گالری تصاویر نژاد پامرانین

فهرست مطالب

تاریخچه سگ پامرانین :

سگ پامرانین برگرفته از نژاد اشپیتز می باشد ، این نژاد در سال 19 هجری مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت.

سگی از گروه سگ‌های اشپیتز، نژاد پامرانین از سگ‌های سورتمه نواحی ایسلند و لاپلند مشتق شده‌است البته نام این نژاد از منطقه پامرانیا گرفته شده‌است و احتمالاً علت آن اصلاح نژاد و کاهش اندازه این سگها در این منطقه است.

مارتین لوتر ( کشیش متجدد و مترجم انجیل به زبان آلمانی و یک اصلاح طلب مذهبی ) یکی از  اشخاص معروفی می باشد ، که سگ پامرانین داشت و نام او را بلفرلین گذاشته بود.

پامرانین در ابتدا وزنی معادل 13 الی 14 کیلوگرم داشتند ، در قرن 16 میلادی از آنها برای کشیدن سورتمه استفاده می کردند ، اما با گذر زمان و بعد از قرن 19 میلادی به تدریج کاربرد و اندازه آنها تغییر کرد.

در سال 1761 نژاد پامرانین به انگلستان آورده شد و در بین اقشار مختلف مردم محبوبیت بسیار بالایی را کسب کرد ، در سال 1990 این نژاد بعنوان چهاردهمین نژاد در نمایشگاهی در نیویورک از بین 155 نژاد سگ برتر شناخته شد. 

Pomeranian-pic-2

مشخصات این سگ پامرانین :

سگ پامرانین ظاهری پفک مانند دارد ، چهره ای خندان و چشم هایی تیله ای و در ایران به دو دسته پامرانین روباهی و خرسی شناخته میشود .

با اینکه سگ پامرانین ریز جسه می باشد ، اما اجداد آنها سگ هایی بزرگ بوده اند و برای کشیدن سورتمه در قطب از آنها استفاده میشد ، این نژاد با غریبه ها رفتار دوستانه ای ندارد و بسیار پاس میکند ، آموزش آنها در خانه بسیار سخت می باشد.

رطوبت بالا و گرمای زیادتر از حد معمول باعث گرما زدگی آنها میشود ، رفتار این نژاد با بچه ها دوستانه است ، اما بخاطر جسه کوچکشان امکان اینکه در حین بازی کردن آسیب ببینند زیاد است.

سگ پامرانین با اینکه جسه ریزی دارد اما هنگام مواجهه با سگ های بزرگ هیچ ترسی نخواهند داشت و برای آنها به راحتی خط و نشان هم میکشند ، به همین دلیل باید بیشتر مراقب آنها بود تا این خصلت آنها باعث آسیب دیدنشان نشود.

سگ پامرانین بسیار خونگرم و وفادار میباشد و ارتباط دوستانه ونزدیکی با صاحبش خواهد داشت ، پامرانین ها بسیار باهوش هستند و سریع آموزش می بینند ، مناسب زندگی در آپارتمان هستند و فعالیت زیادی در روز نیاز ندارند و معمولا سی دقیقه فعالیت در روز برای تخلیه انرژی آنها کافی میباشد.

Pomeranian-pic-3

سگ پامرانین عاشق راضی کردن خانواده خود است ، اکثرا این نژاد مناسب افرا نسبتا مسن و کارمند میباشد ، زیرا وابستگی کمتری نسبت به بقیه نژاد ها دارند همینطور استقلال بیشتری نسبت به اکثر نژاد ها دارند.

این نژاد با اینکه کوچک اندام می باشد اما میتواند سگ های بزرگ تر از خود را به چالش بکشد ، این حیوانات احساسی ممکن است به راحتی پاس کنند که شاید خوش آیند همسایه ها نباشد .

تا زمانی که پامرانین ها ورزش و توجه کافی ببینند و در مجاورت گرمای زیادی قرار نگیرند بسیار راحت خود را با خانواده وقف می دهد و عضو دوست داشتنی خانه شما خواهد شد.

مشخصات ظاهری :

پوشش بدن سگ پامرانین پف پفی پشمالو و دو لایه میباشد ، گوش های مثلثی و ایستاده دارد که در تولگی بسیار کوچک است و در بزرگسالی بزرگ میشود ، چشمانی گرد و به هم نزدیک دارند و دمی برگشته و  پشمالو که حالت خوابیده ای دارد.

به رنگ های سفید ، حنایی ، برنز ، مشکی ، قهوه ای و کرم هستند اما اکثرا رنگ سفید حنایی آن از طرفداران بیشتری برخوردار است.

Pomeranian-pic-4

تغذیه مناسب برای پامرانین :

میزان غذای سگ پامرانین شما بسته به سن ، فعالیت و جسه متغیر می باشد ، یک سگ بسیار بیش فعال نسبت به سگی که روزانه روی یک نیمکت دراز می کشد و فعالیت به نسبت بسیار کمتری دارد میزان غذای بسیار کمتری نیز احتیاج دارد.

روزانه یک دوم تا یک چهارم لیوان غذای خشک با کیفیت که در روز به دو وعده تقسیم میشود مناسب یک سگ با فعالیت بدنی متوسط می باشد.

Pomeranian-pic-5

نگهداری موها و آراستن سگ پامرانین :

سگ پامرانین موهایی با حالت دولایه دارد ، لایه زیرین آن لطیف با موهایی کلکی شکل می باشد و لایه رویی موهایی بلند و صاف می باشد و انگار برق می زند.

یکی دیگر از زیبایی های این نژاد دم برگشته به سمت عقب آنها است که موهایی صاف و براق دارد و گویی باد آنها را به سمت عقب برگشت داده است، طبیعی است که این نژاد در ابتدا دارای همچین دمی نمی باشد ، و ماه ها طول خواهد کشید که دارای همچین دم زیبایی شوند.

موهای این نژاد را در هفته حداقل دوبار باید برس بکشید، تا چربی پوست پخش شود و هم از ریزش موهای آنها در خانه بروی مبل و لباس ها جلوگیری شود.

سگ پامرانین را بهتر است حداکثر هر پانزده روز یکبار حمام ببرید و اگر در بین دو حمام بوی نامطبوع گرفتند روی بدن آنها پودر مخصوص بریزید سپس برس بکشید.

Pomeranian-pic-7

کوتاه کردن ناخن های سگ پامرانین زمانی است که هنگام راه رفتن صدای برخورد ناخن ها را با سطح زمین میشنوید ، لازم به ذکر است که پنجه های این نژاد بسیار حساس می باشد.

امکان ابتلا شدن به عارضه های دندانی در سگ پامرانین زیاد است به همین دلیل حتما در هفته دو بار دندان های آن ها را مسواک بزنید.

هنگام حمام کردن و برس کشیدن حتما سطح پوست آنها را بررسی کنید ، قرمزی ، تورم و یا زخم وجود نداشته باشد ، داخل دهانشان را هر چند مدت یکبار بررسی کنید و چشم های آنها باید بدور از قرمزی و التهاب باشد .

Pomeranian-gallery-1

نگهداری پامرانین :

نژاد پامرانین سطح فعالیت متوسطی دارد و می تواند با نیم ساعت پیاده روی انرژی خود را تخلیه کند ، بسیار پیش می آید که حوصله آنها سر میرود و برای پیدا کردن سرگرمی جدید به اطراف خود می چرخند و دنبال وسیله ای برای سرگرمی هستند.

  معرفی کامل سگ گریت دین و بررسی کامل این نژاد

پس هواستان باشد که همیشه اسباب بازی ها و سرگرمی هایش در اطرافش باشد.

Pomeranian-pic-8

تمرین دادن و آموزش سگ پامرانین :

سگ پامرانین عاشق این است که همه توجه ها را به خود جلب کند ،  و یا چیزهای جدید بیاموزد و به دیگران نشان دهد تا مورد تشویق قرار گیرد ، یکی از راه های ایجاد ارتباط با آنها آموزش است.

جلسه های آموزشی باید کوتاه و پر هیجان باشد و برای اینکه فرمانی که به او آموختید را اجرا کند باید با او بسیار بازی کرده و تشویقش کنید.

بطور کلی در یادگیری بسیار با هوش و با استعداد هستند اما باید در هنگام آموزش دادن به او بسیار با صلابت و ثابت قدم باشید ، آنها همراه بسیار خوبی برای سالمندان نیز هستند و آنها را به راحتی سر ذوق می آورند.

سطح تطبیق پذیری سگ پامرانین

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی سگ پامرانین با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتاردر مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  معرفی کامل و تخصصی نژاد سگ هاسکی سیبرین(آموزش،تغذیه،رفتارشناسی...

رفتاردر مواجه با دیگر نژادها :

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت سگ پامرانین

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه نژاد:

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ پامرانین

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی و بدنی سگ پامرانین

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

  معرفی و بررسی کامل سگ پودل (باهوش ترین سگ دنیا)

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد پامرانین :

weighing-machine-icon

وزن

1.5 الی 3 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

12 الی 16 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه 18 الی 30 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ آپارتمانی

بیماری های شایع در نژاد پامرانین

آلرژی :

نژاد پامرانین می تواند دچار انواع آلرژی ها بشود که از معروف ترین آنها آلرژی غذایی میباشد ، علائم آن مالیدن زیاد صورت و یا لیسیدن بیش از اندازه پنجه هایش می باشد .

 درصورت دیدن این علائم پامرانین خود را زودتر به یک دامپزشک نشان دهید.

Allergy in dogs Pamranine

مشکلات چشمی در نژاد پامرانین :

نژاد پامرانین درصد خیلی زیادی امکان دارد که دچار مشکلات چشمی شود ، از جمله این مشکلات می توان به آب مروارید ، خشکی قرنیه و پاره شدن مجاری اشکی که اگر هرکدام از آنها به موقع تشخیص داده نشوند و روند درمان را به موقع طی نکنند میتوانند باعث نابینایی این فرشتگان کوچک شود .

در صورت مشاهده هرگونه قرمزی ، زخم و یا ریزش اشک بصورت غیر عادی در پت خود شدید به سرعت به یک دامپزشک مراجعه کنید.

Eye problems in Pomeranian dogs

دیسپلازی مفصل ران در سگ پامرانین :

یک شکل گیری غیر عادی در مفصل ران است که میتواند باعث درد و لنگ زدن حیوان بشود ، در این نژاد بسیار شایع است .

عوامل بوجود آورنده این بیماری میتواند ژنتیکی باشد یا عوامل محیطی و یا رژیم غذایی نامناسب باشد، در این حالت نیز سگ هایی که صدمه دیده اند برخلاف دیگر نژادها کمتر نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند ، و میتوانند خود را با شرایط وقف دهند و بدون هیچ مشکلی به زندگی خود ادامه دهند.

Hip dysplasia in Pomeranian dogs

بیماری لگ پرتس ( Legg-Perthes ) در سگ پامرانین :

اولین نشانه های خود را در 4 تا 6 ماهگی نشان می دهد ، اولین نشانه های آن لنگیدن حیوان و یا آتروفی عضلات می باشد ، این عارضه بیشتر در سگ های عروسکی دیده میشود.

در این بیماری خون رسانی به قسمت سر استخوان بزرگ پای عقب کم می شود و کم کم استخوان از بین می رود و بافت آن نیز تغییر می کند.

درمان این بیماری جراحی کردن می باشد ، که استخوان از بین رفته توسط جراح برداشته میشود و معمولا پت شما بعد از جراحی می تواند به راحتی و بدون درد به زندگی خود ادامه دهد .

Patella stretching in the Pamranian race

کشش کشکک در نژاد پامرانین :

بصورت در رفتگی  مچ دست و یا مفصل زانو ( غالبا از یک پای عقب ) می باشد ، که باعث میشود مفصل به داخل یا خارج از محل قرارگیری خود بلغزد و شدیدا باعث درد میشود.

نای فرو رفته در نژاد پامرانین :

این بیماری به این دلیل بوجود می آید که نای هوا را درون ریه میفرستد ، یکی از علائم این بیماری سرفه های خشک و سخت می باشد.

اگر پت شما دچار این بیماری است باید با او تمرین کنید که هنگام پیاده روی قلاده خود را نکشد و آرام در کنار شما راه بیاید  ، این بیماری با دارو و جراحی قابل درمان می باشد.

Trapped in the Pamranian race

مشکلات دندانی در سگ پامرانین :

ممکن است پت شما در زمان تولگی دچار بیماری های دندان و لثه شده باشد ،و اگر در زمان مناسب به این امر رسیدگی نشود ممکن است بسیار زود دندان های خود را از دست بدهد .

برای جلوگیری از این امر باید بسیار مراقب دندان های پت خود باشید و حتما بصورت دورهای دندان های پت خود را برای معاینه پیش دامپزشک ببرید.

هیپوگلیسمی در سگ پامرانین :

یک حالت غیر طبیعی افت قند خون می باشد که به درگیری سیستم عصبی منجر میشود ، این بیماری باید به سرعت درمان شود ، زیرا حتی یک مورد خفیف هیپوگلیسمی میتواند باعث مشکلات عصبی و یا حتی آسیب دائمی به مغز شود.

مطالب تصادفی

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟