گالری تصاویر سگ آکیتا

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ آکیتا :

یکی از معروف ترین نژاد های سگ در ژاپن سگ نژاد آکیتا میباشد ، جسه ای با ابهت و بسیار شجاع و وفادار به صاحبش میباشد اما بسیار محافظه کار هستند. شخصیت آنها بسیار خاص میباشد و زیاد اهل پاس کردن نمیباشند.
آکیتا از دسته سگ های اشپیتز میباشد ، آنها فوق العاده به صاحب خود وفادار هستند و ممکن است در خانه هرجایی که شما میروید به دنبالتان بیاید اما برعکس در هنگام ورود یک غریبه به خانه رفتار صمیمانه ای نشان نخواهند داد و از غریبه ها خوششان نمیاید.

آکیتا سیاه رنگ

نژاد آکیتا اکثرا سگ هایی هستند که بسیار مغرور و استقلال طلب میباشند ، نمیتوانند گروهی زندگی کنند یعنی نمیتوانند به راحتی با حیوانات خانگی دیگر و یا حتی غریبه ها ارتباط برقرار کنند ، اما اگر از دوران تولگی آموزش ببینند میتوانند کمی بیشتر و بهتر با دیگر حیوانات ارتباط بگیرند.
اما این نکته را در نظر داشته باشید که حتی با وجود آموزش در دوران تولگی سگ شما برای سایر حیوانات خانگی شما به احتمال زیاد رئیس بازی در می آورد.

درواقع دو نوع از نژاد سگ آکیتا داریم :

سگ آکیتای ژاپنی و سگ آکیتای آمریکایی

سگ آکیتای ژاپنی (Akita Inu) :

در ژاپن سگ آکیتای ژاپنی یا آکیتا اینو (Akita Inu) شناخته میشود، آنها جسه کوچکتری نسبت به نژاد آکیتای آمریکایی دارند و همچنین رنگ آنها اغلب سفید و حنایی یا سفید خالی بدون لکه های مشکی میباشند.
وزنشان در ماده ها بین :23 تا 29 کیلوگرم و قدشان 58 تا 64 سانتی متر میباشد.
وزنشان در نرها بین : 32 تا 39 کیلوگرم و قدشان 64 تا 70 سانتی مر میباشد

سگ آکیتا اینو

سگ آکیتای آمریکایی :

آمرکایی ها عاشق نژاد های خالص و ممتاز هستند به همین دلیل بسیار زود عاشق نژاد آکیتا شدند و سعی کردند تغییراتی بر روی آنها بیاورند اینگونه شد که نژاد آکیتا به دوگونه تقسیم شد.
آنها به نام آکیتای آمریکایی معروف هستند ، جسه آنها بزرگتر از نژاد ژاپنی میباشد همچنین تنوع رنگی بیشتری دارند و همچنین اغلب صورت مشکی رنگی دارند.
وزنشان در ماده ها : 32 تا 45 کیلوگرم و قدشان 61 تا 66 سانتی متر میباشد.
وزنشان در نر ها : 45 تا 59 کیلوگرم و قدشان 66 تا 71 سانتی متر میباشد.
آکیتای ژآپنی و آمریکایی تفاوت آنچنانی با هم ندارند و میتوان گفت مشخص ترین تفاوت آنها در ظاهر آنها میباشد ، طول عمر نژاد آکیتا به طور کل بین 10 تا 15 سال میباشد.

سگ آکیتا آمریکایی

تاریخچه سگ آکیتا :

سگ نژاد آکیتا یکی از 6 سگ اصیل کشور ژاپن میباشد. برای اولین بار در آکیتا ژاپن دیده شد و به همین دلیل نام آکیتا را گرفت ، ویژگی های خاص و برجسته این نژاد باعث شد تا او یک نژاد اشرافی باشد و فقط خانواده های سلطنتی حق نگهداری از آن را داشتند.
بعضی میگویند آکیتاها به دلیل شکار خرس و گراز به وجود آمده اند و برخی نیز معتقد هستند که برای تفریحات غیر انسانی انسان ها( جنگ سگ ها) به وجود آمده اند ، اما دلیل هرچه بود قرن ها آکیتا به عنوان یکی از پر طرفدار ترین ها شناخته شده است.

ولادمیر پوتین و آکیتا
تصویری از رئیس جمهور کشور روسیه ( ولادمیر پوتین ) در کنار حیوان خانگی اش آکیتا

یک باورقدیمی در کشور ژاپن در باره نژاد آکیتا میگوید زمانی که در هر خانواده کودکی متولد میشد به او مجسمه ی از آکیتا را نشان میدادند که نشانگر سلامتی و طول عمر بود.

از معروف ترین داستان هایی که در رابطه با نژاد آکیتا است میتوان به داستان هاچیکو اشاره کرد:

در تصویر داخل متن زیر تصویر هاچیکو سگ قهرمان ژاپنی ها را مشاهده می کنید

هاچیکو سگی که قرار بود در دو ماهگی به محل زندگی جدیدش در شهر توکیو با قطار برود اما او هیچگاه به توکیو نرسید ، قفس او از قسمت بابری جدا شد و آدرسی که باید به آنجا میرسید نیز گم شد. پس پروفسور یوئن استاد دانشگاه کشاورزی کسی بود که او را پیدا کرد.
دانشگاهی که در آن تدریس میکرد کمی از محل زندگی اش فاصله داشت بنابراین هرروز از ایستگاه قطار رد میشد تا به محل کارش برود ، او برای هاچی قلاده ای درست کرد که روی آن عدد هشت به زبان ژاپنی نوشته شده بود و از آنجا هاچی نام گرفت.
آنها هرروز صبح با هم تا ایستگاه قطار میرفتند اما هاچی که یار باوفایی بود متوجه شد که پروفسور هر روز راس ساعت 4 در ایستگاه قطار میباشد و پس از آن هرروز به ایستگاه میرفت تا منتظر او بماند.

سگ آکیتا هاچیکو

در سال 1925 پروفسور در هنگام تدریس در دانشگاه دچار سکته مغزی شد و دار فانی را وداع گفت. زمان فوت پروفسور هاچی 18 ماهه بود و بعداز آن قضیه هاچی هرروز سر ساعت چهار به ایستگاه قطار میرفت و تا شب منتظر میماند و سپس به خانه برمیگشت .

بعد از مدتی هاچ نیزخانه را ترک کرد و خانه جدید او در زیر یک قطار فرسوده بود، داستان هاچی در تمام شهر پیچید و همه او را به عشق و وفاداری صاحبش میشناختند در نهایت در 1934 زمانی که یازده سال و 4 ماه سن داشت در نهایت وفاداری و عشق به صاحبش در گذشت.

مشخصات ظاهری نژاد آکیتا :

سگ نژاد آکیتا هیبتی عضلانی دارد ، او دارای سری بزرگ و مثلث شکل میباشد همچنین پوزه ای کوتاه و گوش هایی نوک تیز دارد که هم زاویه با گردن قرار میگیرد و گردن آنها نیز عضلانی و ضخیم میباشد ، پوشش مویی آنها پر شکاف و رنگ های آنها بسیار متفاوت میباشد.
چشم هایی کوچک و مثلثی شکل که اغلب به رنگ قهوه ای تیره میبباشند و همچنین بینی آنها مشکی و یا قهوه ای تیره میباشد.
دم آنها به صورت حلقه ای در پشت قرار میگیرد و پاهای نژاد آکیتا دارای پره هایی میباشد که آنها را به شناگران قابلی تبدیل کرده است.

آکیتا کرمی رنگ

تغذیه مناسب سگ آکیتا :

آکیتاها نسبتا سگ های بزرگی هستند و این نشان میدهد که آنها به میزان غذای بیشتری نسبت به بقیه نژاد ها نیاز دارند اما اگر مراقب میزان غذای مصرفی او در طول شبانه روز نباشید میتواند باعث اضافه وزن بشود که این مسئله میتواند باعث بیماری های گوارشی و … شود.

  بیگل- معرفی و بررسی تخصصی سگ نژاد بیگل،سگی با اصالت انگلیسی
آکیتا در حال غذا خوردن

بسته به میزان فعالیت ، سن و شرایط جسمی هر سگ میزان کالری و غذای دریافتی روزانه متفاوت است ، به طور معمول این نژاد به 3 الی 5 فنجان غذای خشک با کیفیت در طول روز نیازمند است که در سه الی چهار وعده به آنها داده میشود.
آکیتا نسبت به ظرف غذا و یا اب خود احساس مالکیت میکند و بهتر است در هنگام مصرف غذا از نزدیک شدن کودکان یا سایر حیوانات خانگی به آنها جلوگیری کنید ، ظرف آب آنها را همیشه در دسترسشان قرار دهید.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ آکیتا :

اصولا نژاد آکیتا جزوه سگ های تمیزی محسوب میشود که نسبت به باقی نژاد ها بوی کمتری میدهند و همچنین از ریزش موی کمتری نیز برخوردارند ، بهتر است موهای پرپشت سگ آکیتا را حداقل هفته ای یک بار برس بکشید تاظاهر خوبی داشته باشند.
آنها در سال دو یا سه بار ریزش موی کامل دارند که با برس کشیدن دائم میتوان تا حدی آن را کنترل کرد ، آکیتا ها پوست حساسی دارند پس باید از همان دوران تولگی برس زدن مداوم را انجام دهید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کنید.
هر دو یا سه ماه یکبار زمان مناسبی برای حمام کردن آنها میباشد اما اگر علاقه با بازی در خاک و گل دارند نیاز به حمام بیشتری دارند.

شستن سگ آکیتا

ناخن های نژاد آکیتا نیز باید بطور مداوم کوتاه شود شکستن ناخن ها برای آنها بسیار دردناک میباشد و باید حتما با ناخن گیر مخصوص ناخن انها را کوتاه کنید و اگر فکر میکنید نمیتوانید بهتر است از دامپزشک یا آرایشگر سگ کمک بگیرید.
دندان های آنها نیز مثل دندان های ما انسان ها دچار پوسیدگی و جرم گرفتگی میشود پس باید با مسواک و خمیر دندان مخصوص سگ ها دندان های آنها را تمیز کنید بهتر است از دوران تولگی این کار را انجام دهید تا در بزرگسالی نیز با آن به راحتی کنار بیایند.
گوش های آنها نیز در هفته یک بار باید تمیز شوند اما هواستان باشد که شیئ خارجی را داخل گوش آنها نکنید ، هنگام نظافت و مراقبت روتین آنها پوست آنها را چک کنید دچار ذخم، کبودی، عفونت و جوش های عجیب نباشند، در هنگام مشاهده هر کدام از این موارد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

تمرین دادن و آموزش نژاد آکیتا :

کنترل این نژاد کمی سخت میباشد و نیاز به صاحبی دارد که دارای شخصیت قوی و محکمی باشد ، آنها بسیار پر انرژی هستند و نیاز به آموزش درستی دارند تا بتوانند به خوبی انرژی خود را تخلیه کنند.
برای اینکه آکیتای خوش رفتاری داشته باشید باید از دوران تولگی به آنها آموزش بدهید، اولین مورد آموزش به آنها نیز آموزش اجتماعی بودن میباشد تا بتوانند بعد ها نسبت به حیوانات دیگر عکس العمل بهتری نشان دهند.
آنها نیاز به فعالیت بدنی بیشتری نسبت به بقیه نژاد ها دارند و میتوان گفت در واقع نیاز به دوساعت پیاده روی در طول روز را دارند.

Training Akita Dogs

سطح تطبیق پذیری سگ آکیتا

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

  نژاد باربت - معرفی کامل و تخصصی سگ باربت

رفتار کلی نژاد آکیتا با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ آکیتا

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

  سگ کن کورسو- معرفی کامل نژاد سگ کن کورسو اصیل ترین ماستیف ایتالیایی

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد آکیتا :

مشخصات کلی آکیتا ژاپنی

weighing-machine-icon

وزن

ماده ها بین :23 تا 29 کیلوگرم نرها بین : 32 تا 39 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 15 سال

height icon

قد

در ماده ها از 58 الی 64 سانتی متر ،در نرها 64 الی 70 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ شکاری

مشخصات کلی آکیتا آمریکایی

weighing-machine-icon

وزن

ماده ها بین :32 تا 45 کیلوگرم نرها بین : 45 تا 59 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 12 سال

height icon

قد

در ماده ها از 61 الی 66 سانتی متر ،در نرها 66 الی 71 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ کار و شکاری

بیماری های شایع سگ آکیتا

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ نژاد آکیتا :

این بیماری به مرور باعث از بین رفتن بینایی سگ ها میشود ، به مرور گیرنده های نوری در قسمت پشتی چشم از بین میروند؛ یک اختلال دژنراتیو میباشد.
حتی اگر این بیماری بینایی سگ شمارا از بین ببرد نیز او به دلیل داشتن هواس چندگانه فوق قوی به راحتی میتواند به زندگی خود ادامه دهد. چشم های آنها را حداقل هرسال یکبار مورد معاینه دامپزشک قرار دهید.

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ آکیتا

دیسپلازی مفصل ران در سگ نژاد آکیتا :

یک شکل گیری غیر عادی سوکت مانند در مفصل ران است که می تواند باعث درد و لنگ زدن حیوان بشود ، این بیماری در این نژاد بسیار شایع است. عوامل بوجود آورنده این بیماری میتواند ژنتیکی باشد یا عوامل محیطی و یا رژیم غذایی نامناسب باشد.
سگ هایی که صدمه دیده اند برخلاف دیگر نژادها بسیار کمتر نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند و میتوانند خود را با شرایط وقف دهند و بدون هیچ مشکلی زندگی خود را ادامه دهند.

دیسپلازی مفصل ران در سگ آکیتا

کم کاری تیروئید :

زمانی اتفاق می افتد که هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن ترشح نمیشود و باعث کاهش سوخت و ساز بدن آنها میشود. معمولا این اتفاق در صورت التهاب غده تیرویید به وجود می آید.
و کمتر پیش می آید که دلیل آن از مشکلات مادرزادی باشد. به طور معمول بین 4 تا 10 سالگی پیش می آید که درمان های دارویی به خوبی بر روی این بیماری جواب میدهند.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟