فهرست مطالب

مقدمه

میتوان گفت که امروزه سگ ها تبدیل به بهترین دوست و همراه انسان ها شده اند بطوریکه خیلی ها همراه با سگ خود در یک تخت میخوابند . حتی بعضی نیز سگ هایشان را عضوی ازخانواده میدانند و در همه حال در کنار آنها هستند.
هنگامی که یک سگ را به سرپرستی میگیرید و آن را به خانه می آورید در اصل مسئولیتی سخت را قبول کرده اید ، و باید بسیار مراقب سلامتی آنها باشید . البته میدانیم که هیچ صاحب سگی دوست نداره که سگ خودش را اذیت کنه یا باعث بیماریش بشه اما گاهی ممکن است نداشتن اطلاعات و آگاهی لازم سگ شما رو دچار مشکل کند .
سگ ها حیواناتی بسیار شیرین و دوست داشتنی میباشند که اگر مراقب سلامتی آنها نباشید ممکن است شاهد بیماری و اذیت شدن آنها شوید . یکی از مهمترین دلایلی که می تواند برای سگ ها ایجاد بیماری و مشکل کند غذا است.

بله گاهی غذا نیز برای سگ شما مشکل ایجاد خواهد کرد ، بعضی غذاها و خوراکی ها برای سگ ها بسیار مضر است و گاها تا مرگ نیز آنها را پیش میبرد .
ما در این مطلب میخواهیم آگاهی لازم در رابطه با مواد غذایی نامناسب برای سگ ها را به شما بدهیم تاخدای ناکرده به شکل اشتباهی به سگ عزیزتان از این مواد غذایی مضر ندهید.
در بعضی از مواد غذایی آنزیم ها و ترکیبات پیچیده ای وجود دارد که بدن سگ ها نمیتواند آنها را هضم کند ، در نتیجه به مرور زمان باعث بیماری در سگ ها میشود و در بعضی موارد میتواند برا آنها کشنده نیز باشد .

غذاهایی که سگ ها نباید بخورند

انواع گوشت :

بهتر است از مواد غذایی خام برای تغذیه سگ خود استفاده نکنید ، مرغ ، ماهی و گوشت خام میتوانند ناقل یکی از خطرناکترین باکتری ها ، باکتری سالمونلا باشند . باکتری سالمونلا با حرارت پختن از بین میرود . همچنین تخم مرغ خام در سگ ها باعث کمبود ویتامین B خواهد شد. پوست مرغ اگر روی مرغ و به صورت کاملا پخته باشد مشکلی برای سگ شما ایجاد نمیکند . اسکلت و پای مرغ برای سگ ها بسیار مضر میباشد ، این استخوان ها میتواند باعث گرفتگی گلو ، و یا زخم کردن گلو بشود . استخوان و تیغ ماهی نیز به همین اندازه برای سگ شما میتواند خطرناک باشد .
بیکن ها و انواع گوشت های آماده برای سگ ها بسیار مضر میباشد و میتواند باعث چاقی بیش از حد و افراطی در سگ ها شود . بیکن ها دارای نمک بسیار بالایی میباشند که باعث دهیدراته شدن بدن سگ ها میشود که معده سگ تحمل این مقدار چربی و نمک بالا را ندارد .

خوردن گوشت توسط سگ

لبنیات :

گاها کسانی که سگ دارند لبنیات و شیر را جزوی از غذاهای ممنوعه برای سگ میدانند ، این درحالی میباشد که سگ ها به لاکتوز شیر حساسیت نشان میدهند و استفاده از شیر بدون لاکتوز برای آنها هیچ ضرری ندارد . استفاده از پنیر های کم نمک و کم چرب نیز بلا مانع میباشد . ماست یکی از خوراکی های مورد علاقه و دوست داشتنی در سگ ها میباشد که اگر در مقدار های کم و کنترل شده مصرف شود ایجاد مشکل نخواهد کرد .

مزایای شیر برای سگ

نوشیدنی ها :

نوشیدنی های دارای کافئین از جمله چای و قهوه میتواند برای سگ ها بسیار مضر و در مواردی کشنده نیز باشد .
نوشیدنی های حاوی الکل نیز برای سگ ها کشنده است و مصرف آنها ممنوع میباشد ، الکل به رشته های عصبی سگ ها آسیب میرساند و در نهایت باعث مرگ آنها خواهد شد .
نوشیدنی های گاز دار مانند ماءالشعیر نیز در لیست غذاهای ممنوعه برای سگ ها قرار دارد ، به دلیل مواد ناشناخته پس از مصرف باعث افزایش ضربان قلب ، نفس نفس زدن های شدید ، تب بالا و در نهایت تشنج و مرگ در سگ ها میشود .

  عقیم کردن سگ - روشهای عقیم سازی ، چرا و چگونه
معایب قهوه برای سگ

بستنی :

حتما در تابستان و زمان خوردن بستنی نگاه های مظلوم و له له زدن های سگتان از گرمای شدید را دیده اید به این فکر افتادید که بستنی خود را با سگتان تقسیم کنید ، به طور معمول بستنی ها از شیر های پرچرب و شکر فراوان و همچنین موادی دیگر تشکیل شده اند ، لاکتوز موجود در شیر برای معده سگ ها غیر قابل تحمل میباشد .
همچنین شکر نیز برای سگ ها یکی از مواد مضر محسوب میشود و به بدن آنها آسیب وارد میکند . راه حل این موضوع این است که برای سگ خودتان بستنی هایی با قند طبیعی در خانه درست کنید .
همه خوراکی هایی که در آنها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده میشود برای سگ ها مضر میباشد و سمی محسوب میشود . زایلاتول یک نوع شیرین کننده مصنوعی میباشد که در اکثر آدامس ها آب نبات ها و خوراکی ها به کار میرود ، این ماده برای سگ ها به شدت سمی میباشد و میتواند باعث افت قند خون در سگ ها شود و در نهایت باعث مرگ در آنها شود .

بستنی خوردن سگ

شکلات :

شکلات یکی از ممنوعه ترین خوراکی ها برای سگ شما میباشد ، ماده ای به نام تئوبرومین میباشد ( ماده ای شبیه به کافئین میباشد ) که برای سگ ها بسیار مضر و سمی میباشد . میزان تئوبرومین موجود در شکلات ها بستگی به درصد تلخی و خالص بودن شکلات دارد ، این ماده به قلب ، سیستم عصبی ، کلیه ، روده ها و گوارش در سگ ها آسیب وارد میکند . مسمومیت با تئوبرومین بین چهار تا بیست و چهار ساعت پس از مصرف شکلات با علائمی همانند بی حالی ، اسهال ، استفراغ یا پرتحرکی غیر قابل کنترل خود را نشان میدهد .

میوه ها :

در میوه آووکادو ماده ای به نام پرسین وجود دارد که استفاده آن در مقادیر بالا برای سگ ها بسیار مضر میباشد و در صورت مصرف زیاد میتواند باعث سکته در سگ ها ودر نهایت مرگ شود .
میوه های انگور و کشمش ، آلبالو و انجیر نیز برای سگ ها مضر میباشد ، انگور باعث نارسایی کلیه در سگ ها میشود .
مراقب میوه های هسته دار باشید و اگر قرار است به سگ خود میوه هایی دارای هسته بدهید باید در ابتدا هسته میوه را جدا کنید . بعضی از سگ ها نیز به مرکبات حساس میباشند و باید قبل از دادن مرکباب ( پرتقال و نارنگی و …) در ابتدا با دامپزشک مشورت کرد .

مزایای میوه برای سگ

 .مراقب باشید تا هنگامی که میخواهید موز بخورید و به سگ خود بدهید نیز پوست موز را در دسترس او قرار ندهید ، پوست موز برای سگ ها بسیار خطرناک میباشد .
خرمالو نیز برای سگ ها جزوی از خوراکی های ممنوعه است باعث انسداد روده آنتریت در سگ ها میشود .
در لیست غذاهای ممنوعه برگ ریواس نیز قرار دارد که به دلیل وجود اگزالات داخل آن اثر منفی بر سیستم عصبی و گوارش سگ شما میشود .

اگر نمیدانستید بهتر است بدانید پیازی که هرروز در هر غذایی استفاده میکنید میتواند برای سگ شما بسیار مضر باشد و باعث آسیب رسیدن به او شود . پیاز باعث نابودی گلبول های قرمز خون در سگ ها میشود . همچنین سیر و پیاز هردو حاوی سولفات گوگرد میباشند که باعث کم خونی ناراحتی و تحریک معده و مسمومیت در سگ ها میشود ، مصرف سیر و پیاز در سگ ها میتواند باعث و استفراغ و مرگ در آنها شود . پیاز به هر شکلی چه خام چه پخته و چه سوخاری برای سگ ها بسیار آسیب رسان میباشد و علائم مسمومیت با پیاز در سگ ها معمولا بعد از چند روز مشخص می شود .

  فحل سگ چیست ؟ علائم نشان دهنده فحل شدن سگ ها
سگ و توت فرنگی

نمک :

به هنگام خوردن خوراکی هایی مانند پفک چیپس و این دسته از خوراکی هایی که در آنها نمک زیادی بکار رفته باید بسیار محتاطانه رفتار کنید . مصرف بیش از حد نمک در سگ ها میتواند باعث مسمویت یون سدیم شود ، خوردن نمک و یا غذاهایی که در آن نمک بیش از حدی به کار رفته باشد (در غذای سگ ها باید از کمترین میزان نمک استفاده شود) سگ شما را به شدت تشنه خواهد کرد در نتیجه سگ شما به شدت آب خواهد نوشید که منجر به مسمومیت میشود . از علائم مسمومیت نمک میتوان به اسهال ، استفراغ ، افسردگی ، تب و لرز و تشنج و یا حتی مرگ اشاره کرد .

مضرات نمک برای سگ ها

نان و گندم ، جو :

غذاهایی که در آنها گلوتن وجود دارد برای سگ ها بسیار حساسیت زا میباشند ، گلوتن معمولا در گندم ، جو ، مخمر و مالت دیده میشود . مالت در سگ ها مشکلاتی در پوست و مو ایجاد میکند و در نهایت باعث اسهال در آنها میشود .
اگر تا بحال در خانه نان پخته باشید و یا در صنعت پخت نان فعالیت کنید حتما میدانید که برای حجیم شدن خمیر نان از مخمر استفاده میشود که این ماده برای سگ ها بسیار مضر میباشد .
اگر سگ شما مخمر و یا خمیر نان حاوی مخمر را بخورد ، مخمر در معده سگ شما شروع به حجیم شدن میکند که این برای سگ بسیار دردناک میباشد همچنین باعث انسداد روده نیز میشود . از تکه های کوچک نان میتوان گاهی اوقات به عنوان تشویفی برای سگ استفاده کرد اما هیچوقت نگذارید که سگ شما از خمیر نان استفاده کند .

سگ نانوا

ماکارانی و حبوبات :

اکثر افراد حبوبات را جزو غذاهای ممنوعه برای سگ ها میدانند اما حبوبات در صورتی که کاملا پخته باشد برای سگ ها هیچ ضرری ندارند و مشکلی در سلامت آنها پیش نخواهد آمد .
یکی از مواردی که اکثر سگ ها میتوانند به آن حساسیت داشته باشند ماکارانی میباشد ، اگر سگ شما به ماکارانی حساس نیست میتوان گاهی اوقات در مقادیر بسیار کم به او ماکارانی داد اما این نکته را در نظر داشته باشید که از ادویه جات و گوجه در غذای آنها استفاده نکنید ، گوجه فرنگی برای سگ ها بسیار ضرر دارد و میتواند برای آنها ایجاد مسمومیت کند .

خوردن ماکارانی توسط سگ

ذرت و سویا :

ذرت را هرگز با چوب آن به سگ خود ندهید ، بهتر است بدانید که استفاده ذرت در مقدار زیاد برای سگ ها میتواند ایجاد مشکل در سیستم گوارش کند ، اما اگر ذرت را در مقدار کم و وعده های طولانی به سگ بدهید مشکلی ایجاد نمیکند .
در اکثر غذاهای آماده برای سگ ها از سویا استفاده میشود اما با این حال بسیاری از سگ ها نیز به سویا حساسیت دارند ، با این حال نمیتوان سویا را از غذاهای ممنوعه برای سگ ها دانست ، بهتر است از حساسیت های سگ خود با خبر باشید و با دامپزشک در رابطه با رژیم غذایی سگتان مشورت کنید ، سگ های بزرگ بیشترین میزان حساسیت به سویا را دارند و بهتر است به آنها سویا ندهید .

  گرمازدگی در سگ ها و علائم ، راه های پیشگیری و درمان
پختن ذرت کنار سگ

قارچ ها :

در رابطه با قارچ ها نیز ، قارچ هایی که بیرون و در بسته بندی برای فروش قرار داده شده است به طور معمول سمی نمیباشند ، اما بهتر است به سگ خود قارچ ندهید . قارچ ها به دلیل داشتن توکسین میتواند منجر به شوک و در نهایت مرگ شود .

مصرف قارچ توسط سگ

ویتامین ها :

ویتامین های انسانی نیز در لیست غذاهای ممنوعه سگ ها میباشد ، به سیستم گوارشی بدن سگ و همینطور کبد و کلیه باعث ایجاد آسیب میشود . باید بسیار مراقب باشید در صدر همه ویتامین های انسانی ویتامین ها و مکمل های دوران بارداری میباشد که از مقدار زیادی آهن برخوردار هستند که در صورتی که سگ شما آن هارا بخورد دچار مسمومیت آهن میشود و باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید .

مزایای ویتامین ها برای سگ

آجیل و مغزها :

در هنگامی که میخواهید از آجیل ها و مغزیجات استفاده کنید نیز باید بسیار مراقب باشید ، به مظلومیت نگاه سگ خود و علاقه اش به مغزیجات بی توجه باشید ، بادام ، گردو ، ماکادمیا(فندق استرالیایی) حاوی مقدار زیادی چربی میباشند که باعث ایجاد اسهال ، استفراغ و پانکراتیت یا التهاب لوزه در سگ شما شود .

سگ و آجیل

تنباکو ، نیکوتین و ماری جوانا :

استفاده از ماده هایی که در آنها نیکوتین دارد مانند سیگار و تنباکو نیز برای سگ ها ممنوع میباشد و حتی بهتر است در مجاورت دود آنها نیز نباشند ، نیکوتین در سیستم عصبی و گوارش اختلال ایجاد میکند و در نهایت باعث از حال رفتن و یا کما در سگ ها میشود .

در رابطه با معایب و خطرات دود سیگار بروی سگ ها مقاله مضرات دود سیگار بر سگ ها را مطالعه کنید .
مصرف ماری جوانا در سگ ها نیز بسیار بسیار ممنوع می باشد این ماده اعتیاد آور در سگ ها باعث تغییر در ضربان قلب و بهم ریختگی سیستم عصبی سگ ها میباشد .

مضرات سیگار برای سگ ها

علائم و نشانه های مسمومیت در سگ ها

از علائم و نشانه های مسمومیت که در موارد بالا نام برده شد مشخص ترینشان که بیشترین میزان اشتراک بین این خوراکی ها را دارند ، اسهال و استفراغ میباشد که در صورت مشاهده باید سریعا به دامپزشک مراجعه کرد .
البته همیشه اسهال و استفراغ ازعلائم مسمومیت نمیباشد .
اگر با وجود تمام مراقبت ها و پیشگیری های که انجام دادید تا سگ شما از خوراکی های ممنوعه استفاده نکند و باز به هر دلیلی سگ شما از آنها را استفاده کرد و شما با توجه به علائم متوجه شدید ، باید سریعا سگ خود را به دامپزشکی ببرید ، حتی اگر سگ شما با مصرف موارد نام برده شده علائمی نداشتند هیچ گاه بیخیال از آن نگذرید در هنگام مسمومیت زمان بسیار مهم است و اگر تشخیص دیر داده شود میتواند باعث مشکلات بسیار زیادی و یا حتی مرگ برای سگ شما شود .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟