فهرست مطالب
استعمال سیگار کنار سگ ممنوع

مضرات دود سیگار در سگ ها و گربه ها

با همه گیر شدن نگهداری حیوانات خانگی روز به روز بر مشکلات نگهداری از آنها افزوده شده اما به دلیل عشق و محبتی که میان حیوانات و صاحبین آنها دیده میشود ، صاحبین این سختی ها را به جون خواهند خرید تا حیوون خونگی که از اون نگهداری میکنند و اون رو جزئی از خانواده خود میدونند دچار آسیب و یا بیماری نشود .
اثرات دود سیگار در سگ ها و دیگر حیوانات خانگی میتواند بسیار مخرب و غیر قابل جبران باشد . مخصوصا برای گربه ها که به صورت مستقیم از راه مجاری تنفسی وارد ریه میشود ، و تاثیر آن بدتر از کشیدن مستقیم سیگار توسط گربه است .

ذرات معلق دود سیگار در لابه لای موهای پر حجم گربه و سگ مینشیند . و این حیوانات بدلیل غریز ای که دارند بدن خود را لیس میزنند و این باعث میشود سموم نشسته روی بدن حیوان وارد بدنش نیز شود.

دود سیگار

تاثیرات دود سیگار در گربه ها

گربه هایی که در معرض دود سیگار هستند بیشتر در معرض بیماری سرطان لنفوم هستند ، قرار داشتن در محیطی که دود سیگار محیطی در آنجا قرار دارد امکان این نوع سرطان را تا دو نیم برابر در گربه ها افزایش میدهد .
در گربه هایی که بیش از 5 سال در معرض دود سیگار بوده اند نسبت به گربه هایی که با سیگار و یا دود سیگار آشنایی ندارند بیش از سه برابر خطر ابتلا به بیماری سرطان لنفوم وجود دارد .
گربه ها سموم موجود در دود سیگار که داخل موهایشان نشسته است را با لیسیدن تمیز میکنند که این تمیز کردن باعث آسیب دیدن بافت دهان و در نتیجه به سرطان دهان میشوند .

تاثیرات دود سیگار در سگ ها

سگ ها نیز همانند گربه هنگامی که در مکانی زندگی میکنند که افراد حاضر در آن مکان سیگار میکشند دچار مشکلاتی میشوند .
مواد سمی موجود در دود سیگار و حتی دود قلیان برای سگ ها بسیار ضرر دارد و تاثیر مستقیمی بر روی سلامت و طول عمر آنها دارد .
فرد سیگاری که در مجاورت با سگ خانگی خود سیگار میکشد باید بداند که که دود سیگار در سگ ها یا بعبارتی دود دست دوم بسیار راحت وارد ریه سگ آنها میشود ، و البته دود دست دوم سیگار بر ظرف آب و غذای سگ ، روی مبل ها فرش و حتی در لا به لای موهای سگ شما نیز نفوذ میکند و به این شکل سگ شما با دود های دست دوم در ارتباط میباشد.

  کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها - نشانه ها ، علل ، پیشگیری و درمان

زمانی که بعد از کشیدن سیگار سگ خود را بلافاصله نوازش میکنید یا با همان لباس ها سگ خود را در آغوش میکشید و اجازه میدهید شمارا لیس بزند ، بسیار راحت به او اجازه داده اید ، دود های دست دوم و پر از سموم مضر را وارد دستگاه گوارشی خود کند.

دود سیگار در سگ ها

اگر به سگ خود علاقه دارید و نمیخواهید او را پژمرده و بیمار ببینید و شاهد مرگ زود تر از موعد او باشید و همچنین برای سلامتی بیشتر و زندگی بهتر خود باید سیگار را ترک کنید یا بین سیگار و نگهداری از سگ یکی را انتخاب کنید چرا که دود سیگار در سگ ها کشنده است.
سگ هایی که در پیش صاحبین سیگاری زندگی میکنند اغلب بییشتر مبتلا به افسردگی میشوند ، این سگها بسیار زودتر و در سنین پایین علاقه خود به اسباب بازی هایشان را از دست میدهند و نسبت به سگ های هم سن و سال خود شاداب نیستند و افسرده تر به نظر می آیند .
دود سیگار در سگ هایی که در معرض آن هستند میتوانند درصد بیشتر و بالاتری احتمال ابتلا به سرطان بینی ، سرطان سینوس و سرطان ریه داشته باشند . همچنین سگ هایی که در معرض دود دست دوم سیگار هستند ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و مشکلات تنفسی میباشند .
سگ هایی که با صاحبین غیر سیگاری زندگی میکنند بسیار شاداب تر و سلامت تر هستند نسبت به سگ هایی که با صاحبین سیگاری زندگی میکنند و در معرض دود سیگار قرار دارند .

چگونه از اثرات دودسیگار در سگ ها جلوگیری کنیم :

اگر میخواهید هم برای سلامت خودتان و هم سلامت و طول عمر سگ خود کاری کنید در قدم اول باید سیگار را ترک کنید ، اما اگر ترک سیگار برای شما سخت است با رعایت کردن نکات بسیار ساده میتوانید سلامت سگ خود را تضمین کنید .
در خانه و در مجاورت با سگ خود سیگار نکشید اگر مهمان دارید به مهمان خود نیز اجازه ندهید در مجاورت سگ شما سیگار بکشد .
اگر در بیرون از خانه سیگار میکشید تا دو ساعت پس از سیگار کشیدن به خانه برنگردید و پس از برگشتن نیز در همان ابتدا سگ خود را در آغوش نکشید ، ابتدا لباس های خود را تعویض کنید سپس دست و صورت خود را بشویید آنگاه سگتان را نوازش کنید .
مبل ها فرش ها و قسمت هایی که در خانه در معرض دود سیگار بوده را با بخار شوی بشویید و تمیز کنید .
و آخرین و مهم ترین نکته را از یاد نبرید، هرگز هرگز و هرگز بسته سیگار خود را در معرض دسترس سگ خود قرار ندهید . اگر سگ شما به طور اتفاقی آن را باز کند و باز هم اتفاقی مقدار کمی از آن را بخورد باعث مسمومیت در سگ شما میشود .

  بیماری انتروپیون- بیماری پلک ، علائم ،راه های پیشگیری و درمان
تاثیر دود سیگار در سگ ها

اگر سگمان ته سیگار خورد چه کنیم :

سگ ها سگ ها و باز هم سگ ها ، آنها نیازهای بسیاری برای مراقبت دارند . سگ ها عاشق اکتشاف هستند ، میخواهد این اکتشاف از پیدا کردن یک شیئ در کیف شما باشد یا ته سیگاری در هنگام پیاده روی .
دیده اید که در خیابان ها همه چیز یافت میشود از تکه زباله های غیرقابل بازیافت تا ته سیگار خاموش و حتی روشن . ممکن است در لحظه ای که برای چند ثانیه هواس شما از سگ خونگی دلبندتان پرت میشود سگ شما ته سیگاریی پیدا کند و بسیاری سریع تا شما متوجه شوید آن را ببلعد .
حال سوال این جاست که چرا باید نگران شویم ؟ ماده اصلی استفاده شده داخل سیگاز نیکوتین است که بسیار برای سگ ها خطرناک است .

نیکوتین چه ضرری برای سگ ها دارد :

نیکوتین یک سم بسیار بسیار سریع برای سگ شما است که مصرف آن میتواند بسیارسریع باعث ایست قلبی شود . مقدار نیکوتین در سیگارها متفاوت است اما با نیکوتین متوسط یک سیگار به طور معمول بین 9 تا 30 میلی گرم میباشد ، بنابر این حتی اگر به تازگی سگ شما از داخل چمن های پارک یا اسفالت خیابان ته سیگار پیدا کرده و خورده باز هم برای او خطرناک میباشد .
همان طور که گفته شد نیکوتین سم سریعی است و بسیار سریع عمل میکند پس اگر علائمی که در پایین ذکر میشود را دیدید بهتر است سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

ته سیگار

علائم مسمومیت با نیکوتین :

اگر سگ شما ته سیگار خورده باشد و شما متوجه نشوید با دیدن علائم او میتوانید سریعا متوجه شوید و دامپزشکی مراجعه کنید . علائم مسمومیت با نیکوتین در سگ ها کلافگی و ضربان قلب نامنظم ، اسهال و استفراق ، بی حالی و افتادن ، تکان دادن بدن ، تشنج و رفتار های نامشخص میباشد .

  بیماری اکتروپیون در سگ ها - دلایل ، علائم ، راه های پیشگیری و درمان

در صورت مصرف ته سیگار توسط سگ چه کنیم :

اگر متوجه شدید سگ شما ته سیگار خورده و علائمی از جمله علائم بالا را دارد باید هر چه سریع تر او را به دامپزشکی ببرید ، پزشک میتواند باعث شود سگ شما بالا بیاورد یا با سرم و دارو باعث شود نیکوتین جذب بدن سگ نشود .
درمان به اندازه سگ شما نیز بستگی دارد . اگر سگ کوچک شما حتی به مقدار کمی نیکوتین مصرف کند میتواند او را تحت تاثیر قرار دهد و هر چه سگ بزرگتر باشد تاثیر کمتری دریافت میکند .

سگ در معرض دود سیگار

جلوگیری از مسمومیت با نیکوتین :

در قدم اول هر گونه محصول دارای نیکوتین از جمله آدامس و سیگار و سیگارهای الکترونیکی را از دسترس سگ خود دور کنید . هنگامی که به رستوران ها و خیابان ها برای پیاده روی میروید همه جا را بررسی کنید و از نبود ته سیگار و محصولات دارای نیکوتین برروی زمین مطمئن شوید .
به سگ خود اجازه ندهید چیزی از روی زمین بردارد وآن را بخورد و باز هم در صورت شک به اینکه سگ شما چیزی غیر معمولی خورده که میتواند از مواد دارای نیکوتین باشد باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

3.7/5 - (4 امتیاز)