گالری تصاویر سگ هاسکی سیبرین

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ هاسکی سیبرین ( Siberian Husky ) :

سگ های هاسکی از بودن در کنار یکدیگر لذت میبرند و معمولا با همنوعان خود ارتباط دوستانه برقرار میکنند ، سگ هاسکی جزوه سگ های بسیار باهوش میباشد اما در یادگیری بسیار کم از هوش خودشان استفاده میکنند و مناسب کسانی که میخواهند برای اولین بار سرپرستی یک سگ را به عهده بگیرند نمیباشد.
یکی از مشکلاتی که میتوان به نژادهای سگ هاسکی نسبت داد علاقه آنها به فرار و مستقل بودن میباشد پس در نتیجه نیاز به مراقبت بسیاری دارند هاسکی هایی که موفق به فرار میشوند معمولا دچار آسیب میشوند و یا حتی ممکن است منجر به مرگ آنها نیز بشود.
هاسکی ها سگ هایی بوده اند که در گذشته آنها را تعلیم میدادند برای کشیدن سورتمه در اصل میتوان گفت که آنها سگ های کار میباشند ، آنها سگ های خرابکار و بازی گوشی هستند که به راحتی میتوانند خانه شمارا زیرو رو کنند.
البته اگر حیاتی داشته باشید که آنها بتوانند انرژی خود را در حیات تخلیه کنند باز هم نباید انتظار داشته باشید که بتوانید یک باغچه گل زیبا را پرورش دهید ، پاس کردن در هاسکی ها بسیار کم اتفاق می افتد برای همین آنها اصلا سگ های نگهبان نمیتوانند باشند.

سگ هاسکی سفید رنگ

سگ هاسکی بسیار اجتماعی بوده و به راحتی میتواند با اعضای خانواده دوست شود یا با حیوانات دیگر کنار بیاید ، بهتر است به هنگام پیاده روی به هاسکی خود این اجازه را ندهید که از شما دورتر حرکت کند و همواره قلاده او را محکم نگه دارید انها میتوانند با دیدن یک حیوان کوچکتر از خود(یک گربه) اورا دنبال کنند و به راحتی گم شوند.
اگر وقت کافی برای رسیدگی و یا بازی و پیاده روی برای سگ های هاسکی ندارید و اکثر مواقع کارهایتان نمیگذارد که با آنها وقت بگذرانید ، بهتر است نژاد دیگری برای نگهداری و سرپرستی انتخاب کنید ، هاسکی ها انرژی فراوانی دارند که با یک پیاده روی کوتاه در طول روز برطرف نمیشود و حداقل به روزی دوساعت فعالیت و بازی نیاز دارند.
طبیعت سگ هاسکی بسیار تمیز است آنها سگ هایی هستند که گاهی مثل گربه ها خود را میلیسند و همچنین به موی خود نیز حساس هستند و بهتر است که هرروز آنها را برس بکشید ، در بهار و تابستان آنها ریزش مو دارند که موهای جدید در میاید و موهای قبلی بدنشان میریزد و زمین و زمان پر از موی هاسکی میشود، این امر سه هفته به طول می انجامد.

تاریخچه سگ هاسکی سیبرین :

سگ هاسکی سال ۱۹۰۹ میلادی به آلاسکا برده شد. هاسکی یک اسم کلی برای تعدادی از نژادها است که به عنوان سگ‌های سورتمه کش مورد استفاده قرار می‌گیرند ، هاسکی در اصل در مناطق شمالی کره زمین مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما هم‌اکنون به عنوان سگ دست آموز نیز وارد منازل مردم شده‌اند.
اسکیموها از سگ هاسکی برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. زادگاه اصلی هاسکی چوکچی در شرق سیبری است. سگ‌های هاسکی در زمان شیوع تب بالای یافتن طلا به آلاسکا برده شدند و از آنجا به کانادا و ایالات متحده راه پیدا کردند

مایلی سایروس در کنار سگ هاسکی
تصویر مایلی سایروس خواننده و هنرپیشه هالیوودی در کنار توله سگ محبوب خود هاسکی سیبرین

در آن زمان از هاسکی سیبریایی و ساموید به عنوان تنها سگ‌های سورتمه کش استفاده می‌شد و با کمک سگ‌های هاسکی مشکلات عدیده ای از ساکنان برطرف می‌شد از جمله نقل و انتقال انسان‌ها، انتقال بار و انتقال نامه‌های فوری.
سگ‌های هاسکی از دهه ۱۹۳۰ در ارتش آمریکا در عملیاتی که در مناطق سردسیر انجام می‌گیرد، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند که عمده‌ترین عملکرد هاسکی تجسس برای یافتن گم شدگان است

داستان معروف ترین سگ هاسکی سیبرین در دنیا به نام توگو :

توگو معروف رین سگ نژاد هاسکی سیبرین
تصویر راست توگوی واقعی در کنار صاحبش و تصویر چپ جلد فیلم توگو می باشد.

داستان توگو : سگی از نژاد سیبرین هاسکی که در سال ۱۹۲۵ برای رساندن سرم درمان دیفتری به شهر کوچک نوم در آلاسکا مسافت ۲۶۴ مایل را به همراه سورتمه‌ران خود لئونارد سِپّالا طی کرد.

فیلمی با نام توگو در سال ۲۰۱۹ دربارهٔ این واقعه تاریخی ساخته شد. توگو در نوزادی بسیار زیرک و پر انرژی بود و صاحب خود را خسته کرده بود که باعث شد او دوبار برای فروش توگو اقدام کند که هر دوبار توگو فرار کرد و بازگشت و در تاریخ ماندگار شد.

یک روز صاحب سگ لئونارو سپلا از روی ناچاری او را به سورتمه بست و شگفت زده شد . توگو مسیریاب فوق العاده ی بود و انرژی و هوش سرشاری داشت که باعث شد برای ماموریت مهم دهکده ی نوم انتخاب شود در طی مسیر ماموریت توگو اسیب های شدیدی دید و چندین بار تیم را نجات داد در حالی که ۱۲ ساله بود و تقریبا سالخورده بود و انرژی زیادی از دست داد.

بیست گروه سورتمه‌ران در رساندن سرُم همکاری کردند اما ۱۹ گروه دیگر فقط ۳۶ مایل را طی کردند. روزنامه‌های آن زمان، بالتو (Balto) سگ رهبر آخرین گروهی که سرم را به نوم رساند را قهرمان خواندند ولی این توگو و سپالا بودند که ۲۶۴ مایل را طی کردند. روزنامه تایمز در سال ۲۰۱۱ از توگو به عنوان «قهرمان‌ترین حیوانات» تاریخ نام برد.

توگو در دو سال اخر عمر خود به زاد و ولد مشغول شد و سورتمه سواران بزرگ و نامی ان زمان بسیار مصمم بودند تا نژادی از توگو را تهیه کنند سرانجام تندیسی از توگو ساخته شد و در دهکده ی نوم الاسکا بنا شد.

سگ های هاسکی در مجموع به سه دسته تقسیم می شوند

1 . سگ هاسکی سیبرین :

تاریخچه نژاد آنها به سرزمین سرد و یخ زده سیبری بر میگردد ، که به عنوان سگ های سورتمه نگهداری و تربیت میشدند. پوشش بدن هاسکی ها به شدت گرم است و اصلا تحمل بودن در هوای گرم را ندارند؛ به رنگ های سفید مشکی نقره ای و همچنبن قرمز و قهوه ای نیز دیده میشوند. چشمان آنها اکثرا یا به رنگ آبی و یا دورنگ آبی و قهوه ای میباشند.
به طور معمول وزن سگ هاسکی سیبرین بین 16 تا 28 کیلوگرم و قدشان تا 60 سانتی متر میباشد؛ همچنین طول عمر آنها بین 12 تا 15 سال میباشد.

سگ هاسکی سیبرین خاکستری رنگ

2 . سگ هاسکی سامویید :

به رنگ های سفید شیری و کرم رنگ دیده میشوند ، بسیار خوش خنده و مهربان با خانوده هستند همچنین به راحتی با بچه ها کنار می آیند موهای آنها بلند میباشد و میتوان گفت سگ هایی پشمالو هستند که البته نسبت به مو بلند بودنشان ریزش مویی که دارند دور از ذهن نمیباشد.
اما میتوان با برس کشیدن های هرروزه و همچنین حمام های به وقت ریزش موی آنها را تا حد زیادی کنترل کرد.
سگ ساموید بسیار تربیت پذیر و گوش به فرمان میباشد و در مقابل غریبه ها عکس العمل خاصی نشان نمیدهد.
سگ های ماده سامویید وزنی بین 16 تا 20 و نر های سگ سامویید بین 20 تا 30 کیلوگرم دارند همچنین قد آنها بین 40 تا 60 سانتی متر میباشد؛ طول عمرشان نیز بین 12 تا 13 سال است

  معرفی کامل سگ گریت دین و بررسی کامل این نژاد
سگ هاسکی سامویید

3 .سگ هاسکی آلاسکایی :

در دسته سگ های شکاری قرار میگیرند بزرگ تر و لاغرتر نسبت به سگ هاسکی سیبرین میباشند و رنگ چشمان آنها فقط قهوه ای رنگ میباشد ، ممکن است با هم نوع خودشان دوست نباشند اما وفادار و حرف گوش کن به صاحب خود میباشند.
قد آنها معمولا بین 58 تا 66 سانتی متر و وزنشان بین 18 تا 28 کیلوگرم میباشد.

سگ هاسکی آلاسکایی

مشخصات ظاهری سگ هاسکی سیبرین :

چشم سگ های نژاد هاسکی معمولا آبی و یا قهوه ای میباشد ؛ که در این نژاد دو رنگ بودن قرنیه ها بسیار دیده میشود ، یعنی یک چشم یک رنگ و دیگری نیز رنگ دیگر. پوزه ای کشیده و مثلثی اکثر مواقع مشکی رنگ میباشد ؛ بینی آنها اکثرا نقطه نقطه یا صاف میباشد.

موهای دو لایه ای دارند که باعث میشود آنها بتوانند در سرمای 60 درجه زیر صفر به راحتی تحمل کنند. همانطور که گفته شد پوشش آنها دولایه است لایه زیرین ضخیم و متراکم و لایه رویی نازک تر که زیبایی بی مثال سگ سیبری هاسکی را نشان میدهد.
به طور معمول وزن سگ هاسکی سیبرین بین 16 تا 28 کیلوگرم و قدشان تا 60 سانتی متر میباشد؛ همچنین طول عمر آنها بین 12 تا 15 سال میباشد.

تغذیه مناسب سگ هاسکی :

چوچکی ها هاسکی های خود را طوری پرورش داده بودند که با دریافت حداقل میزان کالری بیشترین فعالیت را داشته باشند؛ پس میتوان گفت سگ های هاسکی میزان کمتری از غذا نیاز دارند.
به طور معمول یک و نیم تا دو پیمانه غذای خشک با کیفیت در دو وعده میتواند نیاز آنها به غذا را برطرف کند اما مد نظر داشته باشید با توجه به سن و نوع بیماری و یا حتی میزان فعالیت سگ ها در هر دوره ای میزان غذای دریافتی یا رژیم غذایی آنها با هم متفاوت خواهد بود.

غذا خوردن سگ هاسکی سیبرین

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ هاسکی :

در هفته حداقل ی بار باید موهای سگ نژاد هاسکی سیبری را برس کشید تا ریزش موی آنها را تا حدی کنترل کرد؛ اما در زمان بهار و تابستان که فصل ریزش موی آنها میباشد بهتر است هرروز موهای آنها را برس بکشید.
هاسکی ها ذاتا سگ های تمیزی هستند و گاه دیده شده که آنها همانند گربه های خود را میلیسند ، بدن آنها کم بو میباشد و کمتر نیز نسبت به بقیه نژاد ها نیاز به حمام دارند ؛ میتوان گفت که اگر در آب کثیف و یا چیز چندش آوری غلط بزنند نیاز به شست و شوی مداوم پیدا میکنند.
برای سالم ماندن دندانهایشان و اینکه دهان آنها بوی بدی ندهد نیاز است که در هفته حداقل سه بار دندان های آنها را مسواک بزنید.

حمام کردن سگ سیبرین هاسکی

زمانی که صدای شنیدن ناخن هایشان را با سطح زمین میشنوید زمانی است که باید ناخن هایشان را کوتاه کنید؛ البته به هنگام کوتاه کردن ناخن هایشان دقت لازم را به عمل آورید زیرا در ناخن های آنها رگ های خونی عبور میکند و کوتاه کردن بیش از حد باعث خونریزی آنها میشود و ممکن است در نوبت های بعدی کوتاه کردن ناخن با شما همکاری نداشته باشند.
هنگام نظافت همیشه بدن سگ خود را مورد معاینه قرار دهید زخم ها ، جوش های غیر عادی و کبودی در صورت مشاهده هرکدام از اینها حتما به دامپزشک مراجعه کنید. نسبت به التهاب و تورم روی پوست و بینی، چشم ها یا زبان نیز بی تفاوت نباشید.

تمرین دادن و آموزش نژاد سگ هاسکی سیبرین :

سگ های نژاد هاسکی برای زندگی شاد نیاز به فعالیت و کار دارند ، آنها همراه خوبی برای دویدن و بازی کردن میباشند اما مراقب باشید که هیچگاه آنها را در هوای گرم به مدت طولانی به پیاده روی نبرید وفعالیتشان کمتر باشد ، روزانه بین 30 تا 60 دقیقه به تمرین پیاده روی و فعالیت نیاز دارند تا توانند انرژی خود را تخلیه کنند.
آموزش به نژاد هاسکی گاهی میتواند کاملا نا امید کننده باشد ؛ آنها باید از دوران تولگی آموزش ببینند همچنین از دوران تولگی آنها را به قلاده عادت دهید و مراقب باشید که بدون قلاده از خانه بیرون نروند ، زیرا آنها سگ هایی هستند که مستعد شکار کردن و دویدن میباشند و ممکن است بی هوا برای دنبال کردن حیوانی کوچکتر از خود بدوند.

آموزش دادن به سگ سیبرین هاسکی

اگر هاسکی ها در طول یک روز انرژی شان تخلیه نشود میتوانند باعث خرابکای های بسیاری شوند از جمله ویران شدن یک خانه ، پس اگر نمیتوانید حداقل وقت روزانه یک ساعت را برای بازی و فعالیت با آنها در نظر بگیرید بهتر است که نژادی دیگر را به سرپرستی بگیرید.

سطح تطبیق پذیری سگ هاسکی سیبرین

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

  سگ کن کورسو- معرفی کامل نژاد سگ کن کورسو اصیل ترین ماستیف ایتالیایی

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد هاسکی سیبرین با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

  داگو -بررسی کامل سگ نژاد داگو آرژانتینو ملقب به سگ گراز کش

قابلیت آموزش پذیری سگ نژاد هاسکی سیبری

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد سگ هاسکی :

weighing-machine-icon

وزن

بین 16 تا 28 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

12 الی 15 سال

height icon

قد

حدود 60 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ سورتمه و شکاری

بیماری های شایع سگ هاسکی سیبرین

دیسپلازی مفصل ران در سگ نژاد هاسکی :

یک شکل گیری غیر عادی مفصل ران است که می تواند باعث درد ولنگ زدن حیوان بشود در این نژاد بسیار شایع است ، عوامل بوجود آورنده این بیماری میتواند ژنتیکی باشد یا عوامل محیطی و یا رژیم غذایی نامناسب باشد.
سگ هایی که صدمه دیده اند برخلاف دیگر نژاد ها بسیار کمتر نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند و میتوانند خود را با شرایط وقف دهند و بدون هیچ مشکلی زندگی خود را ادامه دهند.

دیسپلازی مفصل ران در نژاد سگ هاسکی

مشکلات چشمی :

درصد بسیار بالایی امکان دارد که این نژاد دارای مشکلات چشمی بشود ، از جمله آب مروارید، خشکی قرنیه، پاره شدن مجاری اشکی که اگر هر کدام از آنها به موقع تشخیص داده نشوند و روند درمان را به موقع طی نکنند میتواند باعث نابینایی این فرشتگان کوچک بشود.
درصورت مشاهده هر گونه قرمزی، زخم و یا ریزش اشک غیر عادی در پت خود شدید به سرعت با دامپزشک او تماس بگیرید و یا برای معاینه به دامپزشکی مراجعه کنید.

مشکلات چشمی سگ هاسکی سیبرین

کم کاری تیروئید :

زمانی اتفاق می افتد که هورمون تیرویید به اندازه کافی در بدن ترشح نمیشود و باعث کاهش سوخت و ساز بدن آنها میشود ، معمولا این اتفاق در صورت التهاب غده تیرویید به وجود می آید و کمتر پیش می آید که دلیل آن از مشکلات مادرزادی باشد. به طور معمول بین 4 تا 10 سالگی پیش می آید که درمان های دارویی به خوبی بر روی این بیماری جواب میدهند.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.