Spread the love

گالری تصاویر سگ داشهوند

فهرست مطالب

همه چیز درباره سگ داشهوند ( Dachshund ) :

سگ نژاد داشهوند جزو سگ های کوچک با پاهایی کوتاه میباشد که به دلیل بدن درازش به آنها سگ سوسیسی نیز گفته میشود ، بسیار بامزه و باهوش هستند و بسیار مناسب محیط آپارتمان نیز میبیاشند.
سگ هایی بسیار باهوش با طبیعت مستقل و روحیه ای بازیگوش میباشند آنها میتوانند با هر شرایطی به راحتی خود را تطبیق دهند اما در رابطه با آموزش آنها باید بسیار صبور بود و تا حدی باید با آنها کنار بیایید.
داشهوند را در گذشته برای شکار روباه ها و یا گورکن ها تربیت میکردند و میتوان گفت سگ های شکاری فوق العاده بودند ، آنها روحیه شکاری بودن خود را حفظ کرده اند و برای شکار گور کن ها اکثر اوقات در حال حفاری و کندن زمین بوده اند که این غریزه ممکن است کمی برای آنها مشکل ایجاد کند ، در خانه طعمه و شکار داشهوند اسباب بازی آنها میباشد که پس از گرفتن آنها به رسم خوی شکاری اش میخواهد آنها را بکشد.

سگ های_داشهوند

سگ های نژاد داشهوند به نسبت جسه کوچک خود صدای بلندی دارند و همچنین آنها عاشق واق زدن میباشند، بهتر است از کودکی در رابطه با واق زدن به آنها آموزش دهید تا بعد ها دچار مشکل نشوید.
سگ های نژاد داشهوند با غریبه ها بسیار خجالتی و میتوان گفت تا حدودی منزوی هستند و برای اینکه آنها اجتماعی شوند باید از دوران تولگی آموزش ببینند، همچنین اگر میخواهید ارتباطی خوب و دوستانه با کودک شما داشته باشد بهتر است از تولگی با فرزند شما بزرگ شود.

تاریخچه سگ داشهوند :

تاریخ داشهوند از قرن هفده در کشور آلمان شروع میشود ، سگ هایی شکاری که بسیار سریع و باهوش و با استقامت و با قدرت و شجاعت که به راحت میتوانتند شکار کنند ، آنها همچنین برای شکار کردن روباه ها ،گوزن ها ، گرازهای وحشی و خرگوش ها بکار گرفته میشدند.
آنها در سال 1885 به آمریکا آورده شدند و به رسمیت شناخته شدند ، اما شهرت آنها در سال 1930 الی 1940 به اوج رسید و میتوان گفت امروزه آنها یکی از محبوب ترین نژاد سگ های خانگی در سراسر دنیا میباشند.

ملکه_الیزابت_و_سگ_داشهوند
تصویری از ملکه الیزابت که سگ داشهوند را در آغوش گرفته است.

مشخصات ظاهری نژاد داشهوند :

سگ های نژاد داشهوند ظاهر بسیار خاص و منحصر به فردی دارند پاهایی کوتاه و بدنی کشیده دارند که ظاهر آنها را شبیه به سوسیس کرده است ، سینه ای بزرگ و پهن همراه با بدنی عضلانی دارند که برای حفاری و تونل کندن از این عضلات کمک میگیرند.
گوش های آنها بزرگ و افتاده به سمت پایین میباشد چشم های آنها بیضی شکل و به رنگ مشکی میباشد ،که ظاهر چشمانش بیرون زده میباشد ، سوراخ های بینی آنها به نسبت بزرگ میباشد و فک بالا به طور کامل فک پایین آنها را میپوشاند ، جمجمه و پوزه آنها کمی انحنا دارد و کمر آنها قوسی ملایمی نیز دارد همچنین پنجه های پای آنها کمی کوچکتر از پنجه های دستشان میباشد.

دو_سگ_داشهوند_مشکی_و_قهوه ای

موهای داشهوند ها به طور معمول به سه شکل میباشد ، موهای صاف ، موهای بلند، موهای سیمی که معمولا به رنگ های قرمز ، قهوه ای مایل به قرمز ، زرد و یا ترکیبی از مشکی و قهوه ای و خاکشتری دیده میشوند و طول عمر این نژاد در صورت نگهداری مناسب از آنها بین 12تا 15 سال میباشد.

سگ های داشهوند در مجموع به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. داشهوند طبیعی یا نرمال : قد آنها بین 35 تا 45 سانتی متر و وزن آنها بین 7 تا 12 کیلوگرم میباشد.
  2. داشهوند مینیاتوری یا کوتوله : قد آنها تا 35 سانتی متر و وزناشان معمولا تا 4 کیلو گرم میباشد.
  3. داشهوند عروسکی یا خرگوشی: قد آنها تا 30 سانتی متر بیشتر نمیشود و وزن آنها بین 4 تا 7 کیلوگرم میباشد، داشهوند خرگوشی از نظر موسسات زیادی به رسمیت شناخته نشده است.

تغذیه مناسب سگ داشهوند :

سگ های نژاد داشهوند به شدت مستعد چاقی و اضافه وزن هستند و باید حتما از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنند ، در صورتی که آنها دچار اضافه وزن شوند بسیار برایشان خطرناک میباشد آنها بخاطر پاهای کوتاهشان همچنین استخون بندی خاصشان بسیار مستعد بیماری های ستون فقرات و مفصلی میباشند.
بسیار مهم است که رژیم غذایی با کیفیتی برای سگ خود انتخاب کنید تا بتوانید انرژی مورد نیاز آنها را تامین کنید و همینطور نیاز های تغذیه ای او را نیز برطرف کنید و همچنین باعث چاقی و ازافه وزن او نشوید.

داشهوند_در_حال_خوردن_غذا

سگ ها بسته به سن ، شرایط جسمی و میزان فعالیت خود کالری های متفاوتی باید دریافت کنند پس بهتر است در رابطه با غذای سگ خود حتما با دامپزشک مشورت کنید.
در 24 ساعت شبانه روز آب تمیز و تازه باید در دسترس سگ شما باشد، تولگی داشهوند در سنین 8 تا 12 هفته در 24 ساعت شبانه روز باید 4 بار غذا بخورند همچنین در سه تا شش ماهگی به سه وعده غذایی نیازمندند و بعد از یک سال به دوبار خوردن غذا در روز نیاز دارند.
به طور معمول روزانه یک دوم تا یک پیمانه غذای خشک با کیفیت در دو وعده غذایی با کیفیت میتواند برای آنها کافی باشد.

نگهداری موها و آراستن نژاد سگ داشهوند :

موهای سگ نژاد داشهوند به سه مدل مختلف تقسیم میشوند موهای صاف ، موهای بلند ، موهای سیمی .
داشهوند مو کوتاه موهایی صاف براق و کوتاه دارد ، که مراقبت از آنها بسیار راحت میباشد ، هفته ای یکبار برس کشیدن برای خارج کردن موهای اضافه و گرفتن گرد و غبار آنها کافی میباشد.
داشهوند مو بلند از جفت گیری داشهوند مو کوتاه و سگ اسپانیل متولد میشود ، آنها موهایی بلند موج دار و نرم دارند که به شونه کردن های روزانه نیاز دارد تا حالت با شکوه و زیبای موهای آنها حفظ شود.
داشهوند مو سیمی به رسیدگی بسیاری نیاز دارد و اگر رسیدگی لازم برای انها انجام نشود موهای آنها حالت نمدی پیدا میکند ، موهای بدن این نژاد بسیار ضخیم و زبر و کلفت میباشد در قسمت صورت و گوش ها موهایی نازک و کم حجم دارند.

اصلاح_سگ_داشهوند

سگ های داشهوند معمولا سگ های تمیزی هستند و نیاز به حمام های پشت سر هم ندارند مگر در صوت این که در هنگام بازی کثیف شده باشند یا چیزی روی آنها ریخته باشد ، میتوان آنها را با دستمال مرطوب های مخصوص نیز تمیز کرد ، بعد از حمام کردن باید حتما آنها را به سرعت خشک کنید و برس بکشید تا موهای آنها در بهترین حالت خود قرار گیرد.
دندانهای سگ نژاد داشهوند را باید در هفته حداقل دوبار مسواک کشید تا از بوی بد و جرم بر روی دندان ها جلوگری کرد. البته بهتر است برای جلوگیری از بیماری های لثه روزانه دندانهایشان را مسواک کشید.

  سگ چاو چاو - معرفی و بررسی تخصصی و کامل سگ چاو چاو
حمام_کردن_سگ_داشهوند

ناخن های داشهوند در طول ماه یک یا دوبار باید گرفته شود ، زمانی که صدای برخورد ناخن ها را با زمین شنیدید زمان کوتاه کردن ناخن های آنها میباشد ، هواستان هنگام کوتاه کردن ناخن های آنها باید بسیار جمع باشد زیرا از داخل ناخن های آنها رگ های خونی عبور میکند و زمانی که ناخن های آنها را بیش از اندازه کوتاه کنید باعث درد و خونریزی آنها میشوید.
گوش های افتاده داشهوند را از یاد نبرید گوش های آنها را چک و تمیز کنید تا از تجمع موم و چرک در گوششان جلوگیری شود، بهتر است از پنبه و پاک کننده ای با PH متعادل استفاده کنید ، هواستان باشد که هیچ گاه چیزی را داخل کانال گوش آنها وارد نکنید ، تمیز کردن قسمت خارجی آن کافی میباشد.
در هنگام نظافت و مراقبت های روتین سگ خود بهتر است پوست آنها داخل دهان اطراف چشم ها و گوش آنها را چک نمایید و در صورت مشاهده هر گونه زخم، کبودی و جوش های عجیب به دامپزشک مراجعه نمایید.

تمرین دادن و آموزش نژاد داشهوند :

سگ های نژاد داشهوند نیازبه فعالیت های زیادی ندارند اما برای تخلیه انرژی آنها باید حداقل یک بار در روز آنها را به پیاده روی برد ، یادتان باشد زمانی که آنها را برای پیاده روی به بیرون میبرید حتما برایشان قلاده بگذارید وآن را محکم بگیرید آنها علاقه بسیاری به تعقیب گریز با حیوانات کوچکتر از خود دارند.
داشهوند ها سگ های بسیار باهوشی هستند اما آموزش به آنها بسیار سخت میباشد در اصل بهتر است بگوییم برای آموزش به آنها باید با آنها معامله کرد ، رفتار محکم با آنها اصلا درست نمیباشد آنها در نهایت با گاز گرفتن و ضربه زدن آن را جبران میکنند.

تمرین_با_سگ_داشهوند

برای آموزش آنها بهتر است از اسباب بازی مورد علاقه آنها استفاده کنید و یا بهتر است از آموزش بر پایه تشویقی کمک بگیرید ، شیوه های آموزش خود را زود به زود تغییر دهید آنها از تکرار متنفرند و بسیار زود خسته میشوند تمرین را برای آنها سرگرم کننده و جذاب کنید.
سگ های داشهوند باید از دوران تولگی اجتماعی کنید با آدم ها و حیوانات غریبه آنها را آشنا کنید تا اجتماعی شوند در غیر این صورت در بزرگسالی با دیدن هر انسان و یا حیوان غریبه ای رفتار پرخاشگرایانه خواهند داشت.
آموزش به داشهوند ها کمی سخت میباشد و میتوان گفت برای کسانی که برای اولین بار میخواهند یک سگ را به سرپرستی بگیرند مناسب نمیباشند اما اگر خودتان نمیتوانید از پس تمرین و آموزش به آنها بر بیایید میتوانید آنها را به مربیان حرفه ای واگذار کنید.

سطح تطبیق پذیری سگ داشهوند

سازگاری در آپارتمان :

 

برخلاف تصور که سگ های کوچک مناسب زندگی آپارتمان نشینی هستند ، اما به طور کلی و قطعی نمیتوان گفت که سگ های کوچک برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند.

اکثرا سگ هایی که جسه و اندام کوچکی دارند ،  بیشترین انرژی و فعالیت را دارند و مناسب زندگی در طبقات بالای آپارتمان نیستند.

از ویژگی های بارز یک سگ آپارتمانی ساکت بودن و داشتن آرامش و همینطور دوستی با دیگر ساکنان آپارتمان میباشد ، که این امر با آموزشهای صحیح و پیشرفته امکان پذیره.

سازگاری با صاحبان تازه کار :

 

بعضی از سگ ها به راحتی آموزش میبینند و خود را سازگار میکنند، وقتی برای اولین بار میخواهید یک سگ رامدیریت کنید، مدیریت سگی که حساسیت زیاد و تفکر مستقل یا ابراز وجود زیاد دارند بسیار دشوار می باشد. البته ممکن است که شما ترجیح دهید یک سگ سالخورده را به سرپرسیتی بگیرید زیرا از وقت و انرژی کمتری نسبت به توله ها نیازدارند.

حساسیت سگ :

 

برخی از نژادها حرف شنوی پایینی دارند ، و در زمان ناراحتی شما از خودشان به پشت خود غلط میزنند ، ویا بی اعتنا به شکایت شما هستند ولی بعضی دیگر نژادها با کوچکترین شکایت و ناراحتی شما غمگین و افسرده می شوند .

بعبارتی سگ هایی که سخت گیر نیستند و صبور و انعطاف پذیر هستند میزان حساسیت آنها کمتر است.

تحمل تنها ماندن :

 

بیشتر نژادهای مختلف سگ بعد از مدت کوتاهی که با یک خانواده زندگی می کنند رابطه عاطفی فوق العاده قوی با آن خانواده برقرار می کنند ، و اگر صاحبان سگ به هر دلیلی بخواهند فرزند خود را تنها در خانه بگذارند آن سگ ها بسیار وحشت زده و نگران می شوند .

لازم به ذکر است که یک سگ مضطرب و وحشت زده میتواند خیلی خرابکاری به بار آورد از جمله این خراب کاری ها میتوان به پارس کردن زیاد و جویدن لوازم خانه اشاره نمود.

سگ های خانگی نمیتوانند مدت زیادی را به دور از خانواده بمانند ، بهتر است یکی از اعضای خانواده در کنار سگ بمانند و یا اگر شزایطش مهیا بود آن را به محل کار خود ببرید.

البته آموزش های بروز و پیشرفته ای برای تنها نگه داشتن سگ در خانه وجود دارد ، بطوریکه از استرس و اضطراب آن نیز بکاهد که برای زسیدن به این مهم بهتر است از یک مربی خوشنام و خبره کمک بگیرید.

تحمل نسبت به گرما :

 

نژادهایی که تراکم موی بالایی دارند و پوشش ضخیم و دوتایی دارند در معرض گرم شدن شدید هستند ، و نسبت به گرما آسیب پذیرند .

اگر سگ شما پوشش موی متراکم دارد بهتر است در روزهای گرم سال احتیاط بیشتری کرده و از بیرون آوردن سگ هایتان در ساعت های گرم روز خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا آسفالت نیز به شدت گرم شده  باعث سوختن پنجه های سگ شما میشود.

حدالامکان گردش در فصول گرم سال را به بعد از غروب آفتاب موکول کنید و بهتر است در آن زمان ها نیز در صورت لزوم از کفش های مخصوص برای پت خود استفاده کنید

تحمل نسبت به سرما :

 

نژاد هایی با تراکم موی پایین و کوتاه که بدنی بدون چربی دارند یا از چربی بدن کمی برخوردارند تحمل هوای سرد برایشا بسیار سخت می باشد ، نژادهایی که تراکم موی کمتری دارند نسبت به سرما آسیب پذیری بالایی دارند و برای سگ هایی با موهای کم تراکم بهتر است از ژاکت مناسب استفاده کرد.

رفتار کلی نژاد داشهوند با اطرافیان

رفتار و برخورد با خانواده :

 

بعضی از نژادهای سگ بطور کلی خصلت مستقل دارند ، ولی در مجموع بیشتر سگ ها حتی اگر از بدو تولد شخصی دیگر بزرگ شده باشند باز نیز می توانند با فرد دیگری اخت شده و پیوند بخورند.

اکثر سگ ها با تمام اعضای خانواده رابطه خیلی گرم برقرار می کنند و از تمامی اعضای یک خانواده محبت میگیرند.

این را نیز باید در نظر داشت که سگ هایی که از ابتدا در خانه و با انسان ها بزرگ شده باشند و از همان تولگی تربیت شده باشند ، با انسان های دیگر راحت تر هستند و زودتر با آنها دوست شده و پیوند می خورند.

  معرفی کامل سگ یورکشایر به همراه بررسی کامل این نژاد

رفتار و رابطه با کودکان :

 

برای انتخاب سگ واسه خانواده هایی که بچه کوچک دارند بیشتر باید دقت بشه ، چرا که بعضی از نژادها برای زندگی با بچه ها مناسب نیستن .

از لحاظ جسه و رفتار ممکنه که بصورت ناخودآگاه سگ به کودک شما آسیب بزنه ، لذا باید در نظر بگیرید که واسه انتخاب سگ مناسب خودتون از مربی های موجه کمک بگیرید.

البته بعضی از نژادها نیز رابطه خیلی صمیمی و دوستانه ای با کودک دلبند شما برقرار می کنند ، چه بسا میتوانند نگهدار و پرستار کودک شما باشند.

رفتار در مواجه با غریبه ها :

 

بعضی مواقع سگهای غریبه دوست هنگام مواجه با افراد غریبه با تکان دادن دم و ناز از آنها پذیرایی میکنند. دیگر سگها در مواجه با افراد غریبه اغلب خجالتی یا بی تفاوت و یا حتی پرخاشگر نیز هستند. سگها در معاشرت با دیگران بسته به شرایط عکس العمل های متفاوتی دارند اغلب در سن ، اندازه و اشکال مختلف در بزرگسالی پاسخ بهتری به غریبه ها خواهند داد.

رفتار در مواجه با دیگر نژادها :

 

رفتار و دوستی سگ با همنوع های خود با رفتار سگ ها با انسان ها دو مسئله کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

بعضی از نژادهای سگ ممکن است تمایل داشته باشند که به سگ های دیگر حمله کنند و یا اینکه سعی بر تسلط پیدا کردن به دیگر سگ ها داشته باشند ، اما بعضی دیگر از سگ ها هستند که تمایل بیشتری دارند برای بازی کردن تا اینکه بخواهند جنگ کنند.

مسئله مهم در رابطه با رفتار سگ ها با همنوعان خود این است که اگر یک سگ دو نیم الی سه ماه به همراه مادر و توله های دیگر گذرانده باشد ، آن سگ به مراتب مهارت های اجتماعی بهتری خواهند داشت.

بهداشت و نظافت

ریزش مو :

 

اگر قصد دارید که یک سگ را به سرپرستی بگیرید و آنرا به خانه خود بیاورید و با آن هم خانه شوید ، باید این را بدانید که ریزش موی سگ اجتناب ناپذیر است ، و شما روی اکثر لوازم و لباسهایتان نیز موهای سگتان را خواهید دید ، پس قبل از آوردن سگ به خانه خود با این مسئله کنار بیایید.

البته مقدار ریزش موی سگ در نژادهای مختلف متفاوت است ، مثلا بعضی از سگ ها در طول سال ریزش مو دارند و بعضی دیگر از نژادها ریزش موی فصلی دارند.

افزایش وزن :

 

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سگ ها بوجود می آید ، مربوط به هضم غذا و مشکلات روده ای می باشد که جای نگرانی نیست ، چون با اضافه کردن یک غذای مکمل و کمکی که مناسب سن پت شما باشد ، میتواند مشکل هضم غذا را حل کند.

تا اینکه حیوان خانگیه شما احساس بهتری داشته و همیشه سلامت باقی بماند.

بعضی ار نژادها اشتهای سیری ناپذیری دارند ، از این رو خیلی سریع وزن میگیرند اضافه شدن وزن برای سگ ها نیز مانند انسان میتواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

پس اگر نژادی را به سرپرستی میگیرید ، که مستعد چاقی هست باید مراقب میزان غذا خوردن و ورزش و فعالیت او باشید.

به خاطر داشته باشید که ظرف غذای پر همیشه در دسترس پت شما نباشد ، یک تایم مشخصی ظرف غذا را جلویش بگذارید مثلا پانزده دقیقه تا عادت کند که در آن زمان مشخص شده باید غذای خود را بخورد وگرنه از غذا خبری نیست.

لازم به ذکر است که وعده های غذایی را به اندازه های معمول در دسترس پت خود قرار دهید.

اندازه :

 

سگ های زیادی از لحاظ اندازه در سراسر جهان وجود دارند ، یک عامل کلیدی در رابطه با انتخاب سگ میزان جسه آن و میزان فضایی است که شما برای نگهداری از سگ خود دارید.

نژادهای بزرگ سگ معمولا ترسناک به نظر می آیند و خانواده های کمتری تمایل به نگهداری آنها در خانه دارند ، سگ ها با جسه بزرگ بیشتر مناسب گله داری و شکار هستند.

اما نژاد های کوچک همچون پامرانین مناسب نگهداری در آپارتمان هستند زیرا که هم اندازه کوچکی دارند هم فضای کمتری اشغال می کنند.

سلامت عمومی :

 

ممکن است به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل و زایمان در سگ ها، حیوان مورد نظر شما دارای بیماری باشد.  برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی مانند دیسپلازی مفصل ران هستند. این به آن معنا نیست که همه نژاد ها یا سگ ها به راحتی به این بیماری مبتلا می شوند. حیوانات مبتلا به این بیماری نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قابلیت آموزش پذیری سگ داشهوند

آموزش آسان :

 

سگ هایی که به راحتی تربیت میشوند ، مهارت بیشتری در یادگیری خواهند داشت و خیلی زودتر فرمان های ساده مانند (بشین) و یا (دست بده) و غیره… را می فهمند و یاد میگیرند.

اما یک سری از سگ ها هستند که علیرغم هوش بالایی که دارند در مقابل آموزش پذیری از خودشان مقاومت نشان می دهند و یادگیری را منوط به دریافت جایزه یا تشویقی می دانند.

میزان هوش :

 

بعضی از سگ ها برای کارهایی آموزش می بینند که نیاز به تصمیم گیری دارند ، برای مثال سگ گله دارای هوش و تمرکز بالایی است ، چرا که جلوی از هم پاشیدن گله را میگیرد.

برای تربیت یک سگ گله نیاز است که بدن آنها ورزیده و برای دویدن سریع آموزش ببینند ، و تحرک ذهنی لازم را داشته باشند ، در غیر اینصورت گله را فراموش کرده و به چنگ زدن به خاک و حفاری بی مورد می پردازند.

جویدن و گاز گرفتن :

 

تمام نژادهای سگ در تولگی علاقه شدیدی به گاز گرفتن و جویدن دارند ، که البته این گاز گرفتن سگ در تولگی باعث درد و خونریزی نمیشود ، چرا که سگ ها در تولگی از فک ضعیفی برخوردارند.

برای مقابله با این رفتار سگ ها در تولگی توصیه می شود یک اسباب بازی پر شده از خوراکی مورد علاقه پت خود را برایش مهیا کنید ، پت شما از بازی کردن و جویدن آن حسابی لذت میبرد و میتواند بهترین هدیه برای او باشد.

باید بدانید که دلیل گاز گرفتن سگ در تولگی بخاطر در آمدن دندان است و این امر باعث خارش لثه میشود و توله برای رهایی از این خارش دست به جویدن و گاز گرفتن میزند.

زوزه کشیدن :

 

بعضی از نژادهای سگ ذاتا سر و صدای کمی دارند و برعکس بعضی از آنها عاشق زوزه کشیدن و صدا در آوردن هستند.

داشتن یک سگ که سر و صدای زیادی ایجاد میکند کار را برای نگهداری او سخت میکند ، پس بهتر است برای رفع آن از یک متحصص کمک بگیرید.

سگ های شکاری با زوزه کشیدن صاحب خود را به سمت شکار می کشانند ، و سگ های بومی برای ارتباط با یکدیگر زوزه میکشند.

نیازهای جسمی

سطح و شدت انرژی :

 

  معرفی کامل سگ شیواوا و بررسی تخصصی کوچکترین سگ دنیا

سگ هایی که انرژی زیادی دارند ، همیشه منتظرند تا فرصتی پیش بیاد تا از خونه بزنن بیرون و اینکه نیازهای جسمی پت خودتونو برآورده کنین مسئله خیلی مهمیه که تو خیلی از موارد رعایت نمیشه.

تو خونه موندن زیاد سگ باعث افسردگی و تو بعضی موارد پرخاشگری اونا میشه ، پس بخاطر داشته باشین که سگ ها هم مثل ما انسان ها به هوای آزاد و گشت و گذار احتیاج دارن و هر سگی بسته به سطح انرژی که داره باید زمینه تخلیه کردن انرژی رو براش فراهم کنیم.

یک سگ پر جنب و جوش ممکنه انرژی بسیار بالایی داشته باشه که اگه آموزش نبینن ممکنه باعث پرخوری اونا بشه و یا باغچه خونه رو شخم بزنن و هرکاری رو ممکنه انجام بدن تا از شدت انرژیشون کم بشه.

نیازهای ورزشی :

 

بعضی از سگ ها از انرژی بسیار کمی بهره میبرند ، و کمتر نیاز به بازی و فعالیت دارند اینگونه نژادها دوست دارن اکثر طول روز رو چرت بزنن تا خانواده اشان به گردش کوتاهی بروند تا او هم با آنها همراه شود.

اینگونه نژادها با یک پیاده روی عصرگاهی می توانند انرژی خود را تخلیه کنند ، برخی دیگر از نژادها به ورزش روزانه ، طولانی مدت و شدید نیاز دارند تا انرژی آنها کاملا تخلیه شود.

بازیگوشی و شیطنت :

بدون ورزش کافی ، نژاد شیتزو ممکن است اضافه وزن پیدا کند و اگر مدام در خانه بماند و انرژی اش تخلیه نشود ، کارهایی انجام می دهد که باب میل شما نیست مانند واق زدن ، جویدن لوازم خانه و کندن زمین .

البته مقدار بازیگوشی نیز در نژادهای مختلف متفاوت است ، بعضی از نژادها توله های همیشگی هستند و همیشه برای بازی گدایی میکنند.

در صورتی که بعضی از نژادها خیلی آرام و جدی هستند و در آخر توجه داشته باشید که روزانه چند بازی جذاب هرچند کوتاه با پت خود داشته باشید.

آمارهای کلی و حیاتی نژاد داشهوند :

weighing-machine-icon

وزن

بین :7 تا 12 کیلوگرم

heart beat icon

طول عمر

10 الی 15 سال

height icon

قد

از 35 الی 45 سانتی متر

dog icon

گروه نژاد

سگ شکاری

بیماری های شایع سگ داشهوند

سگ های نژاد داشهوند نیز مانند بقیه سگ ها مستعد یک سری بیماری ها میباشد ، میتوان گفت بزرگ ترین علت بیماری های داشهوند به دلیل استخوان بندی و کشیدگی بدن آنها میباشد ، در اصل آنچه باعث محبوبیت این نژاد شده است برای خود او دارای بیماری و ناراحتی میباشد.

در رفتگی کشکک در سگ نژاد داشهوند :

زمانی اتفاق میافتد که استخوان زانو از جای خود خارج میشود، و دچار در رفتگی میشود، اگر در هنگام دویدن حیوان شما ناگهانی ایستاد و احساس درد دارد از نشانه های دررفتگی میباشد، در موارد خیلی حساس برای رفع این بیماری نیاز به عمل جراحی میباشد.

تخریب دیسک بین مهره‌ای (IVDD) در سگ داشهوند :

این بیماری در اصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرار میدهد دیسک بین مهره ای آنها تخریب میشود ، این بیماری بیشتر به دلیل بدن کشیده و پاهای کوتاه نژاد داشهوند در اصل به دلیل ژن کوتولگی آنها به وجود میاید، برای اینکه این بیماری به صورت ارثی انتقال پیدا نکند امکان غربالگری به کمک اشعه ایکس وجود دارد.
اما برای اینکه سگ شما به این بیماریی مبتلا نشود باید بسیار مراقب سگ خود و جست و خیز کردن آنها باشید نگذارید از جاهای مرتفع بپرند تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود.

بیماری تخریب دیسک بین مهره ای در سگ داشهوند

پیچش معده در سگ داشهوند :

زمانی اتفاق می افتد که در اکثر مواقع گاز یا مایع در معده جمع میشود ، و معده نمیتواند در مقابل آن مقاومت کند به همین دلیل معده دچار پیچ و تاب میشود وشروع به گشاد شدن میکند ، در این موارد سگ سعی میکند با استفراق کردن محتویات جمع شده در معده را تخلیه کند ، این بیماری اکثرا در سگ های بزرگ رخ میدهد.
چرخش معده باعث میشود گردش خون قطع شود و به برخی از ارگان های بدن آسیب جدی وارد میکند ، و اگر در حداقل زمان ممکن درمان نشود میتواند باعث مرگ سگ شما بشود.
پیچش معده میتواند مادرزادی باشد و یا به دلیل استرس زیاد در سگ به وجود بیاید و یا مصرف نادرست مواد غذایی از نشانه های پیچش معده میتوان به تهوع و استفراق ، بی قراری ، ترشح زیاد آب دهان ، اشکال در تنفس و ضعف افسردگی و بی اشتهایی اشاره کرد.

بیماری پیچش معده در سگ داشهوند

هرگاه این علائم را دیدید به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید و توجه داشته باشید که این بیماری درمان خانگی ندارد و اگر دیر اورا به دامپزشکی ببرید ممکن است باعث مرگ او بشوید ، در ابتدا دامپزشک با دارو و یا تخیلیه معده توسط لوله سعی به برطرف کردن پیچش معده میکند اما در آخرین مرحله بیماری با جراحی میتوان آن را برطرف کرد.

سندرم کوشینگ در سگ داشهوند :

کوشینگ یا پرکاری غدد فوق کلیه وضعیتی است که بدن بیش از حد هورمون کورتیزول را تولید میکند ، کورتیزول توسط دستوری که از غده هیپوفیز به غده آدرنال صادر شده است تولید میشود و در بدن ذخیره میشود.
درصد عظیم این بیماری توسط غده هیپوفیز به وجود می آید، یک تومور خوش خیم در غده هیپوفیز باعث به وجود آمدن این بیماری میباشد ، البته که کوشینگ میتواند توسط غده فوق کلیه نیز به وجود بیاید اما درصد کمی این امکان وجود دارد.
از علائم این بیماریی میتوان به افزایش تشنگی، ادرار، افزایش اشتها، له له زدن، چاقی، کاهش فعالیت، کمبود انرژی، ناباروری، تیره شدن پوست، نازک و شکننده شدن پوست، ریزش مو و کبودی پوست و افزایش تنفس اشاره کرد که مرسوم ترین علائم آن خوردن بیش از حد آب و همچنین تکرر ادرار و یا ادرار کردن ناخاسته میباشد.
برای شروع درمان ابتدا باید مشخص کرد که این بیماری ازغده هیپوفیزاست یا از غده آدرنال، برای مشخص کردن آن دامپزشک از ازمایش خون و سونوگرافی آن را مشخص میکند.

تومور پستان :

این تومور هم در سگ های نر و هم در سگ های ماده وجود دارد ، عقیم کردن سگ ها در سنین پایین میتواند خر ابتلا به این بیماری را تا 98 درصد کم کند ، البته میتوان گفت که 50 درصد این تومور ها خوش خیم است و با عمل جراحی از بین میرود.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.