فهرست مطالب

دلیل بی اشتهایی در سگ ها

از مهم ترین دلایل مراجعه صاحبین سگ ها به دامپزشکی بی اشتهایی در سگ ها میباشد ، معمولا بی اشتهایی بدلیل وجود بیماری در سگ ها اتفاق می افتد ، تشخیص و درمان به موقع بی اشتهایی در سگ ها بسیار اهمیت دارد در ادامه با ما همراه باشید :
هیچ چیز برای صاحبین سگ نگران کننده تر از زمانی که سگ شان چیزی نمیخورد نیست ، بی اشتهایی و امتناع سگ ها از خوردن غذا قطعا بعنوان یکی از لحظات وحشتناک محسوب میشود.

Anorexia-in-Dogs

اگر متوجه شدید که سگتان بی اشتها شده و غذا نمیخورد این مقاله را تا انتها بخوانید در این مقاله دلایلی که ممکن است باعث غذا نخوردن پت شما باشد را بررسی کرده ایم.
در ابتدا باید توجه داشته باشید که دلایل بی شماری وجود دارد که میتواند باعث بی اشتهایی شده و سگتان غذا خوردن را متوقف کند ، و تنها راه قطعی تشخیص بی اشتهایی سگ مراجعه به دامپزشکی میباشد.

انواع بی اشتهایی در سگ ها

وقتی در زمینه دامپزشکی از بی اشتهایی صحبت میکنیم صرفا منظور از دست دادن کامل اشتها می باشد ، چرا که سگ ها ممکن است از خود بی اشتهایی نسبی نشان دهندکه به این معنی است که آنها در حال غذا خوردن هستند ف اما انها به اندازه کافی غذا نمیخورند تا تغذیه مناسب مورد نیاز بدن خود را دریافت کنند.
در نهایت ممکن است سگ ها چیزی به نام بی اشتهایی کاذب را نیز از خود نشان دهند ، که در این مورد سگ مبتلا به بی اشتهایی کاذب میل و اشتها به غذا خوردن دارد اما به دلایل مختلف مانند پوسیدگی دندان و یا درد نمیتواند غذا بخورد.

دلایلی اصلی که سگ ها غذا نمیخورند

دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که چرا سگ غذا نمی خورد، اما آنها به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:
1. بیماری (پزشکی)
2. رفتاری
3. مشکلات مربوط به غذا

مشکلات بیماری و یا پزشکی

Dog-Not-Eating

فهرست علل احتمالی پزشکی برای بی اشتهایی یا هیپورکسی سگ بسیار طولانی است و می تواند شامل هر چیزی باشد که ممکن است باعث درد، حالت تهوع، بی حالی یا استرس شود :
1 . بیماری دندان
2. حالت تهوع
3. استفراغ
4. اسهال
5. انگل های روده ای
6 . پانکراتیت
6. ناراحتی معده
7 . عفونت
8 . تب
9 . سرطان
10 . بیماری های کبد
11 . بیماری های کلیوی
12 . بیماری التهاب روده
13 . بیماری ریه
اینها تنها نمونه هایی از مسائل پزشکی است که می تواند منجر به از دست دادن اشتها در سگ شود. دلایل احتمالی بسیار بیشتری وجود دارد .

بی اشتهایی در سگ ها بخاطر مشکلات رفتاری

اضطراب، استرس یا ترس می‌تواند باعث کاهش اشتها در برخی سگ‌ها شود، درست مانند انسان ها. به خاطر داشته باشید که آنچه شما فکر می کنید استرس زا است با آنچه که برای سگ شما ممکن است استرس زا باشد متفاوت است و حتی چیزهای کوچک می تواند باعث ایجاد اضطراب و عدم تمایل او به غذا شود.

تغییرات در روال یا محیط زندگی سگ، مانند آمدن افراد جدید به خانه تان یا حیوانات خانگی در خانه ، مسافرت ، یا صداهای بلند مانند ساخت و ساز، طوفان یا آتش بازی می تواند باعث اضطراب شود. حتی چیزی به سادگی تغییر زمان یا مکان غذا می‌تواند باعث شود سگ‌های حساس‌تر دچار استرس شوند و ممکن است در این حالت نیزسگ شما کمتر غذا بخورد.

بی اشتهایی در سگ کرم رنگ

ترس از حیوان خانگی دیگر در خانه نیز می تواند باعث شود سگ از ظرف غذای خود دوری کند. بسیاری از سگ‌ها دوست ندارند در کنار هم خانه‌هایشان غذا بخورند، زیرا ممکن است ارعابی وجود داشته باشد که ما به‌عنوان انسان از آن‌ها نترسیم ، توصیه می شود که سگ ها برای تغذیه از هم جدا شوند تا از هرگونه ایجاد ترس جلوگیری شود.

به طور کلی، اگر موضوع مربوط به استرس یا اضطراب باشد، سگ‌ها پس از یک یا دو روز دوباره شروع به خوردن می‌کنند، پس از اینکه با تغییر وفق پیدا کردند. برخی از سگ‌ها ممکن است به اصلاح رفتار یا درمان پزشکی برای کاهش استرس و اضطراب نیاز داشته باشند.

بی اشتهایی در سگ ها بعلت مسائل مربوط به غذا

بعضی اوقات ممکن است مشکل از خود غذا باشد طوری که مثلا غذا کهنه باشد و یا تاریخ مصرف آن گذشته و فاسد باشد ، باید در نظر داشته باشید که همیشه غذای سگتان را در ظرفی بریزید که بتوانید درب آن را ببندید چرا که اینکار به حفظ کیفیت آن غذا کمک میکند .
تمامی ظروف و کیسه های غذای سگ باید محکم بسته باشند و در صورت تمام شدن تاریخ مصرف غذا حتما باید آن بیرون ریخته شود ، درنظر داشته باشید که کنسروهای باز را میتوان با پلاستیک یا درپوشی که متناسب با قوطی غذای سگ ساخته شده است ببندید و میتوان آن را به مدت دو تا سه روز در یخچال نگهداری کنید.
بسیاری از صاحبین سگ تعجب میکنند که چطور سگ آنها به سادگی از خوردن یک غذا دست کشیده و به آن غذا بی میل میشود ، درحالی که بعضی از سگ ها ممکن است بسیار حساس باشند . یک سگ سالم و گرسنه نباید خوردن یک غذای خاص را صرفا به این دلیل که مدتی آن را خورده اند متوقف کند.

  بیماری چشم گیلاسی در سگ ها- علائم ، دلایل ، راه های پیشگیری و درمان
بی اشتهایی در سگ ها

صاحبین سگ ها همیشه در تلاشند تا بفهمند که سگشان به کدام غذا علاقه بیشتری نشان میدهد ، اما اگر دیدید سگتان بعد از مدت کوتاهی که از غذای مورد علاقه خود مصرف میکند به یکدفعه میل به خوردن غذای مورد علاقه خود را از دست میدهد ممکن است به این دلیل باشد که غذاهای انسانی زیادی دریافت میکند و یا ممکن است شرایط پزشکی داشته باشد.
سگ ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و به سرعت یاد میگیرند که اگر فورا کیبل (غذای خشک) خود را نخورند ، ممکن است در عوض غذای خوشمزه بخورند ، بهتر است به جای تست کردن غذاهای خشک با برندهای مختلف ببینید مخلوط کردن کیبل با غذای کنسرو شده یا گرم کردن آرام کنسرو مفید است یا خیر.
تغییر ناگهانی غذای سگ ها اغلب منجر به ناراحتی معده (کاهش اشتها، استفراغ، اسهال) می شود ، گرسنه ماندن سگ برای چند روز فقط به دلیل حساس بودن بسیار غیرمعمول است، بنابراین مهم است که اگر این اتفاق افتاد حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

آیا سگ شما فقط آب مینوشد

اگر سگ شما آب می‌نوشد اما غذا نمی‌خورد، ممکن است به دلیل حالت تهوع، استرس یا درد باشد، اگرسگتان بعد از نوشیدن آب استفراغ می کند، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شود، زیرا این امر می تواند نشان دهنده تهوع شدید یا انسداد روده باشد. اگر بیش از 24 ساعت غذا نخورند، حتی اگر هنوز آب می نوشند، باید توسط دامپزشک معاینه شوند تا علت اصلی بی اشتهایی آنها مشخص شود.
اگر سگ شما در 24 ساعت یا بیشتر چیزی نخورده یا ننوشیده است، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شود تا از نظر کم آبی احتمالی مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد و علت اصلی عدم تمایل او به خوردن یا نوشیدن بررسی شود.
هر چیزی که می تواند باعث ایجاد احساس بیماری در سگ شود، مانند بیماریهای کلیوی، پانکراتیت، انگل های روده، بیماری کبد، سرطان، عفونت، انسداد روده و غیره، می تواند سگ را به امتناع ازخوردن غذا و نوشیدن آب سوق دهد. مانند انسان ها، سگ ها نمی توانند بیش از چند روز بدون آب بمانند، بنابراین باید به طور جدی به زمان غذا نخوردن سگتان توجه کنید.

آیا سگتان غذای خشک نمیخورد

اگر سگتان زمانی که غذای خشک را برایش می آورید به خوردن آن رغبت نشان نمیدهند و بینی خود را از سمت غذا دور میکنند ولی در همان زمان اگر غذای کنسرو شده را برایش بیاورید با اشتیاق شروع به خوردن آن میکند ، اینکار سگ ها نوعی اعتراض است که میتواند معانی مختلفی داشته باشد.
ممکن است سگ شما درد دندان یا دهان داشته باشد. بسیاری از صاحبین حیوانات خانگی معتقدند که اگر حیوان خانگی آنها غذا می خورد، لابد درد دهان ندارد، اما اینطور نیست.
آنها مجبورند غذا بخورند، بنابراین بسیاری از سگ ها ماه ها یا سال ها در سکوت با درد دهان و دندان دست و پنجه نرم می کنند تا زمانی که برای پوسیدگی یا عفونت دندان به دامپزشک مراجعه کنید.

بی اشتهایی در سگ قهوه ای-min

در حالی که برخی از سگ ها حتی با درد شدید دهان همچنان غذای خشک می خورند، بسیاری از آنها غذای کنسرو شده را ترجیح می دهند، زیرا جویدن آن آسان تر است. اگر سگ شما دیگر نمی‌خواهد غذای خشک بخورد اما کنسرو می‌خورد، باید توسط دامپزشک خود برای معاینه دهانی ویزیت شود.
همچنین ممکن است سگ شما غذای کنسرو شده را به غذای خشک ترجیح دهد، زیرا اغلب بوی قوی‌تری می‌دهد سعی کنید غذای کنسرو شده را با کیبل خشک مخلوط کنید تا سگ خود را تشویق به خوردن غذای خشک کنید و به تدریج به نسبت غذای خشک بیشتری دهید تا زمانی که سگ شما دوباره به خوردن غذای خشگ بازگردد.

  بلفارواسپاسم در سگ ها یا پلک زدن های غیر ارادی در سگ

آیا سگتان پیر است

در حالی که سگ‌های مسن ممکن است نسبت به سگ‌های جوان نیاز به کالری کمتری داشته باشند و بنابراین ممکن است کمتر از قبل غذا بخورند، البته کاهش وزن قابل توجه یا امتناع از غذا خوردن در سگ های پیر طبیعی نیست و می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های زمینه‌ای جدی باشد.
مشکلات حرکتی، یا از دست دادن بینایی نیز می تواند باعث شود سگ اگر نتواند ظرف غذای خود را پیدا کند یا به آن برسد و در این حالت گرسنه بماند. برای نگهداری از سگ‌های سالخورده مهم است که یک برنامه تغذیه ای داشته باشند، ظرف غذا همیشه در یکجای خانه بماند تا سگتان بداند کجا آن را پیدا کند.
اگر سگ سالخورده شما بیش از 24 ساعت غذا نخورده است، باید برای معاینه فیزیکی کامل و تشخیص احتمالی برای بررسی علت بی اشتهایی به دامپزشک خود مراجعه کند.

بی اشتهایی در سگ های پیر

آیا سگ شما توله سگ است؟

توله سگ‌های نژاد کوچک در معرض خطر هیپوگلیسمی (قند خون پایین) هستند و اگر غذا نمی‌خورند باید برای علائم بی‌حالی مراقبت شوند. اگر دیدید توله سگتان دچار بی حالی شده است باید به صورت اورژانسی تحت درمان قرار گیرد.
برخی از توله ها ممکن است غذاهای خشک در سایزهای بزرگتر را دوست نداشته باشند، زیرا جویدن برای دندان های توله سگ ها ممکن است سخت باشد، به خصوص اگر تازه به خوردن غذای جامد یا بعبارتی خشک عادت کرده باشند.
دراین صورت می توان با مخلوط کردن در آب و خیس گذاشتن آن باعث ایجاد شدن قوام در غذای توله سگتان میشوید و تا حدودی این مشکل برطرف میشود، یا می توان کیبل را با غذای کنسرو مخلوط کرد.

اگر توله سگ شما همچنان غذا نمی خورد، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شود. در صورت بی حالی، استفراغ یا اسهال نیز باید به صورت اورژانسی ویزیت شوند.

بی اشتهایی در سگ های توله

آیا به تازگی سگ خود را به سرپرستی قبول کرده اید؟

یک سگی که به تازگی برای نگهداری به خانه اورده میشود، می تواند روزها یا هفته ها طول بکشد تا در خانه جدید خود مستقر شود. اضطراب یکی از دلایل رایج بی‌اشتهایی موقت است، بنابراین غیرعادی نیست که یک فرد جدید در خانواده ازخوردن غذا برای یک یا دو روز اول امتناع کند.
مهم است که اطمینان حاصل شود که به آنها مکانی آرام برای غذا خوردن داده می شود، دور از حیوانات خانگی دیگر یا کودکانی که ممکن است آنها را اذیت کنند.

تا زمانی که آنها پرانرژی هستند و استفراغ یا اسهال ندارند، قبل از اینکه نگران غذا نخوردن آنها باشید، بد نیست یک یا دو روز به آنها فرصت دهید تا به خانه جدید خود عادت کنند.
با این حال، اگر آنها بی حال هستند و یا استفراغ، یا اسهال دارند، یا بیش از 28 ساعت بدون خوردن چیزی سپری می کنند، باید توسط دامپزشک معاینه شوند تا هرگونه بیماری زمینه ای را رد کند.

آیا چیزی در خانه و یا خانواده شما تغییر کرده است؟

برخی از سگ ها ممکن است بیش از حد حساس باشند که تغییر در محیط آنها میتواند باعث بی اشتهایی شود. به عنوان مثال می توان به اضافه شدن عضوی جدید به خانواده (خواه یک حیوان خانگی جدید یا یک نوزاد جدید)، ساخت و ساز، حضور افراد یا حتی تغییر مکان کاسه های آب و غذا اشاره کرد.
در حالی که فوبیای سر و صدا لزوماً مختص انسان ها نیست، چیزهایی مانند رعد و برق و آتش بازی نیز می توانند باعث اضطراب کافی برای منصرف کردن سگ شما از خوردن غذا شوند.

آیا غذاهای سگتان را تغییر دادید؟

تغییر سریع از یک غذای سگ به غذای دیگر می تواند باعث ناراحتی معده شود، که ممکن است به این معنی باشد که سگ شما تمایلی به غذا خوردن نداشته باشد، برای جلوگیری از ناراحتی معده، مهم است که غذاها را به تدریج طی 7 تا 10 روز تغییر دهید. این مسئله به سگ شما میفهماند که به جای تغییر ناگهانی به غذای جدید در طول زمان عادت کند.

بی اشتهایی در سگ هاسکی-min

آیا سگ شما باردار است یا گرمازده شده است؟

در اوایل بارداری، سگ شما ممکن است کاهش اشتها داشته باشد یا اشتهای خود را از دست بدهد. اگر سگ شما در اواسط یا اواخر دوران بارداری خود باشد، ممکن است کمتر غذا بخورد زیرا شکمش به دلیل وجود توله سگ ها فضای کمتری برای انبساط دارد، اما او باید با خوردن مقدار کمتر غذا به دفعات بیشتر این مشکل را جبران کند.
صرف نظر از اینکه سگ شما در چه مرحله ای از بارداری است، اگر بیش از 24 ساعت غذا نخورده باشد، باید بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که همه چیز درست است.

  کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها - نشانه ها ، علل ، پیشگیری و درمان

سگ ها در گرما نیز ممکن است اشتهای خود را کاهش دهند که طبیعی تلقی می شود. اما اگر بیش از 48 ساعت چیزی نخورند، باید توسط دامپزشک معاینه شوند. اگر او بی حال است، استفراغ می کند، اسهال دارد، یا بیش از حد معمول می نوشد و ادرار می کند، باید فوراً توسط دامپزشک خود معاینه شود، زیرا این امر می تواند نشان دهنده وجود عفونت در رحم باشد که به نام پیومترا شناخته می شود.

آیا سگ شما دیابتی است؟

اگر سگ شما دیابتی است و غذا نمی خورد، این می تواند نشانه ای از مشکل جدی باشد. از دامپزشک خود بپرسید که اگر سگ شما دیابتش تشخیص داده شده است و سگتان غذا نمی خورد چه کاری را توصیه می کند.
به عنوان یک قاعده کلی، اگر سگ‌ها غذا نمی‌خورند، نباید به آنها انسولین داده شود، زیرا این امر می‌تواند باعث کاهش خطرناک هیپوگلیسمی شود. اگر دامپزشک به شما توصیه کرده است که اگر سگ شما یک وعده غذایی را حذف کرد، نصف دوز انسولین بدهید، این کار را انجام دهید، اما اگر سگ شما یک وعده غذایی را حذف کرد، فوراً به دامپزشک خود اطلاع دهید.
اگر سگ دیابتی شما یک وعده غذایی را حذف می کند، بی حال است، استفراغ می کند یا اسهال دارد، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شود، زیرا این می تواند نشانه هیپوگلیسمی یا کتواسیدوز دیابتی باشد که هر دوی آنها در صورت عدم درمان تهدید کننده زندگی هستند.

بی اشتهایی در سگ پامرانین

آیا سگ شما جراحی کرده است؟

حذف یک یا دو وعده غذایی بعد از جراحی توسط سگ شما غیرعادی نیست. داروهایی که برای آرام بخشی و بیهوشی استفاده می شوند معمولاً باعث تهوع و کاهش اشتها می شوند و داروهای مسکن و یا آنتی بیوتیک ها نیز می توانند اشتها را سرکوب کنند.
ممکن است سعی کنید سگ خود را با یک قاشق غذاخوری کنسرو شده یا مرغ آب پز بدون استخوان و بدون پوست روی غذای خشکش او را وسوسه کنید تا غذا بخورد. بهتر است از دامپزشک خود چند قوطی از یک رژیم گوارشی تجویزی برای تغذیه در چند روز اول پس از جراحی بخواهید. این غذاها بسیار خوش طعم هستند، به راحتی قابل هضم هستند و می توانند به مقابله با برخی از ناراحتی های گوارشی که ممکن است بعد از جراحی و بیهوشی رخ دهد، کمک کنند.

اگر سگ شما جراحی دهان یا صورت انجام داده باشد، دامپزشک شما ممکن است به مدت دو هفته یا بیشتر غذای کنسرو شده را توصیه کند. این همچنین به این معنی است که سگ شما تا زمانی که در نوبت معاینه مجدد شفا پیدا نکرده باشد، نباید اسباب‌بازی‌های سخت را بجود. اگر سگ شما از خوردن غذای کنسرو شده امتناع می کند، در صورت وجود هرگونه عارضه بعد از عمل با دامپزشک خود تماس بگیرید.

وقتی بی اشتهایی در سگ ها دیدید چه کاری باید انجام دهید

اگر سگ شما بی حال است، استفراغ می کند یا علاوه بر غذا نخوردن دچار اسهال می شود، فوراً به دامپزشک خود مراجعه کنید. اگر هیچکدام از اینها را نمی بینید.
در اینجا چند راه وجود دارد که سعی کنید سگ خود را برای خوردن غذا ترغیب کنید :
آب یا آب مرغ بدون سدیم را به غذای سگ اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد تا نرم شود.
غذای کنسرو شده را برای چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید (حتما آن را از قوطی فلزی خارج کرده و در ظرف مخصوص مایکروویو قرار دهید). غذاهای کنسرو شده می توانند به سرعت داغ شوند، بنابراین مطمئن شوید که غذا را بیش از حد داغ نکرده باشید.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

4.7/5 - (12 امتیاز)