فهرست مطالب

بیماری سگ ها:

در فصل تابستان مقاومت سگ ها در برابر گرما بسیار کاهش پیدا میکند و آنها دچار گرمازدگی میشوند ، گرمازدگی مشکلی است که در تابستان صاحبین سگ ها با آن رو به رو میشوند.

گرمازدگی اصطلاح رایجی است که برای هایپرترمی یا افزایش دمای بدن استفاده میشود ، اگر دمای بدن حیوان خانگی شما بیشتر از 103 درجه فارنهایت باشد غیر طبیعی یا اصطلاحا هایپرترمیک میباشد.
دمای بدن بالاتر از 106 درجه فارنهایت که با قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد یا محیط های خارجی مرتبط است را گرمازدگی می گویند ، دمایی بحرانی در حیوانات خانگی که میتواند باعث نارسایی عضو های داخلی بدن سگ و در نهایت مرگ آنها شود.

تکیه بر یخ برای گرمازدگی در سگ ها

گرمازدگی در سگ ها بسیار مورد خطرناکی میباشد ، آنها همانند انسان ها در سطح پوست غدد تعریق ندارند و گرمای بدنشان را از طریق غدد کف پنجه و نفس نفس زدن دفع میکنند ، زمانی حیوان شما دچار مشکل گرما زدگی میشود که حرارت محیط و رطوبت هوا افزایش پیدا میکند که در نتیجه باعث کم شدن آب بدن در سگ شما میشود.

گرمازدگی اصطلاح رایجی است که برای هایپرترمی یا افزایش دمای بدن استفاده میشود ، اگر دمای بدن حیوان خانگی شما بیشتر از 103 درجه فارنهایت باشد غیر طبیعی یا اصطلاحا هایپرترمیک میباشد.
دمای بدن بالاتر از 106 درجه فارنهایت که با قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد یا محیط های خارجی مرتبط است را گرمازدگی می گویند ، دمایی بحرانی در حیوانات خانگی که میتواند باعث نارسایی عضو های داخلی بدن سگ و در نهایت مرگ آنها شود.

تشنگی بخاطر گرمازدگی در سگ ها

یکی دیگر از راه های خنک شدن در سگ ها گشاد شدن عروق خونی میباشد ، رگ های خونی به ویژه در گوش ها و صورت منبسط میشوند و خون بیش از حد گرم شده را به سطح می آورند تا دوباره خنک شود .
سگ ها برای تخلیه انرژی خود روزانه نیاز به پیاده روی و ورزش دارند که بهتر است در فصل تابستان زمانی را برای پیاده روی آنها انتخاب کنید که آفتاب مستقیم بر آنها نتابد ، بهترین زمان میتواند در ساعات ابتدایی روز یا زمان غروب خورشید باشد .

تا جای ممکن در ساعات میانی روز سگ خود را از خانه خارج نکنید ، بهتر است بسیار مراقب تنها گذاشتن سگ خود در ماشین باشید ، سگ های بسیاری سالانه به واسطه بی توجهی صاحبین خود در فصل تابستان در ماشین دچار گرمازدگی تب و در انتها مرگ میشوند .

سگ ها به هیچ عنوان تحمل گرمای شدید را ندارند و مقاومت سگ ها در برابر گرمای شدید بسیار پایین می باشد ازین رو بهتر است برای برای گردش و پیاده روی روزانه دقت لازم را بعمل بیاورید ،در غیر اینصورت بغیر گرمازدگی در سگ هایتان باعث سوختگیه پنجه های سگتان میشوید.

علائم گرمازدگی در سگ ها :

اگر به علائمی که سگتان دارد توجه کنید بسیار زود میتوانید علائم گرمازدگی در سگ ها را دیده و متوجه شوید ، علائم گرمازدگی بسیار مشخص است و به راحتی میتوان آن را تشخیص داد .
تشنگی شدید ، سخت تنفس کردن ، قرمز لثه و زبان ، بزاغ غلیظ ، گیجی ، افزایش ضربان قلب ، خستگی ، استفراغ ، افزایش دمای مقعد ، کما و زمانی که پوست گردن را نیشگون بگیرید و به حالت اولیه باز نگردد . مشاهده خون داخل اسهال و استفراغ و همچنین داخل بینی نیز از علائم گرمازدگی میباشد.
درمان گرما زدگی در صورتی که شدید نباشد بسیار ساده و راحت است و نیاز به مراجعه به دامپزشک ندارد اما در صورت گرمازدگی شدید باید حتما به دامپزشک مراجعه کرد.

  بررسی تخصصی بارداری سگ و نحوه برخورد با سگ باردار
آب تنی برای گرمازدگی در سگ ها

دلایل ابتلای سگ ها به گرمازدگی :

از علت های شایعی که باعث گرما زدگی در سگ ها میشود میتوان بودن در حیات بدون داشتن دسترسی به آب خنک و سایه بان در یک روز بسیار گرم ، یا قرار داشتن طولانی زیر سشوار و یا ورزش و فعالیت شدید در گرما دانست . سگ هایی که بسیار هیجان زده میشوند یا بیش از حد فعالیت دارند بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار میگیرند .
بعضی سگ ها به نسبت شرایط جسمی خود میتوانند بیشتر دچار گرمازدگی شوند مانند سگ های پیر ، سگ ها دارای اضافه وزن همچنین سگ هایی با سابقه بیماری های قلبی و تشنج .
سگ هایی که دارای گوش های افتاده ، پوزه پهن و موهایی بلند نیز هستند بیشتر در معرض گرمازدگی هستند که نژاد هایی از جمله سگ پاگ ، بولداگ ، سنت برنارد ، باکسر ، شیتزو در این دسته قرار دارند . سگ های پوزه کوتاه راه تنفسی محدود تری دارند .

بغل کردن یخ توسط سگ

سگ هایی که به هر دلیلی پوزه خود را بسته نگه داشته باشند نیز میتوانند بیشتر در معرض ابتلا به گرما زدگی قرار گیرند ، آنها به دلیل بسته نگه داشتن پوزه هایشان راه تنفسی خود را محدود میکنند .
تب شدید حاصل از عفونت نیز میتواند یکی دیگر از دلایل هایپرترمی حیوانات خونگی باشد . تشنج و اسپاسم های عضلانی نیز به دلیل فعالیت بالای عضلانی میتواند باعث گرمازدگی شود .

درمان گرمازدگی در سگ ها :

زمانی که متوجه گرمازدگی در سگ خود شدید مهمترین کار انتقال اون به مکانی خنک و دور از گرما میباشد . بجای اینکه سگ را به دنبال خود بکشانید بهتر است او را در آغوشتان حمل کنید.
دادن آب زیاد به سگی که دچار گرمازدگی شده درست نیست بهتر است کم کم به او آب بدهید . بدن سگ را با آب خنک کنید البته نه با آب خیلی یخ ، آب یخ باعث بدتر شدن حال او خواهد شد .
فقط باید چند نقطه از بدن اورا خیس کنید نه کل بدنش را ، آب نباید با فشار روی سگ ریخته شود باعث بدتر شدن شرایط او میشود ، آب باید به آرامی روی بدنش ریخته بشود .
حوله ای خیس شده با آب خنک را در وسط پاهای سگ یا آرنج آن ها قرار دهید و مراقب باشید به مدت طولانی باقی نماند که بیشتر باعث حفظ شدن گرما در بدن سگ میشود . در مرحله آخر باید حتما و حتما سگ خود را به دامپزشک نشان دهید زیرا گرمازدگی تاثیرات مخرب و مخفی بر اندام های داخلی حیوان مانند کلیه و … دارد .
استفاده از کیسه یخ اصلا توصیه نمیشود ممکن است باعث کاهش جریان خون در سطح پوست شود که باعث جابجایی حرات در سطح پوست میشود . در بعضی مواقع استفاده از اکسیژن درمانی به غلظت پایین نیز برای درمان استفاده میشود .

  فحل سگ چیست ؟ علائم نشان دهنده فحل شدن سگ ها
گرمازدگی در سگ ها

با یک پنکه میتوانید باد ملایمی را ایجاد کنید که به خنک شدن سگ شما کمک کند و تحمل هوای گرم را برای او راحت تر کند .
هنگام بهبودی سگ ها زمانی که دمای بدن به حالت نرمال رسید دمای راست روده کنترل و درمان متوقف میشود ، در صورتی که استفاده از خنک کننده ها قطع نشود میتواند منجر به بیماری هیپوترمی ( پایین آمدن دمای بدن به شکلی خطرناک ) شود .

پیشگیری از گرمازدگی در سگ ها :

با رعایت چند نکته بسیار آسان به راحتی میتوان از گرمازدگی در سگ ها ، آفتاب سوختگی و آسیب های ناشی از آن جلوگیری کنید ، در اولین مرحله هیچ گاه در گرمای زیاد سگ تان را داخل ماشین رها نکنید حتی برای یک دقیقه ، اینکار باعث به کما رفتن و در نتیجه مرگ سگتان خواهد شد .
موهای سگتان را در زمان گرما حتما کوتاه نگهدارید البته نه آن قدر کوتاه که باعث آفتاب سوختگی سطح پوست سگ بشود ، کوتاه کردن موی سگ هایی که دارای موی دو لایه میباشند پیشنهاد نمیشوند مانند هاسکی ، لایه دوم موهایشان خود باعث خنک شدن آنها میشود ، حتما موهایشان را برس بکشید ، قبل از پیاده روی موهایشان را برس بکشید و آن ها را تمیز کنید .

فرار از گرما زدگی در سگ ها با پنکه

سگ ها نیز آفتاب سوخته میشوند ، خیلی بر این باورند که سگ ها به دلیل موهای زیاد سطح بدنشان دچار آفتاب سوختگی نمیشوند اما آنها نیز در نواحی کم موی بدن خود مانند بیینی و پنجه هایشان میتوانند دچار آفتاب سوختگی بشوند که بهتر است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در نواحی کم موی بدن آنها از کرم ضد آفتاب استفاده کنید ، بعضی سگ هایی که دارای موهای روشن تر ونازک تر میباشند بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار میگیرند .
بهتر است در هنگام پیاده روی در فصل گرما کفش به پای سگ خود کنید ، راه رفتن روی سطح داغ آسفالت در زمان گرما میتواند آسیب های بسیار جدی به پای سگ ما برساند ، پس بهتر است برای مراقبت بیشتر در هنگام پیاده روی به پای آنها کفش کنیم .
اگر از سگ خود در حیات نگهداری میکنید نیاز است که در طول روز چندین بار حیات را با آب خنک خیس کنید تا از آسیب به دست و پاهای سگ خود جلو گیری کنید . گرما میتواند آسیب بسیاری به آنها وارد کند .

برای تفریح و بازی سگ ها میتوان آنها را به ناحیه ای چمن دار برد ، چمن ها میتوانند بسیار برای بازی و فعالیت سگ ها مناسب و خنک کننده باشد .

آب خوردن سگ

مراقب آب خوردن سگ خود باشید ، در فصل گرما نیاز است که سگ شما بیشتر و زود به زود آب مصرف کند پس بهتر است بجای یک ظرف آب دو ظرف آب برایش بگذارید یک ظرف آب خنک و دیگری ظرفی ازآب یخ و مراقب دمای آب باشید و زود به زود ظرف آب او را تعویض کنید ، حتی زمانی که برای پیاده روی سگ خود را بیرون میبرید همراه خود آب تمیز و خنک برای او همراه داشته باشید .
میتوانید برای جلوگیری از گرمازدگی در سگ ها همچنین تفریح برای سگتان در زمان گرما شنا کردن را فراهم آورید ، شنا کردن میتواند یکی از بهترین راه های جلوگیری گرما زدگی باشد ، اگر در نزدیکی مکان زندگی خود جایی کم عمق برای شنا کردن سگتان میشناسید که از تمیز بودن آب آن مطمئن هستید ، اجازه دهید سگتان در انجا شنا کند .
اگر این امکان را ندارید میتوانید برای سگ تان یک استخر مخصوص کودک تهیه کنید تا روزانه بتواند در آن شنا کند به سگ خود اجازه ندهید که از آب رودخانه و … که از تمیز بودن آن مطمئن نیستید بنوشد .

  میکروچیپ چیست ؟ و چه کاربردی برای نگهداری حیوانات خانگی دارد؟

درمان گرمازدگی در سگ ها با استفاده از الکل :

هنگام استفاده از الکل برای رفع گرمازدگی باید بسیار مراقب باشید . الکل یکی از سمی ترین و مخرب ترین مواد برای سگ میباشد .
هواستان باشد که هیچ پوششی مثل پارچه و یا پتو روی سگ نباشد ، همان طور که گفته شد سگ ها از طریق پنجه هایشان خنک میشوند پس پد الکلی یا الکل را روی سر پنجه های او قرار دهید این کار باعث میشود روند خنک شدن سریع تر انجام شود .
بهتر است الکل را با آب به نسبت نصفه به نصف مخلوط کنید و بسیار مراقب باشید تا سگ شما آن را از روی پنجه هایش لیس نزدند ، همان طور که گفته شد مصرف الکل برای سگ ها میتواند کشنده باشد .

آب تنی سگ

گرمازدگی در توله سگ ها :

توله سگ ها بدن بسیار ضعیف تر و نابالغ تری نسبت به سگ های بالغ دارند و بسیار زودتر از آنها میتوانند دچار گرما زدگی شوند ، همچنین تحمل گرما برای آنها بسیار بسیار سخت تر میباشد .
بهتر است در فصل گرما توله ها را در محیط های باز نگهداری نکنید و حتما حتما آنها را داخل فضای خانه مکان های خنک تری ببرید تا دچارگرمازدگی نشوند ، آن ها را در گرما رها نکنید داخل ماشین یا فضاهای گرم برای آنها میتواند کشنده باشد .
مراقب میزان غذا و آب آنها در روز های گرم سال باشید تا بدن آنها ضعیف نشود و دچار کمبود آب نباشند ، کم بود آب بدن توله ها میتواند بسیار مخرب باشد .

گرمازدگی در سگ ها

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟