معاینه چشم سگ

فهرست مطالب

مقدمه

نگهداری از حیوانات خانگی نیاز به صبر حوصله و دقت فراوانی دارد ، هر کدام از حیوانات نیازمند نگهداری های خاص خود هستند و وظیفه ما به عنوان سرپرست این است که با مشکلات ، بیماری ها و انتظاراتی که حیوان خانگی مان از ما دارد آشنا باشیم .
حرف از بیماری های سگ ها شد ، مقاله ای با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و سگ در  همین سایت منتشر شده و به احتمال زیاد این مقاله را دیده اید اما باید بدانید دنیای بیماری ها و مشکلات در سگ ها بیش از این مقاله میباشد ، در این مقاله میخواهیم مراقبت و نگهداری و بیماری های چشم در سگ ها را بررسی کنیم.

چشم ها از مهمترین نقاط بدن سگ ها میباشند ، سگ های دارای چشمان درشت بیشتر در معرض خطر بیماری های چشمی میباشند .
ترشحات چشمی سگ هایی که چشم درشت دارند به نسبت بیشتر است و در نتیجه ترشحات چشمی در این سگ ها عادی محسوب میشود.

سگ هایی که دارای چشم های درشت و بیرون زده هستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند البته در صورتی که چشمان آنها و ترشحات چشمانشان روزانه تمیز شود و موهای زیر چشمشان مرتب کوتاه شوند به طوری که داخل چشم نروند ، کمتر باعث ایجاد عفونت میشوند در نتیجه چشمانشان بیشتر سلامت میمانند.

باید بسیار بسیار مراقب سگ خود باشید و هواستان باشد که اگر گرد و خاکی داخل چشم سگتان وارد شد به سرعت آن را از آلودگی پاک کنید ، سگ شما تمیز کردن چشم خود را بلد نیست و در صورت وارد شدن گرد و خاک و آلودگی به چشمش برای رهایی از آن روی فرش و زمین غلط خواهد زد که خود دارای دنیایی از آلودگی میباشد ، در نتیجه آلودگی بیشتری به چشم سگ وارد و باعث عفونت و بیماری های چشم در سگ میشود.
چشم سالم و طبیعی در سگ ها شکلی شفاف روشن و بدون هیچ ترشحاتی دارد .
در بیشتر بیماری های چشم در سگ تورم و قرمزی پلک و ترشحات غیر عادی و همچنین ترشحات از بینی را به عنوان علائم مشترک در بیماری های چشمی نام برد.

  تومور چشم در سگ ها یا همان سرطان چشم - علائم ، پیشگیری و درمان

آشنایی با انواع بیماری های چشم سگ

چشم سگ ها مستعد بیماری های بسیاری میباشد که بهتر است با این بیماری ها آشنا باشیم تا اگر زمانی سگ شما دچار بیماری های چشمی شد و علائم بیماری های چشمی را داشت زود تر متوجه شوید و به دامپزشک مراجعه کنید تا سگ شما دچار صدمات جبران ناپذیر نشود .

قرمزی یک چشم سگ

حساسیت

یکی از دلایل تحریک شدن و قرمزی در چشم ها تحریک شدن به واسطه گرده ها ، علف هرز، الیاف و گرد و غبار میبیاشد

خشکی چشم سگ

خشکی چشم

چشم نمیتواند اشک مورد نیاز را تولید کند در نتیجه خشکی چشم حاصل شده که باعث قرمزی چشم میشود . نام علمی این بیماری کراتو کنژنکتیویت سیکا میباشد .

ورم ملتحمه در سگ ها

التهاب ملتحمه

التهاب شدید غشا داخلی سطح پلک یکی از علت های بیماری های شدید چشمی میباشد که از عوارض آن میتوان به قرمزی چشم ، تورم خارش و ترشح اشک از چشم اشاره کرد .

بیماری گلوکوم در سگ ها

آب سیاه یا گلوکوم

بیماری آب سیاه یا گلوکوم اکثرا به دلیل فشار داخلی به چشم ایجاد میشود که در آن عنبیه چشم ملتهب میشود . این التهاب در چشم باعث صدماتی از جمله عفونت و یا سرطان میشود .

هر دو چشم بیماری چشم گیلاسی

چشم گیلاسی

این بیماری بیشتر برای سگ های دارای پلک سوم به وجود می آید. یک غده کوچک در گوشه چشم وجود دارد که به تولید اشک کمک میکند (این غده غیر قابل دیدن میباشد) زمانی که این غده از مکان خود خارج میشود متورم و قرمز رنگ خواهد شد و چیزی شبیه گیلاس در گوشه چشم دیده میشود.

بلفاریت

این عفونت زمانی بروز میکند که غدد روغنی که در نزدیکی پایه مژه ها هستند مسدود شود ، که در نهایت باعث قرمزی تحریک و حساسیت میشود .

بخیه بعلت بیماری انتروپیون در سگ ها

آنترپیون

این بیماری یک بیماری چشمی میباشد که باعث میشود پلک به داخل چشم لوله شود و باعث آسیب به کره چشم میشود.

  پروپتوز در سگ ها - بیرون زدگی چشم سگ علائم ، علل و درمان
بیماری هایفما در سگ

هایفما

این نوع بیماری بر اثر ضربه ، حادثه ، و یا حتی عمل های جراحی میتواند به وجود بیاید که باعث تجمع خون به قسمت جلو چشم و در نتیجه تغییر رنگ چشم میشود . البته این بیماری میتواند بدون هیچ گونه ضربه و تحریک چشمی نیز به وجود بیاید .

زخم قرنیه در سگ ها

زخم قرنیه

آسیب دیدن و ساییده شدن لایه سطحی قرنیه را زخم قرنیه میگویند ، زخم قرنیه بر اثر عوامل مختلفی مثل ورود عوامل خارجی به چشم، بازی های پر خطر توله ها ، حساس شدن قرنیه به بعض شامپو ها ممکن است به وجود بیاید.

بیماری اکتروپیون

اکتروپیون

: این بیماری باعث بیرون زدگی یا آویزان شدن پلک میشود و به طور معمول در همه نژاد ها دیده میشود اما بعضی نژاد ها مانند سگ های شکاری پاکوتاه ، سگ های شکاری بزرگ ، سگ های دورگه بولداگ و ماستیف و سنت برنارد بیشتر به این بیماری مبتلا میشوند .

رشد مژه به داخل قرنیه

تریکیازیس

تعریف بیماری تریکیازیس بسیار ساده میباشد اما همین مقدار که تعریف ساده است بیماری دردناک و درمانی به نسبت سخت دارد .
رشد مژه ها و چرخش آن به داخل چشم را تریکیازیس میگویند ، چرخش مژه ها به داخل چشم بسیار تحریک کننده و باعث التهاب چشم میباشد …

بیماری پروپتوز در سگ پاگ

پروپتوز

خارج شدن کره چشم از سوراخ چشم وقتی پلک ها در پشت کره چشم قرار گیرند.

بیماری بلفارواسپاسم در سگ

بلفارو اسپاسم ( Blepharospasm )

 بلفارواسپاسم که یک نوع انقباض غیر ارادی میباشد که باعث پلک زدن های طولانی و مکرر است ، خود به تنهایی یک بیماری نمیباشد و در اصل یک از نشانه ها و علائم بیماری های چشمی میباشد .

بیماری کاتاراکت در سگ قهوه ای

کاتاراکت یا آب مروارید ( Cataracts )

کاتاراکت در اصل نوعی بیماری است که عدسی چشم را درگیر میکند ، کاتاراکت باعث کدر شدن عدسی چشم میشود . این بیماری میتواند سبب نابینایی سگ شما شود .

جداشدگی شبکیه چشم در سگ

جدا شدن شبکیه

در این بیماری یک لایه نازک شبکیه از پشت شبکیه چشم جدا میشود ، اختلالات ژنتیکی ، ضربه و یا سرطان را میتوان از دلایل این بیماری دانست . بزگرداندن این بافت در جای خود میتواند خود به خود اتفاق بیوفتد یا در نهایت با عمل جراحی به جای خود باز گردد.

  هاری در سگ ها ، پیشگیری ، علائم ، درمان و واکسن ها
عفونت سفید چشم در سگ

عفونت چشمی

عفونت ها میتواند بر اثر ویروس ها و باکتری ها به وجود بیایند ، قرمزی چشم و اطراف چشم ها ، دو بینی ، ترشح اشک ، افزایش پلک زدن یا بسته نگه داشتن چشم ها ، مالیدن چشم ها و کاهش بینایی یا کوری ، علائم عفونت در چشم میباشد . اگر در سگ خود این نشانه ها را دیدید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید .

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها

آتروفی پیشرونده شبکیه

این بیماری به مرور باعث از بین رفتن بینایی سگ ها میشود؛ به مرور گیرنده های نوری در قسمت پشتی چشم از بین میروند؛ یک اختلال دژنراتیو میباشد. در ابتدا سگ شما شب کور میشود و به مرور نیز در طول روز بینایی آنها کم خواهد شد تا به طور کامل نابینا شوند.

تومور چشم در سگ

تومور

غده های خوش خیم و یا بدخیمی که در داخل چشم رشد میکنند که از اولین علائم وجود این تومور ها قرمزی چشم را میتوان نام برد .

دیسپلازی شبکیه

این بیماری غیر پیشرونده ، شبکیه چشم را درگیر میکند ، ممکن است بر اثر آلودگی های ویروسی ، کمبود ویتامین آ یا بر اثر ژنتیک رخ دهد . چروک شدن بافت شبکیه چشم از علائم اصلی این بیماری میبیاشد .

جسم خارجی

گرد و غبار و ذرات خارجی که وارد چشم میشوند و باعث آلودگی میشوند یا به سطح چشم میچسبند و باعث التهاب و قرمزی میشوند .

دیستیکیاز

به معنای رشد بی اندازه و غیر طبیعی مژه ها در حاشیه چشم میباشد در نتیجه مالش مژه ها بر روی چشم و آسیب رساندن به چشم را در بر میگیرد. که باعث تخریب سلول های شبکیه شده و به دنبال آن بینایی حیوان کاهش میابد، این بیماری تا کوری پیشرفت میکند .

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟