ترسیدن گربه
چهارشنبه سوری یا روز مرگ حیوانات

چهارشنبه سوری یک جشن باستانی ایرانی میباشد که در غروب آخرین سه شنبه سال برگزار میشود و تا پاسی از شب ادامه دارد . این جشن دارای رسوم بسیار زیبایی از جمله آتش بازی آتش افروزی خوردن آجیل مشکل گشا دور هم جمع شدن قاشق زنی و … میباشد .
مهمترین و زیباترین رسم این شب آتش افروزی و آتش بازی میباشد که این رسم زیبا با افراط های بیش از اندازه امروزه تبدیل به نوعی میدان جنگ شده است ، استفاده از مواد منفجره ، صداهای انفجار ترقه ها و … که میتواند بسیار آزار دهنده و حتی مضر برای انسان ها و هم حیوانات باشد .
شنوایی سگ نسبت به انسان ها بسیار بسیار بهتر و قوی تر میباشد ، پس صدای یک ترقه کوچک که شاید هیچ انسانی را حتی نترساند میتواند برای حیوان خانگی ما به اندازه یک انفجار بلند و آزار دهنده باشد .

dogs-with-fireworks

کنترل ترس حیوانات در این روز بسیار بسیار مهم میباشد در صورتی که اگر آن را نادیده بگیرید و یا به ترس او اهمیت ندهید صدا ها و شلوغی های شب چهارشنبه سوری میتواند برای سگ شما مشکلات جبران ناپذیری داشته باشد .
سگ ترسیده از صداهای مهیب روز چهارشنبه سوری علائمی چون پارس مداوم ، چرخیدن به دور خود ، زوزه کشیدن های جیغ مانند لرزش نفس نفس زدن ، له له زدن و حتی بی اختیاری ادرار و یاحتی واکنشی بدتر که در آن سگ شما اقدام به فرار میکند که در این صورت ممکن است خود را به در و دیوار بکوبد . در نهایت دچار آسیب رسیدن به خود شود .
غیر از سگ ها که بعضی از آن ها همراه ما و در آپارتمان های ما زندگی میکنند و اکثر آنها به صورت بومی در اطراف شهرها و یا خیابان ها در خفا و دور از چشم انسان ها روزگار میگذرانند سایر حیوانات شهری مانند پرنده ها و گربه های بی سر پرست که داخل پارک ها و زیر ماشین ها و یا حتی روی درختان زندگی میکنند نیز در روز چهارشنبه سوری بسیار آسیب میبینند .

  فحل سگ چیست ؟ علائم نشان دهنده فحل شدن سگ ها
ترس سگ از صدا

زمان جشن چهارشنبه سوری در انتهای زمستان و ابتدای بهار است زمانی که مادر طبیعت آبستن به سرسبزی بهار است در همه درختان شکوفه های بهاری دیده میشود و حتی این زمان نیز زمان آبستن بودن اکثر حیوانات و یا جفت گیری در آنها میباشد ، در این زمان طبیعت بسیار آسیب پذیر است صدای بلند ترقه ها و انفجار های هولناک مواد منفجره میتواند باعث از کار افتادن قلب کوچک بعضی پرندگان و حتی حیواناتی که در داخل آپارتمان ها و در کنار ما زندگی میکنند باشد .
انسان حتی اگر یک شب نتواند به درستی استراحت کند و بیدار بماند روز بدی خواهد داشت و سیستم بدنی آن به هم میریزد پس حیواناتی که از لحاظ بدنی ضعیف تر هستند بیش از انسان ها نیاز به استراحت دارند با وجود این صدا ها نمیتوانند کاملا استراحت کنند و با بهم ریختن سیکل خواب آنها باعث آسیب دیدن سیستم بدنی آنها میشود .
صداهای وحشتناک و نور های بسیار زیاد در روز چهارشنبه سوری میتواند در پرنده و حتی گربه ها و سگ ها نیز باعث ایجاد سکته قلبی و در نهایت مرگ آنها شود .
حیوانات بی سرپرستی که در پارک ها و خیابان های اطراف در همسایگی ما زندگی میکنند در ساعات ابتدایی این جشن زمانی که هنوز صداها بسیار کم و ارام است از ترس از لانه های خود فرار میکنند و سعی میکنند تا مکانی امن تر به دور از این شلوغی و هیاهو پیدا کنند تا آسیب کمتری ببینند در نتیجه بی فکر و بی توجه به دل خیابان ها میریزند و ممکن است زیر چرخ ماشین ها از بین بروند ، یا با صدای یک ترقه یا ماده ای منفجره در کنارشان در جا دچار ایست قلبی شوند .

  غذای ممنوعه برای سگ ها - بررسی انواع غذاهای مضر برای سگ ها

و اما برای رفع ترس در شب چهارشنبه سوری چه کنیم

در رابطه با حیواناتی که در همسایگی ما و در خیابان ها زندگی میکنند شاید نتوانیم کار چندانی پیش ببریم غیر از اینکه کمتر از ترقه ها و مواد منفجره استفاده کنیم و یا اصلا از آنها استفاده نکنیم (غیر ممکن) اما در رابطه با حیوانات خانگی خود میتوانیم شرایطی را مهیا کنیم تا از ترس استرس و اضطراب آنها جلوگیری کنیم و آرامش بیشتری در این شب به آنها بدهیم .
بهتر است در شب چهارشنبه سوری سگ خود را به مکانی دور ازسرو صدا و شلوغی منتقل کنید و همواره در کنار او باشید با او بازی کنید و هواس او را از شلوغی ها منحرف کنید . اگر قرار است به این محیط برای اولین بار بروید بهتر است چندین بار قبل از چهارشنبه سوری با سگ خود به آنجا بروید تا به محیط عادت کند و نترسد .
به عنوان صاحب یک سگ شما مسئول آرامش او هستید و حتی اگر در شب چهارشنبه سوری به خاطر ترس سگ خود مجبور به ماندن در خانه شدید نباید او را تنبیه و یا دعوا کنید در شرایطی که سگ شما از صداها ترسیده است باید او را بیشتر به خود نزدیک کنید و با نوازش کردن او را تشویق به ارامش و نترسیدن کنید نزدیکی فیزیکی به سگ شما به او بیشتر احساس آرامش میدهد بهتر است سعی کنید با بازی یا تمرین و یا حتی تشویقی مورد علاقه اش هواس او را از سرو صدا دور کنید .
در مواردی که ترس و استرس سگ شما بسیار شدید است بهتر است با مشورت دامپزشک از دوز های بسیار پایین ارامبخش برای آنها استفاده کنید که البته این مورد اصلا توصیه نمیشود معمولا دارو ها همراه با عوارض هستند حتی اگر از بهترین شرکت های دارویی باشند .

Top-Tips-for-Reducing-Pet-Stress-this-Halloween-and-Guy-Fawkes-

ساده ترین روش کنترل ترس در حیوانات معمولا پیاده روی در مکانی که صدای کمتری دارد حیوانات خانگی با انجام فعالیت های مورد علاقه اشان (که پیاده روی برای آنها بسیار محبوب میباشد) بیشتر احساس آرامش میکنند . بازی با اسباب بازی و وسیله مورد علاقه حیوان خانگی شما نیز یکی از بهترین راه های آرام کردن او میباشد .
سگ و یا سایر حیوانات خو را در شب چهارشنبه سوری در خانه تنها نگذارید استرس میتواند باعث بروز رفتار مخرب در انها شود و یا در نهایت باعث ترسیدن و فرار از خانه شود که این مورد میتواند ناراحتی های بسیاری را هم برای شما و هم حیوان شما ایجاد کند .
بهتر است برای این که به سگ خود آمادگی صدای بلند و انفجار های شب چهارشنبه سوری را بدهید از چندروز قبل در خانه موسیقی با صدای بلند و ریتم های تند و کوبشی بگذارید و صدای آن را تا حدی بلند کنید تا به سرو صدا عادت کند و تا شب چهارشنبه سوری کمتر دچار ترس شود .
سگ خود را با خود به خیابان های شلوغ و پر نور و پر سرو صدا ببرید او را برای صداهای بلند چهارشنبه سوری آماده کنید و در نهایت بهتر است حتما با دامپزشک برای این شب مشورت کنید تا خدای نکرده حیوان دلبند شما با توجه به تمامی نکات گفته شده دچار مشکل نشود .

  10 دلیل برای بی اختیاری ادرار در سگ ها و راه های پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.