فهرست مطالب
مقدمه

نگهداری و سرپرستی از یک سگ امر بسیار مهمی هست ، سگ ها عروسک نیستن که برای زیبایی گوشه اتاق قرارشون بدید بطوری که هیچ نیازی نداشته باشند . سگ ها موجوداتی زنده هستند که به نگهداری های دقیق و بسیاری نیاز دارند مخصوصا سگ های ماده که دوران فحلی و بارداری را پشت سر میگذرانند.

خون فحل شدن در سگ ها

فحل سگ چیست ؟

فحل سگ ها همان پریود خانم ها میباشد که به معنای خون ریزی واژن و آماده سازی سگ ماده برای جفت گیری و بارداری میباشد .
دوره فحل در سگ های ماده چهار مرحله دارد که در ادامه با آنها آشنا میشویم .

  1. دوره پیش فحلی : دوره پیش فحلی یا پرو استروس ، این دوره یک سیکل 14 الی 20 روزه دارد که سگ در آن خونریزی واژن دارد . اگر قصد ندارید که سگ شما باردار و صاحب توله شود بهتر است در این دوره از نزدیک شدن سگ های نر به او کاملا جلوگیری کنید .
  2. دوره فحلی : اواخر دوره پرو استروس ، خونریزی سگ ماده کم و کم تر میشود و او وارد دوره فحلی یا سیکل استروس میشود . این دوره بین 5 تا 14 روز طول می کشد ، در این دوره سگ ماده کشش و میل زیادی برای جفت گیری پیدا میکند و اگر جفت گیری کند به دلیل وجود تخمک حتما باردار میشود .
  3. دوره دی استروس : در دوره دی استروس هورمون پروژسترون در سگ ماده به بالاترین حد خود میرسد . در این دوره باید به شدت از سگ خود مراقبت کنید ، در این دوره سگ شما به راحتی میتواند دچار عفونت شود .این دوره برای سگ های باردار 63 روزو سگ های غیر باردار 60 تا 90 روز طول میکشد .
  4. دوره آن استروس : در دوره ان استروس سگ ماده به دلیل بازگشت شرایط هورمون هایش به حالت عادی علاقه ای به سگ نر برای جفت گیری با او نشان نمیدهد . مدت زمان این دوره نیز بین 60 تا 90 روز میباشد .

فحل شدن سگ ها

استفاده از اصطلاح عادت ماهیانه بجای پریود برای سگ ها درست نیست ، به طور معمول و میانگین سگ ها در سال دو بار و تقریبا هر 6 ماه یک بار پریود میشوند . میانگین سن بالغ شدن و اولین سیکل پریود در سگ های ماده در سن 6 ماهگی اتفاد می افتد ، اما به این معنی نیست که همه سگ ها در سن 6 ماهگی اولین پریود خود را تجربه کنند .
میزان رشد و زمان بلوغ در سگ های ماده متفاوت است به طور معمول سگ های کوچک تر زودتر به بلوغ میرسند و دوران فحلی شدن در سگ ها را تجربه میکنند . مثلا در نژاد های شیواوا ممکن است در چهارماهگی اولین دوران فحلی خود را تجربه کنید اما ژرمن شپرد در 12 ماهگی و سگ های بزرگ مثل گریت دین در 20 ماهگی فحل میشوند .
اولین دوره فحل شدن سگ ها بسیار بسیار ملایم است و گاهی حتی صاحب سگ نیز متوجه پریود شدن سگ خود نخواهد شد ، ولی بهتر است بسیار مراقب سگ خود باشید تا در زمان فحل شدن او متوجه شوید در غیر این صورت ممکن است سگ شما در این دوره با سگ نر جفت گیری کند و سریعا حامله شود و شما را در سنین کم تبدیل به پدر بزرگ یا مادربزرگ کند، برای آشنایی با فرایند بارداری و زایمان در سگ ها میتوانید مقاله بررسی تخصصی بارداری سگ را مطالعه کنید.
سگ های ماده از اولین دوران فحلی آماده جفت گیری هستند اما دامپزشکان توصیه میکنند حداقل در سیکل اول و دومی فحلی از جفت گیری سگ خود جلوگیری کنید ، آنها هنوز به بلوغ کامل نرسیده و تخمک های باروری ندارند .

  عقیم کردن سگ - روشهای عقیم سازی ، چرا و چگونه
استراحت سگ بخاطر فحل شدن

علائم فحل شدن سگ ها چیست ؟

همان طور که گفته شد اولین فحل شدن سگ ها میتواند بسیار ملایم باشد به شکلی که اصلا متوجه آن نشوید ، اما علائمی وجود دارد که اگر سگ ماده ای بالای شش ماه سن داشت و دارای علائم زیر بود میتوان فهمید سیکل اول فحل شدن سگ ها را می گذراند.
افزایش تعداد دفعات ادرار کردن ، تورم قسمت خارجی واژن ، متورم شدن پستان ها ، توجه بیش از حد به سگ های نر ، تنبل تر یا عصبی شدن سگ ، با محبت تر شدن ، تکون دادن مداوم دم و خارج شدن ترشحات خونی از نشانه های دوره فحل شدن سگ ها میباشد .
در دوره فحل شدن سگ ها ممکنه دفعات ادرار بیشتر اما در مقادیر کم باشد ، بوی ادرار در این دوره برای سگ های ماده متفاوت است ، ادرار سگ های ماده دارای فرومون و هورمون میباشد که بوی خاصی دارد و سگ های نر را جذب میکند . سگ های ماده ممکن است در دور و اطراف خانه یا حتی جاهای متفاوت خانه ادرار کند برای نشانه گذاری و جذب سگ های نر .
در سیکل فحلی توجه سگ های ماده بیشتر برای جذب سگ نر گذاشته میشود و حتی ممکن است در این دوره از خوردن غذا و نوشیدن آب نیز غافل شود . پس نیاز است که در این دوره شما بیشترین میزان توجه را به میزان آب و غذای او داشته باشید بخصوص آب تا آب بدن او کم نشود

ترشح سگ بخاطر فحل شدن

زمان فحل شدن سگ ها چقدر است ؟

سیکل دوره فحل شدن سگ ها از هم متفاوت میباشد . دوره پریودی سگ ها با دوره پرواستروس شروع میشود که همراه با خونریزی و تورم واژن همراه میشود ، این دوره بین 7 تا ده روز و در بعضی نژاد های سگ نیز بین 2 تا 3 روز طول میکشد . زمانی که خونریزی سگ ماده کم میشود و وارد سیکل آستروس میشوند آماده جفت گیری با سگ های نر هستند .
سگ های ماده مانند انسان ها ماهیانه پریود نمی شوند ، بیشتر نژاد ها به طور معمول در سال دوبار به فاصله 6 ماه از هم سیکل پریودی را میگذرانند . البته ممکن است این سیکل در نژاد های مختلف سگ با کمی تغییر همراه باشد ، سگ های کوچک ممکن است در سال سه بار هر چهارماه یکبار دوره فحلی داشته باشند و سگ های بزرگ نیز هر دوازده ماه یکبار یعنی در سال یک بار دوره فحلی داشته باشند .
در سگهایی که تازه به بلوغ رسیده و فحل شده اند نیز ممکن است سیکل پریودی تا مدتی نامنظم باشد که به طو معمول این مدت دوسال میبباشد ، یعنی ممکن است دوسال ماهیانه نامنظم داشته باشند .
از زمان اولین فحلی تا زمان مرتب شدن آن که به طور معمول دوسال میباشد ، مشخص میشود که سگ شما چند وقت به چند وقت پریود میشود ، اما بر خلاف انسان ها در سگ ها دوره یائسگی یا پایان فحلی وجود ندارد . سگ ها تا پایان عمر امکان فحل شدن و بارداری را دارند اما ممکن است با کمی بالاتر رفتن سن در سگ ها بین سیکل های پریودی وقفه بیوفتد.

  نحوه نگهداری گربه و سگ در کنار هم بدون ایجاد درگیری

رفتار با سگ ماده در دوره فحلی :

پریودی یک بیماری برای سگ ها نیست درست است که در این دوره بی حالی و بی اشتهایی و … دارد اما این یک سیکل طبیعی برای تولید مثل در سگ ها میباشد و جای هیچ نگرانی نیست ، بهتر است با دامپزشک صحبت و مشورت کنید تا در رابطه با غذا و نحوه مراقبت در رابطه با فحل شدن سگتان شما را راهنمایی کند .
سگ های ماده در دوره فحلی به دنبال سگ های نر و جذب اون ها برای جفت گیری میباشند . در این دوره اگر سگ خود را برای پیاده روی بیرون میبرید باید حتما از قلاده استفاده کنید .

هرچقدر شما سگ مطیع و حرف شنویی داشته باشید در این دوره زمانی که به فکر جفت گیری میباشد با دیدن یک سگ نر ممکن است به راحتی از پیش شما فرارکند . در این صورت شما میمانید و سگ بارداری که چندین توله به دنیا خواهد آورد .

در دوره فحل شدن سگ های ماده بهتر است از قلاده های دارای جی پی اس استفاده کنید ، شاید بگید نه ما خیلی مراقب سگمون هستیم اما یک ثانیه ممکنه شرایطی برای فرار سگتون پیدا بشه و میشه گفت با قلاده های دارای جی پی اس میشه در سریع ترین زمان اون رو پیدا کرد و به خونه برگردوند .

خون در اثر پریود سگ

در دوره فحل شدن سگ ها فکر سگ شما همش پیش جفت گیری  است ، اما خیلی راحت و ساده میشه با دادن اسباب بازی های جدید یا مورد علاقه اش یا حتی با تشویقی فکرش رو از جفت گیری منحرف کرد .

برای مثال تشویقی های مورد علاقش رو داخل اسباب بازی ها مخفی کنید و بگذارید با بازی کردن و پیدا کردن تشویقی هاش هواسش از جفت گیری پرت بشه اینطوری هم بازی کرده هم کلی تشویقی خوشمزه به دست آورده . البته باز هم بهتره مراقب میزان تشویقی هایی که بهش میدید باشه تا دچار چاقی نشه و همچنین بد عادت نشه .
در دوره فحلی سگ ها زود رنج و عصبی میشن ، اونها به محبت و علاقه شما بیشتر از هر زمانی نیاز دارن . پس بهتره در این دوره حسابی بهش توجه کنید نوازشش کنید و بهش محبت کنید .
در دوره فحل شدن سگ ها باید به سگ خود غذای مناسب بدهید از ویتامین ها و مولتی ویتامین ها و کلسیم های تایید شده توسط دامپزشک استفاده کنید و در ورزش و فعالیت های او با دقت عمل کنید . در این دوره بیشتر از غذای های مقوی استفاده کنید از غذاهایی مانند آب قلم که برای آنها مفید است و بهتر است در این دوره بیشتر از میوه های مجاز برای سگ خود استفاده کنید.

  بررسی تخصصی بارداری سگ و نحوه برخورد با سگ باردار

نحوه جلوگیری از ریختن خون فحلی بروی فرش و لوازم خانه

برای جلوگیری از ریختن خون دوره فحل شدن سگ ها روی وسایل خونه و فرش ها و همچنین جلوگیری از لیسیدن واژن توسط سگتان بهتره از شورتکس های مخصوص سیکل پریودی استفاده کنید .
شورتکس چیزی شبیه به شورت که رطوبت و خون رو جذب میکنه و از آلوده شدن محیط جلوگیری میکنه … توجه داشته باشید این شورتکس ها مانند پوشک سگ عمل نمیکند و فقط مخصوص سیکل پریودی میباشد و کاملا متفاوت از پوشکی که برای ادرار و یا مدفوع به کار میره هست .
میزان خونریزی در زمان فحل شدن سگ ها متفاوت است بعضی سگ ها ممکنه کلا خونریزی در حد چند قطره داشته باشن و بعضی ممکنه بیشتر ، اخلاق سگ ها نیز متمایز از همدیگر است ، بعضی در این شرایط برای تمیز کردن خودشون رو لیس میزنن و بعضی براشون مهم نیست و هرجا بشینن اونجا رو پر از لکه های خون میکنن .

قابل ذکر که فحل شدن سگ ها فقط خون نیست و همراه با ترشحات رحم میباشد ، شروع پریود معمولا با ترشحات قرمز رنگ شروع و هر چه به پایان نزدیک تر میشه از شدت قرمزی کم و در نهایت زرد و صورتی آبکی تغییر پیدا میکنه .
در دوره ماهیانه باید در روز چندین بار شورتکس سگ خود رو تعویض کنید تا از مشکلات و عفونت در سگتون جلوگیری کنید و این رو در نظر داشته باشید که شورتکس فقط برای جلوگیری از ریزش خون و کثیف شدن منزل به کار میره و به هیچ وجه جلوی جفت گیری سگ شما رو نمیگیره .

پوشک مخصوص فحل شدن سگ ها

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

5/5 - (1 امتیاز)