گالری تصاویر سگ پودل

فهرست مطالب

تاریخچه سگ پودل :

درست است که سگ پودل را سگ ملی فرانسه میشناسند اما در اصل یک نژاد آلمانی میباشد، علیرغم ارتباط نژاد سگ پودل با فرانسه ، این نژاد به عنوان یک شکارچی اردک در آلمان بر سر زبان ها افتاد ،در حقیقت کلمه پودل در آلمانی اینگونه “puddeln” نوشته میشود.
درگذشته نژاد پودل همدم بسیار خوبی برای شکارچیان بودند و در گذشته برای شکار پرندگان آبزی از بستر رودخانه ها و یا دریاچه ها تعلیم میدیدند. در طول تاریخ از سگ های نژاد پودل برای کارهای مختلفی استفاده شده است ، سگ های شکاری، سگ های سیرک، سگ های نگهبان دادگاه ها و همچنین همراهی برای ثروتمندان.

نظریه ای درباره نژاد پودل ها هست که میگوید پودل ها همراه با بربرهایی که فاتح آفریقای شمالی بودند، بوده است که در قرن هشتم با مور ها به پرتقال راه پیدا کرده اند.

همچنین بسیاری نیز بر این باورند که پودل اصل ترکیب نژاد چندین سگ آبی از جمله سگ های آبی اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، آلمانی مجارستانی و روسی میباشد.
دیگر مورخان نیز تصور میکنند که یکی از اجداد پودل باربت آفریقای شمالی میباشد.
البته که اصل و نصب آنها هرچه باشد یک نژاد اصیل و قدیمی میباشند که تصاویر آنها نیز بر روی مصنوعات مصری و رومی و مقبره هایی متعلق به قرن اول میلادی دیده شده است.

همه چیز درباره سگ پودل :

سگ پودل با سه نژاد مختلف شناخته میشود :

  • پودل عروسکی ( Poodle Toy)
  • پودل مینیاتوری ( Poodle Miniature)
  • پودل استاندارد ( Poodle Standard)

پودل ها سگ هایی بسیار جذاب و زیبا هستند ، مغرور و با استعداد میباشند آنها اغلب در مسابقات نمایشی برنده میشوند که این موضوع مهر تاییدی بر هوش بسیار آنها میباشد ، توانایی بالایی در یادگیری دارند میتوان گفت که فکر کردن برای آنها یک سرگرمی میباشد و آنها برای سرگرم شدن خرابکاری نمیکنند.

گروه_سگ_پودل
پودل استاندارد در رنگ های مختلف

سگ های پودل مینیاتوری و پودل توی یا همان پودل عروسکی برای زندگی آپارتمانی بسیار مناسب هستند . پودل ها همه چیز را به سرعت یاد میگیرند و بسیار آموزش پذیر میباشند. آنها به تمرین مداوم نیازی ندارند و بیشتر از بازی کردن لذت میبرند.

سگ هایی مهربان و اجتماعی میباشند که بی نهایت به صاحب خود وفادار هستند. سگ نژاد پودل کاملا مناسب کسانی میباشد که میخواهند برای اولین بار سرپرستی یک سگ را قبول کنند ، پودل ها ریزش موی بسیار کمی دارند اما در عوض میزان رشد موهای آنها بسیار بالا میباشد موهای آنها بجای ریزش مدام بلند میشود.

به دلیل بلند شدن بیش از حد موهای سگ پودل آنها نسبت به بقیه نژاد ها نیاز بیشتری به اصلاح و آرایش دارند.

نژاد_پودل_سیاه_و_سفید

چشم های او مرتب با دستمال تمیز باید خشک شود هم چنین به دلیل موهای بسیار بلندش نسبت به نژاد های دیگر به حمام بیشتری نیاز دارد ، آنها اصلا از تنها بودن خوششان نمی آید و در صورت تنها ماندن حسابی خرابکار خواهند بود.
درست است که پودل ها سگ هایی بسیار آموزش پذیر میباشند اما اگر از دوران تولگی به آنها درست آموزش داده نشود و نشان ندهید که رهبر آنها شما هستید گمان میبرند که ستاره ای در خانه شما هستند و بسیار لوس خواهد شد ،فرمان برداری را از تولگی آموزش دهید آنها سگ های سر به هوایی هستند که اگر آموزش درست را نبینند بعدها ایجاد مشکل خواهند کرد.

مشخصات ظاهری نژاد پودل :

عمده تفاوت سگ های پودل در اندازه آنهاست و بیشتر خصوصیات پودل های مختلف با هم یکسان می باشد ، سر و پوزه ای باریک و چشم ها و گوش های آنها تیز و تیره میباشد .

بینی و لب هایی تیره که اغلب مناسب با رنگ پوشش آنها میباشد ، موهای فر و براق که دارای ریزش نمیباشند و بجای ریزش بلند میشوند ، البته پوشش موهای آنها یک رنگ است و فقط در قسمت گوش ها کمی تیره تر میباشند. همچنین آنها از پاها و کمر بسیار قوی برخوردار هستند.

سگ پودل فرفری

سگ نژآد پودل در رنگ های مختلفی وجود دارد: سفید، مشکی، قهوه ای، کرم ، نقره ای،قرمز و حنایی رنگ هایی هستند که در بیشتر پودل ها دیده میشود .

قد آنها بین 28 تا 38 سانتی متر و وزنشان بین 7 تا 8 کیلوگرم میباشد، همچنین عمر آنها نیز بین 12 تا 15 سال میباشد.

تغذیه مناسب سگ پودل :

رژیم غذایی سگ شما باید بسته به میزان فعالیت روزانه ، سن و شرایط جسمی متفاوت باشد. سگ نژاد پودل اگر میخواد از غذاهایی مخصوص پت استفاده کند باید غذایی با کیفیت بالا باشد.

پروفایل تغذیه ای مناسب برای یک سگ سالم شامل تقریبا 50 تا 60 درصد پروتئین ، 20 درصد کربوهیدرات و 20 درصد چربی میباشد . روزانه بین 1.5 تا 3 پیمانه غذای خشک در دو وعده غذایی کالری مورد نیاز پودل را تامین میکند .

Is-poodle-a-picky-eater

پودل ها نیز سگ هایی هستند که بسیار مستعد چاق شدن میباشند اگر فکر میکنید سگ شما چاق شده است ابتدا کمر اورا نگاه کنید سپس با نوک انگشتان ستون فقرات او را به سمت پایین لمس کنید ، بدون اینکه به انگشت خود فشار وارد کنید ، اگر به راحتی توانستید دنده های اورا لمس کنید سگ شما وزن نرمالی دارد اما اگر به راحتی دنده ها لمس نشد سگ شما دارای اضافه وزن میباشد.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ پودل :

همانطور که گفته شد پودل ها ریزش موی کمی دارند و بسیار مناسب کسانی میباشند که به موی سگ حساسیت دارند ، درست است که آنها ریزش موی شدید ندارند اما همیشه مقدار اندکی موی سست روی پوست باقی میماند که باید هرروز برس کشید تا این میزان موی سست از پوست سگ جدا شود و همچنین در خانه پخش نشود ، بین هر سه تا شیش هفته یکبار نیاز به حمام و اصلاح مو دارند.

اصلاح_موهای_سگ_پودل

سگ نژاد پودل چشمانی همیشه خیس و مرطوب دارند که باعث آلوده شدن موی زیر چشم آنها میشود پس برای جلوگیری از بیماری های چشمی بهتر است اطراف چشم را روزانه با دستمالی تمیز که با آب گرم شستشو شده است پاک نمایید. در هفته باید حداقل 2 تا 3 بار دندان های آن هارا مسواک کرد تا از تجمع باکتری ها درون دهان و بوی نامطبوع دهان جلوگیری کنید.

زمانی که صدای برخورد ناخن های آنها را با زمین شنیدید زمانی است که باید ناخن هایشان کوتاه شود معمولا در ماه یکبار ، اگر متوجه بوی بد و یا قرمزی در سطح گوش آنها شدید با دستمالی که پی اچ خنثی دارند گوش آنها را تمیزکنید و مراقب باشید که هرگز چیزی را داخل گوش آنها فرو نکنید

  معرفی کامل نژاد شیتزو به همراه بررسی کامل این نژاد

هنگام نظافت موها هواستان به قرمزی سطح پوست، کبودی، زخم و یا هر مسئله غیرعادی باشید ، گوش ها و دهانشان را همیشه چک کنید و با دیدن زخم ، کبودی ، قرمزی یا خارش سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ_پودل_بعد_از_حمام

تمرین دادن و آموزش نژاد پودل :

سگ های نژاد پودل بسیار فرمان پذیر میباشند و به راحتی آموزش میبینند ، میتوان از آنها در انواع ورزش ها استفاده کرد ، عاشق شنا میباشند و بودن در آب را بسیار دوست دارند .

هرروز به ورزش نیاز دارند و برای هر فعالیت جدید بسیار مشتاق هستند. پیاده روی های طولانی را بسیار دوست دارند، تمرین روزانه و پیاده روی برای سلامت آنها بسیار واجب میباشد.

types_of_poodle_sizes_and_mixes

توجه داشته باشید که پودل هایی که ورزش و تمرین کافی ندارند بسیار مضطرب و پرخاشگر میشوند ، پودل ها همانطور که به راحتی آموزش پذیر میباشند به راحتی نیز میتوانند رفتار نامناسب را یادبگیرند پس بهتر است در کلاس های اطاعتی با یک استاد خبره شرکت کنند.

سطح تطبیق پذیری سگ پودل

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد پودل با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  سگ پیت بول - معرفی و بررسی کامل نژاد سگ آمریکن پیت بول

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

rate 2 star

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ پودل

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

  کورگی- معرفی تخصصی سگ نژاد کاردیگان ولش کورگی سگ پاکوتاه

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد پودل استاندارد :

weighing-machine-icon

وزن

27 الی31 کیلوگرم در نرها 18 الی 22 کیلوگرم در ماده ها

heart beat icon

طول عمر

10 الی 18 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه 28 الی 38 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ شکاری

آمارهای کلی و حیاتی نژاد پودل مینیاتوری :

weighing-machine-icon

وزن

4 الی 7 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 18 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه 25 الی 38 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ عروسکی ، آپارتمانی

آمارهای کلی و حیاتی نژاد پودل عروسکی:

weighing-machine-icon

وزن

2 الی 3 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 18 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه تا 25 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ عروسکی ، آپارتمانی

بیماری های شایع سگ پودل

کاهش قند خون و هیپوگلیسمی :

مانند بسیاری از سگ ها نژاد پودل نیز در زمان استرس به ویژه در زمان تولگی دچار هیپوگلیسمی میشوند ، گیجی و حرکت نامتعادل از نشانه های این بیماری میباشد که هنگام مواجه با آن بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

بیماری_هیپوگلیسمی_در_سگ_پودل

دیسپلازی هیپ در سگ پودل :

بعبارتی تشکیل نادرست مفصل لگن ، در این بیماری مفصل ران به لگن تکاملی غیر عادی خواهد داشت که باعث دررفتگی ناقص و یا حتی کامل لگن حیوان خواهد شد.
از علائم بیماری عدم تحمل تمرین لنگیدن های طولانی و همچنین عدم ایستادن طولانی مدت میباشد ، در حیوانات جوان معمولا بین 5 تا 10 ماهگی خود را نشان میدهد ، درمان این بیماری بسته به سن حیوان شما و مرحله ای از بیماری که سگ شما در آن قرار دارد میباشد میتوان فقط با دارو و استراحت بیماری را درمان کرد و ممکن است در مرحله ای نیاز به جراحی باشد.

hip-dysplasia_in_poodle

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ نژاد پودل :

این بیماری به مرور باعث از بین رفتن بینایی سگ ها میشود ، به مرور گیرنده های نوری در قسمت پشتی چشم از بین میروند .
حتی اگر این بیماری بینایی سگ شما را از بین ببرد نیز او به دلیل داشتن هواس چندگانه فوق قوی به راحتی میتواند به زندگی خود ادامه دهد ، اما این مسئله نباید باعث رسیدگی ضعیف به چشمان سگتان باشد چشم های آنها را حداقل هرسال یکبار مورد معاینه دامپزشک قرار دهید.

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ پودل

مشکلات چشمی در سگ پودل:

درصد بسیار بالایی امکان دارد که این نژاد دارای مشکلات چشمی بشود ، از جمله آب مروارید، خشکی قرنیه، پاره شدن مجاری اشکی که اگر هر کدام از آنها به موقع تشخیص داده نشوند و روند درمان را به موقع طی نکنند میتوانند باعث نابینایی این فرشتگان کوچک بشود.
درصورت مشاهده هر گونه قرمزی، ذخم و یا ریزش اشک غیر عادی در پت خود شدید به سرعت با دامپزشک او تماس بگیرید و یا برای معاینه به دامپزشکی مراجعه کنید.

مشکلات_چشمی_در_سگ پودل

بیماری فون ویلبراند ( Von Willebrand) در سگ پودل:

این بیمای باعث عدم لخته شدن خون میباشد که از علائم آن میتوان خون ریزی لثه ، خون ریزی از بینی ، خون در ادرار و یا مدفوع ، و یا خون ریزی بیش از حد در گرما دانست ، این وضعیت را نمیتوان درمان کرد اما میتوان آن را کنترل کرد.
در هنگام خون ریزی خفیف فشار دادن منطقه درحال خونریزی میتواند کمی از خونریزی جلو گیری کند ، در مواردی که نیاز به بخیه زدن باشد از داروهای انعقادی استفاده میشود

بیماری Legg-Calve-Perthes :

یک بیمای مادرزادی است که در آن به استخوان ران در لگن خون رسانی انجام نمیشود ، این عدم خون رسانی باعث مردن بافت قسمتی از استخوان میشود که همراه با ضعف و لنگیدن برای حیوان همراه میباشد.
بهترین درمان در این موارد را میتوان استراحت مطلق برای شش ماه دانست، اگر بعداز شش ماه ضعف و لنگی همراه با سگ شما بود در آن زمان باید آماده جراحی بشوید.

Legg-Calve-Perthes in poodle dogs-min

بیماری آدیسون :

این بیماری باعث تولید ناکافی کورتیزون و هورمون های آلدورستون توسط غده فوق کلیه میشود، مشکل این بیمای این است که در اکثر مواقع تشخیص داده نمیشود؛ علائم آن مبهم میباشد. اکثرا در سگ های ماده مسن دیده شده اما به آن معنی نیست که سگ های نر به آن مبتلا نمیشوند.

غده فوق کلیوی

از علائم آن میتوان به کاهش اشتها ، افزایش تشنگی ، ضربان قلب اهسته تر از میزان طبیعی ، استفراغ تصادفی ، کاهش وزن و اسپاسم عضلانی اشاره کرد. این بیماری با آزمایش خون و ادرار شناسایی میشود.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

3.7/5 - (4 امتیاز)