فهرست مطالب
پماد زدن به خشکی چشم سگ

دلایل خشکی چشم سگ ها

خشکی چشم سگ شرایطی است که در آن چشم سگ شما اشک لازم برای چشم را تولید نمیکند . خشکی چشم میتواند بر اثر دلایل مختلفی به وجود بیاید که شایع ترین آن نقص سیستم ایمنی بدن میباشد ، این نقص باعث حمله بدن به غدد اشکی چشم میشود . در صورتی که خشکی چشم به موقع شناسایی شود سگ شما میتواند به درمان مادام العمر بدون مشکل و ترس از نابینایی زندگی کند .
یکی دیگر از عوامل بیماری خشکی چشم سگ ها را میتوان وجود بیماری های عفونی مانند عفونت ویروس دیستمپر دانست ، انسداد مجرای اشکی و ضربه دیدن و پارگی مجرای اشک نیز از دلایل بیماری خشکی چشم میباشد 

این بیماری بسیار دردناک مانع از اشک ریختن سگ شما میشود ، البته برخی از سگ های دارای بیماری خشکی چشم قادر به تولید بسیار کم اشک میباشند اما برخی از سگ ها اصلا قادر به تولید اشک نمیباشند . در صورتی که این بیماری نادیده گرفته و درمان آن به تعویق بیوفتد به مرور زمان مخرب تر خواهد بود .
اشک مسئولیت خارج کردن آلودگی ها و اجسام خارجی از چشم را دارد و در صورتی چشمان سگ شما دچار خشکی چشم شود ، آسیب جدی به چشمان سگ شما وارد خواهد شد .

زدن قطره چشم به سگ

نژاد هایی که بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند :

در نژاد های کوکر اسپانیل آمریکایی ، پاگ ، بوستون تریر ، پکنی ، ساموید ، لهاسا آپسو ، شیتزو ، یورکشایر تریر، وایت ترن وایت تریر ، کاوالیر چارلز اسپانیل ، اسپرینگل اسپانیل و بولداگ ابتلا به خشکی چشم بیشتری دیده میشود .

  عوارض شایع دود سیگار در سگ ها و راه های پیشگیری

علائم بیماری خشکی چشم

ترشحات خشک شده اطراف چشم ، قرمزی چشم ، عدم درخشش چشم ها ، مالیدن صورت و چشم ها ، عفونت چشم ، بستن چشم و یا پلک زدن سریع و بیش از اندازه و زخم در چشم از نشانه های خشکی میباشند ، در مواردی که خشکی شدید باشد کوری حاصل میشود .
در صورت مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده باید سریعا به دامپزشک مراجعه کرد تا با شناسایی سریع بیماری و درمان از عوارض این بیماری جلوگیری کرد .

خشکی چشم سگ

درمان بیماری خشکی چشم سگ ها

بیماری خشکی چشم سگ به درمان های مادام العمر نیاز دارد .
معمولا دامپزشک داروهایی را تجویز میکند که به تولید اشک کمک میکنند ، پماد ها و یا قطره هایی که به تولید اشک کمک میکنند . که به طور معمول دوبار در روز تجویز میشوند که ممکن است چندین هفته طول بکشند تا اثرات خود را نشان دهند .

اشک های کاذب : اشک های کاذب یا مصنوعی جایگزین اشک هایی میشوند که چشمان سگ شما نمیتواند تولید کند ، چندین بار در روز تجویز میشود و تسکین بسیار خوبی برای خشکی چشم میباشد . اشک کاذب یا مصنوعی همزمان با دارو تجویز شده برای کمک به تولید اشک به کار میرود .

قطره آنتی بیوتیک چشمی : قطره های آنتی بیوتیک برای درمان خشکی به کار نمیرود ، زمانی که سگ شما به عفونت ناشی از خشکی چشم دچار میشود دامپزشک قطره آنتی بیوتیک چشمی را برای سگ شما تجویز میکند و بسیار مهم است که دستور العمل های دامپزشک را دنبال کنید و دوره درمان را کامل کنید .

  بیماری اکتروپیون در سگ ها - دلایل ، علائم ، راه های پیشگیری و درمان

تمیز نگه داشتن چشم : سگ مبتلا به خشکی چشم احتمالا ترشحاتی در اطراف چشم خود دارد که محیطی مناسب برای رشد آلودگی ها و باکتری و شروع عفونت میباشد ، پس تمیز نگه داشتن چشم ها بسیار بسیار مهم میباشد تا از شروع عفونت و تجمع باکتری ها جلوگیری شود . با استفاده از یک پد پنبه ای و آب ولرم اطراف چشم ها را روزانه تمیز کنید .

عمل جراحی چشم : عمل جراحی تنها در موارد بسیار نادر پیشنهاد میشود ، در صورتی که خشکی چشم با قطره درمان نشود مجبور به عمل جراحی میشوند .
این عمل جراحی انتقال مجاری پاروتید نام دارد که در آن لوله ای از بزاق به داخل چشم منتقل میکنند تا بزاق سطح چشم را مرطوب نگه دارد . جراحی میتواند کاملا موثر باشد یا در مواردی کاملا باعث تحرک سطح چشم شود به همین دلیل است که جراحی به عنوان آخرین راه حل استفاده میشود .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  بیماری هایفما در سگ - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان
آیااین مطلب برای شما مفید بود؟