فهرست مطالب

بیماری های مشترک انسان و سگ ها:

در طول زمان همواره حیوانات همراه با انسان ها بوده اند اما به مرور و کم کم جایگاه آنها ویژه و ویژه تر شد، به طوری که امروزه یک عضو جدا نشدنی برای خیلی از انسان ها هستند. جایگاه حیوانات در کشور های توسعه یافته و همچنین در کشور خود ما نیز روز به روز ویژه تر میشود.
یکی از حیواناته خانگی بسیار دوست داشتنی سگ میباشد که توانسته است رابطه بسیار خوب و تماس های فیزیکی لازم را با انسان ها برقرار کند به طوری که خیلی ها معتقد هستند که سگ آنها عضوی از خانواده آنها میباشد.

بیماری های مشترک انسان و سگ

سگ ها مستعد ابتلا به بیماری های بسیاری هستند.
اما نگهداری حیوانات در داخل خانه و همراه خانواده ملزم به داشتن شرایط و رعایت نکات همچنین اطلاع داشتن از بیماری های مشترکی که میتواند از سگ شما به شما انتقال پیدا کند میبباشد.
حتما بارها و بارها شده که سگ شما دچار بیماری بشه و شما او را برای درمان به دامپزشکی برده و درمان کرده اید ، اما بارها نیز این سوال برای شما پیش آمده که آیا بیماری سگ شما میتواند مسری باشد و شمارا نیز ابتلا کند؟
پاسخ شما بله میباشد ، بیماری های مشترک انسان و سگ وجود دارد که در صورتی که سگ شما و یا خودتان به آن مبتلا شوید میتواند شما را نیز مبتلا کند ، اما جای نگرانی نیست با رعایت چند نکته کوچک میتوان از ابتلا به بیماری های مشترک جلوگیری کرد.

بیماری های مشترک انسان و سگ

واکسن های سگ خود را به موقع بزنید همچنین دریافت قرص انگلی آنها را در زمان معین انجام دهید، دریافت به موقع این دو دارو میتواند بدن سگ شما را در مقابل بیماری ها ایمن کند ، در زمان چکاپ سگ خود از دامپزشک بخواهید بیماری های سگ شما را نیز چکاپ کند.
جدای از مراقبت هایی که از سگ خود انجام میدهید سیستم ایمنی بدن شما نیز باید مقاوم باشد و از شما دربرابر بیماری ها محافظت کند ، اگر شما جزو دسته آسیب پذیر باشید مقاومت بدن ضعیفی خواهید داشت و در مقابل بیماری ها آسیب پذیرتر خواهید بود.

چه گروه هایی در بیماری های مشترک انسان و سگ آسیب پذیرند ؟

اکثریت فکر میکنند که اگر جزو دسته آسیب پذیر باشند نمیتوانند سگ و یا کلا سایر حیوانات خانگی را سرپرستی کنند ، فواید داشتن یک حیوان خانگی از ضرر آن بیشتر میباشد ، و در اکثر مواقع پزشکان به بیمار ها پیشنهاد میکنند که یک حیوان خانگی را به سرپرستی بگیرند.
اگر شما جزو دسته آسیب پذیر هستید این فقط به این معنا میباشد که شما باید از مراقبت بیشتری برخوردار باشید و بهداشت را به طور کامل رعایت کنید.

سگ خود را زود به زود و طبق روالی منظم برای چکاپ ببرید ، به ادرار و مدفوع سگ خود اصلا دست نزنید باید بدانید که ارتباط مستقیم با ادرار و مدفوع سگتان از اصلی ترین روش های انتقال بیماری میباشد دست هایتان را نیز مرتب با آب و صابون بشویید.
کسانی که دارای بیماری hiv هستند ، زنان باردار، بیمارانی که تحت درمان با پرتو درمانی هستند یا کسانی که پیوند اعضا داشته اند ، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سن آنها بسیار کم است، این افراد جزو گروه آسیب پذیر محسوب میشوند.

بیماری های مشترک انسان و سگ ها به سه دسته تقسیم میشوند :

بیماری های مشترک  انسان و سگ به سه دسته اصلی انگلی ، باکتریایی و ویروسی تقسیم میشود.

بیماری های انگلی:

انگل ها موجودات بسیار ریزی هستند که برای زندگی وابسته به میزبان میباشند ، معمولا در دوره زندگی خود به طور کامل یا مدتی را داخل و یا خارج بدن موجود دیگری زندگی میکنند و از آنها تغذیه میکنند.

بیماری انگلی

بیماری های باکتریایی :

باکتری ها فراوان ترین موجودات زنده جهان هستند ، آنها در همه جا دیده میشوند ،آنها همزیستی برای تمام جانداران میباشند ، ساختمان بدن باکتری ها بسیار کوچک است آنها بسیاری از ویژگی های موجودات زنده را منعکس میکنند.
ازسلول به وجود آمده اند اطلاعات ژنتیکی خود را همراه با DNA منتقل میکنند ، و برای تولید و رشد نیاز به انرژی محیط دارند باکتریها به دونوع مفید و غیر مفید تقسیم میشوند که غیر مفید آنها را باکتری های بیماری زا نیز میگویند که میتواند بیماری های بسیاری را شامل شود.

بیماری باکتریایی

بیماری های ویروسی:

ویروس ها موجوداتی میکروسکوپی میباشند که در سر تا سر کره زمین پیدا میشوند ، این موجودات میکروسکوپی از یک هسته ماده ژنتیکی DNA و RNA هستند. از یک پوشش محافظ ساخته شده از پروتئین پوشیده شده اند.
ویروس ها قادر به تولید پروتئین نمیباشند به همین دلیل توانایی تولید مثل را ندارند، در نتیجه میتوان گفت آن ها کاملا وابسته به میزبان خود میباشند.
پس از ورود به سلول میزبان و آزاد سازی مواد ژنتیکی خاص آن را تسخیر میکنند ، و سپس از سیستم تکثیر سلولی استفاده میکنند.

بیماری ویروسی

سگ ها هم ممکن است که از انسان ها به بیماری مبتلا شوند :

این مورد بسیار کم اتفاق می افتد اما در جواب این سوال نمیتوان به طور صد در صد نه و یا بله گفت ، گاهی امکان انتقال بیماری از انسان ها به سگ ها نیز وجود دارد و بیماری هایی وجود دارند که اگر شما به آن مبتلا هستید ممکن است به سگ شما هم انتقال پیدا کند.

بیماری هایی که از انسان ها قابل انتقال به سگ ها هستند :

کرم های حلقه ای ، ویروس کرونا، سل، اوریون، کنه، ژیاردیا، استافیلوکوکوس اورئوس و آنفولانزا H1N1  که در کشور ما بسیار شایع است و سالانه جان خیلی های را میگیرد.
اگر نگرانید که سگ شما از شما بیماری بگیرد و میخواهید در طول درمان او را به مکان دیگری بفرستید باید بگویم که جای او در پیش شما امن تر از هم نوعان خود میباشد.

بیماری در سگها

نیازی نیست سگتان را از خانه دور کنید فقط باید نکاتی را رعایت کنید تا از ابتلای سگتان به بیماری جلوگیری کنید ، فقط کافی است در ابتدا و انتهای بازی کردن با او دست خود را بشویید و همچنین نگذارید از آب توالت فرنگی بخورد نگذارید شما را لیس بزند و در تخت خواب شما در کنارتان بخوابد از تماس نزدیک با او خودداری کنید.
این که سگ خود را در آغوش نگیرید نوازش نکنید همراه او نخوابید و نگذارید شما را لیس بزند بسیار سخت است اما اگر میخواهید او را سلامت ببینید در هنگام بیماری ها بهتر است این موارد را رعایت کنید.

  بیماری چشم گیلاسی در سگ ها- علائم ، دلایل ، راه های پیشگیری و درمان

معرفی کامل بیماری های مشترک انسان و سگ

بیماری های باکتریایی

طاعون

نیازی نیست سگتان را از خانه دور کنید فقط باید نکاتی را رعایت کنید تا از ابتلای سگتان به بیماری جلوگیری کنید ، فقط کافی است در ابتدا و انتهای بازی کردن با او دست خود را بشویید و همچنین نگذارید از آب توالت فرنگی بخورد نگذارید شما را لیس بزند و در تخت خواب شما در کنارتان بخوابد از تماس نزدیک با او خودداری کنید.
این که سگ خود را در آغوش نگیرید نوازش نکنید همراه او نخوابید و نگذارید شما را لیس بزند بسیار سخت است اما اگر میخواهید او را سلامت ببینید در هنگام بیماری ها بهتر است این موارد را رعایت کنید.

سالمونلوز

بیماری سالمونلوز از باکتری های سالمونلا به وجود می آید که از طریق غذاهای آلوده و همچنین مدفوع منتقل میشوند ، سگ هایی که عادت مدفوع خواری دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرند.
این باکتری در روده حیوانات خانگی و افراد زندگی میکند ، روش های انتقال این باکتری از سگ ها به انسان ها استفاده از آب آلوده و تماس با حیوانات آلوده میباشد.
درست است که اکثر افراد در معرض این بیماری هستند اما کودکان زیر5 سال و افراد مسن بالای 65 سال همچنین افراد گروه آسیب پذیر بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرند.

بیماری سالمونلوز در سگ ها

سالمونلوز میتواند هیچ علائمی نداشته باشد ، علائم این بیماری در زمانی که بیماری شدت دارد شامل تب ، افسردگی ، سقط جنین ، استفراق ، خستگی ، اسهال و اسهال خونی در نهایت مرگ باشد.
زمانی که این بیماری به صورت خفیف رخ میدهد و علائمی ندارد و گاه حتی متوجه نخواهید شد ، بعد از چند روز خود به خود درمان خواهد شد . اما در زمانی که این بیماری شدت دارد نیاز است که چند روز آنتی بیوتیک مصرف کند.
پیشگیری از این بیماری بسیار ساده است تنها نیاز است که چیز هایی که سگ شما میخورد را کنترل کنید همچنین از مدفوع خواری او جلوگیری کنید و اجازه ندهید آبی که ممکن است آلوده باشد را بخورد.

تب مالت

این بیماری در اثر تماس با حیوانات آلوده و یا استفاده از محصولات لبنی خام به وجود می آید ، شایع ترین شیوه انتقال از حیوانات به انسان ها مصرف شیر خام حیوانات مبتلا به این بیماری میباشد یکی دیگر از شیوه های انتقال این بیماری تماس با حیوانات آلوده از طریق زخم های پوستی میبباشد.
تب مالت بیشتر یک بیماری دامی است که اکثرا در حیوانات گوسفند ، گاو ، بز ، خوک و سگ ها دیده میشود ، البته سگ کمتر ممکن است به این بیماری مبتلا شود.

پرورش دهندگان سگ ها ، کارکنان مراکز دامی و پزشکان بیشتر در معرض ابتلا به تب مالت میباشند ، ممکن است در فرایند زایمان حیوانات در معرض خون و بافت های آلوده قرار بگیرند.
بعضی سگ ها هنگام ابتلا به این بیماری علائمی نخواهند داشت اما از علائم این بیماری میتوان سقط جنین ، عفونت اندام و ناباوری را نام برد ، در برخی از سگ ها تب مالت می تواند عفونت استخوان های نخاعی و دیسک های دیسکسپوندیلیت ، یا التهاب در چشم و مغز را شامل شود.

کامپیلو باکتریوز :

این بیماری باکتریایی نیز از مدفوع حیوانات آلوده یا غذای آلوده ، آب و محیط زیست به انسان و حیوانات قابل انتقال است . این بیماری میتواند همه را در گیر کند اما در کودکان زیر 5 سال و سالمندان بالای 65 سال همچنین گروه آسیب پذیر خطر ابتلا به این بیماری بیشتر میباشد.
علائم این بیماری در سگ ها ، اسهال ، تب ، بیحالی و دل درد میباشد ، توله سگ های مبتلا به این بیماری نیز علائمی از عفونت را نیز میتوانند داشته باشند ، اما این بیماری در انسان ها میتواند با اسهال خونی ، گرفتگی شکم و تب همراه باشد .
ممکن است اسهال همراه با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد. علائم این بیماری بین 2 تا 5 روز پس از عفونت شروع میشود و به طور معمول تا یک هفته ادامه دارد.

بیماری کامپیلو باکتریوز در سگ ها

این بیماری اکثرا در توله سگ های زیر 6 ماه که در جاهای شلوغ زندگی میکنند ، نظافت در محیط زندگی آنها رعایت نمیشود ، یا تحت استرس جراحی زایمان و یا بیماری خاص هستند ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.
سگ های بالغ و بزرگسال نیز گاهی ممکن است دچار این بیماری بشوند ، اگر سگ شما انگل روده ای دارد ، بیماری انگلی ژیاردیا دارد و یا عفونت یا بیماری هایی مربوط به گوارش را دارد ، در معرض ابتلا به این بیماری قرار میگیرد .

استافیلوکوکوس اورئوس :

به طور معمول این باکتری در پوست افراد و حیوانات دیده میشود و باعث عفونت های مختلف از جمله عفونت های پوستی ، ذات الریه ( عفونت های ریوی) و … میشود.
این بیماری از طریق تماس مستقیم در حیوانات و انسان ها قابل انتقال میباشد ، گاهی ممکن است سگها ناقل این بیماری باشند.
ممکن است سگ ها در هنگام ابتلا به این بیماری هیچ علائمی از خود نشان ندهند ، اما در زمان ابتلا به این بیماری مشکلات پوستی ، عفونت های ادراری و مشکلات تنفسی میتواند برای آنها اتفاق بیوفتد.
همه افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند اما افراد گروه آسیب پذیر باید بیشتر مراقب باشند ، شایع ترین نوع عفونت در این بیماری عفونت پوستی میباشد اما اگر این عفونت ریه ها را درگیر کند و به جریان خون برسد میتواند تهدید کننده زندگی باشد.
این عفونت در پوست 25 درصد انسان ها و حیوانات یافت میشود و به تنهایی بر روی پوست افراد سالم ایجاد بیماری نمیکند ، اما توانایی تولید سمی دارد که باعث مسمومیت غذایی در فرد مصرف کننده غذا میشود.

بیماری استافیلوکوکوس در سگ ها

این سم در مقابل نمک بسیار مقاوم است و میتواند در غذاهای شور به راحتی رشد کند ، باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در فرایند پخت و حرارت به راحتی از بین میروند اما سم تولید شده توسط این باکتری در مقابل حرارت بسیار مقاوم میباشد بنابراین با پخت و پز نابود نمیشوند.
سم این باکتری عملکرد بسیار سریعی دارد و بین 30 دقیقه تا شش ساعت علائم خود را نشان خواهد داد حالت تهوع ، استفراق ، پیچیدگی معده و اسهال از علائم این بیماری است ، این بیماری یک روز طول میکشد و قابل انتقال نیست.
به راحتی میتوان این مسمومیت را کنترل کرد ، قبل از اینکه به مواد غذایی دست بزنید حتما دست های خود همچنین زیر ناخن هایتان را کاملا با آب و صابون بشویید ، اگر بیمار هستید غذا درست نکنید ، اگر روی دستتان زخم و یا عفونت دارید هنگام طبخ غذا از دستکش استفاده کنید.

  آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان

لپتوسپیروز :

یک بیماری باکتریایی که اکثرا از راه ادرار سگ های آلوده منتقل میشود ، بسیاری از افراد و حیوانات میتوانند این باکتری را در ادرار خود داشه باشند .
این باکتری میتواند برای مدت های طولانی در داخل آب و یا خاک زنده بماند ، افراد از طریق تماس با ادرار حیوانات ، خاک یا وسایل دیگر حیوانات (حتی ملافه های سگ) میتوانند به این بیماری مبتلا شوند.
لپتوسپیروز بیماری است که در سرتاسر کره زمین اتفاق می افتد اما این بیماری در مناطقی که دارای آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند بیشتر شایع میباشد.
برای محافظت از سگ ها میتوانید از واکسن این بیماری استفاده کنید واکسن ، آنها را 12 ماه در مقابل بیماری ایمن میکند.
بعضی سگ های مبتلا به این بیماری گاها علائمی از خود نشان نمیدهند ، بعض سگ ها نیز علائمی از جمله : زردی پوست یا چشم ، قرمزی چشم ، تغییر در ادرار ، عدم اشتها ، استفراغ ، اسهال ، خستگی و تب را داشته باشند.

لپتوسپیروز

در بعضی سگ های مبتلا به بیماری های نارسایی کلیه یا کبد و خونریزی ریه در صورت ابتلا به عفونت لپتو سپیروز ممکن است جان شان را از دست بدهند .
در انسان ها نیز گاها ممکن است هنگام ابتلا به عفونت لپتوسپیروز علائمی نداشته باشند ، اما در بعضی اشخاص علائم بین 2 روز تا 4 هفته از زمانی که در معرض بیماری بوده اند ، بروز میکند .
این علائم میتواند :درد عضلانی ، قرمزی چشم ، سر درد ، تب بالا ، زردی ، راش ، لرز ، استفراق و اسهال باشد.
در برخی موارد نادر که این عفونت شدت پیدا میکند میتواند منجر به نارسایی کبد ، کلیه و ذات الریه هموراژیک شود. لپتوسپیروز با آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است و تشخیص زود هنگام و مصرف دارو مدت و شدت بیماری را کاهش میدهد.

بیماری های انگلی

کریپتوسپوریدیوز :

یک انگل میکروسکوپی میباشد که باعث بیماری میشود . این انگل از طریق غذا و یا آب آلوده یا محیط آلوده به مدفوع منتشر میشود و باعث اسهال کریپتوسپوریدیوز میشود.
پیش بینی این بیماری و یا تشخیص زود هنگام شاید به قدری سخت باشد چون اکثر حیوانات بدون هیچ علائمی میتوانند ناقل باشند.
ممکن است این بیماری هیچ علائمی نداشته باشد اما در اشخاصی که علائم نمود پیدا میکند ممکن است پس از 2 تا 10 روز از زمان آلوده شدن به این انگل خود را نشان دهند. ، شایع ترین علائم این بیماری اسهال آبکی در سگ ها میباشد ، این علائم در انسان ها جدای از اسهال آبکی ، درد های شکمی ، کمبود آب ، کاهش وزن ، حالت تهوع ، استفراغ و تب میباشد.
به طور معمول این انگل روده کوچک را درگیر میکند اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا عضو دسته آسیب پذیر هستند ممکن است نقاط دیگر سیستم گوارش یا حتی دستگاه تنفسی را نیز درگیر کند. این بیماری در افراد گروه آسیب پذیر ممکن است مزمن و گاهی کشنده باشد.

تیک تیپ :

بیشتر حیوانات اهلی در خطر قرار گرفتن این عفونت ها میباشند ، تیک تیپ یا بیماری های قابل انتقال از کنه مانند بیماری های لایم ، توالارمی ، ارلیشیوز و بابزیوز از بیماری هایی هستند که حیوانات اهلی بیشتر در معرض آنها میباشند.
برای جلوگیری از کنه بهتر است در مورد وسایل سگ خود با دامپزشک مشورت کنید ، بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که در جلوگیری از آلودگی کنه به شما کمک کند.
اگر حیوان اهلی شما مبتلا به کنه است بهتر است هر چه زودتر او را درمان کنید تا از خطرات ابتلا به عفونت های تیک تیپ هم سگ خود و هم خودتان را آسوده خاطر کنید.
کنه ها معمولا داخل واطراف گوش ها ، زیر قلاده ، پا ، بین پاهای عقب ، انگشتان پا ، یا اطراف دم سگ و اطراف پلک او را درگیر میکند.

بیماری تیک تیپ در سگ ها

علائم در عفونت های تیک تیپ بسته به نوع عفونت متفاوت است ، و حتی می تواند هیچ علائم خاصی نداشته باشد.
ارهشیلیوز یا آناپلاسموز از بیماری های زیر مجموعه عفونت های تیک تیپ میباشند که ناشی از باکتری های بسیار کوچکی میباشند ، میتواند باعث ایجاد تب ، کاهش اشتها ، کاهش وزن ، خستگی ، استفراغ و خونریزی بینی در سگ ها شود.
لایم نیز یکی دیگر از بیماری های عفونت تیک تیپ است که از علائم آن میتوان کاهش اشتها و تب در سگ ها را نام برد.
در افراد مختلف علائم میتواند مختلف دیده شود ، اما به طور معمول شامل تب ، لرز ، بدن درد گاهی اوقات بثورات (جوش های پوستی) میشود. اگر در مکان زندگی شما کنه وجود دارد و یا کنه شمارا گزیده است و دارای این علائم هستید باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. برخی بیماری های تیک تیپ میتواند کشنده و خطرناک باشد.

کک :

کک ها حشراتی بدون بال و خونخوار هستند که کمتر از 4 میلی متر طول دارند ، حرکات آنها جهشی میباشد . آنها بیشتر از پستانداران و یا پرندگان تغذیه میکنند.
حیوانات خانگی از جمله سگ ها میزبان های بسیار خوبی برای کک ها هستند ، شما همواره باید از تمیز بودن سگ خود اطمینان حاصل کنید.
بهترین درمان کک پیشگیری از آن میباشد اگر خود نمیدانید که چه طور این انگل را از بین ببرید باید از دامپزشک کمک بگیرید.
گزش این نوع انگل باعث تورم ، قرمزی ، خارش و گاهی خونریزی و زخم شدن پوست میباشد که اگر آن را درمان نکنید میتواند باعث عفونت بشود . کک های ماده در طول روز تا 50 تخم برروی بدن میزبان میگذراند و آنها قابلیت انتقال از بدن میزبان خود به هر سطحی را دارند . کک ها بر روی بدن میزبان تا 100 روز میتوانند عمر کنند.

  بیماری اکتروپیون در سگ ها - دلایل ، علائم ، راه های پیشگیری و درمان
بیماری کک در سگ ها

کک ها بیشتر بر روی نواحی کم مو حیوان خانگی شما لانه سازی میکنند ، مانند : اطراف گوش ، لا به لای انگشتان دست و پا ، اطراف پلک ، اطراف لب ، اطراف ناحیه تناسلی و کشاله ران ها ، روی گردن و قسمت هایی از بدن که حیوان به راحتی به آنها دسترسی ندارد.
علائمی که معمولا این انگل برای حیوانات خانگی ایجاد میکند : کم خونی ، ذخم و خراش های پوستی به دلیل خاراندن بیش از حد نقاط و احتمالا عفونت های پوستی ، بی قراری حیوان ، تحریک و خارش شدید پوست ، ریزش مو در اطراف باسن و اطراف دم و افزایش ترشحات گوش و به وجود آمدن عفونت باکتریایی ثانویه .

ژیاردیا :

ژیاردیا یک تک سلولی است که در حیوانات کوچک باعث بیماری اسهال میشود . این انگل به طور معمول یا در مدفوع و یا در آب آلوده یا غذا یا سطح خاک قابل انتقال میباشد .
البته احتمال ابتلا از سگ یا حیوان خانگی شما به بیماری ژیاردیا بسیار کم میباشد اما بعضی از انگل ها نیز هستند که به راحتی میتوانند از حیوان به فرد انتقال پیدا کنند .
ممکن است در سگ و یا فرد در صورت ابتلا به این انگل هیچ علائمی نداشته باشند اما علائمی که ممکن است پیش بیاید اسهال ، باد معده ، ناراحتی شکمی ، حالت تهوع و استفراغ باشد .

بیماری ژیاردیا در سگ ها

برای اینکه سگ شما به این انگل دچار نشود هنگامی که آنها را به پارک و یا مکانی دور از خانه میبرید آب مصرفی آنها را همراه با خود ببرید و نگذارید از آب های آلوده بنوشد . همچنین در هنگام تماس با حیوان خانگی خود حتما دست های تان را بشویید ، از ورود به مناطقی که امکان وجود انگل در آنجا میباشد خود داری کنید.
درمان این بیماری برای انسان ها استفاده از داروهای ضد انگل و برای حیوانات مراجعه به دامپزشک میباشد.

بیماری های ویروسی

هاری :

این بیماری کشنده یک نوع بیماری ویروسی میباشد که در وهله اول در اثر تماس با بزاق یا بافت سیستم عصبی و مغز حیوان منتقل میشود .
علائم در سگ های مبتلا به هاری متفاوت است ، ممکن است تغییرات رفتاری ناگهانی را از خود بروز دهند ، همچنین ممکن است علائم از گرفتگی ، تغییر صدا ، بی قراری و تغییر در اتشها از خود نشان دهند.
در صورت مشاهده این علائم به شدت باید پیگیر باشید و سریعا به پزشک مراجعه کنید بیماری هاری بسیار کشنده است و چند روز پس از شروع علائم میتواند حیوان شما را از بین ببرد.
اما علائم در حیوانات خانگی ممکن است کمی متفاوت باشد ، تب ، حساسیت به لمس شدن ، نور و صدا ، فاصله گرفتن از انسان ها ، پنهان شدن در مکان های تاریک ، کف دهان ، تشنج ، از دست رفتن اشتها و حتی مرگ ناگهانی از علائم حیوانات خانگی میباشد.

بیماری هاری

اگر انسان ها در معرض گاز گرفتگی ویا خراش توسط حیوان آلوده قرار بگیرند باید در سریعترین زمان به پزشک مراجعه کنند . اما علائم هاری در انسان ها میتواند سردرد ، ضعف عمومی ، خارش شدید در محل گاز گرفتگی ، سردرگمی ، اضطراب و تحریک و توهم باشد.
اگر سگ شما در معرض این بیماری قرار گرفت و علائم را در آنها مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید ، بسته به پیشرفت بیماری راه ها و داروهای متفاوتی را پیشنهاد دهد و حتی ممکن است در شرایطی پیشنهاد معدوم کردن حیوان را بدهد.

بیماری جرب

سارکوپتیک :

جرب نوعی انگل است که بر روی سطح پوست سگ شما قرار گرفته و جفتگیری میکند ، جرب ماده برای تخم گذاری به لایه بیرونی پوست نفوذ میکند و تونلی برای تخم ریزی بر پوست حفر میکند . چرخه زندگی این جرب 17 الی 21 روزه میباشد.
سگ های آلوده به جرب خارش بسیار شدیدی دارند و با تماس مستقیم و حتی غیر مستقیم به حیوانات دیگر انتقال پیدا میکنند . ممکن از تا ده روز سگ شما هیچ علائمی از جرب نداشته باشد پس میتوانند ناقلین خاموش باشند .
علائم جرب در سگ ها خارش شدید پوستی ، ریزش مو ، زخم های ناشی از خاراندن بیش از حد پوست میباشد.
درست است که جرب سارکوپتیک به انسان ها منتقل نمیشود اما در صورت تماس مستقیم با سگ آلوده میتوانند سوزش های جزیی داشته باشند.

بیماری سارکوپتیک

راه های جلوگیری از بیماری های مشترک انسان و سگ

با رعایت چند نکته به راحتی میتوان از انتقال بیماری سگ ها به افراد جلوگیری کرد.

  • علائم بیماری در سگ ها را بشناسید تا با نحوه برخورد با بیماری و راه های درمان آن آشنا باشید .
  • اگر سگتان بیار شد مطمئن شوید که بیماری او در مرحله درمان باشد .
  • در زمان بیمار بودن سگ تان پس از لمس کردن او حتما دست هایتان را با آب و صابون بشویید.
  • سگ خود را مرتب حمام کنید ، جدای از تمیز بودن سگتان اگر روی پوست او زخم یا برامدگی عجیبی باشد متوجه آن خواهید شد.
  • اهمیت قرص ضد انگل را فراموش نکنید ، ضد انگل ، ضد انگل و باز هم ضد انگل از یاد شما نرود.
  • هنگامی که با سگ خود به پیاده روی میروید مدفوع او را از زمین حتما جمع کنید تا از بیماری و آلودگی در حیوانات دیگر جلوگیری شود ، این عمل راتبدیل به یک فرهنگ کنید تا هم از خود و هم از سگ خود در مقابل بیماری ها محافظت کنید .
  • اگر از چندین سگ به طور همزمان مراقبت میکنید ظرف آب و غذای آنها را از هم جدا کنید .
  • جای خواب سگ خود را مرتبا تمیز کنید و ملحفه های اورا بشویید .
  • از محصولات ضد حشرات مخصوص لباس و ملحفه ها برای جای خواب او استفاده کنید .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.