه،تغذیه،نگهداری،بیماریها)

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی سگ گریت دین :

weighing-machine-icon

وزن

54 الی 90 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

8 الی 10 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه در ماده ها 80 و در نرها 85 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ نگهبان و شکاری

بیماری های شایع سگ گریت دین

می توان گفت از لحاظ سلامت گریت دین یکی از سلامت ترین نژادهای سگ می باشد اما با این حال مستعد بعضی از بیماری ها نیز می باشند که در ادامه این مقاله به شایع ترین بیماری های این نژاد میپردازیم.

پیچش معده در سگ گریت دین :

زمانی اتفاق می افتد که در اکثر مواقع گاز یا مایع در معده جمع میشود و معده نمیتواند در مقابل آن مقاومت کند ، به همین دلیل معده دچار پیچ و تاب میشود و شروع به گشاد شدن می کند ، در این مواقع سگ سعی می کند با استفراغ محتویات جمع شده در معده را تخلیه کند این بیماری اکثرا در سگ های بزرگ رخ می دهد.

همینطور پیچش معده باعث میشود گردش خون قطع شود و به برخی از ارگان های بدن آسیب وارد میکند و اگر در حداقل زمان ممکن درمان نشود میتواند باعث مرگ سگ شما بشود ، پیچش معده می تواند مادرزادی باشد و یا بدلیل استرس زیاد در سگ بوجود آید و یا مصرف نادرست مواد غذایی نیز یکی از این دلایل می باشد .

Stomach twist in Great Dean dog

از نشانه های پیچش معده می توان به تهوع و استفراغ ، بی قراری ، ترشح زیاد آب دهان ، اشکال در تنفس و ضعف افسردگی و بی اشتهایی اشاره نمود ، هرگاه این علائم را دیدید به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید و توجه داشته باشید این بیماری درمان خانگی ندارد و اگر دیر پت خود را به دامپزشک ببرید ممکن است باعث مرگ او بشوید.

برای درمان این بیماری ابتدا دامپزشک با دارو و لوله های مخصوص سعی در تخلیه کردن معده سگ شما و برطرف کردن پیچش معده می کند ، ولی اگر این درمان ها پاسخگو نباشد در این مرحله با جراحی می توان آنرا برطرف کرد.

بیماری گلوکوم در سگ گریت دین :

گلوکوم یک عدم تعادل در تولید و تخلیه مایع چشمی می باشد، که باعث افزایش فشار چشم میشود ، گلوکوم معمولا بدون درد بوجود می آید و به مرور باعث آسیب به شبکیه چشم و تخریب آن و در نهایت نابینایی سگ خواهد شد ، لازم به ذکر است گریت دین مستعد این بیماری در هر دو چشم می باشد.

Glaucoma in dogs

بیرون زدگی دیسک در سگ گریت دین :

بیشتر یک عارضه عصبی می باشد در این بیماری به دلایل نامعلوم دیسک از جای خود که در مفاصل بین مهره ها می باشد بیرون زده و به ساختار عصبی فشار وارد میکند ، در اکثر مواقع این بیماری در سنین 3 تا 7 سال بوجود می آید.

ممکن است به هنگام بروز این بیماری و یا در روند درمان مشکلات عصبی سگتان را دچار اختلالات مثانه کند ، که باعث می شود حیوان شما به راحتی ادرار نکند در چنین مواقعی باید روزی سه یا چهار بار با تحریک دست و یا سوند مثانه سگتان تخلیه شود .

درمان بیرون زدگی دیسک در اکثر مواقع جراحی می باشد در صورتی که بیماری خفیف باشد پس از جراحی سه الی چهار هفته استراحت کامل برای حیوان شما نیاز می باشد، ولی اگر بیماری شدت داشته باشد می توان با نظر پزشک این زمان را تغییر داد.

دیسپلازی هیپ در سگ گریت دین :

با تشکیل نادرست مفاصل لگنی در این بیماری مفصل ران به لگن تکاملی غیر عادی خواهد داشت که باعث دررفتگی ناقص و یا حتی کامل لگن حیوان خواهد شد.

Hip dysplasia in Great Dane dogs

از علائم این بیماری عدم تحمل تمرین روزانه و یا فعالیت روزانه که با لنگیدن های طولانی و همچنین عدم ایستادن در طولانی مدت  همراه باشد میتوان تشخیص داد، این بیماری معمولا بین 5 الی 10 ماهگی خود را نشان میدهد .

درمان این بیماری بسته به سن حیوان شما و مرحله ای از بیماری که سگ شما در آن قرار دارد می باشد ، می توان فقط با دارو و استراحت بیماری را درمان کرد و ممکن است در مرحله ای نیاز به جراحی باشد .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟