فهرست مطالب
آب مروارید در سگ سفید

بیماری کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها

کاتاراکت یا به اصطلاح آب مروارید در سگ ها را به وضعیتی میگویند که قسمت رنگی داخل چشم (لنز چشم ) تغییر رنگ پیدا کرده و مات میشود . عدسی داخل چشم نور را در پشت چشم و یا شبکیه چشم متمرکز میکند تا بینایی حاصل شود ، در اثر تغییر این عدسی نوری که به قسمت شبکیه میرسد متوقف میشود و باعث کاهش بینایی و در نهایت نابینایی میشود .
آب مروارید رفته رفته باعث تاری و یا کدر شدن لنز چشم میشود .

دلایل بیماری آب مروارید در سگ ها

بیماری آب مروارید در سگ ها بر اثر دلایل و شرایط مختلفی ایجاد میشود از جمله :
ارثی : نژاد های خاصی از سگ ها هستند که ابتلا به بیماری را به صورت ارث از والدین خود دریافت میکنند . آنها ممکن است حتی پس از تولد نیز به آب مروارید مبتلا باشند ، شیتزو ، گلدن رتیور از این دسته میباشند .
دیابت : سگ های مبتلا به دیابت نیز بسیار مستعد بیماری آب مروارید میباشند ، قند خون بالا در آنها باعث وارد شدن به عدسی چشم و تار شدن آن میشود و پس از مدتی باعث از بین رفتن کامل بینایی میشوند .
کهنسالی : آب مروارید به دلیل کهن سالی نیز به وجود می آید که آن را آب مروارید پیری مینامند . آب مروارید پیری اغلب به آرامی شروع و به صورت تدریجی بینایی را از بین میبرد .
باید بدانید کدر شدن چشم ها همیشه نشانه بیماری آب مروارید نمیباشد و میتواند نشانه بیماری اسکلروز هسته ای (بیماری شایع در سگ های مسن) که باعث کدر شدن چشم ها میشود میباشد . اسکلروز هسته ای یک روند طبیعی در پیری میباشد و تا زمانی که شدت نیابد بر بینایی تاثیر نمیگذارد .
سایر بیماری های چشمی : اکثر بیماری های چشمی و سم ها همگی میتوانند باعث بیماری آب مروارید در چشم شوند . گلوکوم ، یوئویت ، زخم قرنیه و … از بیماری هستند که میتوانند علت اصلی به وجود آمدن کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها باشند .

  خشکی چشم سگ ، علل ، علائم ، پیشگیری و درمان
بیماری شدید آب مروارید در سگ ها

علائم بیماری کاتاراکت در سگ ها

از علائم این بیماری میتوان به تیره شدن مو یا خاکستری رنگ شدن چشم سگ اشاره کرد که به طور معمول به راحتی متوجه آن نخواهید شد ، معمولا در نور شدید و یا زمانی که از سگ خود عکس میگیرید متوجه آن خواهید شد .
در شرایط کم نور ممکن است متوجه شوید که سگ شما سردرگم میباشد و به راحتی نمیتواند ببیند یعنی نابینایی در شرایط کم نور نیز از علائم بیماری میباشد .
آب مروارید در سگ ها بیماری دردناکی نمی باشد اما در شرایطی که بر اثر بیماری های مانند گلوکوم پیش بیاید میتواند برای سگ شما دردناک باشد .
تاری دید و حساس شدن به نور و اختلال بینایی در شب نیز از علائم آب مروارید میباشد .

نحوه تشخیص آب مروارید در سگ ها

درصورتی که هر کدام از علائم بیماری دیابت را در سگ خود مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . دامپزشک با بررسی علائم بیماری و معاینه بدنی همراه با آزمایش خون و ادرار بیماری را تشخیص خواهد داد .
اگر تشخیص دامپزشک به آب مروارید مرتبط با بیماری دیابت باشد ، درمان را شروع خواهد کرد تا علائم بیماری کنترل شود . اما در صورت تشخیص اختلالات چشم از آزمایشات پیشرفته تر برای تشخیص شدت بیماری استفاده میشود .
آزمایش الکتروتینوگرافی برای بررسی شبکیه ، معاینه چشم با استفاده میکروسکوپ های مخصوص چشم پزشکی و اسکن cat برای مشاهده مناطق داخلی چشم صورت میگیرد .

آب مروارید در سگ ها

درمان بیماری کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها

تا به امروز هیچ دارویی موضعی برای به تعویق انداخت آب مروارید در سگ ها کشف نشده است .
برخی از سگ ها در مقابل بیماری آب مروارید ایستادگی دارند و نیاز به درمان و جراحی ندارند ، معمولا در سگ هایی این امر اتفاق می افتد که بینایی خود را به تدریج و کم کم از دست میدهند برای مثال سگ هایی که دچار آب مروارید پیری میشوند .
اگر آب مروارید بر اثر بیماری های زمینه ای به وجود آمده باشد ، درمان بیماری های زمینه ای باعث کند تر شدن روند بیماری خواهد شد اما درمان اصلی برای آب مروارید در سگ ها برداشتن آن میباشد .
دامپزشکان میتوانند با عمل جراحی آب مروارید را برداشته و نقص بینایی ناشی از آب مروارید را درمان کنند . چند روزی پس از عمل جراحی سگ شما میتواند مانند سابق بدود و بازی کند و غذا بخورد .
وظیفه شما به عنوان صاحب سگ قبل از عمل جراحی این است که تمامی پماد ها و قطره های قبل از عمل او را با نهایت دقت و در تایم مشخص شده استفاده کنید .
پس از جراحی نیز نیاز است به مدت 6 هفته و چهار بار در روز در چشم سگ خود قطره ی تجویز شده توسط جراح را بریزید . بعد از جراحی داشتن مقداری درد بسیار طبیعی میباشد که حتی نیاز به مسکن هم ندارد .
گردنبند الیزابت پس از عمل حتما باید به گردن سگ شما بسته شود تا از مالیدن چشم به زمین و یا با پنجه هایش جلوگیری شود .
شایع ترین عوارض بعد از عمل آب مروارید بیماری گلوکوم میباشد که به ندرت پیش می آید اما در صورت پیش آمدن میتواند باعث نابینایی شود . بهتر است برای جلوگیری قبل از عمل حتما با یک جراح مشورت کنید .

  پروپتوز در سگ ها - بیرون زدگی چشم سگ علائم ، علل و درمان
بیماری کاتاراکت در سگ قهوه ای

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.