فهرست مطالب

بیماری جرب در سگ ها

اگر اخبار مربوط به سگ ها را دنبال می کنید، می دانید که یک مورد شدید جرب چگونه به نظر می رسد. این یک بیماری پوستی شایع در سگ ها و توله سگ هایی است که ولگرد، نادیده گرفته شده یا مورد آزار قرار گرفته اند. به نظر می رسد این سگ ها با این مشکل پوستی بسیار درد میکشند آنها بدنی بدون مو، با پوست پوشیده از زخم یا با لکه های ضخیم، سخت و پوسته پوسته شده هستند. این گونه سگ ها اغلب دارای پوستی هستند که به نظر می رسد به سنگ تبدیل شده است.

بیماری جرب در سگ یکی از ناخوشایندترین بیماری‌های پوستی در سگ‌هاست که در همه جای دنیا وجود داره و مربوط به منطقه یا آب و هوای خاصی نیست. دوره نهفتگی (از شروع بیماری تا ظهور علائم) بیماری جرب سگ معمولاً ۱۰ روز تا ۸ هفته طول می‌کشه.

این یک وضعیت وحشتناک و دردناک است، اما حتی موارد جدی را می توان به طور موثر درمان کرد. هم چنین باید افزود که این بیماری به شکل ‌های گوناگونی دیده می‌ شود و می ‌تواند به راحتی هم سگ‌ های پیر و هم سگ های جوان را درگیر کند.

بیماری جرب در کل بدن سگ

انواع جرب در سگ ها

جرب به بیماری های پوستی ناشی از کنه اشاره دارد. این اصطلاح از یک کلمه فرانسوی mangeue گرفته شده است که به “خوردن یا خارش کردن” ترجمه می شود. جرب که توسط انواع مختلف کنه ها ایجاد می شود، بسیاری از حیوانات از جمله انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

در سگ ها دو شکل اصلی جرب وجود دارد که هر کدام توسط کنه های مختلف ایجاد می شوند:

 • جرب سارکوپتیک (همچنین به عنوان گال شناخته می شود)
 • جرب دمودکتیک (همچنین به عنوان جرب قرمز یا دمودکس شناخته می شود)

جرب گال یا سارکوپتیک در سگ ها

این بیماری که به نام گال سگ نیز شناخته می شود ، توسط کنه دایره ای شکل و هشت پا ایجاد می شود. این شکل از جرب بسیار مسری است. این انگل می تواند از سگی به سگ دیگر منتقل شود و می تواند از سگ به انسان منتقل شود، اگرچه در میزبان های غیر سگی رشد نمی کند. کنه های ماده برای تخم گذاری در پوست فرو می روند. تخمها در حدود سه هفته از تخم خارج می شوند و بچه ها از پوست میزبان تغذیه می کنند.

علائم معمولاً حدود 10 روز تا 8 هفته پس از تماس با سگ حامل گال ظاهر می شود. به طور معمول، اولین نشانه های عفونت در حاشیه گوش ها، قفسه سینه، آرنج ها و شکم خواهد بود. بدون درمان، می توانند به سرعت پخش شوند. شایع ترین علائم جرب سارکوپتیک عبارتند از:

 • خارش شدید
 • قرمزی و بثورات
 • پوسته های زرد ضخیم
 • ریزش مو
 • باکتری ها و عفونت های قارچی
 • ضخیم شدن پوست (موارد پیشرفته)
 • التهاب غدد لنفاوی (موارد پیشرفته)
 • لاغری (موارد شدید)
  معرفی و بررسی کامل ، 21 نوع بیماری چشم در سگ ها
بیماری جرب در سگ بیگل

چگونه جرب سارکوپتیک یا گال تشخیص داده می شود؟

دامپزشک یک یا چند تکه از پوست را تراشیده و زیر میکروسکوپ وجود تخم ها یا کنه ها را بررسی می کند. با این حال، گاهی اوقات هیچ کنه در نمونه های پوست ظاهر نمی شود، اگرچه علائم به شدت نشان دهنده هجوم کنه است.

تصویر شبیه سازی شده از کنه سارکوپتیک
تصویر شبیه سازی شده از کنه سارکوپتیک

درمان جرب سارکوپتیک در سگ ها

دامپزشکان از آزمایش خراش دادن پوست برای تشخیص جرب سارکوپتیک استفاده می کنند، اما آنها خیلی قابل اعتماد نیستند. در واقع، دامپزشکان تنها در نیمی از موارد جرب سارکوپتیک، قادر به تایید وجود کنه ها هستند.

اغلب، دامپزشک سگی را که علائم دارد درمان می کند و فقط منتظر می ماند تا ببیند آیا بهبود می یابد یا خیر. در اینجا چند راه برای درمان آن وجود دارد:

 • دامپزشک شما ممکن است به سگ شما دارو و شامپویی بدهد که کنه ها را از بین ببرد.
 • چندین درمان مختلف ممکن است مورد استفاده قرار گیرد، زیرا برخی کنه‌ها نسبت به ریزش‌های خاصی مانند اینورمکتین، سلامکتین، سولفور آهک ایمنی ایجاد کرده‌اند.
 • دامپزشکان ممکن است به شما توصیه کنند که تخت، قلاده و بند سگ را در ماشین لباسشویی بیندازید یا آنها را تعویض کنید.
 • جرب سارکوپتیک بسیار مسری است، بنابراین اگر چندین سگ دارید و به نظر می رسد یکی به آن مبتلا است، همه آنها را درمان کنید. حتی پس از شروع درمان، سگ ها می توانند حدود یک ماه مسری باشند. سگ های آلوده را در این مدت قرنطینه کنید.
جرب سارکوپتیک
جرب سارکوپتیک

بیماری جرب دمودکس یا دمودکتیک در سگ ها

جرب دمودکس توسط کنه سیگاری شکل (Demodex canis) ایجاد می شود. تفاوتش با جرب سارکوپتیک در این است که اینها بخشی طبیعی از فلور پوست هستند، همیشه وجود دارند و معمولاً بی ضرر هستند. آنها در چند روز اول پس از تولد سگ از مادرشان به توله ها منتقل می شوند، اما برای انسانها مسری نیست. کنه ها در اعماق فولیکول های مو قرار می گیرند و در آنجا می مانند و مشکلی ایجاد نمی کنند. یک سیستم ایمنی معمولی تعداد آنها را کنترل می کند. اما در سگی با سیستم ایمنی ضعیف، آنها می توانند خارج از کنترل رشد کنند. سگ هایی که در معرض خطر ابتلا به جرب دمودکتیک هستند عبارتند از:

  بیماری انتروپیون- بیماری پلک ، علائم ،راه های پیشگیری و درمان
 • توله سگ هایی که ضعف در سیستم ایمنی خود را به ارث می برند، مستعد ابتلا به نوع جدی دمودکس هستند که به عنوان شروع جوانی شناخته می شود.
 • سگ های جوان سالم ممکن است تکه هایی از دمودکس ایجاد کنند که گاهی خود به خود یا با درمان موضعی از بین می روند.
 • سگ های مسن، بیمار، نادیده گرفته شده یا ولگرد با سیستم ایمنی ضعیف اغلب دچار دمودکس می شوند. به عنوان مثال، سرطان یا دیابت می تواند عملکرد سیستم ایمنی را مختل کند و منجر به این نوع جرب شود.
تصویری واضح از کنه دمودکس
تصویری واضح از کنه دمودکس

علائم جرب دمودکتیک یا دمودکس

در موارد موضعی، به صورت لکه های ریزش مو و پوست قرمز و پوسته پوسته شدن ظاهر می شود. در موارد عمومی، کل بدن ممکن است با قرمزی، عفونت، پوسته پوسته شدن، تورم و پوسته پوشیده شود. اغلب سگ ها همه موهای خود را از دست می دهد.

تشخیص و درمان جرب دمودکتیک

برخلاف جرب سارکوپتیک، کنه‌هایی که باعث جرب دمودکتیک می‌شوند به راحتی با خراش دادن پوست پیدا می‌شوند.

از آنجایی که همه سگ ها این کنه ها را دارند، تراشیدن پوست به تنهایی برای تشخیص کافی نیست. سگ نیز باید علائمی داشته باشد.

در اینجا نحوه درمان و توصیه های دامپزشکی آمده است:

 • جرب موضعی ممکن است خود به خود از بین برود، اما دامپزشکان ممکن است کرم یا ژل حشره کش را برای تسریع روند تجویز کنند.
 • جرب عمومی ممکن است خود به خود از بین برود، اگرچه دامپزشکان معمولا سگ ها را با داروهای خوراکی درمان می کنند.
 • اگر جرب همراه با عفونت پوستی باشد که احتمال آن وجود دارد، سگ نیز به آنتی بیوتیک نیاز خواهد داشت.
 • استرس و سلامت ضعیف سگ ها را در برابر این بیماری آسیب پذیرتر می کند. به سگ خود یک رژیم غذایی خوب بدهید، او را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید و سگ های ماده را عقیم کنید زیرا دوره های بارداری و گرما برای بدن استرس زا هستند.
 • سگ های مبتلا به دمودیکوز موضعی شانس خوبی برای بهبودی کامل دارند. برخی از سگ های مبتلا به دمودیکوز عمومی بهبود می یابند، اما برخی دیگر ممکن است تا پایان عمر خود به درمان نیاز داشته باشند. هر چه سگ جوانتر باشد، شانس درمان کامل بیشتر است.
بیماری جرب دمودکس
بیماری جرب دمودکس

درمان جرب در سگ ها

هم گال و هم دمودکس نیاز به درمان هایی برای التیام پوست و کنترل کنه ها دارند. برخی از افراد وسوسه می شوند که این عارضه را بدون راهنمایی متخصص درمان کنند، اما مراجعه به دامپزشک عاقلانه است زیرا حتی یک مورد خفیف نیز می تواند به سرعت رشد کند. درمان برای هر دو شکل جرب شامل چندین استراتژی است:

  6 دلیل رایج برای لرزش سگ ها و راه های پیشگیری و مقابله با آن
 • کوتاه کردن مو
 • غوطه وری برای پاکسازی و التیام پوست : حمام کردن در شامپوهای دارویی به صورت هفتگی به التیام و نرم شدن پوست کمک می کند.
 • ریشه کنی کنه و کنترل کنه: کاربردهای موضعی ترکیبات برای از بین بردن کنه ها، مانند فرمولاسیون سلامکتین و ایمیداکلوپرید-موکسیدکتین ، در طی یک دوره چند هفته ای مؤثر بوده است. گاهی اوقات از درمان های خوراکی نیز استفاده می شود.
 

آیا جرب از سگ به انسان منتقل می‌شود؟

از اونجایی که بیماری جرب به شدت مسریه، بنابراین احتمال زیادی داره که از سگ‌تون جرب بگیرید! نشانه انتقال جرب به انسان، خارش شدید و التهاب پوست هست. اما خوشبختانه کنه‌ها که عامل این بیماری هستن بیشتر از یک هفته روی پوست انسان دووم نمیارن و از بین میرن.

بنابراین اگه علاوه بر سگتون، شما هم درگیر خارش پوست شدید، می‌تونید مطمئن باشین که این مشکل بیشتر از یک هفته طول نمی‌کشه. با این حال، اگه خارش پوست‌تون مدت زمان بیشتری طول کشید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بیماری جرب در انسان

درمان خانگی جرب در سگ

اگر سگ شما به این بیماری مبتلا شده است، در کنار دارو هایی که دامپزشک تجویز کرده است، با مشورت با خود دامپزشک می توانید از درمان های خانگی نیز استفاده کنید. چند مورد از درمان های خانگی که برای این بیماری بسیار مفید هستند، عبارت اند از: بنزوئیل پراکسید، حمام خوب با آب و صابون، استفاده از پراکسید هیدروژن که یک عامل میکروب کش قوی است، استفاده از بوراکس که یک ماده معدنی طبیعی است، نقره کلوئیدی، استفاده از سرکه سیب، استفاد از آب لیمو که باعث از بین رفتن انگل ها و کنه های میکروسکوپی می شود، عسل به چندین روش به درمان جرب کمک می کند، استفاده از ماست ترشحات را از بین می برد، استفاده از آلوئه ورا، چرا که آلوئه ورا خاصیت ضد عفونی کننده و ضد انگلی طبیعی دارد.

مطالب تصادفی

سعید شکرزاده

سعید شکرزاده

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟