فهرست مطالب
بیرون زدگی شدید چشم سگ

بیماری پروپتوز در سگ ها

جابجایی کره چشمی به بیرون از حفره چشم و قرار گرفتن کره چشم پشت پلک را پروپتوز میگویند . پروپتوز در سگ ها معمولا توسط ضربه به سر و صورت رخ میدهد .
در سگ هایی با چشمان برجسته و بینی کوتاه مانند نژادهای شیتزو ، پاگ ، پگنزی ، لهاسا آیپسو و تریر بوستون بیماری پروپتوز شایع تر میباشد . مراقبت از این نژاد ها کمی سخت تر میباشد و آنها با کوچکترین ضربات نیز مستعد ابتلا به پروپتوز میباشند .

دلایل بیماری پروپتوز در سگ ها

بزرگترین علت ابتلا به این بیماری جنگ سگ های کوچکتر با سگ های بزرگ میباشد ، سگ های بزرگ در این جنگ ها گردن سگ های کوچک تر را گرفته و به سمت عقب میکشند به همین دلیل پوست کشیده و چشم ها حالت بیرون زدگی پیدا میکنند . از عوامل دیگر ضربه به سر و صورت میباشد که میتواند بر اثر برخورد با جسم ، افتادن و یا تصادف پیش بیاید .
پروپتوز ناشی از ضربه در همه نژاد ها دیده میشود و همه نژاد های سگ مستعد ابتلا به آن هستند .

علائم ابتلا به پروپتوز

ناتوانی در پلک زدن ، چشم حالت برامدگی یا آویزان شدن دارد ، پارگی ماهیچه ها و رباط های چشم ، قرمزی بافت اطراف چشم ، خونی بودن چشم و خشکی قرنیه چشم از علائم بیماری پروپتوز در سگ ها میباشند .

درمان بیماری پروپتوز در سگ

نحوه تشخیص بیماری پروپتوز

تشخیص بیماری بیشتر بر مبنای معاینه فیزیکی میباشد ، حفره چشمی از پلک بیرون زده و پلک نمیتواند سطح چشم را بپوشاند پس خشکی چشم حاصل و چشم تغییر رنگ میدهد. در برخی موارد نیز ممکن است دیواره های پلک پاره شوند و کره چشم با چند عصب باریک آویزان شود .
پس از مشاهده علائم بیماری پروپتوز ، باید سریعا سگ خود را به دامپزشکی برسانید . دامپزشک با استفاده از اشعه ایکس جمجمه و قفسه سینه را مورد معاینه قرار میدهد ، آزمایش خون برای ارزیابی وضعیت سگ (عملکرد اندام ها و فشار خون ) . چشم آسیب دیده را با پماد و آنتی بیوتیک مرطوب میکنند تا از آسیب بیشتر به قرنیه جلوگیری شود .

  زخم قرنیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان

درمان بیماری پروپتوز

در ابتدا از پماد های روان کننده و آنتی بیوتیک ها بر روی سطح چشم استفاده میشود تا از آسیب بیشتر به چشم جلوگیری شود .
اگر سگ مبتلا به پروپتوز بیش از سه عضله خارج چشمی اش دچار پارگی شده باشد ، عصب بینایی آسیب دیده باشد ، شبکیه چشم جدا شده و یا کره چشم دچار پارگی شود ، جایگزینی برای آن انجام نخواهد شد و دامپزشک تخلیه کره چشم را توصیه میکند و پس از برداشتن چشم لبه های پلک ها به هم دوخته میشوند .
در صورتی که دامپزشک احساس کند امکان حفظ بینایی سگ شما وجود دارد ممکن است پیشنهاد کند کره چشم را متصل کرده ، و پلک ها را بین 2 تا 3 هفته به هم بختیه میکنند تا بتوانند از قرنیه محافظت کنند .

بیماری چشمی پروپتوز

مراقبت های بعد از عمل جراحی پروپتوز در سگ ها

بعد از درمان و جراحی باید از گردنبند الیزابت استفاده کنید تا از پنجه کشیدن سگ خود به چشم ها و یا کشیدن صورت به زمین جلوگیری کنید .
روزانه باید پک را بررسی کنید و اگر دچار خونریزی و ترشحات آلوده بود سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . داروها را دقیقا عین تجویز دکتر استفاده کنید و در صورت مشاهده بی حالی ، سستی ، کاهش اشتها و تب سریعا به دامپزشک مراجعه کنید که میتواند از علائم عفونت باشد .
تنها راه پیشگیری از پروپتوز این است که از ضربه خوردن به سر سگ خودتان جلوگیری کنید .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  6 دلیل رایج برای لرزش سگ ها و راه های پیشگیری و مقابله با آن