فهرست مطالب

نگهداری گربه و سگ در کنار هم

حتما شما هم به دفعات درمورد نگهداری گربه و سگ  عبارت «مثل سگ و گربه جنگیدن» را شنیده‌اید، آیا سگ ها و گربه ها می توانند با هم در یک خانه زندگی کنند یا قرار است با هم درگیر شوند؟ خوب، همه سگ ها با گربه ها کنار نمی آیند و همه گربه ها از زندگی با یک سگ لذت نمی برند. با این حال، توله‌هایی که  با گربه‌ها معاشرت می‌کردند  ، در بزرگسالی در کنار گربه‌ها راحت‌تر خواهند بود و همین امر در مورد بچه گربه‌ها و سگ‌ها نیز صادق است. 

برخی از  نژادهای سگ برای زندگی با گربه مناسب هستند  و برخی از  نژادها  به سادگی نمیتوانند حضور یک گربه را تحمل کنند ، اما برای بیشتر نژادها، اگر به سگ نحوه تعامل با گربه آموزش داده شود و گربه دارای مناطق فرار باشد، این دو گونه می توانند دوستان سریعی شوند یا حداقل در صلح با هم زندگی کنند.

برای نگهداری گربه و سگ چه یک بچه گربه کوچک و شیرین باشد یا یک سگ مسن ، مسائلی وجود دارد که باید در مورد زندگی گربه ها و سگ ها بدانید. به هر حال، گربه ها و سگ ها به طور طبیعی دوست نیستند، بنابراین مهم است که هر کاری که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید. هماهنگی چند حیوان خانگی امکان پذیر است، اما چند نکته و ترفند وجود دارد که می تواند کمک کند.

در ادامه با تیم سلام پت همراه باشید :

گربه سیاه کنار سگ قهوه ای

اگر سگ دارم باید گربه بگیرم (یا برعکس)؟

قبل از اینکه این درمورد نگهداری گربه و سگ ، تصمیم بگیرید که این دو حیوان خانگی بسیار متفاوت را با هم نگهداری کنید، ابتدا ملاحظاتی وجود دارد. اول از همه، شما باید تا حد امکان اطمینان داشته باشید که آنها موفق خواهند شد. اگر یک بچه گربه یا سگ را از یک پرورش دهنده به فرزندی قبول می کنید، از آنها بپرسید که آیا پت شما با حیوانات دیگر سر و کار داشته یا خیر. 

حیوان خانگی فعلی شما چگونه میتواند با حیوانی دیگر کنار بیاید؟ آیا او به طور کلی برونگرا و یا شخصیتی آرام دارد؟ هنگام دیدن مردم چه واکنشی نشان می دهند؟ آیا سگ شما تا به حال یک گربه را تعقیب کرده است یا سگتان از نژادی هست که برای شکار موجودات کوچک پرورش یافته؟ اگر گربه جوانی را به فرزندی قبول می کنید، بسیار مهم است که مطمئن شوید سگ شما موارد گفته شده را در رفتارهای خوذ نداشته باشد، زیرا بچه گربه شما آسیب پذیر خواهد بود. 

  چهارشنبه سوری و نحوه کنترل لرزش و ترس سگ ها و گربه ها
cute-cat-and-dog-friends

ابتدا برای نگهداری گربه و سگ آنها را از هم جدا کنید

هنگامی که برای نگهداری گربه و سگ جدید را به خانه خود اضافه می کنید، از همان ابتدا این دو حیوان خانگی را کنار هم قرار ندهید و از آنها انتظار داشته باشید که رابطه خود را به تنهایی حل کنند. در عوض، حداقل در چند روز اول آنها را از هم دور نگه دارید تا بتوانند صداها و بوهای یکدیگر را قبل از تعامل تجربه کنند. به هر حیوان خانگی فضای امن مخصوص به خود، مانند اتاق خواب اختصاص دهید، و تا زمان مناسب معرفی آنها فرا رسد.

قبل از اولین جلسه، با هر دو حیوان ارتباط مثبت برقرار کنید. وسایلی را که بوی گربه می دهند، مانند اسباب بازی یا پتو، در ناحیه سگ قرار دهید. آنها را نزدیک ظرف غذا او بگذارید یا وقتی آنها را ارائه می دهید برای سگ کمک کنید تا گربه را با چیزهای خوب بیاد بیاورد. همینکار را برای گربه با وسایلی که بوی سگ دارند انجام دهید.

بعد از اینکه چند روز فرصت داشتند تا با بوی یکدیگر سازگار شوند، سعی کنید سگ و گربه را در دو طرف مقابل درب بسته غذا بدهید. با ظروف غذا در فاصله چند متری از در شروع کنید تا مطمئن شوید حیوانات خانگی شما احساس امنیت می‌کنند، سپس به آرامی کاسه‌ها را نزدیک‌تر کنید تا درست جلوی در غذا بخورند. اگر همه چیز خوب پیش برود، قدم بعدی شما یک معرفی حضوری خواهد بود.

dog-and-cat-cuddling-cropped

معرفی مناسب در اولین دیدار

برای نگهداری گربه و سگ اولین تعامل حیوانات خانگی شما باید یک مکان امن و باز باشد و اجازه دهید در آن گربه آزادانه سرگردان شود تا در صورت احساس نیاز بتواند فرار کند. با این حال، سگ خود را با یک قلاده به خود متصل نگه دارید تا بتوانید حرکات سگ خود را کنترل کنید و از تعقیب گربه جلوگیری کنید.

جلسات را کوتاه و شیرین برگزار کنید. چندین مورد از این تعاملات را هر روز به مدت حداقل یک هفته امتحان کنید. به هر دو حیوان خانگی خوراکی بدهید تا به ایجاد ارتباط مثبت با هم خانه جدیدشان ادامه دهند. فقط برای این جلسات یک خوراکی خوشمزه را رزرو کنید تا حیوانات خانگی شما مشتاق دیدار یکدیگر باشند.

  عقیم کردن سگ - روشهای عقیم سازی ، چرا و چگونه
dog-cat-under-sheet

سگ خود را طوری آموزش دهید که در اطراف گربه شما آرام بماند

تعقیب و گریز یک غریزه برای سگ ها است، اما شما می خواهید از بروز این رفتار با گربه خود جلوگیری کنید ، بنابراین باید به سگتان آموزش دهید تا بداند از او چه انتظاری دارید. به عنوان مثال، از سگ خود بخواهید   در حضور گربه بنشیند  یا  دراز بکشد تا رفتار آرام  سگتان را تقویت کنید.

همچنین می توانید از سگتان بخواهید که در آن موقعیت ها بماند،  در حالی که گربه در نزدیکی او آزادانه در رفت و آمد است. وقتی با سگتان این رفتار را تمرین میکنید، نه تنها آرامش او را تقویت می کنید، بلکه به سگ خود می آموزید که گربه نشانه ای است برای دریافت پاداش های بیشتر .

در ابتدا، برای اطمینان از اینکه سگتان به حرف شما گوش می دهد، بهتر است این تمرین را با مقداری فاصله بیشتر نسبت به گربه انجام دهید. سپس به آرامی نزدیک تر شوید. هنگامی که سگ شما به طور خودکار وقتی گربه در اطراف است به شما نگاه می کند، وقت آن است که افسار را رها کنید و به آموزش ادامه دهید. تا زمانی که سگ شما رفتاری ایمن و قابل پیش بینی در اطراف گربه نداشته باشد به تمرین ادامه دهید. سپس می توانید در نهایت قلاده را جدا کرده و بگذارید آزادانه پرسه بزنند.

رفاقت_سگ_و_گربه

برای کمک به موفقیت سگ خود در این جلسات آموزشی، هواس سگتان را بروی خود متمرکز کنید. برای اینکه به سگتان بفهمانید که نزدیک شدن یا آزار گربه ممنوع است میتوانید از کلماتی بازدارنده مانند “رهاش کن” استفاده کنید. سپس برای ترغیب سگتان به نگاه کردن به شما، میتوانید از واژه « منو ببین » استفاده کنید.

با آموزش کافی، وقتی گربه از کنار سگتان میگذرد سگ شما شروع به نگاه کردن به شما خواهد کرد به امید دریافت تشویقی های بیشتر ،  با این حال، اگر سگ خود را در حال تعقیب گربه گرفتید، سگ خود را به یک بازی تعقیب و گربه مناسب تری مانند گرفتن یا دویدن دنبال یک اسباب بازی هدایت کنید.

  بررسی تخصصی بارداری سگ و نحوه برخورد با سگ باردار

چگونگی دوستی طولانی در مدت زمان نگهداری گربه و سگ

برای هر چه بهتر نگهداری گربه و سگ هنگامی که سگ شما بتواند در طول جلسات آموزشی رفتار مناسبی را بدون قلاده انجام دهد، می توانید به سگ و گربه خود اجازه دهید در همان اتاق در حالی که شما سرپرستی می کنید، با هم تعامل داشته باشند.

به ستایش و پاداش دادن به هر دو حیوان خانگی برای تعاملات مثبت ادامه دهید تا این رفتارها درون آنها نهادینه شود. تا زمانی که از نتیجه مطمئن نشدید، که ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد، آنها را به تنهایی کنار هم رها نکنید.

حتی زمانی که حیوانات خانگی شما می توانند بدون نظارت با هم زندگی کنند، همچنان باید ایمنی هر دو حیوان را در نظر بگیرید. برای مثال، ناخن‌های گربه‌تان را کوتاه نگه دارید تا از آسیب دیدن سگتان جلوگیری کنید. و با استفاده از پارک حیوانات، فضای دائمی بدون سگ را برای گربه خود فراهم کنید.

سگ-و-گربه-درحال-بازی

اتاق گربه باید شامل جعبه بستر به همراه اسباب بازی ها، تخت، کاسه آب و میله خاراندن باشد. در نهایت، به گربه خود در جایی غذا دهید که سگ شما به آن دسترسی ندارد، مانند طاقچه یا اتاق دیگر.

اگر برای مقدمه ها وقت بگذارید، سگ خود را طوری تربیت کنید که در اطراف گربه خود رفتار مناسبی داشته باشد و به گربه خود منطقه ای عاری از سگ بدهید، دو حیوان خانگی شما باید بتوانند با هم زندگی کنند. حداقل آنها در هماهنگی زندگی خواهند کرد.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟