فهرست مطالب

هاری در سگ ها

هاری یکی از کشنده ترین بیماری هایی است که حیوانات را مبتلا می کند و سگ ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجایی که هیچ درمانی برای هاری وجود ندارد، رعایت واکسیناسیون منظم ضروری است. هنگامی که سگ آلوده می شود، ویروس به سرعت پیشرفت می کند. معمولا کمتر از 10 روز طول می کشد تا توسعه یابد، اما ممکن است تا یک سال طول بکشد. هنگامی که علائم شروع به نشان دادن خود می کنند، اغلب خیلی دیر است و متاسفانه مرگ غیرقابل پیشگیری است.

rabies

هاری چیست ؟

هاری یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس ترشح شده در بزاق ایجاد می شود. این سیستم عصبی سگ از جمله نخاع و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و پس از بروز علائم کشنده خواهد بود .

علائم و نشانه های هاری در سگ ها

هنگامی که سگ توسط حیوان هار گاز گرفته می شود، بیماری هاری در مراحلی پیشرفت می کند.

مرحله پیشرو: سگ ها با تحریک، اضطراب و ترس تغییری در شخصیت و رفتار خود نشان می دهند. بعضی از سگ ها ممکن است تهاجمی شوند. علائم پشرو خود را در 2-3 روز اول نشان می دهند. سایر شاخص ها عبارتند از:

اضطراب

دوری از افراد و حیوانات

لیسیدن محل زخم گزش

حساسیت به نور، صدا و لمس

تب

تغییر در تن یا واق زدن

 

فریاد سگ هار

مرحله خشم: سگ ها در مرحله خشم شروع به نشان دادن علائم بی قراری و تحریک پذیری می کنند و نسبت به نور و صدا حساسیت نشان می دهند. آنها شروع به پرسه زدن در اطراف، حمله به اشیاء بی جان، حیوانات و مردم خواهند کرد. علائم در این مرحله می تواند 1-7 روز طول بکشد. بی نظمی و تشنج به دنبال خواهد داشت.

مرحله فلجی: این مرحله می تواند بعد از مرحله پرودرومال یا خشم ایجاد شود و معمولاً 4-2 روز پس از اولین علائم ایجاد می شود. فلج شدن عضلات گلو و فک می تواند به دنبال ایجاد کف در دهان باشد. سایر علائم عبارتند از: تنفس سخت، خفگی، ضعف، نارسایی تنفسی و در نهایت مرگ.

ویروس معمولاً از 2 تا 8 هفته قبل از مشاهده علائم وارد بدن سگ می شود، اگرچه انتقال ویروس می تواند 10 روز قبل از ظهور علائم یا نشانه ها اتفاق بیفتد. بزاق آلوده از طریق اعصاب و نخاع به سمت مغز حرکت می کند. هنگامی که مغز آلوده می شود، ویروس تکثیر می شود و به غدد بزاقی گسترش می یابد که در آن زمان علائم ظاهر می شود.

اگر سگ شما توسط حیوان دیگری گاز گرفته یا خراشیده شود، باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. منتظر نمانید تا علائم و نشانه‌ها خود را نشان دهند زیرا برای نجات سگتان خیلی دیر خواهد شد.

  عفونت چشم در سگ - علل ،علائم ،نحوه تشخیص و درمان

سگ ها چگونه هاری می گیرند؟

برخلاف تصور مردم، بیش از یک راه برای آلوده شدن سگ به ویروس هاری وجود دارد. شایع ترین آن از طریق گاز گرفتن حیوان هار است، زیرا حیوانات آلوده به هاری مقادیر زیادی از ویروس را در بزاق خود ترشح می کنند. با این حال، اگر بزاق حیوان آلوده با خراش، زخم باز یا نواحی مانند دهان، چشم یا بینی تماس پیدا کند، هاری نیز می تواند منتقل شود.

بیشترین خطر مربوط به حیوانات وحشی است. هر سگ واکسینه نشده ای که اجازه داشته باشد به تنهایی بدون نظارت پرسه بزند، شانس بیشتری برای گاز گرفتن توسط حیوان دیگری دارد. شایع ترین ناقلان ویروس هاری راکون ها، خفاش ها و روباه ها هستند.

خفاش

دوره کمون هاری در سگ چقدر است؟

دوره کمون هاری یا مدت زمانی که طول می کشد تا علائم ظاهر شوند، می تواند از ده روز تا یک سال متغیر باشد. با این حال، متوسط دوره کمون برای سگ های آلوده بین 2-8 هفته است.

مدت زمانی که طول می کشد تا علائم ظاهر شوند بسته به شدت گزش، میزان ویروس تزریق شده و محل عفونت می تواند متفاوت باشد. هر چه عفونت به نخاع یا مغز نزدیک‌تر باشد، سریع‌تر به سیستم عصبی می‌رسد و شروع به بروز عوارض شدید می‌کند.

تشخیص هاری در سگ ها

تنها راه تشخیص قطعی هاری از طریق آزمایش آنتی بادی فلورسانس مستقیم (dFA) است که در آن نمونه هایی از بافت مغز برداشته و آزمایش می شود. این آزمایش توسط یک آزمایشگاه مورد تایید انجام می شود و تنها پس از مرگ سگ ها یا کشته شدن آنها به روش انسانی می توان آن را انجام داد.

تشخیص هاری در حیوانات زنده بر اساس علائم بالینی نشان داده شده همراه با سابقه بیمار است. تایید هاری در مناطقی که ویروس شایع نیست ممکن است دشوار باشد

واق زدن سگ

درمان هاری در سگ ها

هیچ درمانی برای ویروس هاری وجود ندارد و برای هر سگی که واکسینه نشده است، میتواند کشنده باشد. از آنجایی که هاری خطر جدی برای سلامتی دارد، برای جلوگیری از انتقال بیشتر این بیماری به سایر حیوانات و انسان‌ها، در اکثر موارد سگ اغلب معدوم می‌شود.

در سگ هایی که علیه هاری واکسینه شده اند، در صورتی که احتمال ابتلا به این بیماری وجود داشته باشد، واکسن تقویت کننده تزریق می شود. این به تقویت ایمنی سگ در برابر هاری کمک می کند و احتمال ابتلا به ویروس را کاهش می دهد. حتی اگر سگی واکسینه شده باشد، در صورت مشکوک بودن به هاری، ممکن است باز هم لازم باشد تا 7 تا 10 روز تحت نظر باشد.

اگر سگ شما توسط حیوان خانگی شخص دیگری گاز گرفته شد، سعی کنید تا حد امکان اطلاعات بیشتری در مورد آن حیوان، به خصوص سابقه واکسن و شماره برچسب هاری به دست آورید.

در اکثر کشورهای پیشرفته تشخیص هاری طبق قانون به اداره بهداشت محلی گزارش میشود. سگ های واکسینه نشده که گاز گرفته یا در معرض حیوانات هار بوده باشد باید طبق مقررات محلی و ایالتی تا شش ماه قرنطینه شوند. حتی سگ واکسینه شده ای که به حیوان یا انسان دیگری حمله کند نیز در یک مرکز تایید شده قرنطینه می شود.

  آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان
گاز گرفتن سگ

آیا هاری در سگ ها برای انسان یا سایر حیوانات خانگی مسری است؟

ویروس هاری برای انسان و سایر حیوانات خانگی مسری است. از طریق بزاق ناشی از زخم گازگرفتگی، به انسان و حیوانات به یک شکل سرایت می کند. اگر شما یا سگتان توسط یک حیوان وحشی یا خفاش گاز گرفته شده اید، باید آنها را هار در نظر گرفت (مگر اینکه خلاف آن از طریق تشخیص آزمایشگاهی ثابت شود) و باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر شما یا سگتان توسط یک حیوان اهلی گاز گرفته شوید، تقریباً در اکثر کشورها حیوانی که شما را گاز گرفته باید تحت نظر قرار گیرد و به مدت 10 روز در قرنطینه ضروری قرار گیرد ، زیرا حیوان مبتلا به هاری تنها پس از ایجاد علائم بالینی می تواند بیماری را منتقل کند. اگر بعد از 10 روز حبس هیچ علامتی ایجاد نشد، به این معنی است که سگ در زمان گزش نمی‌توانسته هاری را به شما منتقل کند.

ده‌ها هزار نفر (به‌ویژه کودکان) هنوز هر ساله بر اثر هاری می‌میرند، بنابراین واکسیناسیون منظم هاری برای سگ‌ها و همچنین برای سلامت عمومی بسیار مهم است.

پیشگیری از هاری در سگ ها

وقتی صحبت از هاری به میان می آید، پیشگیری مهم ترین مسئله است. اولین قدم معمول برای پیشگیری واکسیناسیون است ، در کنار واکسیناسیون، به حداقل رساندن مواجهه راه دیگری برای پیشگیری از هاری است. به سگ خود اجازه ندهید بدون قلاده در همه جا پرسه بزند، به خصوص در مناطق جنگلی که حیوانات وحشی در آن یافت می شوند، و سعی کنید از تعامل با حیوانات ناشناس خودداری کنید.

راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به هاری سگ از حیات وحش:

  • حیوانات خانگی وحشی را به عنوان حیوان نگهداری نکنید.
  • اجتناب از تماس مستقیم با حیوانات وحشی (زنده یا غیر زنده)
  • از نزدیک شدن به حیواناتی که رفتارهای سرکش نشان می دهند خودداری کنید.
  • از تماس حیوان خانگیتان با انواع حیوانات وحشی جلوگیری کنید.
  • به حیوان خانگی خود در داخل خانه غذا بدهید.

از نزدیک شدن به حیوانات وحشی که به طور غیرعادی رفتار دوستانه دارند و بدون ترس و رام شده به نظر میرسند خودداری کنید. این امر به ویژه در مورد راکون ها،  روباه ها، و کایوت ها صدق می کند. و هرگز خفاش را بلند نکنید یا دست نزنید، حتی اگر به نظر می رسد که خفاش مرده است.

واکسن سگ

آیا واکسنی برای هاری در سگ ها وجود دارد؟

بله، واکسنی برای هاری وجود دارد که طبق قانون در اکثر کشورها (و نه همه) الزامی است. این واکسن تولید آنتی‌بادی‌ها را تقویت می‌کند، اما تنها زمانی مؤثر است که قبل از ورود ویروس به سیستم عصبی تزریق شود. اگر سگ به درستی واکسینه نشود، این بیماری کشنده است.

  معرفی و بررسی کامل ، 21 نوع بیماری چشم در سگ ها

سگ من چه زمانی باید برای هاری واکسینه شود؟

سگ ها باید در سنین دوازده هفتگی تا شانزده هفتگی برای هاری واکسینه شوند. تقویت کننده هاری نیز معمولا مورد نیاز است. برای مشاوره در مورد فواصل مناسب واکسیناسیون مجدد و همچنین هر سوال دیگری که ممکن است در مورد هاری در سگ داشته باشید، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

واکسن زدن به توله سگ

اگر با سگ هار یا حیوان هار دیگری برخورد کنم چه می شود؟

اگر متوجه شدید حیوانی عجیب رفتار می کند و فکر می کنید ممکن است ناشی از هاری باشد، سعی کنید فاصله ایمن بین خود و حیوان بالقوه هار را حفظ کنید. اگر سگ خود را همراه خود دارید، برای اطمینان از ایمنی حیوان خانگی خود، تا جایی که می توانید از حیوان هار دور شوید. 

تحت هیچ شرایطی سعی نکنید حیوان را خودتان به دام بیاندازید، سعی کنید به هر کسی که از آنجا می گذرد هشدار دهید که در فاصله ایمن از حیوان هار دور بماند.

اگر سگ من با یک حیوان بالقوه هار تماس داشته باشد چه؟

فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید تا آنها بتوانند زخم را معاینه و تمیز کنند و به سگ شما یک داروی تقویت کننده هاری بدهند. سعی نکنید خودتان زخم را تمیز کنید مگر اینکه دستکش لاستیکی داشته باشید و بدانید چه کار می کنید. هاری برای افراد مسری است بنابراین در صورت تماس با زخم ممکن است عفونی شوید.

خلاصه ای از هاری در سگ ها

هاری یک ویروس کشنده بدون درمان است و واکسیناسیون هم برای پیشگیری ضروری است و هم از نظر قانونی در اکثر کشورهای دنیا ضروری است. مراقبت از واکسن های تقویت کننده سگ خود و محافظت از آنها در برابر موقعیت هایی که ممکن است سلامت آنها را به خطر بیندازد، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به هاری را به حداقل می رساند.

منبع : Small door

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟