فهرست مطالب
بیماری هایفما در سگ سیاه

بیماری چشمی هایفما در سگ ها

تجمع خون و قرمزی ناشی از تجمع خون در عنبیه را هیفما میگویند . مقدار این خون میتواند متفاوت باشد یا بسیار کم که قرمزی آن در حد مقدار کمی تغییر رنگ میباشد اما در بیماری هایفما در سگ ها اگر شدید باشد کل چشم با خون پر شده و سگ دچار این مشکل را نابینا میکند . منشا این خونریزی معمولا از رگ های عنبیه میباشد اما میتواند ازبافت های کورویید “لایه بافت در زیر عنبیه” نیز باشد .

دلایل بیماری هایفما در سگ ها

از علت های بیماری هایفما در سگ ها میتوان ضربه به چشم ، التهاب چشم ، تومور چشمی ، پارگی شبکیه ، فشار خون سیستمیک (بالا بودن فشار خون ) ،اختلالات پلاکتی مانند سرطان خون لنفوم و از دست دادن خون ، ناهنجاری های مادرزادی چشمی ، گلوکوم ، پر کاری تیروئید و آلودگی انگلی را نام برد .

هایفما تروماتیک در سگ ها

علائم بیماری هایفما

قرمزی و کدر شدن چشم ، وجود خون در عنبیه یا قرنیه ، درد در چشم ، چشمک زدن های متوالی و پشت سرهم ، بسته نگه داشتن چشم و یا نابینایی در مواردیکه چشم ضربه خورده است از علائم بیماری هایفما میباشد .
بیماری هایفما را میتوان به دو دسته تقسیم کرد .
هایفما تروماتیک که در این وضعیت بیماری بر اثر ضربه به سر و یا چسم ایجاد میشود .
هایفما ثانویه که بر اثر بیماری های زمینه ای و یا اختلالات بدن ایجاد میشود .

  زخم قرنیه در سگ ها - دلایل ، علائم ، پیشگیری و درمان

نحوه تشخیص هایفما

در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده بیماری هایفما در سگ ه خود مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . هایفما میتواند خود از علائم یک بیماری زمینه ای دیگر باشد که در صورتی که به آن اهمیت ندهید میتواند تهدیدی برای سلامت دائمی سگ شما باشد .
دامپزشک سابقه بیماری سگ شما و زمان آخرین واکسن او را بررسی خواهد کرد اگر در زمان واکسن و یا داروی سگ خود تاخیر داشته اید و یا دارو یا مکمل خاصی را به او میدهید در این زمان حتما باید به دامپزشک بگویید .
معاینه فیزیکی شامل زمان واکنش مردمک چشم ، رنگ مردمک ، ارزیابی نوری دقیق و در انتها نیز آزمایش های تشخیصی انجام میشود .
برخی از این آزمایش ها میتواند سونوگرافی چشم ، آزمایش لکه های فلورسئین ، آزمایش تولید اشک (شیرمر) ، سیتولوژی و اشعه ایکس برای بررسی شکاف میباشد . آزمایش های آزمایشگاهی شامل آزمایش ادرار کشت قارچ و باکتریایی و ارزیابی خون برای بررسی علل هایفما ثانویه انجام میشود .

بیماری اکتروپیون در سگ ها
هایفما تروماتیک

نحوه درمان بیماری هایفما در سگ ها

درمان بیماری هایفما بستگی به شدت بیماری دارد ، برای مثال در هایفما که بر اثر ضربه به ناحیه چشم ایجاد شده و علائم دیگری ندارد معمولا درمان خاصی تجویز نمیشود به مرور و با گذشت زمان خود به خود برطرف میشود .
استفاده از کورتیکو استرویید ها به عنوان قطره یا پماد برای التهابات ناشی از خونریزی و قطره چشم آتروپین برای گشاد شدن مردمک چشم . شروع درمان برای ناهنجاری های چشمی مانند گلوکوم . داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای اکثر سگ های مبتلا به هایفما تجویز نمیشود زیرا تداخل دارویی در عملکرد پلاکت ها باعث ایجاد خونریزی میشود .
در موارد بسیار وخیم برای اصلاح آسیب ها و صدمات ناشی از ضربه جراحی انجام میشود .
سگ های مبتلا به هایفما باید تا جای ممکن فعالیت نداشته باشند یا بسیار کم فعالیت باشند ، چشمان آنها باید پانسمان و بسته باشد . اجازه ندهید سگ شما به تنهایی از خانه بیرون برود و بهتر است همیشه او را تحت نظر داشته باشید .

  بیماری جداشدن شبکیه چشم در سگ ها - علل و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.