گالری تصاویر سگ کورگی

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ کاردیگان ولش کورگی ( Welsh Cardigan Corgi ) :

کاردیگان ولش کورگی ها سگ هایی با پاهای کوتاه هستند ، گوش های آنها شبیه به گوش روباه میباشد ، که دو نوع از این سگ به نام های پمبروک (Pembroke) بدون دم و کاردیگان (cardigan) که دم هایی بلند و پر پشت دارند که سگ هایی لجباز هستند که در عین حال بسیار وفادار و با استعداد میباشند.
سگ های نر این نژاد نسبت به هم نوع های خود حالت تهاجمی دارند مخصوصا زمانی که سگ ماده ای در بین آنها باشد ، همچنین آنها در مقابل افراد ناشناس نیز حالت تهاجمی دارند و اگر از سن کم آنها را اجتماعی نکنید بعد ها ایجاد دردسر خواهند کرد.
نگهبانانی بسیار عالی هستند که برای محافظت از قلمروشان جان خود را هم میدهند ، البته این نژاد صدای بسیاری دارند و زیاد واق میزنند.
سگ های ولش کورگی عاشق غذا خوردن هستند و بسیار مستعد اضافه وزن ، پس بهتر است بر روی غذا خوردن آنها نظارت کامل داشته باشید تا دچار مشکلات چاقی نشوند ، انرژی روزانه ولش کورگی ها نیز بسیار بالا میباشد و نیاز به ورزش روزانه دارند.

سگ کاردیگان ولش کورگی

سگ های کاردیگان ولش کورگی دوست و همراه بسیار خوبی برای خانواده هست و رابطه بسیار خوبی را با کودکان برقرار میکنند ، این نژاد از هوش بسیار بالایی برخوردار است که اکثر مواقع با استقلال فکری خودشان کارهایی که انجام میدهند را انتخاب میکنند.
نسبت به بو و عطر حساس هستند و با هر بو یا صدای نا آشنا عکس العمل نشان خواهند داد و سرو صدا ایجاد خواهند کرد ، قدرت دید این سگ نیز بسیار بالا میباشد که میتواند باعث شود به سمت غریبه ها هجوم ببرند.
جالب است بدانید که کاردیگان و داشهوند از یک نژاد یکسان سر چشمه میگیرند . سگ های کاردیگان ولش کورگی سگ های نگهبان گله هستند و غریزه گله داری دارند.

تاریخچه سگ کورگی :

بسیاری معتقد هستن که اجداد سگ های کورگی بیش از 3000 سال قبل همراه با قبیله سلتیک از اروپای مرکزی به ولز آورده شده اند ، کورگی ها سگ های کار بودند که از سگ های شکاری و پا کوتاه به وجود آمده اند.
کاردیگان ها سگ هایی همه کاره بودند که در گذشته به عنوان سگ گله ، سگ نگهبان حتی حیوانات خانگی و از بین برنده حشرات موزی نیز به کار گرفته میشدند ، آنها برای صاحبانشان حکم گنج را داشتند و به قدری با ارزش بودند که اگر کسی به آنها آسیب می رساند یا آنها را میدزدید طبق قوانین ولز باستان مجازات سختی دامن گیرش میشد.
کورگی ها نام خود را از امپراطوری قرون وسطی کاردیگنشیر گرفته اند.

ملکه الیزابت به همراه سگ های کورگی
تصویری جالب از ملکه انگلستان در کنار سگ های کورگی

در سال 1919 در یک نمایش سگ انگلستان نژاد کورگی معرفی شد و درسال 1926 کانون سگ های کورگی تاسیس شد ، در سال 1923 موسسه پرورش سگ انگلستان کورگی و پمبروگ را دو نژاد جدا از هم معرفی کرد ، در سال بعد از آن نیز موسسه آمریکایی پرورش سگ ( آمریکن کنل کلاب ) این دو نژاد را ثبت کرد.
در سال 1935 زمانی که کانون سگ های کاردیگان ولش کورگی در آمریکا تاسیس شد، ولش کورگی جزو سگ های غیر ورزشی ثبت شده بود و بعد ها به عنوان سگ کار و سپس سگ گله ثبت شد.

تصویری قدیمی از سگ های کورگی

تفاوت های سگ پمبروک با سگ کاردیگان :

پمبروگ ها قد کوچکتری نسبت به کاردیگان ها دارند ، اما میتوان گفت که از نظر شخصیتی کامل تر از آنها هستند همچنین آنها همراه خوبی برای سایر حیوانات خانگی میباشند آنها شخصیتی آرام و سرگرم کننده دارند که از شرکت در فعالیت هایی که اطرافشان اتفاق می افتد لذت میبرند.
میتوان گفت تفاوت اصلی پمبروک ها و کاردیگان ها پوشش خارجی آنها میباشد ، چشم و بینی پمبروک ها تیره میباشد اما کاردیگان ها چشمانی روشن دارند پمبروگ ها رنگ روشن تری به نسبت کاردیگان ها دارند همچنین گوش هایشان به هم نزدیک تر است.

سگ ولش کورگی و کاردیگان
تصویری از ولش کورگی و پمبروک

مشخصات ظاهری نژاد کاردیگان ولش کورگی :

از مشخصه های کاردیگان ها اندام بزرگ آنها و دم بلند و پشمالو آنها میباشد ، سری بزرگ و پوزه ای کشیده دارند همچنین آنها دارای گوش های بلند و ایستاده هستند ، چشم ها و بینی تقریبا روشنی دارند اما موهای تیره ای دارند نسبت به نژاد پمبروک تیره تر میباشند.
پوشش مویی آنها نه بسیار کوتاه است و نه بسیار بلند همچنین تنوع رنگی بیشتری دارند و میتوان گفت به همه رنگ دیده میشوند اما رنگ سفید غالب بر رنگ دیگر آنها میباشد ، کاردیگان ولش کورگی ها پاهایی کوتاه و بدن کشیده ای دارند.

توله سگ بانمک کورگی

کاردیگان های نر وزنی بین 14 تا 32 کیلوگرم و ماده ها وزنی بین 11 تا 17 کیلوگرم دارند ، همچنین قد آنها بین 27 تا 32 سانتی متر میباشد. عمر مفید سگ های این نژاد به طور متوسط بین 12 تا 15 سال میباشد.

تغذیه مناسب سگ کورگی :

سگ های نژاد کاردیگان بسیار مستعد چاق شدن هستند و در هنگام غذا دادن به آنها باید کاملا مراقب باشید ، میزان کالری دریافتی سگ شما با توجه به سن شرایط جسمی و سلامت و بیماری متفاوت است.
به طور معمول سگ های نژاد کاردیگان ولش کورگی به یک تا یک و نیم فنجان غذای خشک با کیفیت در طول روز نیاز دارند که بهتر است در دو وعده به آنها داده شود.

غذا خوردن ​ولش کاردیگان کورگی

هواستان به چاقی یا لاغری سگ خود باشد برای اینکه متوجه شوید آیا سگ شما چاق است یا نه انگشتان خود را بدون آنکه فشار بیاورید بروی ستون فقرات او بکشید اگر به راحتی دنده های او را حس کردید میتوان گفت که او وزن نرمالی دارد اما اگر دنده های او به راحتی حس نشد میتوان گفت سگ شما دچار چاقی افراطی شده و باید یک رژیم مناسب برای او در نظر بگیرید.
اگر میخواهید به سگ خود غذای خانگی بدهید باید بدانید کدام غذاها برای آنها مفید است و کدام یک برای آنها ضرر دارد بهتر است برای رژیم غذایی مناسب سگ خود با دامپزشک مشورت کنید.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ کورگی :

سگ های نژاد کاردیگان ولش کورگی پوششی دو لایه دارند که لایه زیرین کوتاه و لایه روی آن بلند میباشند ، ریزش موی آنها در سال یکبار شدت میگیرد که در زمان شدت گیری ریزش موی آنها بهتر است روزانه موهای آنها را برس بکشید تا موهای مرده و اضافه حذف شوند.
در زمان های دیگر سال که ریزش موی سگ شما کمتر میباشد در هفته حداقل دوبار موهای آنها را برس بکشید ، از یک برس فلزی که دندانه هایی با فاصله متوسط دارد استفاده کنید.
موهای کورگی ها در همه جا به یک اندازه نیستند بعضی از آنها موهای بسیار نازکی دارند که از آنها در مقابل عوامل محیطی مراقبت نمیکنند موهای دو لایه آنها باعث میشود بتوانند تحمل زیادی در هوای سرد داشته باشند اما این به این معنی نیست که آنها میتوانند در محیط بیرون زندگی کنند.

  داگو -بررسی کامل سگ نژاد داگو آرژانتینو ملقب به سگ گراز کش
شانه_کردن_سگ_کورگی

کورگی ها نیاز به حمام های پشت سر هم ندارند، اما در زمانی که ریزش موی آنها شدت پیدا میکند حمام میتواند باعث سریع تر شدن روند این ریزش مو باشد ، بهتر است که حتما از شامپوی مخصوص سگ برای آنها استفاده کنید شامپوی انسان میتواند پوست سگ شمارا تحریک کند.

حمام_کردن_سگ_ولش_کورگی

ناخن هایشان را حتما یک یا دوبار در ماه کوتاه کنید ، بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن های آنها زمانی است که صدای برخورد ناخن های آنها را با زمین میشنوید .
در هنگام کوتاه کردن ناخن های آنها به شدت دقت کنید ، در ناخن های آنها رگ های خونی عبور میکند و اگر مراقب نباشید باعث درد و خونریزی پاهایشان میشوید که این امر باعث میشود در نوبت بعدی کوتاه کردن ناخن هایشان به شما این اجازه را ندهند.

کوتاه_کردن_ناخن_های_کورگی

حداقل هفته ای یکبار گوش های سگ خود را مورد معاینه قرار دهید ، قرمزی و بوی بد در گوش میتواند از نشانه های عفونت باشد ، برای تمیز کردن گوش سگ خود بهتر است از یک گوش پاک کن و پاک کننده مخصوص استفاده کنید و هواستان باشد که گوش پاک کن را به داخل کانال گوش وارد نکنید.
برای جلو گیری از تجمع جرم روی دندان ها و همچنین بوی بد در دهان سگ خود باید در هفته حداقل سه بار دندان های آنها را مسواک بکشید.
در هنگام نظافت و مراقبت های روتین سگ خود بهتر است پوست آنها داخل دهان اطراف چشم ها و گوش آنها را چک نمایید و در صورت مشاهده هر گونه زخم ، کبودی و جوش های عجیب به دامپزشک مراجعه نمایید.

تمرین دادن و آموزش نژاد کورگی :

کاردیگان ها سگ های خانگی بسیار مناسبی برای شما خواهند بود در شرایطی که انرژی آنها به راحتی تخلیه شود ، آنها همراه و دوست خوبی برایتان خواهند بود همراه شما به راحتی به گردش و اکتشاف خواهند آمد حتی اگر بخواهید بنشینید و تلوزیون تماشا کنید آنها به راحتی با شما خود را وقف میدهند.
زمانی که کاردیگان ها بی هیچ دلیل شروع به دویدن در خانه و پریدن و روی وسایل و سرو صدا کردن میکنند دقیقا مثل این است که به شما میگویند حوصله ام سر رفته برویم بازی کنیم ، آنها عاشق بازی با توپ هستند.
کورگی ها از انرژی زیادی برخوردار هستند اگر این انرژی در طول روز تخلیه نشود مثل بمب ساعتی میتوانند باعث سلب آسایش شما شوند ، پیاده روی و ورزش های روزانه نقش بسیار مهمی در تخلیه انرژی آنها دارد.

بازی_کردن_سگ_ولش_کورگی

کورگی ها سگ های به نسبت مستقلی هستند آنها به دلخواه خود تصمیم میگیرند که آیا از دستورات شما اطاعت کنند یا نکنند ، قدم اول برای آموزش آنها این است که آنها شما را به عنوان صاحب با اعتماد به نفس قبول کنند ، آنها به صاحبی با اعتماد به نفس نیاز دارند که عضو یک خانواده بودن را به او بیاموزد.
یکی از بهترین روش های آموزش سگ ها آموزش بر پایه تشویقی میباشد اما اگر باز هم توجهی به آموزش شما نداشت ، فریاد نزنید و کنترل خود را از دست ندهید ، اگر از آموزش سگ خود ا امید شوید در آینده باید رفتارهای بد سگ خود را مشاهده کنید .
اگر در امر آموزش سررشته ای ندارید و اولین بار است که میخواهید یک سگ را سرپرستی کنید به شما پیشنهاد میکنیم از یک مربی تربیت کننده سگ کمک بگیرید.

سطح تطبیق پذیری سگ کاردیگان ولش کورگی

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

  سگ کن کورسو- معرفی کامل نژاد سگ کن کورسو اصیل ترین ماستیف ایتالیایی

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد کورگی با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ نژاد کورگی

آموزش آسان :

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

  معرفی کامل سگ پامرانین به همراه بررسی کامل این نژاد

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد کاردیگان ولش کورگی :

weighing-machine-icon

وزن

در نر ها بین 14 تا 32 کیلوگرم در ماده ها 11 تا 17 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

12 الی 15 سال

height icon

قد

از 27 الی 32 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ شکاری و آپارتمانی

بیماری های شایع سگ کورگی

دیسپلازی مفصل ران در سگ نژاد کورگی :

یک شکل گیری غیر عادی مفصل ران است که می تواند باعث درد ولنگ زدن حیوان بشود ، در این نژاد بسیار شایع است عوامل بوجود آورنده این بیماری میتواند ژنتیکی باشد یا عوامل محیطی و یا رژیم غذایی نامناسب باشد.
سگ هایی که صدمه دیده اند برخلاف دیگر نژاد ها بسیار کمتر نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند و میتوانند خود را با شرایط وقف دهند و بدون هیچ مشکلی زندگی خود را ادامه دهند.

دیسپلازی مفصل ران در سگ کورگی

میلوپاتی دژنراتیو (تخریب شونده) :

بیماری نخاعی میباشد ، بخشی از نخاع را درگیرمیکند که اطلاعات مربوط به پاهای عقب را ارسال میکند در این بیماری سگ ها نمیدانند پاهای عقبشان کجاست و به مرور راه رفتن را از یاد میبرند.
برای این بیماری درمانی وجود ندارد و البته در موارد نادر میتوان گفت این وضعیت مربوط به ویتامین ها میباشد.

میلوپاتی دژنراتیو در سگ کورگی

تخریب دیسک بین مهره‌ ای (IVDD) :

این بیماری در اصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرار میدهد دیسک بین مهره ای آنها تخریب میشود ، این بیماری بیشتر به دلیل بدن کشیده و پاهای کوتاه سگ ولش کورگی میباشد در اصل به دلیل ژن کوتولگی آنها به وجود میاید.
برای اینکه این بیماری به صورت ارثی انتقال پیدا نکند امکان غربالگریی به کمک اشعه ایکس وجود دارد ، اما برای اینکه سگ شما به این بیماری مبتلا نشود باید بسیار مراقب سگ خود و جست و خیز کردن آنها باشید نگذارید از جاهای مرتفع بپرند تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود.

تخریب دیسک بین مهره‌ای در سگ کورگی

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.