گالری تصاویر سگ پاگ

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ پاگ ( Pug) :

سگ های نژاد پاگ به عنوان سگ دلقک نیز شناخته میشوند ، ظاهری با نمک و صورتی پر از چروک دارند، آنها بسیار مهربان و دارای شخصیتی دلسوز میباشند که به ازافه چاشنی بامزگی و کمی بازیگوشی تبدیل به سگ هایی تو دل برو همراه با ویژگی های خاص میکنند.
پاگ یکی از محبوب ترین سگ های آپارتمانی میباشد که به راحتی توانسته است خود را با زندگی شهری و آپارتمانی وفق دهد ، اما آنها از تنها ماندن درون خانه بسیار بسیار بدشان می آید و دوست دارند همواره در کنارشان پر از انسان باشد.
پاگ ها بسیار با وفا میباشند، آنها به شدت بازیگوش هستند اما زندگی برایشان در یک حیاط بزرگ یا یک آپارتمان تفاوتی ندارد ، سگ هایی اجتماعی و بسیارمهربان میباشند نیازی به فعالیت های شدید و طولانی در طول روز ندارند و همچنین به دلیل پوشش موی کوتاهشان نیاز به رسیدگی های آنچنانی هم ندارند؛ نگهداری از آنها بسیار راحت میباشد.

سگ پاگ ایستاده

نژاد پاگ در تولگی بسیار شیطون میباشد و ممکن است به وسایل شما آسیب بزند، همچنین روزانه باید فعالیت های ذهنی زیادی داشته باشند تا دچار اختلالات رفتاری نشوند ، ریزش موی فصلی دارند در بهار و تابستان ریزش موی آنها دو چندان میشود.
همچنین آنها مستعد خرو پف با صدای بلند میباشند ؛ به دلیل چروک بودن پوست صورتشان نگهداری از آن کمی مشکل میباشد ، باید روزانه صورت آنها را تمیز کنید ، در صورت تنها ماندن طولانی در منزل دچار اضطراب جدایی میشوند ، همچنین آنها نژادی پوزه تخت میباشند که مستعد بیماری های نژادی بیشتری هستند.

تاریخچه سگ پاگ :

700 سال قبل از میلاد مسیح در چین باستان از سگ های پاگ نگهداری میشده است ، در آن زمان پاگ یک سگ سلطنتی بوده و در قصر ها زندگی میکردند و همچنین پاگ ها مستخدم های مخصوص به خود را داشته اند، در آن زمان اگر در حیات یک خانه معمولی سگی از نژاد پاگ دیده میشد مجازاتی مساوی با اعدام را داشت ، در دربارها سگ های ماده مرتبه ای مثل ملکه داشتند و محافظان شخصی خود را داشتند و همچنین از بهترین خوراک ها برخوردار میشدند.
نژاد پاگ در قبل از قرن 18 با نژاد پاگی که امروزه دیده و شناخته شده است متفاوت میباشد ؛ دست و پای آنها بلند تر و صورتی کشیده تر داشتند.

شکیرا_در_کنار_سگ_پاگ

پس از امپراطوری چینی ها این نژاد به طور قاچاقی به کشور های دیگر انتقال پیدا کرد خیلی زود این نژاد را از چین به اروپا برده و این نژاد نیز بدلیل جسه کوچک و طبیعت دوست داشتنیشان به سرعت در اروپا محبوب شد.
ملکه ویکتوریا یکی از کسانی بود که هم عاشق نژاد پاگ بود و هم خود پاگ را پرورش میداد در سال 1860 اولین پاگ ها با پوزه پهن و دست و پایی کوچکتر به ملکه ویکوتریا هدیه داده شد که باعث شد بیش از پیش افسون این نژاد بشود.

مشخصات ظاهری نژاد سگ پاگ :

دست ها و پاهای نژاد پاگ کوتاه میباشد اما پاهای آنها عضلانی و پر قدرت میباشد ، بدن آنها به شکل با مزه ای مربعی شکل میباشد که سر آنها کمی نسبت به بدنشان بزرگتر به نظر میرسد ، گوش های کوچک و مخملی دارند که به سمت پایین و یا بیرون خم شده میباشد ؛ چشم های آنها گرد ، درشت و تیره رنگ است که حالت بیرون زدگی دارد و به همین دلیل مستعد بیماری های چشمی میباشد ؛ صورت این نژاد دارای چروک میباشد که باعث بامزگی بیش از حدشان است.

تنوع رنگی در این نژاد بسیار زیاد است اما بیشترین رنگ ها را معمولا سفید ، مشکی ، نقره ای قهوه ای و نخودی تشکیل میدهند ، دم آنها به صورتی با مزه ای در قسمت انتهایی بدنشان قرار میگیرد و دارای دو پیچ خوردگی میباشد.
قد این نژاد معمولا بین 25 تا 26 سانتی متر و وزنشان بین 6 تا 8 کیلوگرم میباشد و همچنین عمر مفید آنها بین 12 تا 15 سال که در صورت مراقبت و نگهداری درست و اصولی میتوان عمر آنها را افزایش داد.

تغذیه مناسب سگ پاگ :

نژاد پاگ بسیار مستعد چاق شدن میباشد و میتواند دارای مشکلات تنفسی ناشی از کوتاهی سر و بینی بشود ، پس باید رژیم غذایی درستی را دنبال کند بسته به سن ، شرایط زندگی اش میزان کالری مناسب را دریافت کند؛ بدیهی است که کالری دریافتی یک توله با یک سگ به بلوغ رسیده و یا حتی بالغ بسیار باهم متفاوت میباشد.
اگر سگ شما دارای بیماری میباشد یا باردار یا میزان فعالیت روزانه بیشتری نسبت به بقیه سگ ها دارند، باید رژیم غذایی خاص در زمان خود را مصرف کنند ، پس بهتر است که همیشه تحت نظر و مراقبت یک دامپزشک مورد تایید باشند.

سگ_پاگ_در_حال_غذا_خوردن

به طور معمول روزانه بین نصف تا یک پیمانه غذای خشک را در دو وعده میتوان به آنها داد ، درست است که صاحب یک پاگ برای او عشق اول میباشد اما آنها عاشق غذا نیز میباشند و بسیار باید مراقب غذا خوردن آنها بود بهتر است از غذای کمتر وتشویقی بیشتر در زمان آموزش را امتحان کرد.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ پاگ :

بهتر است که گول موهای صاف و کوتاه این نژاد را نخورید ، ریزش موی پاگ به نسبت زیاد است که در فصل بهار و تابستان بیشتر نیز میشود ، شانه کردن روزانه موهای آنها و شست و شوی ماه به ماه میتواند تا حدی این ریزش را کنترل کند ، پاگ ها دارای موهایی دولایه و صاف هستند که طیف رنگی این موها بسیار گسترده میباشد.
همانطور که گفته شد صورت پاگ دارای چروک میباشد و این چروک ها دلیل اصلی بامزگی چهره اشان است اما اگر داخل این چروک ها حداقل در هفته یک یا دوبار تمیز نشوند ممکن است دچار عفونت های قارچی بشوند که بوی نا مطبوع وغیر قابل تحملی خواهد داشت.

سگ_پاگ_مسواک _به_دهن

ماهانه نیاز به حمام دارند که در حمام باید بسیار مراقب چشم های درست و بیرون زده آنها بود تا آسیب نبینند ، همچنین در حمام های ماه به ماه باید پوست بدنشان را چک کرد تا دارای قرمزی و التهاب یا ذخم نباشند و در صورت مشاهده هر کدام باید به دامپزشک مراجعه کرد.
پاگ ها رویش ناخن بسیار سریعی دارند و تقریبا هر دو هفته یک بار باید ناخن های آنها را کوتاه کرد، بهتر است از تولگی آنها را به مسواک عادت بدهید تا در بزرگسالی اذیت نشوند و شما را نیز اذیت نکنند.

  معرفی کامل سگ پامرانین به همراه بررسی کامل این نژاد

تمرین دادن و آموزش سگ پاگ :

اگر میخواهید که پاگ شما در بزرگسالی سگی لجوج یا سرخود نباشد بهتر است آموزش او را از دوره تولگی شروع کنید البته یکی از مهمترین قسمت های آموزش به آنها این است که بدانید چه زمانی باید آموزش را شروع کرد.
پاگ ها سگ هایی تقریبا هوشمند و مستقل میباشند که خیلی زود از تمرین های تکراری خسته میشوند؛ همچنین برای آموزش دادن به آنها باید از شیوه های متنوعی استفاده کرد تا آموزش برای آنها نیز جذاب باشد بهتر از از آموزش همراه با تشویقی استفاده شود زیرا این نژاد عاشق خوراکی و غذا میباشند.

سگ_پاگ_در_حال_بازی

نژاد پاگ طبیعت تنبلی دارد و به همین دلیل میتوان انرژی آن ها را با یک پیاده روی کوتاه برطرف کرد و البته هواستان باشد که بیش از حد نباشد، به دلیل کم فعالیت بودن کاملا مناسب شرایط زندگی آپارتمانی میباشند.

سطح تطبیق پذیری سگ پاگ

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی سگ پاگ با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

  معرفی تخصصی نژاد سگ ژرمن شپرد (تاریخچه،تغذیه،نگهداری،بیماریها)

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ نژاد پاگ

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

  داشهوند - معرفی تخصصی سگ داشهوند ملقب به سگ سوسیسی

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

 

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد پاگ :

weighing-machine-icon

وزن

از 6 الی 8 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

12 الی 15 سال

height icon

قد

از 25 الی 26 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ آپارتمانی

بیماری های شایع سگ پاگ

بیماری دیستیکیاز در سگ پاگ :

به معنای رشد بی اندازه و غیر طبیعی مژه ها در حاشیه چشم میباشد در نتیجه مالش مژه ها بر روی چشم و آسیب رساندن به چشم را در بر میگیرد .آتروفی پیش رونده شبکیه، یک بیماری ژنتیکی است که باعث تخریب سلول های شبکیه شده و به دنبال آن بینایی حیوان کاهش میابد ، این بیماری تا کوری پیشرفت میکند و متاسفانه درمان جدی برای آن وجود ندارد.

خشکی چشم در سگ پاگ :

زمانی به این بیماری مبتلا میشوند که چشم نتواند به اندازه کافی اشک تولید کند ، پس از اینکه دامپزشک با انجام آزمایش مطمئن شد که سگ شما به خشکی قرنیه مبتلا شده است دارو تجویز میکند.
همچنین ممکن است هنگامی که سگ شما مبتلا به خشکی چشم میشود همزمان به بیماری دیگری به اسم کراتیت رنگدانه مبتلا شود که این بیمای باعث لک های سیاهی در چشم میشود که اگر در سریع ترین زمان ممکن کنترل نشود میتواند این سیاهی کل چشم را بگیرد و باعث نابینایی سگ شما بشود.

خشکی_چشم_در_سگ_پاگ

زخم قرنیه در سگ نژاد پاگ :

سگ های پاگ چشم های بیرون زده ای دارند که بسیار در معرض آسیب و ضربه میباشند ؛ اگر سگ شما چشمانش را نیمه باز نگه میدارد و یا قرمزی بیش از حدی داخل چشمانش دارد بهتر است به سرعت به دامپزشک مراجه نمایید ، درمان زخم قرنیه به راحتی با دارو امکان پذیر است اما اگر براحتی از کنارش عبور کنید ممکن است بینایی حیوان خود را از دست بدهید.

زخم_قرنیه_در_سگ_پاگ

عفونت استاف :

استاف در پوست اکثر سگها وجود دارد، زمانی که سیستم ایمنی سگ ها بر اثر استرس ضعیف میشود این باکتری جوش ها و عفونت را در فولیکول های مو فعال میکند ، در قسمت هایی که دارای مو هستند این عفونت به شکل کهیر ظاهر میشود و در قسمت های بدون مو به شکل یک قارچ پوستی ظاهر میشود، در صورت مشاهده هرگونه قرمزی و البتهاب در پوست سگ آنرا به دامپزشک نشان دهید.

عفونت استاف در سگ پاگ

حساسیت به واکسن :

در بعضی سگ های نژاد پاگ حساسیت به واکسن مشاهده شده است که در بیشتر مواقع باعث به وجود آمدن کهیر شده است ، اما بعضی از پاگ ها نیز بوده اند که بعد از زدن واکسن مرده اند ، بهتر است که بعد از اینکه سگ شما واکسن زد تا چند ساعت بعد او را تحت نظر داشته باشید و با مشاهده هر گونه چیزغیرطبیعی به سرعت به دامپزشکی مراجعه نمایید.

زوال اعصاب در سگ پاگ :

این بیماری معمولا در سگ های مسن به وجود میاید ، اگر سگ مسن شما هنگام راه رفتن پاهایش را روی زمین میکشد و یا اختیار کنترل ادرار و مدفوع خود را ندارد به زوال اعصاب مبتلا شده است.
در این بیماری حیوانن درد نخواهد کشید و درمان خاصی نیز ندارد البته پزشکان میوانند تا حدی با دارو بیماری را کنترل کنند و صاحبان پاگ ها نیز میتوانند با تهیه ویلچر برای سگ خود تا حدی به آنها برای ادامه زندگی کمک کنند. هنوز دلیل ابتلا به این بیماری پیدا نشده است.

آنسفالیت در سگ های پاگ :

سگ های پاگ در این بیماری دچار یک التهاب مغزی میشوند که باعث تشنج و سپس کوری و بعد از آن به کما رفتن و بعد از چند روز مردن میشود ، این بیماری درمان خاصی ندارد ، هیچ راهی برای آزمایش این بیماری وجود ندارد و فقط میتوان گفت یک بیماری ژنتیکی میباشد که درمانی نیز ندارد.

بیماری لگ پرتس :

اولین نشانه های خود را در 4 تا 6 ماهگی نشان میدهد ، اولین نشانه های آن لنگیدن حیوان و یا آتروفی عضلات می باشد ، بیشتر نیز در نژاد سگ های عروسکی دیده می شود در این بیماری خون رسانی به قسمت سر استخوان بزرگ پای عقب کم میشود و کم کم استخوان از بین میرود و بافت آن تغییر میکند.
درمان این بیماری جراحی میباشد که استخوان از بین رفته توسط جراح برداشته میشود و معمولا پت شما میتواند به راحتی و بدون درد به زندگی خود ادامه دهد.

بیماری لگ پرتس در سگ پاگ

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.