فهرست مطالب

ورم ملتحمه در سگ ها یا ( التهاب ملتحمه )

التهاب شدید غشا داخلی چشم را التهاب ملتحمه میگویند . ملتحمه یک غشا نازک بین پلک و قرنیه میباشد ، این غشا نقش بسیار مهمی در چشم دارد از جمله محافظت چشم در برابر گرد و غبار ، پخش کردن اشک در سطح چشم و التیام چشم پس از آسیب دیدن .
در صورتی که ورم ملتحمه در سگ ها درمان نشود میتواند منجر به کوری شود .

دلایل ابتلا به ورم ملتحمه در سگ ها

ورم ملتحمه در سگ ها میتواند به دلایل زیادی به وجود بیاید از جمله :
حساسیت ، تحریک خارجی بدن ، تومور در ناحیه چشمی ، عفونت های ویروسی ، ناهنجاری های چشمی ، انسداد مجاری اشکی ، عفونت انگلی ، بیماری گلوکوم و کراتیت .

علائم ابتلا به ورم ملتحمه در سگ ها

التهاب ملتحمه یک وضعیت بسیار بد برای سگ شما میباشد ، باعث سریع و تند تند پلک زدن سگ شما میشود همچنین باعث ترشحات چشمی که میتواند به رنگ سبز نیز دیده شود ، پف کردن و یا چسبیدگی در پلک ها ، مالیدن چشم ها یا تلاش برای مالیدن چشم ها به فرش یا سطوح و یا حتی خاراندن چشم ها با پنجه ها از علائم ورم ملتحمه در سگ ها میباشد .
اگر ترشحات چشمی که طولانی مدت ادامه دار باشد و درمان نشود ، در چشم رنگدانه هایی تولید میکند و میتواند باعث نابینایی شود . عفونت های باکتریایی در اطراف چشم ترشحاتی به رنگ زرد و قهوه ای ایجاد میکند .

  کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها - نشانه ها ، علل ، پیشگیری و درمان
التهاب ملتحمه
التهاب چشم سگ

روش تشخیص التهاب ملتحمه در سگ ها

ملتحمه می تواند عفونی یا غیر عفونی باشد.

یکی از اولین مراحل تشخیص ورم ملتحمه در سگ ها معاینه فیزیکی است. اگر سگ در نتیجه عفونت پلک می زند یا چشمک می زند ، ممکن است قطره چشم بیهوشی برای بی حس کردن چشم و تحمل بیشتر معاینه تجویز شود. 

دامپزشک هرگونه اجسام خارجی را همراه با عوامل موثر مانند مالیدن مو روی چشم ، شکل بد پلک ها و الگوها یا روندهایی که ممکن است به التهاب ملتحمه مزمن کمک کنند ، بررسی می کند.

ملتحمه می تواند یک بیماری ثانویه برای نوع دیگری از بیماری ها ، مانند عفونت دستگاه تنفسی باشد. در مواردی مانند این ، هر دو شرایط درمان می شوند.

در برخی موارد ، ملتحمه ممکن است به دلیل مشکل شدیدتری مانند زخم قرنیه ایجاد شود. برای تشخیص قطعی نیاز است که رنگ نارنجی به نام فلورسئین روی سطح چشم پخش شود تا خراش ها ، زخم ها و مواد خارجی در زیر نور آبی قابل مشاهده شود.

قبل از تجویز درمان باید معاینه کامل چشم انجام شود ، زیرا علل مختلف ورم ملتحمه در سگ ها نیاز به درمان های متفاوتی دارد.

 

نحوه درمان التهاب ملتحمه

تشخیص این بیماری با آزمایش هایی برای اندازه گیری میزان تولید اشک ، بررسی رنگی فلورسئین قرنیه برای وجود زخم ، دانگ سنج برای اندازه گیری فشار داخلی چشم ، بررسی کامل داخل چشم با بزرگ نمایی ، ارسال نمونه برای کشت باکتری ، بررسی بافت های ملتهب و بررسی پک ها برای وجود هرگونه انگل صورت میگیرد .
درمان این بیماری بیشتر به منظور کاهش التهاب و رفع آن میباشد که برای این کار تشخیص درست لازم میباشد .

  بلفارواسپاسم در سگ ها یا پلک زدن های غیر ارادی در سگ

دارو های ضد التهابی که معمولا برای این بیماری تجویز میشوند به دو دسته تقسیم میشوند ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که مشابه با ایبوپروفن عمل میکند . این داروها در بعضی موارد برای رفع قرمزی  چشم موثر است اما قدرت آن کمتر از داروهای کورتیکو استروئید های موضعی میباشد .

ورم ملتحمه چشم سگ
ورم ملتحمه سگ از کنار چشم

کورتیکو استروئید های موضعی : اغلب برای ورم ملتحمه سگ ها و برخی از انواع التهاب های قرنیه استفاده میشود . این داروها درجات مختلفی دارند .
داروهای ضد التهابی سیتمیک : برای التهاب ناشی از حساسیت استفاده از داروهای آنتی هیستامین تجویز میشود ، آنتی بیوتیک های موضعی برای جلوگیری از عفونت و یا درمان عفونت ها بکار میروند ، کورتیکو استرویید های خوراکی .
در دوره درمان استفاده از گردنبند های الیزابت توصیه میشود تا از مالیدن چشم جلوگیری شود ، قطره های چرب کننده چشم برای محافظت از چشم و جلوگیری از خشکی چشم . در صورتی که جسم خارجی دلیل بیماری سگ شما باشد دامپزشک با استفاده از بیهوشی یا بی حسی موضعی جسم خارجی را خارج میکند .
اگر در قرنیه چشم زخم های عمیق دیده شود و یا بیماری گلوکوم شناسایی شود این احتمال میباشد که برای درمان از جراحی استفاده شود .
برای درمان کامل نیز باید همزمان با درمان پزشکی در داخل خانه هم از سگ خود بهترین نوع مراقبت را داشته باشید . داروهای تجویز شده و دستورات دامپزشک را باید حتما حتما به موقع و برای سگتان استفاده کنید .

مراقب باشید تا پت شما چشمان خود را به هیچ شکلی نمالد و اگر دامپزشک برای او گردنبند الیزابت را تجویز کرده است حتما حتما آن را استفاده کنید .

  بیماری آب سیاه یا گلوکوم در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان
99_pink-eye-in-dog

آیا سگ پس از درمان کاملا از بیماری التهاب ملتحمه رها میشود ؟

اکثر سگها از التهاب ملتحمه بهبودی کامل میابند ، اما توجه به این نکته ضروری است که درمان زودهنگام برای جلوگیری از عوارض ناشی از ملتحمه ضروری است. در موارد نادر ممکن است به دلیل این عارضه ، در چشم سگ مشکلات بینایی باقی بماند.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟