فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ باربت ( barbet ) :

باربت ها نژاد اصیل میباشند و از نسل کنیس آکواتیکوس میباشند. شاید این نژاد را اصلا ندیده باشید و یا خیلی کم دیده باشید اما میتوان گفت که این نژاد جد اکثر سگ های شکارچی میباشند، و به ویژه گفته میشود یکی از اجداد پودل نیز هستند. اسم آنها در فرانسه بارب به معنی ریش میباشد.
سگ نژاد باربت در اصل برای شکار در رودخانه ها و دنبال کردن شکار شکارچیان تعلیم داده میشوند ، آنها به دلیل پوست ضخیم و مقاوم و ضد آب خود میتوانند سرما را به خوبی تحمل کنند و بسیار مناسب مکان های سردسیر میباشند.
علاوه بر مهارت شکار و بازیابی بسیار تطبیق پذیر بانشاط و هوشمند میباشند. عاشق دویدن ، دنبال توپ کردن و یا بازی با دیسک میباشند. باربت ها از انرژی بالایی برخوردار هستند پس به هیچ وجه مناسب سگ اولی ها نمیباشند. اگر بتوانید نیاز به فعالیت او را به طور کامل برطرف کنید میتوان گفت که در خانوادده شما یک عضو بسیار مهربان دارید که هم با کودکان و هم با سگ های دیگر به خوبی کنار خواهد آمد.

barbet

تاریخچه نژاد سگ باربت :

در زمان قدیم باربت ها به عنوان سگ های شکاری در خانواده های اشراف و سلطنتی زندگی میکرده است. باربت ها فرانسوی میباشند که یک رقیب بسیار قدرتمند برای نژاد فرانسوی هستند. بعضی ها معتقدند که باربت ها برای اولین بار از شمال آفریقا به فرانسه آورده شدند.
باربت ها تا پایان قرن نوزدهم یکی از محبوب ترین سگ های فرانسه بوده اند. یعنی میتوان گفت که در دوره ای این نژاد منقرض شد اما با تلاش بسیاری بعد از جنگ جهانی دوم این نژاد دوباره متولد شد . اما امروزه این نژاد بسیار کم دیده میشود.

نمایی قدیمی از سگ باربت

مشخصات ظاهری سگ باربت :

سگ نژاد باربت دم بلندی به شکل جارو خم شده به سمت زمین دارند. موهایی بلند و فر و متراکم دارند که این پوشش ضد آب میباشد که از سر برگشان تا دم خمیده شان را در بر میگیرد. چشم های تیله ای و نزدیک به هم دارند و گوش هایی بزرگ و افتاده. بینی کوچک و مشکی رنگی دارند و همچنین پوزه آنها اکثرا مستطیل شکل میباشد که ریش بلندی روی آن قرار دارد و به دلیل همین ریش بلند آنهارا باربت میخواندند.
باربت ها به رنگ های سیاه، سفید، شکلاتی و خاکستری همراه با خال های رنگی دیده میشوند.
وزن آنها بین 18 تا 31 کیلو گرم میباشد و قدشان در نر ها 56 تا 63 سانتی متر و در ماده ها 50 تا 60 سانتی متر میباشد. همچنین طول عمر آنها بین 13 تا 15 سال میباشد.

چند سگ باربت کنار هم

تغذیه مناسب نژاد باربت :

باربتها به طور معمول سگ های پرخوری نیستند ، باید بدانید بسته به سن میزان فعالیت و شرایط جسمی چه میزان کالری باید دریافت کنند. همچنین اگر میخواهید به آنها غذای خانگی بدهید باید بدانید غذاهای کدام غذاهای انسانی برای آنها مناسب است و کدام نامناسب. برای اینکه از میزان کالری دریافتی سگ خود مطمئن شوید بهتر است با دامپزشک تایید شده مشورت کنید. همیشه آب تمیز در دسترسش قرار دهید.

سگ نژاد باربت

نگهداری موها و آراستن سگ نژاد باربت :

باربت ها موهای بلند و فر دارند که زیبایی آنها را دو چندان میکند، اما خب خوب این است که با اینکه از موهای بلندی برخوردارند ریزش موی بسیار کمی دارند و بسیار مناسب کسانی هستند که به موی سگ ها آلرژی دارند.
بهتر است برای نگهداری راحت تر موهای آنها موی آنها را به طو معمول کوتاه نگه داری کنید. بعد از حمام نیازی به سشوار کشیدن و حالت دادن موی آنها نیست بهتر است بگذارید به طور طبیعی در هوای آزاد خشک شوند تا موی آنها حالت فر و مواج خود را حفظ کند.

اصلاح موهای سگ نژاد باربت

بهتر است برای حفظ حالت موهای آنها روزانه آنها را برس بکشید. برای حفظ سلامت دندان هایشان باید هرروز دندان های آنها را مسواک کنید.
ناخن های نژاد باربت بسیار سریع رشد میکند پس بهتر است زود به زود ناخن های آنها را کوتاه کنید تا دچار ترک خوردگی و شکستگی ناخن نشوند. زمانی که صدای برخورد ناخن های آنها را با سطح زمین میشنوید زمان کوتاه کردن ناخن های آنها میباشد.
گوش های آنها نیز باید هر هفته چک و تمیز شوند تا از جمع شدن موم و چرک داخل گوش جلوگیری شود.
هنگام نظافت و مراقبت های روتین پوست سگ خود را چک کنید و در صورت مشاهده قرمزی کبودی جوش های عجیب و… به دامپزشک مراجعه کنید.

تمرین دادن و آموزش نژاد سگ باربت :

باربت ها سگ های بسیار باهوشی میباشند آنها به سرعت میفهمند که از آنها چه میخواهید و بسیار آموزش پذیر هستند اما آنها در سنین نوجوانی و جوانی ممکن است کمی گیج بازی در بیاورند و بر خلاف میل شما عمل کنند به همین دلیل است که آنها باید توسط کسانی ترببت شوند که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و بهتر است از تربیت کنندگان حرفه ای برای آنها استفاده شود. آموزش آنها بهتر است بر پایه تشویقی و تشویق کردن های متوالی باشد. در صورتی که آموزش درست راببینند میتوان گفت شما یک همراه وفادار مهربان و متفکر را دارید.
باربت ها سگ هایی مناسب محیط خانه هستند البته باید بتوانی نیاز های او به فعالیتو بازی را نیز برطرف کنید داشتن یک حیات کوچک و یا یک تراس نیز میتواند برای جنب و جوش و فعالیت های او کافی باشد.

  کورگی- معرفی تخصصی سگ نژاد کاردیگان ولش کورگی سگ پاکوتاه
Barbet-Dog-Training-on-the-field

سطح تطبیق پذیری سگ باربت

سازگاری در آپارتمان :

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد باربت با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  معرفی کامل سگ پامرانین به همراه بررسی کامل این نژاد

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ نژاد باربت

آموزش آسان :

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

  معرفی کامل سگ یورکشایر به همراه بررسی کامل این نژاد

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیتدارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد سگ باربت :

weighing-machine-icon

وزن

بین 18 تا 31 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

13 الی 15 سال

height icon

قد

حدود 50 الی 63 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ آپارتمانی و شکاری

بیماری های شایع سگ هاسکی سیبرین

دیسپلازی مفصل ران در سگ نژاد باربت :

یک شکل گیری غیر عادی سوکت شکل در مفصل ران است که می تواند باعث درد ولنگ زدن حیوان بشود. در این نژاد بسیار شایع است. عوامل بوجود آورنده این بیماری میتواند ژنتیکی باشد یا عوامل محیطی و یا رژیم غذایی نامناسب باشد. سگ هایی که صدمه دیده اند برخلاف دیگر نژاد ها بسیار کمتر نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند و میتوانند خود را با شرایط وقف دهند و بدون هیچ مشکلی زندگی خود را ادامه دهند.

آتروفی پیشرونده شبکیه :

این بیماری به مرور باعث از بین رفتن بینایی سگ ها میشود؛ به مرور گیرنده های نوری در قسمت پشتی چشم از بین میروند؛ یک اختلال دژنراتیو میباشد.
حتی اگر این بیماری بینایی سگ شمارا از بین ببرد نیز او به دلیل داشتن هواس چندگانه فوق قوی به راحتی میتواند به زندگی خود ادامه دهد. چشم های آنها را حداقل هرسال یکبار مورد معاینه دامپزشک قرار دهید.

آلرژی :

آلرژی: یک بیماری شایع در سگ ها است. در سه نوع اصلی وجود دارد :
آلرژی غذایی : که با حذف برخی مواد غذایی از غذای سگ درمان می شود. 
آلرژی های تماسی :  در اثر واکنش به یک ماده موضعی مانند ملافه، پودرهای از بین برنده کک، شامپوهای سگ و یا سایر مواد شیمیایی ایجاد می شود. 
 آلرژی های استنشاقی : که ناشی از مواد حساسیت زای هوا مانند گرده گل، گرد و غبار یا کپک است  درمان ممکن است شامل محدودیت های غذایی، داروها و تغییرات محیطی باشد

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.