فهرست مطالب
بیماری چشم سگ

بیماری چشم گیلاسی در سگ ها

بیماری چم گیلاسی در سگ ها اکثرا در نژادهایی که دارای پلک سوم هستند به وجود می آید و ایجاد مشکل میکند . بعضی از سگ ها دارای پلک سوم هستند که به غشا چشمک زن نیز معروف است . عملکرد پلک سوم محافظت از چشم میباشد و تقریبا شبیه به برف پاک کن ماشین عمل میکند .

در هر دو چشم سگ غده های اشکی وجود دارد که یکی در پلک سوم و دیگری در بالای چشم قرار دارد . غده اشکی که در پلک سوم قرار دارد 30 درصد از اشک چشم و قرنیه را تولید میکند و به این شکل از چشم محافظت میکند .
صاحبین سگ به طور معمول متوجه وجود پلک سوم در سگ ها نمیشوند ، البته در بعضی مواقع این پلک سوم قابل دیدن است . زمانی که سگ شما تازه از خواب بیدار شده است یا پس از بیهوشی یک عمل جراحی به هوش می آید پلک سوم سگ شما قابل مشاهده میباشد .

دلایل بیماری چشم گیلاسی در سگ ها

بیماری چشم گیلاسی زمانی به وجود می آید که پلک سوم ضخیم شده و از جای خود در چشم خارج میشود ، در نتیجه یک توده قرمز رنگ در کنار چشم سگ دیده میشود که به شکل یک گیلاس کوچک دیده میشود به همین دلیل به آن بیماری چشم گیلاسی گفته میشود .
در رابطه با علت اصلی این بیماری اختلاف نظرات بسیاری وجود دارد ، اما از دلایلی که میتوان نام برد نژاد و ژنتیک سگ میباشد البته در بعضی موارد ضربه به چشم نیز از عوامل این بیماری میباشد ؛ بیماری چشم گیلاسی در نژاد های شیتزو ، بولداگ ، کوکر ، اسپانیل ، بیگل و پیکینز دیده میشود.

بیماری چشم

این عارضه بیشتر در توله های یک ماهه تا دو ساله دیده میشود ، تورم غدد اشکی میتواند هر دو چشم را درگیر کند . در این بیماری چشم گیلاسی که با نام لاتین  ( cherry eye )نیز شناخته میشود .

  بیماری بلفاریت در سگ ها - علائم و دلایل بهمراه پیشگیری و درمان

میتواند هر دو چشم سگ را درگیر کند . غده اشکی که در زیر پلک سوم قرار دارد به صورت تکه گوشت اضافه ای به رنگ قرمز که به یک گیلاس کوچک شبیه است . بیماری چشم گیلاسی میتواند ابتدا یک چشم را درگیر کند و بعد از مدتی به چشم دیگر نیز سرایت کند ، در صورت عدم رسیدگی به موقع این غده پس از چند روز بزرگ تر میشود.

علائم بیماری چشم گیلاسی در سگ ها

Epiphora یا تولید بیش از حد اشک ، بلفارواسپاسم که یک نوع انقباض غیر ارادی میباشد که باعث پلک زدن های طولانی و مکرر است ، التهاب ملتحمه یا التهاب شدید غشا داخلی سطح پلک و خشکی چشم از علائم بیماری چشم گیلاسی میباشد .
بروز بیماری چشم گیلاسی همراه با ترشحات شفاف و موکوزی ( ترشحاتی به رنگ زرد که در اطراف چشم دیده میشود ) و قرمزی چشم میباشد ، اگر سگ شما بیش از اندازه چشم خود را میمالد یا صورت خود را روی فرش میکشد به این معنا است که باید هر چه زودتر به دامپزشکی مراجعه کنید یعنی سگ شما نیاز به درمان پزشکی دارد که به تعویق انداختن این درمان میتواند آسیب های جدی به او وارد کند .

ترشحات چشمی (موکوزی): ترشحاتی به رنگ زرد در اطراف چشم که معمولا با خارش و سوزش چشم همراه است به دو گونه شناخته میشوند . در صورتی که حالت موکوس باشد با التهاباتی شبیه به حساسیت دیده میشود و در صورتی که به شکل عفونت در اطراف پلک دیده شود این ترشحات عفونی هستند .
ترشحات چشمی به طور معمول یک عملکرد محافظتی میباشد که سطح چشم را از گرد و غبار و مواد مضره پاک میکند ، اما در صورتی که این ترشحات چشمی به صورت غیر نرمال دیده شد میتواند حاصل بیماری و عفونت باشد .

درمان بیماری چشم گیلاسی در سگ ها

زمانی که متوجه علائم چشم گیلاسی در سگ خود شدید یا بیرون زدگی غده را دیدید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . در صورتی که تشخیص دامپزشک نیز بیماری چشم گیلاسی باشد ، به طور معمول در اولین مرحله دامپزشک قطره ضد التهاب را تجویز خواهد کرد تا به مرور التهاب کم شده و غده به جای خود برگردد .
همچنین در صورتی که این التهاب همراه با ترشحات عفونی باشد داروی های آنتی بیوتیک مخصوص چشم نیز برای سگ شما توسط دامپزشک نیز تجویز میشود .
البته که در بعضی موارد بیماری بعد از گذشت دو الی سه هفته چشم گیلاسی خود به خود برطرف خواهد شد اما در صورتی که برطرف نشود میتواند باعث عفونتی بسیار شدید در چشم سگ شما شود .

  معرفی و بررسی کامل ، 21 نوع بیماری چشم در سگ ها
عمل بیماری چشم گیلاسی در سگ ها

اما در صورتی که بیماری چشم گیلاسی با قطره ضد التهاب درمان نشود و درد چشمی سگ شما رو به افزایش باشد کار به عمل جراحی خواهد کشید . عمل جراحی بازگرداندن غده با استفاده از بخیه به محل خود بهترین نوع عمل جراحی و درمان میباشد که در آن این غده به جای خود برمیگردد و به عملکرد خود ادامه میدهد ، با تولید اشک از خشکی چشم جلوگیری میکند.
اما باز هم در صورتی که عمل جراحی بازگرداندن غده با بخیه به جای خود جواب ندهد راه باقی مانده جراحی خروج غده پلک سوم از چشم میباشد . در صورت خروج این غده ، اشک لازم برای چشم تولید نمیشود پس در نتیجه چشم دچار خشکی و عوارض های بعد از آن میشود .

معمولا برداشتن پلک سوم راحت ترین و بهترین شیوه درمان بیماری چشم گیلاسی میباشد . اما پس از برداشت پلک سوم در سگ چشم نمیتواند میزان اشک لازم برای سطح چشم را تولید کند ، در نتیجه چشم دچار خشکی میشود .
در صورتی که خشکی چشم برای سگ شما اتفاق بیوفتد چشم شروع به محافظت از خود خواهد کرد . به این معنا که رنگدانه هایی کور کننده در چشم تولید میشود که این حالت خشکی چشم نامیده میشود . سگ مبتلا به بیبماری خشکی چشم باید تا آخر عمر خود داروهای این بیماری را استفاده کند ، اگر سگ شما پس از ابتلا به این بیماری تحت درمان قرار نگیرد و دارو مصرف نکند ممکن است نابینا شود .

مراقبت های بعد از عمل پلک سوم

عمل برداشتن پلک سوم برای بیماری چشم گیلاسی را معمولا صبح زود انجام میدهند ، پس بهتر است در خانه فضایی آرام و محیطی راحت برای سگ خود آماده کنید زیرا ممکن است هنوز تحت تاثیر داروهای بیهوشی به خواب نیاز داشته باشد و تمام روز را خواب آلود باشد.
به طور معمول سگ شما پس از عمل جراحی نیاز دارد تا بین 5 تا 7 روز ، روزانه چندین نوبت آنتی بیوتیک یا داروهای تجویز شده جراح دامپزشک را مصرف کند . تورم و التهاب بعد از این عمل جراحی بسیار عادی میباشد و به طور معمول در عرض یک هفته برطرف خواهد شد .
در صورتی که چشم سگ به شکلی ناگهانی درد بگیرد یا سگ شما علائمی غیر معمول داشته باشد باید در سریع ترین زمان به دامپزشک مراجعه کنید . همچنین برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل جراحی بهتر است به توصیه های دامپزشک و دستور العمل هایی که برای بعد از عمل توصیه میشود حتما حتما عمل کنید .

  آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان
بیماری چشم گیلاسی در سگ سفید

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.