فهرست مطالب
تومور بالای چشم سگ

تومور چشم در سگ ها

شایع ترین گروه تومور ها در سگ ها ، تومور چشمی میباشد که به دو دسته آدنوما (تومور خوش خیم ) و آدنوکارسینوما (تومور های بدخیم ) تقسیم میشوند . شایع ترین تومور چشم در سگ ها تومور های پلکی مباشند . تومور ها برامدگی هایی هستند ک در چشم سگ ها دیده میشوند ، تغییرات بافتی چشم یکی از دلایل به وجود آمدن تومور ها میباشد .

انواع تومور چشم در سگ ها بهمراه علائم آن ها

تومور های چشمی انواع متفاوت از هم مباشند و مشخصه های متفاوتی دارند .
نئوپلازی پلک : توده ای صورتی تا قهوه ای رنگ که در حاشیه پلک ظاهر میشود . این نوع تومور ها بسیار ناهنجار و تحریک کننده میباشند که رشد کمی دارند .
نئوپلازی مداری : در این نوع تومور چشم در سگ پلک به سمت جلو و برامده دیده میشود ، از علائم آن به ورم ملتحمه قرنیه و پلک همچنین گشاد شدن مردمک چشم ، و ناهماهنگی در حرکات هردوچشم میتوان اشاره کرد . 90 درصد این تومور ها میتوانند بدخیم باشند و در زمان درمان به سینوس ها ، حفره های دهانی و استخوان ها و مغز حمله کنند . نئوپلازی مداری بدون درد است و علائم کمی دارند .
ملانوم لیمبال : این تومور به شکل تغییر رنگ دانه چشم و دایره ای شکل میباشد که در سمت داخلی کره چشم قرار دارند . از علائم به ورم ملتحمه و تحریک غدد اشکی میتوان اشاره کرد . از دسته تومور های خوش خیم میباشند و اکثرا سگ ها در سنین 5 تا 6 سال دیده شده که به آن مبتلا میشوند . سگ های ماده ، ژرمن شپرد ها ، گلدن ریتریور ها بیشتر مستعد این بیماری میباشند .
کارسینوم سلول سنگفرشی قرنیه : این نوع تومور به شکل یک توده صورتی رنگ در قسمت اپیتلیال قرنیه دیده میشود که قرنیه و پلک سوم را هم درگیر میکند . از دسته تومور های بدخیم میباشند که نئوپلازی ملتحمه نیز در این دسته قرار میگیرند . معمولا بعد از برداشت ضایعه مجدد رشد میکند و این ضایعات تهاجمی هستند .
ملانوما اووئال : این توده روی عنبیه چشم و یا قسمت مژگانی پلک قرار دارد ، میتواند باعث انحراف مردمک چشم و یا بیرون زدگی مردمک چشم شود ، همچنین درد شدید و پارگی رگ های چشمی را شامل میشود و در مراحل وخیم تر باعث خونریزی در نهایت جدا شدن شبکیه چشم و گلوکوم شود . میتواند هم خوش خیم باشد و هم بدخیم .

  بیماری هایفما در سگ - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان
تومور بدخیم در چشم سگ

دلایل بوجود آمدن تومور های سرطانی چشم در سگ ها

با وجور پیشرفت های روز به روز در علم پزشکی هنوز بطور یقین معلوم نیست که سرطان و تومور ها به چه علتی به وجود می آیند اما ممکن است که سگ شما بر اساس عوامل زیر به تومور مبتلا شده باشد .
از دلایل به وجود آمدن تومور چشم در سگ ها میتوان به قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ، علت های ویروسی ، وجود ضایعات غدد چربی در لبه پلک ، عوارض بیماری های چشم و پلک دیگر و التهابات مزمن چشمی اشاره کرد .

نحوه تشخیص تومور چشم در سگ ها

درست است که چشم قسمت کوچک از بدن میباشد اما ساختار بسیار پیچیده ای دارد به همین دلیل دامپزشک برای تشخیص تومور در چشم حیوان شما از ابزار های مختلفی میتواند استفاده کند ، بسته به نوع تومور و محل قرار گیری .
آزمایشات چشمی که شامل تونومتری ( میزان فشار داخل چشم ) ، لامپ شکافی ( بررسی ساختار های جلوی چشم ) وفوندوسکوپی ( بررسی پوشش داخلی کره چشم ) میباشد .
معاینه فیزیکی که شامل لمس شکم و تجزیه و تحلیل غدد لنفاوی منطقه ای برای بررسی توده های اضافی و متورم میباشد .
برای تشخیص اینکه آیا گسترش متاستاتیک رخ داده است یا خیر از رادیوگرافی جمجمه ، قفسه سینه و شکم استفاده میشود .
اسکن کامپیوتری ، سیتی اسکن و MRI برای مشخص شدن درگیری استخوان ها ، آسیب بافت نرم و تصویر برداری رزونانس مغناطیسی استفاده میشود .
مشاهده از نمای داخلی جشم با استفاده از گونیوسکوپی . برای اینکه مشخص شود که بافت ها درگیر شده اند یا خیر از یک آسپیراسیون سوزنی یا بیوپسی استفاده میشود . همچنین دامپزشک به دنبال عوارض ثانویه از جمله نابینایی خواهد بود .

  بیماری انتروپیون- بیماری پلک ، علائم ،راه های پیشگیری و درمان

نحوه درمان سرطان های چشم در سگ ها

درمان تومور چشم در سگ ها بستگی به نوع آنها دارد . برای مثال تومور های پلکی اکثرا با جراحی برداشته میشوند ، یک روش دیگر استفاده از کرایو سرجری کردن (سرمای بسیار زیاد ، یا به اصطلاح فریز کردن) که با سرمای شدید بافت آسیب دیده را از بین میبرند .
درمان برای تومور های ملانوما اووئال خارج کردن کره چشم میباشد ، البته گاهی با استفاده از جراحی های لیزری میتوان با حفظ کره چشم آسیب های تومور را درمان کرد . درمان دیگر کراتکتومی یا اسکلرکتومی به معنای برداشتن ضایعه با جراحی و جایگزینی اعضا آسیب دیده میباشد .
تومور های قرنیه اگر سطحی باشند تومور به تنهایی از روی قرنیه برداشته میشود ، اما در صورت آسیب کره چشم باید تخلیه شود . اما در صورتی که ضایعات مداری باشند نیاز به برداشتن کل کره چشم همراه با بافت های اطراف و استخوان میباشد .
انوکلئاسیون روشی است که در آن کره چشم با حفظ بافت نرم خارج میشود .

مراقبت های روند درمانی تومور چشم در سگ ها

در مواردی که تومور پیشرفته و بدخیم میباشد و به بافت های دیگر پیشروی کرده است پرتو درمانی و شیمی درمانی جزوی از روند درمانی خواهد بود . خوشبختانه تومور ها اغلب خوش خیم میباشند و پیگیری و درمان مداوم شما نیازمند یک دوره درمان چندماهه خواهد بود .
پس از عمل چشم زمانی که به خانه وارد میشوید باید بسیار محتاط و مراقب باشید و در صورت تورم چشم باید از قطره های چشمی و انتی بیوتیک استفاده کنید . زمانی که میخواهید به چشمان سگ خود دارو و پماد بزنید حتما دست خود را بشویید .

  بیماری جداشدن شبکیه چشم در سگ ها - علل و درمان
افتادگی پلک در سگ

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

4.2/5 - (14 امتیاز)