فهرست مطالب
9 Shih Tzu

نژاد شیتزو بسیار محبوب بیوه امپراطور چین بوده و در قصر امپراطوری خدم و حشم خودشان را داشتند تا به امورات مربوط به آنها رسیدگی کنند.

در نقاشی های موزه لوور و همچنین نقاشی های فرانسه و انگلستان در قرن 18 و 19 به یادگار مانده است ، تصاویری از سگ های کوچک به چشم می خورد که بی شباهت به شیر کوچک یعنی نژاد شیتزو نیستند.

دالایلاما_در_کنار_سگ_شیتزو
دالایی لاما ( رهبر بودائیان تبت ) در کنار سگش که نژاد شیتزو می باشد

شیتزو به معنی شیر کوچک است که در گذشته های نسبتا دور همراه و دوست و یاور پادشاهان بوده ، شیتزو تربیت شده تا دوست و همراه شما باشد بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند ، همینطور شیتزو  بسیار برونگرا و بازیگوش است و یکی از اصلی ترین خصوصیت این سگ مهربانی با کودکان است ، شیتزو میتواند بهترین دوست شما و کودکتان باشد . 

مشخصات سگ شیتزو :

نژاد شیتزو سگ عروسکی میباشد که گاها قیمت نسبتا بالایی نیز دارند و عده ای این نژاد را با توجه به قیمت بالای آن را ترجیح می دهند ، نام این نژاد (شیتزو) از یک نام چینی گرفته شده است.

که به معنای شیر کوچک است البته اولین بار این نژاد در تبت دیده شده است و جزو سگ های بومی تبت میباشد.

این نژاد مناسب شکار کردن و نگهبانی نمی باشند ، آنها هستند تا در کنار شما بنشینند و نوازش شوند و محبتشان را با شما تقسیم کنند و از شما همواره محبت دریافت کنند.

اگر به دنبال دوست و همراهی می گردید که بتواند خود را با آپارتمان نشینی تطبیق دهد ، هماهنگ شود و کنار شما روی مبل بشیند تا شما او را نوازش کنید و کم سر و صدا باشد این نژاد به شما پیشنهاد میشود 

shih tzu pic 1

نژاد شیتزو یک سگ کوچک با پوزه ای کوچک نسب به بقیه نژادها میباشد . چشمانی تیره و گود رفته دارند مهمترین مشخصه ظاهری شیتزو موهای بلند نرم و ضخیم آنها میباشد . گوش های افتاده ای دارند که با انبوهی مو پوشیده شده است و دارای دمی زیبا و پشمالو میباشد.

موهای جلو و پیشانی آنها به سرعت رشد میکند که در اکثر مواقع با کش یا روبان آن را میبندند تا جلوی دید آنها را نگیرد همینطور چشم های زیبایشان دیده شود قد این نژاد بین 23 تا 26 سانتی متر میرسد همینطور وزن آن ها 4 تا 7 کیلوگرم خواهد بود.

8 Shih Tzu

تغذیه مناسب برای نژاد شیتزو :

باید رژیم غذایی متناسب با سن سگ خود را بدانید (توله سگ ، بزرگسال یا مسن) ، برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند ، پس بهتر است بطور مداوم میزان کالری مصرفی و وزن سگ خود را بدانید.

تحت نظارت و تایید یک دامپزشکه با صلاحیت یک غذای سگه با کیفیت و مناسب تهیه کنید که هم میتواند غذای آماده باشد ، مانند غذاهای خشک که در پت شاپ ها موجود میباشد را تهیه کنید و هم میتوانید با کمی جستجو در فضای نت  غذای خانگی برای پت خود درست کنید.

در رژیم غذایی شیتزو باید درصد مناسبی از پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات و مواد معدنی و انواع ویتامین ها لحاظ شده باشد.

استفاده از خوراکی های تشویقی برای آموزش دادن می تواند کمک مهمی باشد ، اما باید مراقب باشید زیرا استفاده بیش از حد از تشویقی نیز می تواند باعث اضافه وزنه پت شما شود.

بهتر است راجع به اینکه کدام یک از غذاهای انسانی مناسب و بی خطر است و کدامیک به آنها آسیب خواهد رساند اطلاعات خود را افزایش دهید.

2 Shih Tzu

نگهداری موها و آراستن نژاد شیتزو :

این نژاد موهای بلند ، ضخیم و نرمی دارد ، موهای قسمت جلوی پیشانی و سر این حیوان بسیار زود رشد میکند ، که اکثرا با کش موهایشان را می بندند تا بتواند به راحتی محیط اطراف را ببیند .

نیاز است که موهای این نژاد هر روز برس بخورد تا از کوبیده شدن موها جلوگیری شود.

همچنین کوتاه کردن موهای سر شیتزو باعث آسیب ندیدن چشمانش میشود ، لازم به ذکر است که گوشه چشمان این حیوان را روزانه با یک دستمال تمیز و نرم باید تمیز کنید.

حمام کردن شیتزو به فاصله سه یا چهار هفته باید انجام شود که این زمان بهترین حالت برای استحمام این سگ میباشد.

کوتاه کردن ناخن ها و تمیز کردن گوش ها جزئی از روند نظافت دوره ای این نژاد می باشد. 

shih tzu 10

تمرین دادن و آموزش سگ شیتزو :

اگر یک شیتزو را به سرپرستی گرفتید خیلی زود بهترین دوست و همراه شما خواهد بود ،نژادی هست که در محیط آپارتمان با شما کنار خواهد آمد.

این نژاد به حداقل فعالیت نیاز دارد ، بهترین راه پیاده روی روزانه در محیطی خارج از خانه و بازی کردن و ادامه تخلیه انرژی در محیط خانه قابل انجام است.

آموزش دادن نژاد شیتزو هم سرگرم کننده است هم خسته کننده ، این نژاد خیلی دوست دارد که صاحبش را مجذوب خود کند و با نگاه زیبای خود هر چیز خوردنی را بدست آورد که در اکثر مواقع صاحبین طاقت نیاورده و این مسئله باعث چاقیه بیش از حد آنها میشود.

شیوه آموزش مبتنی بر تشویق و پاداش ، می تواند بهترین نوع آموزش برای شیتزو باشد.

خیلی دقت داشته باشید نباید از روش های آموزشی خشن برای این نژاد و هر نژاد دیگری استفاده کنید.

رفتارها و فرمان های جدید را هر چند وقت یکبار به آنها آموزش دهید ، و در مقابل رفتارهای پرخاشگرانه و خطاهایشان ضعف نشان ندهید.

بهتر است در زمانی به آموزش دادن بپردازید که محیط خلوت بوده و مسئله ای توجه پت شما را جلب نکند و بهترین زمان برای آموزش پذیری بعد فروکش کردن هیجانات است.

  داشهوند - معرفی تخصصی سگ داشهوند ملقب به سگ سوسیسی
shih tzu 11

مشکلات جسمانی نژاد شیتزو :

شیتزو نسبت به گرما تحمل پایینی دارد این موضوع به دلیل و حجم و تراکم زیاد موهای این نژاد است ، و به دلیل حجم بالای موهای شیتزو آنها شناگران خوبی نیستند.

shih tzu 12

در رفتگی کاسه زانو و ناهنجاری های چشمی مانند آب مروارید ، آتروفی پیشرونده شبکیه و خشکی و التهاب قرنیه ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوا به دلیل باز و بسته شدن نامناسب پلک ها ، اینها اکثرا مواردی هستند که دارندگان این نژاد باید مراقب آن باشند.

سگ های نژاد شیتزو نیز مانند باقی نژادهای دیگر می توانند دارای مشکل مدفوع خواری باشند ، برای جلوگیری از این امر هیچگاه نگذارید به مدفوع خود نزدیک شود و بلافاصله آنرا از جلوی دست پت خود خارج کنید ، این مسئله را به قدری تکرار کنید تا برای آنها عادت نشود.

سطح تطبیق پذیری سگ شیتزو

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی سگ شیتزو با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  معرفی کامل سگ جک راسل به همراه بررسی کامل این نژاد

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت نژاد شیتزو

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه نژاد شیتزو :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری نژاد شیتزو

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای بدنی و جسمی نژاد شیتزو

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

  معرفی و بررسی کامل سگ پودل (باهوش ترین سگ دنیا)

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد شیتزو :

weighing-machine-icon

وزن

4 الی 7 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 16 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه 23 الی 26 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ آپارتمانی

بیماری های شایع در نژاد شیتزو

دیسپلازی مفصل ران :

یک زائده یا شکل گیری غیر عادی در مفصل ران این نژاد در تولگی بوجود می آید ، که میتواند  بااعث درد و لنگ زدن حیوان بشود ، که با انجام عمل جراحی و رعایت دستورالعمل های پزشک متخصص قابل درمان است.

Hip dysplasia in Shih Tzu
نمونه تصویر دیسپلازی مفصل ران

کش آمدن کشکک :

بصورت در رفتگی  مچ دست و یا مفصل زانو ( غالبا از یک پای عقب ) می باشد ، که باعث میشود مفصل به داخل یا خارج از محل قرارگیری خود بلغزد و شدیدا باعث درد میشود.

Patella stretching in Shih Tzu
کش آمدگی کشکک زانو در نژاد شیتزو

دیسپلازی کلیه :

این بیماری یک نوع نقص ژنتیکی در کلیه می باشد ، که باعث میشود حیوان وزن از دست دهد ، استفراغ کند و همینطور تشنگی زیادی خواهد داشت.

در این بیماری تکرر ادرار نیز اجتناب ناپذیر است ، تا به امروز فقط یک آزمایش قطعی وجود دارد که میتوان به روی سگ های پرورشی انجام داد ، همینطور برای شناسایی این بیماری متخصصان ژنتیک آزمایشهای زیادی انجام داده اند ، اما هیچکدام صددرصد قابل اطمینان نیستند.

سنگ مثانه و عفونت های مثانه :

دلایلی که سگ میتواند به این بیماری مبتلا شود میتوان به مدت زمان زیاد بین ادرار کردن و همینطور بالا بودن میزان پروتئین ، منیزیم و فسفر در رژیم غذایی حیوان اشاره نمود.

عفونت مثانه میتواند ناشی از عفونت های باکتریایی و یا ویروسی باشد ، اگر شیتزوی شما تکرر ادرار و یا اینکه ادرار خونی دارد و یا اینکه به نظرتان می رسد در ادرار کردن مشکل دارد و همینطور اشتهای خود را از دست داده است سریعا بهتر است او را برای معاینه پیش یک دامپزشک ببرید.

canine_struvite_stones_xray_mvamc-shih tzu
تصویر رادیولوژی از سنگ مثانه
bladder-stones-shih tzu
سنگ های بیرون آمده از مثانه یک سگ

مشکلات چشمی نژاد شیتزو :

مشکلات چشمی در نژاد شیتزو معمول است ، آنها چشمان بزرگ و برآمده ای دارند یکی از اختلالات بینایی کراتیت یا التهاب قرنیه است ، که میتواند منجر به زخم قرنیه و کوری شود.

 

Shih Tzu eye problems 1
التهابات بینایی یا التهاب قرنیه
Shih Tzu eye problems
مشکلات چشمی بر اثر رسیدگی نکردن

عفونت گوش ها :

گوش های نژاد شیتزو به دلیل افتاده بودن شباهت زیادی به یک کانال تاریک و مرطوب دارد ، که برای رشد  انواع عفونت ها مناسب است.

برای جلوگیری کردن عفونت گوش باید هر هفته گوش های پت خود را بررسی و تمیز کنید تا مشکلی پیش نیاید.

Clean-Shih-Tzu-Ears

دندان های شیری و مشکلات لثه :

در بعضی مواقع با وجود بیرون آمدن دندان های دائمیه نژاد شیتزو باز هم تعدادی از دندان های شیری باقی می مانند در اینصورت بهتر است دامپزشک دندان های شیری باقی مانده را بیرون بکشد.

مسواک کردن مرتب دندان های توله بسیار مهم است ، لازم است وضعیت دندان سگ خود مانند مشکلات دهانی بوی بد دهان و لق شدن دندان را به دامپزشکتان اطلاع دهید .

Shitzu deciduous teeth

عطسه معکوس :

در دامپزشکی واژه عطسه معکوس را سرفه بازگشت ناپذیر نیز می نامند ، در این حالت سگ شروع به عطسه میکند اما در عین حال به جای عطسه یک سری نفس های تشنجی مانند از خود ساطع میکند که با خرخر همراه است.

در این وضعیت عضلات قفسه سینه سفت میشود و حیوان باید در این وضعیت روی شکم دراز بکشد و یا با پنجه های جلویی خود بروی زمین بیفتد ، اکثرا در این مواقع صاحبان پت میترسند که سگ آنها دیگر نتواند نفس بکشد که بهتر است در این مواقع آرامش خود را حفظ کنید ، بطور معمول این وضع چند دقیقه ای طول میکشد تا حیوان آرام شود.

این حالت زمانی رخ می دهد که سگ دارای هیجان بیش از حد باشد ، یا در غذای او مواد حساسیت زا وجود داشته باشد.

مطالب تصادفی