فهرست مطالب

عقیم سازی چیست ؟

عقیم‌سازی سگ مجموعه‌ای از روش‌های معمول است که برای ناتوان کردن سگ در تولید مثل (سگ نر یا ماده) طراحی شده است.عقیم‌سازی سگ یک روش جراحی است که تمام یا برخی از اندام‌های تناسلی سگ را حذف می‌کنند.

این رویه‌ها پس از اینکه موضوع افزایش جمعیت بیش از حد سگ‌ها باعث نگرانی عموم مردم شد ، به فرهنگ واژگان دامپزشکی راه یافت.

عقیم سازی از بدو پیدایش موضوعی بحث برانگیز بوده که مملو از بحث های زیادی بر سر مسائلی مانند رفاه حیوانات و تخصیص منابع بوده است.  آیا ظالمانه است؟ آیا ارزش میلیون ها تومن هزینه را دارد که ممکن است برای عقیم کردن حیوانات “ناخواسته” یک کشور هزینه شود؟

این واقعیت که عقیم‌سازی می‌تواند برخی از رفتارهای ناخواسته سگ‌ها را کاهش دهد و خطرات سلامتی را کاهش دهد، کمک کرد تا آن را به عنوان بخشی از نگهداری از سگ در ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورهای غربی تثبیت کند.

قلاده الیزابت به گردن سگ

فواید عقیم کردن سگ

عقیم کردن سگ شما دو مزیت اصلی دارد: از بین بردن بارداری ناخواسته و کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص در سگ شما. همچنین عقیم کردن از چرخه ماهانگی جلوگیری می کند و مزایای رفتاری مثبتی دارد.

بارداری، به خصوص بارداری ناخواسته، می تواند برای سگ ها خطرناک باشد، برای شما نیز هزینه بر است. سگ های باردار نیاز به مراقبت های دامپزشکی مناسب برای تولید توله های سالم بدون به خطر انداختن سلامت مادر دارند. به همین دلیل است که دامپزشکان عقیم‌سازی تمام سگ‌های ماده را توصیه می‌کنند، مگر اینکه صاحبان آن‌ها را مسئولانه پرورش دهند.

عقیم کردن سگ شما فواید زیادی برای سلامتی دارد . خطر ابتلا به سرطان تخمدان و پستان را کاهش می‌دهد و عفونت‌های رحم را از بین می‌برد، که می‌تواند به پیومتر منجر شود – رحم عفونی که در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد. همینطور کم شدن احتمال ابتلا به سرطان سینه تا ۱۰ برابر در صورتی که عقیم‌سازی قبل از ۲.۵ سالگی سگ انجام شده باشد.

یک رحم و تخمدان سالم سگ شما را در معرض خطر سرطان رحم، سرطان تخمدان، متریت، پیچ خوردگی رحم، تغییرات کیستیک، افتادگی و حتی عوارض اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت شیرین قرار می دهد. ساده ترین راه برای کاهش یا از بین بردن خطر ابتلا به این بیماری ها و شرایط، عقیم کردن سگ است.

سلامتی تنها مورد توجه نیست. چرخه های ماهانگی سگ یا فحل شدن سگ می تواند برای صاحبان کثیف و خسته کننده باشد. آنها به پوشک و ملاحظات دقیق برای جلوگیری از بارداری تصادفی نیاز دارند و همچنین می توانند باعث تغییرات رفتاری ناخواسته در سگ شوند. عقیم کردن از بروز این مشکلات نیز جلوگیری می کند.

مراقبت های بعد از عمل عقیم کردن

لیست مزایای عقیم کردن سگ ها

1️⃣ خطر ابتلا به مشکلات پروستات و سرطان را کاهش می دهد.
سگ‌هایی که عقیم می‌شوند دیگر خطر ابتلا به سرطان بیضه، یک نوع سرطان رایج در سگ‌ها، در آینده را ندارند. سایر مشکلات رایج مانند عفونت یا کیست نیز کاهش می یابد. از هر 5 سگی که عقیم نشده اند، در سنین 4 تا 5 سالگی دچار بزرگی پروستات می شوند که می تواند ادرار کردن را برای آنها دشوار کند. آن موضوع هم برطرف می شود.

2️⃣  علامت گذاری با ادرار را کاهش می دهد.
برداشتن بیضه ها تعادل هورمونی را در سگ نر تغییر می دهد. تستوسترون کمتری وجود دارد، به این معنی که تمایل کمتری برای علامت گذاری قلمرو وجود دارد. این مزیت زمانی که سگ در سنین بالاتر عقیم می شود کاهش می یابد، بنابراین ایده خوبی است که این گزینه را در حدود سن 6 ماهگی در نظر بگیرید.

3️⃣  خلق و خوی سگ را تثبیت می کند.
سگ ها به طور طبیعی از قلمرو خود محافظت می کنند. آنها از آن در برابر هر تازه وارد محافظت می کنند. برخی از سگ‌های نر می‌توانند بیش از حد پرخاشگر باشند، به‌خصوص زمانی که با سگ‌های نر دیگر مواجه می‌شوند. فرآیند عقیم سازی این رفتارها را کاهش می دهد. همچنین پرخاشگری مشاهده شده در سگ را در طول زمان کاهش می دهد.

4️⃣  میل جفت گیری را کاهش می دهد.
سگ‌هایی که عقیم نشده‌اند، اگر سگی را در جایی در همسایگی خود احساس کنند، میل به فرار از خانه خود را خواهند داشت. پس از تکمیل فرآیند عقیم سازی، میل به جفت گیری کاهش می یابد. این بدان معناست که میل به پرسه زدن و گسترش قلمرو کاهش می یابد. آنها هنوز هم دوست دارند برای کاوش به بیرون بروند، اما هدف متفاوت است. هدف بیشتر از یافتن همسر یا گسترش مرزهای شخصی، صرفا تفریح ​​است.

5️⃣ باعث افزایش وزن آنها نمی شود.
سگ هایی که عقیم می شوند معمولاً تا 2 تا 4 هفته بعد از عمل بیش از حد معمول غیرفعال خواهند بود. این طبیعی است. بخشی از روند درمان است. تا زمانی که سگ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم دریافت کند، عمل عقیم کردن باعث افزایش وزن سگ نمی شود. با افزایش سن سگ، تمرکز بر رژیم غذایی و ورزش باید افزایش یابد، زیرا سگ می خواهد به همان مقدار غذا بخورد در حالی که می خواهد کمتر ورزش کند.

  10 دلیل برای بی اختیاری ادرار در سگ ها و راه های پیشگیری و درمان

6️⃣  می تواند رفتارهای جنسی را کاهش دهد.
برخی از سگ های نر بیش از حد جنسی هستند. شما می توانید این را با رفتارهایی مشاهده کنید که شامل قوز کردن پاها و سوار شدن به سگ های دیگر از هر دو جنس است. عقیم سازی می تواند این رفتارها را کاهش دهد زیرا میل به جفت گیری را تغییر می دهد. اگرچه ممکن است پس از آن تغییراتی در روند بلوغ ایجاد شود، اما برای برخی از سگ‌ها، مزایای آن بیشتر از مضرات احتمالی است که ممکن است بعداً در زندگی رخ دهد.
Castration-of-a-dog

معایب و خطرات عقیم سازی سگ

سگ‌های جوان سالم کمترین احتمال خطرات و عوارض سلامتی را دارند، به همین دلیل است که اکثر دامپزشکان جراحی را در این سن توصیه می‌کنند، در حالی که سگ‌های مسن بیشتر احتمال دارد که عوارض داشته باشند.

عوارض متداول پس از جراحی می تواند شامل التهاب، خونریزی، فتق یا عفونت در محل برش باشد. پاره شدن برش (اگر سگ شما بعد از جراحی فعال باشد)؛ یا تورم زیر محل برش. به همین دلیل، مهم است که سگ خود را بعد از جراحی استراحت و ساکت نگه دارید تا از آسیب یا عفونت به محل برش جلوگیری کنید و به او کمک کنید تا بهبودی سریع‌تری داشته باشد.

همچنین می توانید با مراقبت از سگ خود پس از جراحی برای جلوگیری از لیسیدن محل بخیه، به کاهش خطر عفونت کمک کنید. (یک قلاده پلاستیکی قلاده الیزابت به شما کمک می کند!) خونریزی در سگ های چاق و سگ هایی که در زمان جراحی در دوره ماهانگی هستند، شایع تر است، بنابراین نگه داشتن سگ در وزن مناسب شانس او ​​را برای جراحی بدون عارضه افزایش می دهد.

لیست مزایای عقیم کردن سگ ها

1️⃣  تغییر رفتار را تضمین نمی کند.
بسیاری از سگ ها رفتارهایی فراتر از هورمون های اساسی را یاد گرفته اند. برخی از سگ ها ممکن است یاد گرفته باشند که پای خود را برای ادرار بلند کنند، بنابراین پس از عقیم شدن به این کار ادامه می دهند. برخی از سگ ها پس از عقیم شدن می توانند تهاجمی تر شوند. اگرچه ممکن است رفتارهای ناخواسته پس از این روش ناپدید شوند، اما تضمینی نیست. ممکن است رفتارهای ناخواسته بیشتری ببینید.

2️⃣  می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.
اگرچه اغلب این اتفاق نمی افتد، اما خطر کمی وجود دارد که روش عقیم سازی می تواند باعث بی اختیاری ادرار برای سگ شود. زمانی اتفاق می افتد که جراحی قبل از رشد کامل مثانه انجام شود. با بالا رفتن سن سگ، ماهیچه های مثانه ضعیف تر از آنچه که باید باشد، باعث نشت می شود. این یکی از دلایلی است که عقیم کردن سگ برای اکثر نژادها تا سن 6 ماهگی توصیه نمی شود.

3️⃣  بروی روند بلوغ تأثیر می گذارد.
سگ هایی که در جوانی عقیم می شوند در مقایسه با سگ هایی که اجازه می دهند دست نخورده باقی بمانند، بالغ می شوند. برخی از سگ ها ممکن است از عقیم شدن در مراحل بعدی زندگی سود ببرند. ممکن است برای برخی بهتر باشد که اصلا عقیم نشوند. به همین دلیل است که این روش باید قبل از تصمیم گیری نهایی با دامپزشک خود در میان گذاشته شود. این می تواند سلامت کلی حیوان خانگی شما را برای سال های آینده تحت تاثیر قرار دهد.

4️⃣  چندین خطر مختلف برای سلامتی سگ را افزایش می دهد.
عقیم سازی می تواند خطرات سلامتی برخی شرایط را برای سگ ها افزایش دهد. سگ هایی که قبل از 12 ماهگی عقیم می شوند، خطر ابتلا به استئوسارکوم را افزایش می دهند. خطر کم کاری تیروئید، اختلالات شناختی و اختلالات ارتوپدی نیز افزایش می یابد. حتی ممکن است برخی از سگ ها در هنگام تزریق واکسن خطر ابتلا به یک واکنش نامطلوب را تجربه کنند.

sterilization-surgery-for-dogs

مزایا و معایب عقیم‌سازی سگ‌ها، به‌طور کلی، چیزی است که می‌تواند برای هر حیوان خانگی مفید باشد و در عین حال سطح کلی جمعیت را کنترل کند. خطر در اینجا این است که فرض کنیم همه سگ ها از این روش سود می برند. این به سادگی نادرست است، به همین دلیل است که هر مزیت و مضرات احتمالی باید به دقت سنجیده شود تا مشخص شود که اقدام صحیح باید چه باشد.

بهترین زمان برای عقیم سازی سگ چه زمانی است؟

“چه مدت باید صبر کنم تا سگم را عقیم کنم؟” یک سوال رایج است و در این مورد اطلاعات متناقضی در فضای اینترنت و پرورش دهندگان سگ وجود دارد. بهترین کسی که می توانید در مورد زمان مناسب برای عقیم سازی بپرسید دامپزشک شما است. آنها به بروزترین تحقیقات دامپزشکی دسترسی دارند و بهترین موقعیت را برای رسیدگی به نگرانی ها و پاسخ به سؤالات ممکن در مورد سگ شما را دارند.

  چهارشنبه سوری و نحوه کنترل لرزش و ترس سگ ها و گربه ها

برای سگ های نژاد کوچک ، توصیه معمول این است که در حدود 6 الی 9 ماهگی عقیم کنند.

برای سگ‌های نژاد بزرگ ، دامپزشکان توصیه می‌کنند که برای عقیم‌سازی منتظر بمانند تا یک چرخه ماهانگی داشته باشند، اما نه بیشتر. همانطور که توسط تعدادی از مطالعات اخیر نشان داده شده است، عقیم‌سازی سگ‌های نژاد بزرگ در سنین بسیار پایین ممکن است هورمون‌های جنسی حیاتی را که برای رشد مهم هستند، حذف کند و به طور بالقوه از برخی سرطان‌ها (به ویژه سرطان طحال و استخوان) جلوگیری کند.

یک چرخه ماهانگی به هورمون های جنسی اجازه می دهد تا برای یک دوره بلوغ وجود داشته باشند. با این حال، باید پس از اولین چرخه عقیم‌سازی کنید، زیرا عادات ماهانگی اضافی ممکن است به طور تصاعدی در خطر ابتلا به سرطان پستان در سنین بالاتر نقش داشته باشند.

اگر سگ شما مسن باشد، دامپزشک شما ممکن است برای کمک به کاهش خطر بیماری، درمان بیماری مانند رحم عفونی یا خاتمه بارداری، عقیم کردن را فوراً توصیه کند. در سگ های باردار، عقیم سازی را می توان در طی عمل سزارین نیز انجام داد.

عقیم سازی زودهنگام سگ باعث ایجاد نگرانی های جدی برای سلامتی در مراحل بعدی زندگی می شود، از جمله:

  • مشکلات رشد و سرطان : برخی از سرطان‌های سگ مانند همانژیوسارکوم، لنفوم و تومورهای ماست سل در سگ‌هایی که در اوایل زندگی عقیم شده‌اند، شایع‌تر هستند.
  • بی‌اختیاری ادرار زنان: عقیم‌سازی خیلی زود می‌تواند منجر به مشکلات مادام‌العمر با بی‌اختیاری ادرار یا موارد ناگهانی در اواخر زندگی شود.

محل قرار گیری تخمدان و رحم سگ

آماده سازی قبل از جراحی عقیم سازی

قبل از رزرو جراحی عقیم سازی سگ خود، باید با دامپزشک خود در مورد انتظارات قبل از جراحی صحبت کنید. دامپزشکان معمولاً انجام آزمایش خون قبل از جراحی و انجام یک معاینه فیزیکی را توصیه می کنند تا مطمئن شوند سگ شما سالم است و هیچ گونه شرایط سلامتی ندارد که بر توانایی او برای تحمل بیهوشی و جراحی تأثیر بگذارد. برای سگ های سالم، آزمایش های آزمایشگاهی حداقل خواهد بود، اما سگ هایی با شرایط قبلی ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشند.

بسته به نوع بیهوشی مورد استفاده، دامپزشک به احتمال زیاد به شما دستور می دهد که از غذا و گاهی آب برای مدت معینی قبل از جراحی خودداری کنید. اگر سگ شما دارویی مصرف می کند که نیاز به غذا دارد، با دامپزشک خود صحبت کنید تا ببینید چه چیزی را توصیه می کند. عدم مصرف آب و غذا خطر آسپیراسیون در حین جراحی را کاهش می دهد که می تواند منجر به ذات الریه و سایر عوارض شود.

تزریق به سگ شیواوا

مراقبت های پس از عقیم سازی سگ

بیشتر سگ ها در همان روزی که عقیم می شوند از بیمارستان به خانه می آیند. سگ‌هایی که در معرض خطر خونریزی یا بیماری زمینه‌ای رحم هستند، ممکن است برای نظارت و مدیریت پزشکی نیاز به بستری طولانی‌تری داشته باشند.

پس از بازگشت به خانه، سگ شما باید به مدت 10 تا 14 روز آرام و ساکت بماند. (ممکن است دامپزشک شما بسته به سگتان دوره استراحت طولانی تری را توصیه کند.) البته، حفظ آرامش توله سگ همیشه آسان نیست ، استفاده از قلاده هنگام راه رفتن و حتی زمان گذاشتن در جعبه به جلوگیری از عوارضی مانند باز شدن مجدد محل جراحی کمک می کند.

دامپزشک شما احتمالاً یک قلاده الیزابتی به شما می دهد تا از تحریک بخیه های سگ شما جلوگیری کند.

داروهای ضد درد را دامپزشک برای سگتان تجویز خواد کرد، و در برخی موارد دامپزشک می‌تواند برای کمک به حفظ آرامش سگ در طول دوران نقاهت دارویی به شما بدهد. اگر متوجه تورم، تراوش مداوم یا خونریزی از محل برش شدید، یا اگر سگ شما به طور غیرعادی درد دارد، به دامپزشک خود اطلاع دهید.

سگ شما ممکن است پس از عقیم سازی به یک ویزیت مجدد برای معاینه نیاز داشته باشد، بخیه هایی که باید برداشته شوند نیز نیاز به قرار ملاقات با دامپزشک را دارند، البته بخیه هایی نیز موجود هستند که جذب بدن میشوند و نیاز به مراجعه مجدد ندارند ، حتما با دامپزشک خود در مورد بهترین اقدام برای سگ خود صحبت کنید.

تزریق قبل از عمل عقیم سازی سگ

آیا سگ من پس از عقیم کردن چاق میشود ؟

پس از عقیم سازی، نیازهای کالری سگ شما کاهش می یابد. عقیم شدن مستقیماً منجر به افزایش وزن نمی شود، اما اگر حیوان خانگی شما کالری روزانه یکسانی را قبل و بعد از عمل بخورد، ممکن است شروع به افزایش وزن اضافی کند.

  میکروچیپ چیست ؟ و چه کاربردی برای نگهداری حیوانات خانگی دارد؟

چرا که بعد از عمل جراحی سگ شما مدتی را باید تحرک کمتری داشته باشد تا دوران نقاهت با سلامتی به پایان برسد ، تغذیه با رژیم غذایی مخصوص حیوانات خانگی عقیم شده یا کاهش کمی کالری روزانه سگ شما در کنار نظارت بر وزن آنها، باعث می شود سگ شما بعد از عمل سالم و لاغر بماند.

چگونه بفهمیم سگ عقیم شده است؟

متأسفانه هیچ علامت ظاهری قابل مشاهده ای وجود ندارد که نشان دهد سگ عقیم شده است یا خیر. با این حال، سرنخ هایی وجود دارد که می تواند به شما در درک این موضوع کمک کند، از جمله:

1️⃣ بدنبال برش باشید :

جراحی نیاز به باز شدن شکم سگ به منظور برداشتن قسمت های تولید مثل دارد. در بیشتر موارد، سگ بخیه هایی داشته است که ممکن است کشیده شده یا جذب شده باشد. به دلیل این روش، بیشتر سگ‌های عقیم‌شده یک برش خواهند داشت.

با این حال، تشخیص این برش ممکن است آسان نباشد. بسیار کوچک است و دیدن آن دشوار است. برای دیدن جای زخم ممکن است لازم باشد شکم سگ خود را بتراشید. جای زخم در خط وسط شکمی سگ قرار دارد.

اگر برشی روی شکم سگ خود دیدید یا احساس کردید، در نظر داشته باشید که عمل فتق قبلی یا جراحی سزارین ممکن است برش مشابهی بر جای گذاشته باشد. بهتر است برای تایید به دامپزشک خود مراجعه کنید .

2️⃣ در سگ های ماده منتظر عادات ماهانه باشید :

در برخی موارد، ممکن است فقط بخواهید صبر کنید تا سگ شما علائم ماهانگی را نشان دهد . البته در این مدت با او مسئولانه رفتار کنید، انگار که سالم است.

3️⃣ پرونده پزشکی سگ را بررسی کنید : 

این ممکن است کمی سخت باشد، اما اگر بتوانید سوابق پزشکی سگ خود را پیدا کنید، ممکن است پاداش دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر نام صاحب سگ قبلی را می‌دانید، می‌توانید با چندین مطب دامپزشکی در شهر خود تماس بگیرید و ببینید آیا آنها هنوز سوابق پزشکی سگ را دارند یا خیر.

4️⃣ تتو یا میکروچیپ را بررسی کنید : 

در برخی موارد، سگ ها برای اهداف شناسایی خالکوبی می شوند. همراه با هویت آنها، وضعیت تولید مثل آنها نیز ثبت می شود. و فراموش نکنید که وجود میکروچیپ را بررسی کنید ، این تراشه کوچک می تواند حاوی اطلاعات مهمی باشد، از جمله اینکه آیا سگ شما عقیم شده است یا خیر.

5️⃣ از دامپزشک خود انجام آزمایش هورمونی را بخواهید : 

اگر تشخیص برش عقیمی دشوار باشد، دامپزشک شما ممکن است گزینه‌هایی را ارائه دهد. در برخی موارد، دامپزشک ممکن است هورمون خاصی را بررسی کند، یا ممکن است نگاهی به سلول های جمع آوری شده از دیواره واژن بیندازد.

به عنوان مثال، با اندازه گیری میزان هورمون لوتئینیزه کننده موجود در خون سگ، می توانید متوجه شوید که آیا یک سگ عقیم شده است یا خیر. درصد زیادی از سگ های عقیم شده دارای سطوح بالایی از این هورمون در خون خود هستند، در حالی که حیوانات سالم سطح پایین تری دارند.

6️⃣ درخواست سونوگرافی کنید : 

اگرچه سونوگرافی می‌تواند بینش‌هایی در مورد عقیم‌شدن یا نبودن سگ ارائه دهد، اما بررسی مواردی از سگ‌هایی که عقیم شده‌اند اما بافت تخمدان‌شان باقی مانده است، می‌تواند چالش برانگیز باشد. بقایای تخمدان ممکن است تقریباً در هر نقطه ای از شکم سگ قرار داشته باشد و یافتن آن حتی برای با تجربه ترین کاربران سونوگرافی نیز می تواند چالش برانگیز باشد.

جای بخیه بعد از عمل عقیم سازی سگ

بهبودی سگ پس از عقیم سازی چه مدت طول میکشد ؟

اگرچه تمام روش های جراحی می تواند ناراحت کننده باشد، بهبودی پس از عقیم سازی معمولاً بسیار سریع است. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، سگ‌ها در عرض چند ساعت پس از عمل روی پاهای خود قرار می‌گیرند، و همچنین داروهای مسکن برای خود عمل و در طول دوره بهبودی در صورت لزوم به آنها داده می‌شود. برخی از سگ‌ها ممکن است برای یک روز یا بیشتر پس از این روش رام شوند، اما بسیاری از صاحبان سگ‌ها گزارش می‌دهند که ثابت نگه داشتن سگ خود و استراحت دادن به آنها بزرگترین چالش در زمان دوران نقاهت است!

زمان لازم برای بهبود کامل محل جراحی معمولا کمتر از ده روز است. تمیز نگه داشتن ناحیه و اطمینان از اینکه سگ شما نمی تواند محل بخیه ها را لیس بزند، باعث می شود که این روند طبیعی درمان در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

ویزیت سگ در دامپزشکی

این مقاله تا جایی که نویسنده می داند دقیق و درست است. این به معنای جایگزینی برای تشخیص، پیش آگاهی، درمان، نسخه یا توصیه رسمی و فردی از یک متخصص دامپزشکی نیست. حیواناتی که علائم و نشانه های ناراحتی را نشان می دهند باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شوند.

مطالب تصادفی

4.4/5 - (7 امتیاز)