فهرست مطالب
میکروچیپ روی انگشت

میکروچیپ چیست ؟ ( Microchips ) :

شاید شما یک قلاده به گردن سگ خود ببندید و تمام اطلاعات خود و سگ خود را روی این قلاده هک کنید یا اطلاعاتتان را روی بدن او خالکوبی کنید ، شاید از یک پلاک برای اطلاعات خودتان استفاده کنید .

اما همه این روش ها برای ثبت اطلاعات به راحتی میتوانند از بین بروند یا خالکوبی بدن به مرور کم رنگ بشود ، استفاده از میکروچیپ یک روش مطمئن برای شناسایی دائمی حیوانات میباشد .

میکروچیپ یک ریزتراشه به اندازه دانه برنج است که جایگزین روش های قدیمی شناسایی پت مانند خالکوبی و پلاک میباشد ، میتوان گفت میکروچیپ تنها روش شناسایی دائمی میباشد که از طریق امواج رادیویی کار میکند .

با کمک میکروچیپ میتوان خیلی به سرعت و سریع در کوتاه ترین زمان جمع بسیار زیادی از جانداران دارای میکروچیپ را شناسایی کرد .

تاریخچه میکروچیپ :

در سال 1996 برای اولین بار در آمریکا تاییدیه استفاده از میکروچیپ در حیوانات صادر شد ، در همان سال هم استاندارد های لازم جهت کاشت میکروچیپ درحیوانات متفاوت از هم توسط ( دهکده علمی دانشگاه ایالات متحده USAD) ثبت شد .
کمیته بین المللی ثبت حیوانات در سال 2001 آزمایشاتی انجام داد و تاییدیه ای برای استفاده از میکروچیپ صادر کرد . میکروچیپ ها بر اساس استاندارد های 9001 iso ساخته میشوند .
در ایران سال 1382 پس از مطالعاتی که سازمان دامپزشکی در این زمینه داشت ، استفاده از سیستم میکروچیپ را تایید کرد .

سوزن تزریق میکروچیپ

چه اطلاعاتی روی میکروچیپ ثبت میشود ؟

اکثر ریزتراشه های موجود در حال حاضر فقط دارای شماره شناسایی میباشند و اطلاعات پزشکی از حیوان خانگی شما ندارند ، اما در بعضی پایگاه های داده ثبت میکرو چیپ این امکان وجود دارد تا اطلاعات پزشکی حیوانتان را وارد کنید .
همچنین برخی ریز تراشه های مورد استفاده در آزمایشگاه های تحقیقاتی یا برخی از دام ها و اسب ها میتوانند اطلاعاتی در رابطه با دمای بدن حیوان را منتقل کنند .
شماره ثبت شده بر روی میکروچیپ کاشته شده در بدن حیوانات غیر قابل تغییر میباشد ، این شماره کلید دست یابی به پایگاه داده دیتا میباشد ، که اطلاعاتی از قبیل مشخصات مالک ، آدرس ، شماره تلفن و همچنین اطلاعاتی کلی در رابطه با بیماری های حیوان و آلرژی های او میباشد .
اما از آنجا که مشخصات صاحب یک حیوان میتواند تغییر کند یا مالک تغییر کند نیاز است که گاهی این اطلاعات را تغییر داد و برای بروز رسانی میکروچیپ اقدام کرد ، بهترین کار برای تغییر اطلاعات پایگاه داده تماس و یا مراجعه به دامپزشکی که میکروچیپ را در بدن حیوان خانگی شما کاشته است میباشد.
بروزرسانی اطلاعات میکروچیپ را حتما جدی بگیرید که در زمان گمشدن حیوان بسیار ضروری میباشد .

  عقیم کردن سگ - روشهای عقیم سازی ، چرا و چگونه
مقایسه میکروچیپ با برنج

آیا میکروچیپ و جی پی اس با هم تفاوت دارند ؟

میکروچیپ ها را با GPS اشتباه نگیرید ، در صورت گم شدن و یا دزدیده شدن حیوان خانگی شما میکروچیپ قابلیت ردیابی مکان او را ندارد . تنها زمانی که سگ شما به دامپزشکی برای معاینه برده شود امکان دسترسی به اطلاعات میکروچیپ و شناسایی صاحب واقعی او وجود دارد .
میکروچیپ و جی پی اس دو قطعه کاملا جدا از هم میباشد و همانطور که گفته شد میکروچیپ برای شناسایی حیوانات در زیر پوست آنها قرار میگیرند ، اما ردیاب ها همانطور که از اسمشان مشخص است برای شناسایی مکان حیوان شما به کار میرود .
میکروچیپ ها هیچ اطلاعاتی را برای مالکین ارسال نمیکنند اما ردیاب کنترل امور را کاملا به دست شما میسپارند و به راحتی میتوانید مکان حیوان خود دسترسی و آگاهی داشته باشد ، پس دیگر نگرانی بابت گم شدن حیوان خانگی خود نخواهید داشت ، ردیاب های زیر پوستی جنسی دارند که باعث آزار و حساسیت در حیوانات نمیشوند .

چرا باید از میکروچیپ برای حیوان خانگی استفاده کرد :

میکروچیپ در هنگام خروج حیوانات از کشور ضروری است و در هنگام مفقود شدن حیوانات میتوان شانس پیدا کردن آنرا با وجود میکروچیپ بسیار بالا برد . احتمال یافتن حیوانات دارای میکروچیپ بسیار بالاتر از حیواناتی که فاقد آن میباشند هست .
اگر شما به طور اتفاقی سگ خود را گم کرده باشید اما سگ شما دارای میکروچیپ باشد ، در صورتی که فرد یابنده او را به دامپزشکی ببرند با استفاده از دستگاه بارکد خوان کد میکروچیپ آنها استخراج و در سامانه ایرادیتا چک میشود .
به همین راحتی میتوان به اطلاعات صاحب سگ دسترسی پیدا کرد و با استخراج شماره تلفن صاحب اصلیه سگ میتوان خیلی ساده سگ گمشده را به صاحبش برگرداند.

  قلاده سگ ، معرفی و بررسی تخصصی انواع قلاده برای سگ
دستگاه شناسایی میکروچیپ

برای کدام حیوانات میتوان از میکروچیپ استفاده کرد :

میکروچیپ فقط مخصوص سگ ها و گربه ها نیست و میتوان برای همه حیوانات از آن استفاده کرد . محل تزریق میکرو چیپ در حیوانات کوچک در ابتدای گردن بین خط دو کتف میباشد .

اطلاعات میکروچیپ چگونه خوانده میشود :

برای شناسایی و خواندن اطلاعات و کد میکروچیپ نیازی به عمل جراحی و یا در آوردن میکروچیپ نمیباشد ، از دستگاه های مخصوص بارکد خوان استفاده میشود که امواجی را به سمت میکروچیپ ارسال میکند که در نتیجه برگشت این امواج به سطح دستگاه کد قابل شناسایی میشود .

میکروچیپ چگونه کار میکند ؟

روی میکروچیپ ها کد هایی مخصوص قرار دارند که با لیزر بر روی میکروچیپ ها حکاکی میشوند این کدها غیر قابل تغییر میباشند و همچنین عامل شناسایی سگ ها میباشند . داخل این ریز تراشه کوچک هیچ وسیله الکترونیکی یا باطری قرار ندارد .
پس از کاشت میکروچیپ اطلاعات سگ شما در بانک اطلاعات ایرادیتا ثبت میشود ، و بعد از ثبت حیوان کارت شناسایی صادر میشود .

دستگاه شناسایی میکروچیپ سفید رنگ

میکروچیپ چگونه در بدن سگ ها کاشت یا تزریق میشود ؟

کارگذاری میکروچیپ در داخل بدن سگ ها اصلا کار سخت و دردناکی نیست و نیاز به عمل جراحی ندارد ، میکرو چیپ با یک تزریق در زیر پوست داخل بدن کارگزاری میشود که فرقی با زدن یک واکسن دوره ای ندارد با این تفاوت که سوزن آن کمی بزرگ تر میباشد .
زمان کاشت میکروچیپ در بدن حیوانات متفاوت می باشد ، به طور مثال در سگ ها و گربه ها عمل تزریق میکروچیپ بین 5 تا 8 هفتگی انجام میشود .
میکروچیپ ها را در محفظه ای شیشه ای قرار میدهند تا مشکلی با بافت بدن نداشته باشد و از واکنش ایمنی بدن حیوانات جلوگیری شود ، میکروچیپ ها به شکلی ساخته شده اند که در طول عمر حیوان نیاز به تعویض و یا تعمیر نداشته باشند .
بافت میکروچیپ به شکلی است که پس از مدتی بافت بدن به دور آن پیچیده میشود و از حرکت آن در زیر پوست جلوگیری می شود ، این محفظه های شیشه ای قابلیت تطبیق با بافت بدن را دارند .
کاشت میکروچیپ ممکن است گاهی عوارضی به همراه داشته باشد از جمله تورم و عفونت ، این موارد بسیار بسیار نادر است و در صورت مشاهده باید حتما به دامپزشکی مراجعه کنید .

  گرمازدگی در سگ ها و علائم ، راه های پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟