فهرست مطالب
Eye-Infections-in-dog

عفونت چشم در سگ ها

آبریزش از چشم ، قرمزی و حساسیت به نور همه اینها نشانه از عفونت چشم در سگ ها میباشند در صورتی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

در صورتی که برای درمان عفونت های چشمی دیر اقدام کنید یا وقفه بی اندازید ممکن است عواقب خوبی در انتظار سگ شما نباشد

دلایل عفونت چشم در سگ ها

عفونت های چشمی دلایل بسیار زیادی دارند که شامل ویروس های دیستمپر ، تبخال ، هپاتیت و آنفولانزا میباشد . عفونت های باکتریایی شامل بروسلوز ، لپتوسپیروز ، بیماری های قابل انتقال از کنه و لایم میباشد .
بیماری های قارچی نیز یکی دیگر از علت های به وجود آمدن عفونت های چشمی میباشد . مواد شیمیایی تحریک کننده داخل شامپو ها ، مواد های تحریک کننده خارجی چشم مانند چمن وگردو خاک … ، زخم قرنیه نیز از دلایل عفونت چشم در سگ ها میباشد .
بیماری های زمینه ای چشمی نیز میتوانند ازدلایل عفونت باشند مانند بیماری های گلوکوم ، خشکی چشم ، کمبود ویتامین ، مسمومیت ، چشم گیلاسی و تومورهای چشمی.

علائم نشان دهنده عفونت چشم در سگ ها

عفونت چشم سگ پاگ

در صورتی که علائمی مانند قرمزی چشم ، ورم ملتحمه ، ترشحاتی چشمی که غلیظ میباشند یا تغییر رنگ داده اند و یا دارای بوی بد هستند مشاهده کردید ، حساسیت به نور ، بلفارواسپاسم ، پنجه کشیدن و یا مالیدن صورت به فرش و بسته نگه داشتن چشم را مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید .

  ورم ملتحمه یا التهاب چشم سگ ها - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

نحوه تشخیص عفونت چشم

در صورت مشاهده علائم ذکر شده باید سریعا سگ خود را به دامپزشکی ببرید ، دامپزشک با انجام آزمایش های شیرمر ( اندازه گیری تولید اشک ) ، معاینه چشم با استفاده از منبع نور ، اندازه گیری فشار داخلی چشم با تونومتر برای شناسایی و یافتن علائم گولوکوم ، استفاده از فلورسئین ، کشت باکتریایی ، کشت آلرژیک و در انتها استفاده از قطعه های چشمی خاص برای مشاهده پشت چشم و بررسی وضعیت عصب ها و شبکیه برای تشخیص صحیح بیماری می پردازد.

نحوه پیشگیری از عفونت های چشمی

پیشگیری از عفونت چشم در سگ ها با رعایت چندین نکته بسیار راحت میباشد .
موهای اطراف چشم را کوتاه نگه دارید تا باعث تحریک چشم نشود ، صورت سگ خود را تمیز نگاه دارید .
از ضربه به چشم یا ورود اجسام خارجی به چشم جلوگیری کنید ، برای مثال در زمان رانندگی پنجره ماشین خود را بسته نگه دارید تا از ورود ذرات گرد و غبار در اثر باد به داخل چشم جلوگیری شود .
بهتر است هر چند ماه یکبار برای معاینه سگ خود را به دامپزشکی ببرید و تحت نظر باشد تا در صورت ابتلا به هر بیماری زمینه ای سریعا برای درمان آن اقدام کنید .

عفونت چشم در سگ

نحوه درمان عفونت چشم

پس از تشخیص وضعیت چشم سگ شما توسط دامپزشک در صورتی که بیماری های زمینه ای مانند آلرژی یا خود ایمنی بدن و یا تومور ها دلیل عفونت باشد ممکن است نیاز به داروهای موضعی و سیستمیک باشد ، در بسیاری موارد استفاده از قطره ها و پماد های توصیه میشود . ( بهتر است از قطره های انسان ها برای سگ استفاده نشود . )
در بیماری های زمینه ای نیز ابتدا برای رفع بیماری دامپزشک اقدام خواهد کرد .

  بی اشتهایی در سگ ها - علائم ، دلایل ، پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟