فهرست مطالب

10 دلیل برای بی اختیاری ادرار در سگ ها

بی اختیاری ادرار در سگ ها زمانی اتفاق می افتد که سگ ها کنترل مثانه خود را از دست میدهند ، در برخی موارد این بی اختیاری در شب و یا در هنگام خواب اتفاق می افتد .
سگ هایی که از مشکل بی اختیاری ادرار رنج میبرند ممکن است به طور مکرر ادرار کنند مخصوصا در مواقعی که دچار اضطراب میشوند ، سگ های دچار مشکل بی اختیاری از روی عمد این کار را انجام نمیدهند پس آنها را سرزنش نکنید .

بی اختیاری ادرار در سگ ها

1. بی اختیاری ادرار در سگ ها به خاطر مشکلات هورمونی :

از دلایل بی اختیاری ادرار در سگ ها میتواند مشکلات هورمونی باشد که در سگ های ماده میان سال که نازا نیز هستند بیشتر شایع میباشد ، در سگ های ماده به دلیل کمبود هورمون جنسی استروژن و در سگ های نر به دلیل کمبود هورمون تستوسترون این مشکل به وجود می آید .
این هورمون ها به سگ ها کمک میکنند تا کشیدگی طبیعی ماهیچه خود را حفظ کنند ، سگ ها به طور طبیعی ادرار میکنند اما ممکن است در هنگام خواب بطور غیر ارادی قطرات ادرار را پس بدهد .
اگر مطمئن هستید بی اختیاری ادرار سگ شما ناشی از مشکلات هورمونی میباشد بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید ، دامپزشک با نسخه ای از دوره های تجدید قوای کشش عضله اسفنکتر میتواند بی اختیاری را درمان کند .

2. بی اختیاری ادرار ناشی از استرس و اضطراب :

بی اختیاری ادرار بر اثر اضطراب و استرس زمانی اتفاق می افتد که سگ شما دچار ترس باشد ، در اکثر مواقع شما متوجه دلیل این نوع بی اختیاری ادرار خواهید شد .
در زمان هایی که سگ خود را سرزنش میکنید ، در معرض انجام کاری ک مایل نیست او را قرار میدهید ممکن است دچار بی اختیاری ادرار شود ، این بی اختیاری ادرار در سگ ها زمانی ایجاد میشود که دیواره عضلات شکمی منقبض شود که باعث بی اختیاری میشود .
در این نوع بی اختیاری برای تجدید قوای عضلانی و رفع اضطراب به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی مربوطه را برای سگ شما تجویز کند ، هیچگاه در زمان بی اختیاری ادراری سگ خود را تنبیه و دعوا نکنید این امر میتواند باعث تشدید شدن بی اختیاری شود .

  غذای ممنوعه برای سگ ها - بررسی انواع غذاهای مضر برای سگ ها

3. مثانه نوروژنیک :

یک آسیب دیدگی در ستون فقرات باعث تاثیر گذاری بر روی عصب هایی میشوند که کنترل مثانه را در اختیار دارند ، این مشکل باعث کشیدگی و انقباض عضلات میشود .
این مشکل بیشتر در مثانه های بیش از حد پر شده اتفاق می افتد که عضله اسفنکتر نمی تواند آن را کنترل کند و باعث بی اختیاری در سگ میشود . به این نوع بی اختیاری ، بی اختیاری مثانه نوروژنیک گفته میشود .
این نوع از مشکلات بی اختیاری بسیار سخت بوده و باید در صورت مشاهده آن سریعا به دامپزشک مراجعه کرد .

مثانه نوروژنیک در سگ ها

4. نارسایی کلیه :

بیماری های کلیوی نیز یکی از دلایل بی اختیاری ادرار در سگ ها میباشد . حیوانات مبتلا به بیمای کلیوی نمیتوانند ادرار خود را کنترل کنند همچنین به میزان بسیار زیادی ادرار تولید میکنند ، که این نیز باعث خوردن مقادیر بیشتری آب میشود تا جایگزین آب از دست رفته بدنشان را تامین کنند .
بیماری های کلیوی اغلب با کاهش وزن ، بوی بد دهان ، مصرف زیاد آب و استفراغ همراه میباشد ، اگر سگ شما در خانه زندگی میکند و بیش از حد ادرار میکند بهتر است او را زود به زود برای پیاده روی بیرون ببرد .
در صورت مشاهده هر گونه از علائمی بیماری کلیوی سریعا به دامپزشک مراجعه کنید .

5. اختلال شناختی و زوال عقلی :

این نوع بی اختیاری معمولا در سگ هایی با سن بالا به وجود می آید ، اختلال شناختی در سگ های پیر دیده میشود ، با بالا رفتن سن تغییرات مغزی به وجود می آید وهمراه با علائمی مانند گیجی ، بی اختیاری ادرار و مدفوع ، تغییر در رفتار و اختلال در خواب همراه میباشد .
این نوع بی اختیاری ادرار در سگ ها باید سریعا تشخیص داده شود و بسیار مهم است که مطمئن شوید که دلیل اختلال شناختی فیزیکی نیست بلکه ناشی از موارد بیماری های دیابت ، کوشینک و کلیه میباشد .

  عقیم کردن سگ - روشهای عقیم سازی ، چرا و چگونه

6. التهاب و فشار مثانه :

این بی اختیاری بر اثر گرفتگی بخشی از مثانه به وجود می آید ، این گرفتگی مثانه نیز میتواند به دلیل سنگ مثانه و یا تومور و یا تنگی مجاری ادرار به وجود بیاید . علائم این بی اختیاری بسیار شبیه به بی اختیاری نوروژنیک میباشد با این تفاوت که عصب های موجود در مثانه تحت تاثیر قرار نمیگیرند . درمان این نوع بی اختیاری با دفع سنگ مثانه یا خارج کردن عامل انسداد صورت میگیرد .

7. مشکلات دارویی :

برخی از داروها محرک ادرار می باشند ، مانند داروهای بیماری قلبی که برای کاهش مایعات تجمع یافته در بدن از طریق ادرار به کار میروند نیز میتوانند گاهی دلیلی برای بی اختیاری ادراری در سگ ها باشند .

8. بی اختیاری مادرزادی :

Ectopic ureter از همه بیماری های مادرزادی که میتواند دچار بی اختیاری ادراری شود شایع تر میباشد ، یعنی یورتر به محلی غیر طبیعی وصل شده و از مثانه عبور نمیکند . به طور معمول در سگ های ماده که تازه از شیر گرفته شده اند دیده میشود و اکثرا در نژاد های سیبرین هاسکی ، پودل و تریر دیده میشود .

9. هیجان بیش از حد :

هیجان بیش از حد نیز دلیلی برای بی اختیاری ادرار در سگ ها میباشد ، سگ هایی که دچار ادرار هیجانی میشوند زبان بدنشان حالت تسلیمی ندارد ، آنها اغلب رفتارهای شاد مانند پریدن ورجه وورجه کردن را به نمایش میگذارند و بدون احساس ناراحتی ادرار میکنند و این موضوع باعث میشود ادرار آنها به همه جا پاشیده شود .

برای رهایی از این مشکل از یک رفتار شناس مجرب کمک بگیرید.

  دلایل مدفوع خواری در سگ ها و راه های تجربی پیشگیری و درمان
ادرار کردن سگ

10. حساس شدن دیواره مثانه :

در این حالت حیوان با یک دفع ادرار بسیار تحریک میشود ، در سگ مبتلا به عفونت ادراری دیواره مثانه ضخیم، حساس و قابلیت اتساع مثانه کاهش یافته و سبب تحریک رفلکس دفع ادرار و انقباض مثانه می‌شود.
سنگ‌های مثانه، تومورهای موجود در مثانه و پولیپ مثانه هم سبب بی‌اختیاری ادراری می‌شوند و همچنین مواردی که التهاب پیش ‌آبراه وجود دارد و منافذ باز است و ادرار خارج می‌شود.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم همانا خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟