گالری تصاویر نژاد شیواوا

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ شیواوا :

شیواوا کوچکترین نژاد در بین سگ ها میباشد ، که بدلیل جسه ای کوچک و شخصیت منحصر بفردش و همچنین نوع پوشش موها و رنگ آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
ریز جسگی این نژاد کاملا مناسب آپارتمان میباشد. شیواوا بامزه و دوست داشتنی است و طول عمر بیشتری نسبت به بقیه نژاد ها دارد همچنین بدلیل کوچک بودنشان به راحتی میتوان با آنها سفر رفت یا جا به جایشان کرد ، موهای آنها به مراقبت های آنچنانی نیاز ندارد.

تصویری از مرلین مونرو در کنار حیوان خانگیش شیواوا

اما شیواوا برعکس باقی نژاد های سگ به مراقبت بیشتری نیاز دارند ، آنها بسیار ظریف و حساس هستند و ممکن است حتی با یک افتادن هنگام بازی و دویدن زخمی بشوند .

به دلیل ریز جسه بودن آنها و آسیب پذیر بودنشان مناسب زندگی همراه با خانواده هایی که فرزند کوچک دارند نیستند ، به هنگام پیاده روی در هوای سرد باید لباس گرم به آنها بپوشانید زیرا تحمشان در مقابل هوای سرد بسیار کم است. این نژاد به قلمرو خودش حساس هست و مستعد پاس کردن و واق زدن و سرو صدا میباشند.

شیواوا نژادی مغرور به خود است و در اکثر مواقع رابطه اش با دیگر حیوانات خانگی خوب میباشد اما سعی کنید آنها در کنار یک سگ دیگر قرار ندهید ، با سگهای دیگر به راحتی دوست نخواهد شد و میتواند سروصدا گاز گرفتنو دعوا ایجاد کند.
به غریبه ها بی اعتماد است ، نداشتن رابطه خوب با غریبه ها باعث میشود که یک سگ نگهبان عالی باشد اما رابطه بسیار بسیار خوب و عاطفی با خانواده و کودکان دارد . او بسیار باهوش و مهربان است و در عین حال جسور و شجاع وبسیار حساس میباشد.

سگ_شیواوا_سفید_رنگ

این نژاد بسیار مناسب افرادی است که برای اولین بار میخواهند یک فرشته زمینی را به فرزند خواندگی قبول کنند ، بسیار وابسته به خانواده میباشد همچنین تحمل تنهایی و بودن در گرما و یا سرمای زیاد را ندارد ، رابطه خوبی با بچه ها برقرار میکند اما بسیار بسیار حسود میباشد و اگر ببیند که صاحبش به سگی دیگر توجه و محبت میکند ممکن است او را گاز بگیرد تا توجه ها را برای خود داشته باشد .

اما نسبت به حیوانات خانگی دیگر رابطه بهتر و شاید خوبی داشته باشد برای مثال با گربه ها میتواند به سرعت دوست شود.

تاریخچه سگ شیواوا :

شایعات میگویند تاریخ این نژاد در حدود 300 سال قبل از میلاد مسیح میرسد ، سنگ نگاره هایی در کشور مکزیک یافت شده است برای زمان اقوام تولتک ها میباشد که در این سنگ نگاره ها نقاشی سگ هایی به شکل شیواوا دیده شده که در آن زمان معروف به تچیچی بوده است.
بعد از از بین بردن تولتک ها توسط آزتک ها تچیچی جایگاه ویژه پیدا کرد و جالب است که در آن زمان این نژاد در معابد نگهداری میشده.

شیواوا کلاسیک

در آن زمان معتقد بودند که این نژاد توانایی های خاصی دارد از جمله درمان و شفای بیماران و همچنین دیدن آینده ، معتقد بودند که پس از مرگ این نژاد روح ها را به سلامت به سمت دنیای زیرین (پس از مرگ) هدایت میکنند ، پس در اکثر مواقع هنگام دفن و یا سوزاندن مرده هایشان یک تچیچی میسوزاندند یا دفن میکردند.
در زمان گذشته آزتک ها ازتچیچی به عنوان غذا استفاده میکردند و حتی از پوست آنها نیز استفاده میکردند. متاسفانه بعد از از بین رفتن آزتک ها سرنوشت این نژاد نامعلوم ماند.
روایتی دیگر میگوید نژاد شیواوا ترکیبی از تچیچی و سگ های مینیاتوری چینی میباشند.

مشخصات ظاهری نژاد شیواوا :

شیواوا جسه ای ریز دارد و بعبارتی کوچک ترین نژاد سگ در دنیاست ، موهایی کوتاه و براق یا بلند دارد ، چشم هایی گرد و مشکی گوش ها و پوزه ای بلند و نوک تیز دارند ، اندازه انها معمولا بین 15 تا 23 سانتی متر و بین 1 تا 3 کیلو گرم وزن آنها میباشد.
این نژاد دو نوع پوشش دارد که بعضی موهایی بلند و براق و بعضی کوتاه هست که به آنها شیواوای مو کوتاه نیز گفته میشود ، این نژاد تنوع رنگ زیادی دارد مشکی یکدست یا حتی سفید یکدست یا با تکه های رنگی در داخل موهایشان ، در این نژاد رنگ های قرمز آبی شکلاتی و حتی خاکستری نیز دیده شده است ، و معمولا بین 10 تا 18 سال عمر میکنند.

شیواوا گوش دراز

تغذیه مناسب سگ شیواوا :

نیاز به کالری یک توله نسبت به یک سگ بالغ باهم تفاوت زیادی دارد ، مسلم است که یک توله نیاز بیشتری برای دریافت کالری نسبت به یک سگ بالغ دارد.
هنگام تغذیه شیواوا باید بدانید که به اندازه کافی غذا دریافت میکنند یا نه زیرا تغذیه توله ها بدلیل رشدی که دارند نسبت به سگ بالغ متفاوت است ،این نژاد جزو ریزجستگان در سگ ها میباشد به همین دلیل میزان غذا و کالری دریافتیه شان نسبت به بقیه سگ ها متفاوت میباشد .

شیواوای شکمو

سگ های بزرگسال به میزانی باید غذا دریافت کنند که انرژی روزانه آنها تامین شود و سلامت آنها نیز تضمین پیدا کند ، اگر به آنها بیش از حد غذا بدهید باعث چاقی بیش از حد آنها خواهید شد و به سلامت جسمانی اش اسیب خواهید زد.
میزان فعالیت این نژاد نیز بسیار در مقدار کالری مصرفی دخیل است اگر فعالیت سگ شما زیاد است مشخص است که باید مقدار بیشتری کالری مصرف کند ، وضعیت سلامت نیز بر میزان غذای مصرفی دخیل میباشد .

به طور مثال هنگامی که سگ شما مریض است ممکن است چند روزی غذا نخورد و این یعنی کالری لازم به بدن او نمیرسد به همین دلیل به سرعت وزن کم میکند پس در روزهای پس از بهبودی نیازمند کالری بیشتری برای جبران وزن از دست رفته اش خواهد بود .
مثال دوم در سگ هایی که باردار هستند مشخص است که به میزان کالری دریافتی بیشتری نیازمند هستند و همچنین پس از به دنیا آمدن توله اشان نیاز به کالری بیشتری خواهند داشت زیرا باید به توله های خود شیر بدهند.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ شیواوا :

موهای شیواوا به دوصورت بلند براق و کوتاه و صاف رشد میکنند ، پوست بدنشان براق است و در نزدیک به گردنشان موهایی ضخیم تر دارند و موهای سر و گوششان نازک تر است ، دم آنها خز مانند است و پاهایشان نیز موهایی ضخیم دارند که انگار شلوار پوشیده اند . در اکثر مواقع موهایشان صاف است اما گاهی پیش میاید موهایشان کمی مواج باشد.
این نژاد به شست و شو اهمیت ویژه ای میدهد و البته شست شوی آنها مدت زمان بسیار کمی به طول می انجامد ، اما باید کم به حمام برود تقریبا دو ماه یا سه ماه یکبار زیرا پوست آنها به سرعت خشک میشود .
موهای آنها را با برس هایی که دندانه های ریز دارند شانه کنید تا بافت های مرده مو جدا شوند ، اگر مرتب آنها را شانه کنید یک یا دو ماه درمیان نیاز به حمام پیدا میکنند.

  داشهوند - معرفی تخصصی سگ داشهوند ملقب به سگ سوسیسی
chihuahua-grooming

گوش هایشان را هر چند وقت یکبار چک کنید که قرمزی یا چرک نداشته باشد و با محلول های مخصوص گوش بیرونی آنها را نظافت کنید ، از فروکردن چیزی به داخل گوش هایشان خودداری کنید ممکن است مشکل حاد تری برای آنها به وجود آورید.

ناخن هایشان را زمانی که هنگام راه رفتن صدای برخورد ناخن ها را با زمین راشنیدید با احتیاط بسیار زیاد کوتاه کنید ، رگ های خونی بسیاری در پای آنها وجود دارد که ممکن است باعث خونریزی و یا درد برایشان شود.
داخل دهان و گوشها را به دقت بررسی کنید ، ممکن است گاهی اشک های ریزی در زیر چشمانشان ببینید که با یک پنبه نمکناک آن را تمیز کنید . هنگام نظافت آنها بدنشان را مورد معاینه قرار دهید با مشاهده قرمزی در بدنش خارش و یا جوش به دامپزشک مراجعه کنید.

chihuahua-grooming-2

تمرین دادن و آموزش نژاد شیواوا :

شیواوا به دلیل جسه کوچیکی که داره نیاز به فعالیت شدید روزانه نداره در اصل با روزی 20 الی 30 دقیقه پیاده روی انرژی خود را تخلیه میکنند ، اما باز هم به دلیل ریزجسه بودن همین که در خانه دنبال صاحب خود راه می افتند برایشان کافی است در اصل این نژاد به این دلیل مناسب آپارتمان است که هم کوچک است و هم سطح فعالیت کمتری نسبت به بقیه نژاد ها نیاز دارد.
این نژاد بسیار باهوش است و آماده یادگیری ، اما باید در دوران تولگی به آنها بفهمانید که شما آلفا و رهبر او هستید و باید از شما اطاعت کند ، در طول روز نگذارید بیکار بماند او تبدیل به سگی بی حوصله و بی قرار خواهد شد ، کاری را به او محول کنید کشیدن یک سبد به او اعتماد به نفس خواهد داد و انرژی او را تخلیه خواهد کرد.

بازی کردن با شیواوا

او از شنیدن و انجام دادن دستورات کلامی مانند بشین و بخواب لذت میبرد ، بعد از اینکه به او دستوری دادید و او به درستی انجام داد او را تشویق کنید او به تعریف و تشویق شما نیاز دارد و احساس خوبی برایشان به وجود خواهد آورد.
در مقابل رفتار های خشن آنها مانند گازگرفتن و پارس کردن با تن صدای بلند کلمه نه یا بس است یا کافی را به زبان بیاوردید تا بداند در مقابل رفتار های خوب و بدش چگونه با او برخورد خواهد شد.

سطح تطبیق پذیری سگ شیواوا

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

rate 2 star

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد شیواوا با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

  معرفی و بررسی کامل سگ پودل (باهوش ترین سگ دنیا)

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

rate 1 star

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

rate 1 star

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

 

 

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

rate 2 star

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ شیواوا

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

  معرفی کامل سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل- سگی با پیشینه سلطنتی

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد شیواوا :

weighing-machine-icon

وزن

1 الی 3 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 18 سال

height icon

قد

از ناحیه شانه 15 الی 23 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ عروسکی و آپارتمانی

بیماری های شایع سگ شیواوا

مشکل اساسی ندارند اما ممکن است مانند سایر نژاد ها دچار بیماری هایی بشوند ، درصورتی که قصد خرید دارید گواهی سلامت والدین را حتما مشاهده کنید و از ابتدا تحت نظر دامپزشک قرار دهید.

مشکلات گوش :

در اکثر مواقع داخل گوش های شیواوا موم جمع میشه یا ممکنه بوی بد بگیره که باید با یک پاک کننده گوش مخصوص سگ ها تمیزش کنید ، یکی دیگر از مشکلات شایع مشکلات گوش خشک شدن گوش ها میباشد.

Chihuahua dog ear disease

در رفتگی کشکک سگ شیواوا :

دررفتگی کشکک زانو برای سگ ها بسیار دردناک میباشد ، یکی از مشکلاتی است که اکثرا برای حیوانات ریز جسه به وجود می آید ، کشکک سه بخش استخوان ران ؛ درشت نی و پلاتا یا همان کشکک میباشد که زمانی که این سه استخوان درست به هم متصل نشده باشند این بیماری عارض میشود ، اگر دررفتگی کشکک خفیف باشد با نگهداری درست و مصرف دارو میتواند به زندگی خود ادامه دهد و اگر شدید باشد باید با جراحی آن را درمان کرد.

در رفتگی کشکک زانو در سگ شیهواوا

هیپوگلیسمی در سگ شیواوا :

مشکلی شایع در اکثر نژاد ها بیماری هیپوگلیسمی میباشد ، زمانی رخ میدهد که سگ شما دچار استرس باشد یا غذا نخورد و یا ذخیره چربی بدنش پایین باشد ، در مراحل اولیه بسیار راحت میشود حیوان را درمان کرد اما اگر بیماری کهنه شود و دیرتر به سراغ درمان بروید سخت و زمان بر خواهد بود .
هیپوگلیسمی علائمی مشابه با بیماری هایی چون هپاتیت ویروسی و آنسفالیت دارد و ممکن است گاهی با این بیماری ها به اشتباه گرفته شوند ، مهمترین علامت این بیماری را میتوان تشنج معرفی کرد که اگر به سرعت به آن رسیدگی نشود و تشنج طولانی شود ممکن است حیوان به کما برود ، اگر همچین وضعی در مورد حیوان شما پیش آمد سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

نقص قلبی در سگ شیواوا :

یک بیماری شایع در این نژاد میباشد که دریچه راست قلب تنگ میشود و قلب را از ریه جدا میکند ، سگی که مبتلا به این بیماری است دارای سوفل میباشد ، سوفل اختلالی در رگ های خونی میباشد که توسط دریچه قلب ایجاد میشودو دو درجه صدای بلند و صدای کوتاه و نرم دارد.

نقص قلبی در سگ شیهواوا

تنگی ریوی در سگ شیواوا :

یک بیماری مادرزادی است که باعث بزرگ شدن قلب سگ میشود ، رگ های خونی که از قلب به سمت دریچه ریه کشیده شده اند مسدود میشوند ، در ابتدای بیماری که انسداد رگ ها کم است نیازی به درمان نیست اما در مواردی که انسداد رگ ها شدید است برای درمان نیاز به جراحی میباشد.

نقطه نرم (soft spot) در سگ شیواوا :

 سگ با نرمی روی سر به دنیا می آید که ممکن است در طول مدت زمانی نرمی از بین رود و استخوان سر سفت شود اما در مواردی نیز پش آمده نرمی از بین نمیرود و با ضربه ای باعث مرگ حیوان میشود.

گسترش فونتال در شیواوا

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟