فهرست مطالب
بیماری زخم قرنیه سطحی

زخم قرنیه در سگ ها

قرنیه از چندین بخش مختلف بیرونی تشکیل شده است که به نور اجازه میدهد به بخش های بعدی چشم برود ، پاره شدن و خراش افتادن روی این لایه های بیرونی قرنیه را زخم قرنیه میگویند . شدت زخم قرنیه بستگی به میزان عمق و اندازه زخم دارد ، در بیشتر موارد بسیار دردناک میباشد که در صورت عدم رسیدگی و درمان به موقع میتواند عفونی شود .

دلایل شایع ابتلا به زخم قرنیه در سگ ها

از دلایل ابتلا به بیماری زخم قرنیه میتوان وجود جسم خارجی در چشم ، خراش برداشتن چشم بر اثر ضربه به چشم ، رشد مژه ها به داخل چشم ، عفونت ، حساسیت قرنیه چشم به برخی از شامپو ها و آلودگی های محیطی اشاره کرد .
زخم قرنیه بسیار دردناک میباشد ، معمولا سگی که دچار زخم قرنیه باشد برای تسکین این درد صورت و چشم های خود را با پنجه و یا روی فرش میمالد ، البته در بعضی موارد ترشحاتی در گوشه چشم جمع میشود و یا از صورت پایین میریزد .

درمان زخم قرنیه در سگ ها

نحوه تشخیص زخم قرنیه

زخم قرنیه بدون آزمایشات خاص قابل تشخیص نیست . آزمایشاتی از جمله لکه های فلورسئین که یک قطره از این لکه روی قرنیه قرار میگیرد ، این ماده پس از قرار گرفتن روی قرنیه رنگ سبز به خود میگیرد و به مناطق زخم در قرنیه میچسبد . زخم های بزرگ به راحتی مشخص و قابل شناسایی میباشد اما در زخم های کوچک نیاز است که برای شناسایی از چراغ ها و فیلترهاش چشم پزشکی خاص استفاده شود .

  بیماری های مشترک انسان و سگ بهمراه راه های پیشگیری و درمان

نحوه درمان زخم قرنیه

زخم های سطحی روی قرنیه خود به خود در بین 3 تا 10 روز خوب میشوند اما دامپزشک معمولا برای کمک به روند درمانی برای زخم های ساده قرنیه از قطره و یا پماد های آنتی بیوتیک برای محافظت و جلوگیری از عفونت ، و همینطور برای جلوگیری از درد سگ شما تجویز میکنند .
در صورتی که زخم قرنیه عمیق باشد به درمان قوی تری نیاز است ، از داروهای ضد التهابی و ضد درد خوراکی استفاده میشود ، قطره های چشمی که چندین بار در روز باید استفاده شود . در موارد شدید تر چشم باید جراحی شود تا از آسیب و صدمه بشتر به چشمم جلوگیری کرد .

نژادهایی که بیشتر درگیر این بیماری میشوند

زخم قرنیه یک بیماری نژادی نیست و همه سگ ها مستعد ابتلا به این بیماری میباشند اما در سگ هایی که چشم آن ها بیرون زده میباشد بیشتر در معرض خطر بیماری زخم قرنیه قرار دارند .
سگ های نژاد های بوستون تریر ، پاگ ، بولداگ ، شیتزو ، باکسر و پیکینز نسبت به بقیه سگ ها بیشتر در معرض زخم قرنیه قرار دارند پس در نتیجه نیاز به مراقبت بیشتر و چکاپ های دوره ای میباشند .
تنها راه جلوگیری بیمکاری زخم قرنیه در سگ ها مراقبت ازآن ها و اجتناب از محیط هایی میباشد که ممکن است جسم خارجی وارد چشم شود و ایجاد زخم کند .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  6 دلیل رایج برای لرزش سگ ها و راه های پیشگیری و مقابله با آن