فهرست مطالب
سگ سرآشپز

مدفوع خواری در سگ ها :

برای برخی از گونه های جانوری مانند خرگوش ، خوردن مدفوع یک راه کاملا طبیعی برای بدست آوردن مواد مغذی کلیدی می باشد ، در واقع اگر از این رفتار آن جلوگیری کنید آنها با مشکلات سلامتی روبرو میشوند .

خوشبختانه سگ ها نیازی به تغذیه از این طریق ندارند با این حال مدفوع خواری در سگ ها یک راه طبیعی در مراحل زندگی او می باشد .

سگ های مادر توله سگ های خود را لیس میزنند تا از آنها بخواهند تا مدفوع خود را با خوردن حذف کند ، تقریبا در سه هفته اول بعد از تولد توله سگ ها نیز بطور طبیعی این رفتار را انجام میدهند و هم مدفوع خود و سگ های دیگر را میخورند و همچنین مدفوع گربه ها و سایر حیوانات.

برخی از سگ ها کود اسب و فضولات غاز را بسیار جذاب می دانند ،و اگر مدفوع حیوانات دیگر آلوده به انگل ، ویروس ها و سایر سموم باشد میتواند مشکلات سلامتی ایجاد کند، البته لازم به ذکر است که معمولا مدفوع خواری در سگ ها در حدود نه ماهگی محو میشود.

اکثر اشخاصی که از سگ نگهداری کرده و آنها رابه سرپرستی گرفته اند ، با مدفوع خواری در سگ خود مواجه شده اند و به دنبال دلایل مدفوع خواری او و درمان آن گشته اند .
سگ ها نیز همانند انسان ها برای انجام هر کاری دلایل و انگیزه ای دارند ، مدفوع خواری در سگ ها میتواند به دلایلی از جمله شرایط زندگی ، بیماری و … باشد .
اصطلاح علمی که برای مدفوع خواری به کار میرود گوپروفاژی میباشد این رفتار بیشتر در توله ها دیده میشود .

عروسک مدفوع سگ

دلایل مدفوع خواری در سگ ها :

گرسنگی : سگ خود را گرسنه نگه ندارید ، همچنین بیش از اندازه به او غذا ندهید . بهترین شیوه به این شکل است که غذای او را به چندین وعده تقسیم و به او بدهید تا کمتر احساس گرسنگی کند .

بجای تغذیه با غذای خانگی که کمتر جذب دستگاه گوارش میشوند بهتر است از غذاهای مخصوص و با کیفیت بالا به سگتان بدهید ، غذای خانگی کمتر جذب دستگاه گوارش میشود و پروتئین مدفوع را بالا میبرد و انگیزه مدفوع خواری را در سگ چندین برابر میکند .
کنجکاوی : سگ ها و توله سگ ها معمولا هر چیزی را به عنوان یک ماده خوراکی میبینند ، آنها مدفوع خود را نیز به شکل یک خوراکی میبینند و گاها ممکن است بر اثر یک کنجکاوی ساده آن را بخورند . البته این موضوع دائمی نیست و با مرور زمان حل میشود .
ترس از تنبیه به دلیل مدفوع : در هنگام آموزش جای دستشویی به سگتان بجای دعوا کردن او برای خطا کردن در انتخاب مکان مدفوع کردن خود ، بهتر است هنگامی که در جای درست مدفوع و ادرار انجام داد تشویق شود ، تنبیه و دعوا باعث میشود حیوان شما به دلیل ترس از تنبیه مکرر در هنگام مدفوع آن را ببلعد .

  10 دلیل برای بی اختیاری ادرار در سگ ها و راه های پیشگیری و درمان

آلودگی انگلی : بسیار مراقب زمان واکسن و قرص انگل در حیوان خود باشید ، وجود انگل یا کرم درون بدن حیوان شما یاعث سو تغذیه و گرسنگی در حیوان شما میشود به همین دلیل تمایل به مدفوع خواری در او زیاد میشود .
تغذیه بیش از حد با غذای چرب : غذاهای خانگی بیش از حد چرب باعث دفع چربی از مدفوع میشود در نتیجه برای حیوان شما وسوسه انگیز میشود درمان آن استفاده از غذاهای باکیفیت مخصوص سگ میباشد .
مدفوع گربه : در سگ ها علاقه به مدفوع گربه ها نیز دیده میشود و شاید کسانی که در منزل از سگ و گربه با هم نگهداری میکنند شاهد خورده شدن مدفوع گربه شان توسط سگ خود بوده اند ، در مدفوع گربه ها پروتئین نسبتا بالایی وجود دارد که همین باعث علاقه مندی سگ ها به مدفوع گربه ها میشود . برای جلوگیری از این مورد بهتر است بعد از مدفوع گربه ها ظرف خاک آنها را به سرعت تمیز کنید .

مدفوع خواری در سگ جک راسل

جلب توجه : در بعضی زمان ها سگ برای جلب توجه محبت صاحب خود مدفوع خواری میکنند ، حتی اگر این مدفوع خواری به قیمت تنبیه و دعوا برای آنها باشد . سگ هایی که دارای استرس تنهایی هستند برای رفع اضطراب ناشی از تنهایی خود دست به همچین کاری میزنند .
در این شرایط نوازش و توجه بیش از حد به او بیشتر مخرب است و باعث میشود در هر زمانی که نتوانید به او توجه کنید کارهایی از این قبیل انجام دهد . بهتر است در طول روز و به تدریج تنها بودن را تجربه کند تا به آن عادت کند .
تقلید از انسان ها و سایر حیوانات : یکی دیگر از دلایل مدفوع خواری در سگ ها دیدن جمع کردن و تمیز کردن مدفوع توسط انسان ها میباشد . جمع آوری مدفوع را تا جای ممکن دور از چشم آنها انجام دهید . بهتر است در ز مانی که مدفوع خواری نمیکند بیشتر تشویق شود تا زمانی که مدفوع خواری میکند انها را دعوا و تنبیه کنید .
یکی دیگر از دلایل مدفوع خواری در سگ ها دیدن مدفوع خواری توسط حیوانات دیگر میباشد . بعضی سگ ها با دیدن مدفوع خواری در حیوانات دیگر آن را یاد میگیرند و انجام میدهند .
بی حوصلگی : بی حوصلگی ، اضطرات و ترس میتواند از علائم مدفوع خواری در سگ ها باشد ، بهتر است از دامپزشکتان بخواهید در این مورد به شما کمک کند .

  بررسی تخصصی بارداری سگ و نحوه برخورد با سگ باردار

مدفوع خواری غریزی : قبل از اهلی شدن سگ ها آنها در اطراف انسان ها پرسه میزدند غذای آنها پسماند غذای انسان ها بود که از سطل های زباله پیدا میکردند ، البته مدفوع خود نیز برایشان جذاب و غذا محسوب میشده است .
اما امروزه توله ای که پس از چند روز که از تولدش گذشته است رو به مدفوع خواری می آورد میتواند از روی غریزه ای که از اجدادش به ارث میبرد باشد .
محافظت از فرزند : سگ های مادر به منظور محافظت از توله های خود و جلوگیری از جذب حیوانات شکارچی و وحشی محل زندگی خود را از هر گونه مدفوع پاک میکنند ، در نتیجه یکی از روش های که بتوانند مدفوع خود را تمیز کنند خوردن آن میباشد .

جمع کردن مدفوع سگ برای جلوگیری از مدفوع خواری در سگ ها

راه های پیشگیری و درمان مدفوع خواری در سگ ها :

برای جلوگیری از مدفوع خواری در سگ ها خود میتوانید از چند روش استفاده کنید که یکی از این روش ها استفاده کردن چند مواد غذایی ساده در رژیم غذایی آنها میباشد که باعث بد طعم شدن مدفوع آنها میشود .
بعضی سگ ها به دلیل اینکه از طعم مدفوعشان خوششان می آید آن را میخورند . البته بهتر است اول اطمینان حاصل کنید که سگ شما به این مواد غذایی حساسیت نداشته باشند . اضافه کردن روغن زیتون و کدو تنبل و … میتواند باعث بد طعم شدن مدفوع او شود .
اگر از سگ خود درخانه نگهداری میکنید و او در خانه مدفوع و یا ادرار میکند بهتر است که برای او خاک بستر تهیه کنید و به او آموزش دهید که باید در خاک بستر مدفوع کند . در این شرایط شما وقت دارید سریعا مدفوع او را تمیز کرده و نگذارید آن را بخورد .

دعوا کردن سگ

از ویتامین های مکمل و تیامین استفاده کنید ، به سرعت محل مدفوع سگ را تمیز کنید تا نتواند آن را بخورد ، بهتر است بعد از مدفوع کردن با دادن تشویقی هواس او را از مدفوع پرت کنید ، در غذای سگی که مدفوع خوار است از لوبیا سبز استفاده کنید .
از مکمل های آنزیمی استفاده کنید ، فعالیت و ورزش میتواند تا حدود بسیاری از استرس سگ شما کم کند ، به سگ خود آموزش های پرتابی دهید تا هواس او از اجسام روی زمین پرت شود ، نسبت به مدفوع خواری سگ خود که برای جلب توجه شما است بیش از حد حساسیت نشان ندهید و اورا بد عادت تر نکنید.
در انتها بهتر است روی مدفوع او اگر میتوانید در همان زمان آن را تمیز کنید از اسپری هایی مخصوص استفاده کنید تا تمایل سگ به خوردن آن از بین برود .

  غذای ممنوعه برای سگ ها - بررسی انواع غذاهای مضر برای سگ ها

دلیل مراجعه به دامپزشک در زمان مدفوع خواری در سگ :

بهتر است در زمانی که متوجه مدفوع خواری در حیوان خود میشوید حتما حتما به دامپزشک مراجعه کنید ، همه سگ ها باید حتما در این زمان توسط دامپزشک چکاپ شوند تا مطمئن باشید که این رفتار به دلیل بیماری هایی از جمله نارسایی مواد مغذی به بدن یا بیماری مربوط به پانکراس نباشد .
گاهی زمانی که چندین سگ با هم در مکانی زندگی میکنند ، اگر یکی از این سگ ها مریض شود ممکن است سگ سالم شروع به مدفوع خواری سگ بیمار را کند ، این یک واکنش غریزی برای مخفی کردن وضعیت دوستش از دید شکارچیان میباشد ، پس اگر در خانه دو سگ دارید که یکی از آنها فقط مدفوع خواری میکند بهتر است هر دو را بری ویزیت به دامپزشکی ببرید .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟