فهرست مطالب
تریکیازیس در سگ

بیماری تریکیازیس در سگ ها

تعریف بیماری تریکیزیاس بسیار ساده میباشد اما همین مقدار که تعریف ساده است بیماری دردناک و درمانی به نسبت سخت دارد .
رشد مژه ها و چرخش آن به داخل چشم را تریکیازیس میگویند ، چرخش مژه ها به داخل چشم بسیار تحریک کننده و باعث التهاب چشم میباشد ، این بیماری میتواند برای سگ شما بسیار دردناک و آزار دهنده باشد .
به طور معمول مژه ها باید به سمت بالا و خارج پلک رشد کنند اما در تریکیازیس مژه ها به سمت داخل چشم رشد میکنند .

انواع و علائم بیماری تریکیازیس در سگ ها

از علائم این بیماری میتوان به رشد مژه ها به سمت داخل ، التهاب قرنیه ، سوزش چشم ها ، عفونت وبلفارواسپاسم ( باز بسته شدن غیر ارادی پلک ها ) اشاره کرد .
تریکیازیس به سه نوع مختلف تقسیم میشوند ؛
اکتسابی : این نوع تریکیزیاس با بالا رفتن سن در سگ ها اتفاق می افتد ، پوست پلک سگ شما ضعیف میشود و دیگر انقدر قوی نیست تا از افتادگی پلک به سمت پایین جلوگیری کند . نژاد های بولداگ ، شارپی ، چائو چائو و سنت برنارد مستعد این نوع تریکیازیاس میباشند .
مادرزادی : نژآد های کوکر اسپانیل ، سگ های کوچک ، پودل های مینیاتوری ، شیتزو و سگ هایی که صورت های دارای چین و چروک دارند بیشتر در معرض ابتلا به تریکیازیس مادر زادی میباشند .
رسانه کانتال : بولداگ ، پاگ ، بوستون تریر ، پکینز از دسته نژاد هایی هستند که به تریکیازیس رسانه کانتال ( گوشه چشم ) مبتلا میشوند .

  بیماری هایفما در سگ - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

علت بیماری تریکیازیس

رشد بیش از حد مو ها در اطراف چشم یا برگشت خوردن مژه ها درون چشم تنها دلیل این بیماری میباشد که باعث سوزش درد و ناراحتی در سگ شما میشود . در نهایت در صورت عدم درمان به موقع چشم را دچار زخم قرنیه و یا پارگی در قرنیه میکند .

انواع رشد مژه در سگ ها

نحوه تشخیص بیماری تریکیازیس

اگر سگ خود را در حال کشیدن پنجه هایش به سمت چشمش دیدید و یا متوجه مویی که به سمت چشم او رشد کرده شدید یا هر کدام از علائم بیماری تریکیازیس که نام برده شد را در او مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید ، دامپزشک با انجام یک معاینه فیزیکی کامل از هر دو چشم و مشاهده موها و یا مژه هایی که نزدیک به چشم هستند و عوامل تحریک زا چشم بیماری را تشخیص میدهد .
برای تشخیص هیچ آزمایش رسمی وجود ندارد و صرفا با توجه به التهاب قرنیه ، زخم قرنیه ، عفونت های چشمی و رشد مو به سمت داخل چشم تشخیص انجام میشود .

درمان بیماری تریکیازیس در سگ ها

در برخی از بیماران که به صورت خفیف مبتلا هستند میتوان با تجویز دارو و استفاده مداوم بیماری را کنترل کرد ، پماد های چشمی که شامل آنتی بیوتیک ها میباشند برای پوشاندن موها و محافظت از قرنیه توصیه میشود . جراحی های چشمی برای از بین بردن موهایی که برای چشم ازار دهنده میباشد .
جراحی های متفاوتی برای درمان این بیماری توصیه میشود ، برداشت قسمتی از پلک سگ برای اصلاح و درمان تریکیازیس ، بستن طناب های داخلی به حاشیه پلک برای جلوگیری از افتادگی پلک و ورود مژه و مو به داخل چشم .
استفاده از کرایوسرجری برای از بین بردن فولیکول هایی که مو از آن رشد میکند . برداشتن و یا تغییر خط مژه که اگر این اتفاق نیوفتد به احتمال زیاد به سمت داخل چشم رشد کرده و همچنان مشکل ایجاد خواهد کرد برای درمان بهتر باید تمامی داروها را طبق دستور دامپزشک مصرف کرد .

  بلفارواسپاسم در سگ ها یا پلک زدن های غیر ارادی در سگ

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟