فهرست مطالب
جدا شدن شدید شبکیه چشم در سگ

جدا شدن شبکیه چشم در سگ ها

در این بیماری یک لایه نازک از پشت شبکیه چشم در سگ ها جدا میشود ، اختلالات ژنتیکی ، ضربه و یا سرطان را میتوان از دلایل این بیماری دانست . برگرداندن این بافت در جای خود میتواند خود به خود اتفاق بیوفتد یا در نهایت با عمل جراحی به جای خود باز گردد.
حیوانات خانگی مبتلا به این بیماری علائمی مانند بی اشتهایی بی حالی را خواهند داشت و در صورت هر گونه رفتار غیر معمول بهتر است سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . در سگهان

علائم جدا شدگی شبکیه چشم در سگ ها

علائم بیماری جداشدگی شبکیه چشم در سگ ها بسته به علت به وجود آمدن آن متفاوت میباشد ، که ممکن است شامل علائمی از جمله اختلال در بینایی که معمولا برای صاحبین سگ بسیار سخت میباشد ، قابل مشاهده شدن رگ های داخل چشم ، التهاب ملتحمه و در صورتی که جداشدگی شبکیه به دلایل ویروسی و عفونی باشد تب ، بی حالی و بی اشتهایی نیز دیده میشود .

retina-was-detached-in-the-left-eye

علت جدا شدگی شبکیه

جدا شدن شبکیه در سگ ها به سه نوع نقص چشمی باز میگردد :
جدا شدن شبکیه ناشی از نقایص ارثی : این ناهنجاری ناشی از مشکلات ارثی میباشد که از والدینی که دارای مشکل هستند به توله ها به ارث میرسد .
جدا شدگی های غیر روماژتون : در اثر تجمعات مایع و یا سلول های بین شبکیه جدا شدگی شبکیه چشم اتفاق می افتد و به شرح زیر طبقه بندی میشوند :
تجمع خون ، ناشی از فشار خون بالا ضربه یا نئوپلازی که به آن هموراژیک گفته میشود .

  خشکی چشم سگ ، علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

تجمع سلول های نئوپلاستیک یا التهابی ناشی از تومورهای متاستاتیک و عفونت هایی مانند روسلوز و کریپتوکوز را اکسوداتیو میگویند .
ترنسوداتیو ، تجمع مایع زیر پوستی بر گردش خون تاثیر میگذارد و باعث بالا رفتن فشار خون میشود .
جداشدگی های روگماتوژن : جداشدگی بر اثر پارگی شبکیه که ناشی از آب مروارید یا عوارض بعد از عمل جراحی ، گلوکوم و تروما باشد .

نحوه تشخیص جداشدگی شبکیه چشم در سگ ها

یک معاینه کامل از چشم سگ شما انجام خواهد شد و پس از تشخیص برای بررسی علت بیماری آزمایشاتی از جمله رادیوگرافی قفسه سینه و شکم ، هماتولوژی که نشان دهنده سایر بیماری های نئوپلازی ، کم خونی و یا سایر بیماری های سیستمیک میباشد ، بیوشیمی که میزان اوره و کراتینین بالا را نشان میدهد ، نظارت ب فشار خون برای پیدا کردن دلیل فشار خون بالا و در انتها سیتولوژی برای پیدا کردن دلایل علت بیماری ویروسی و باکتریایی .

سبز شدن چشم سگ در اثر جدا شدن شبکیه چشم

نحوه درمان جداشدگی شبکیه

درمان این بیماری بستگی به دلیل زمینه ای بیماری دارد ، پس از تشخیص بدون هیچ تاخیری باید درمان را آغاز کرد تا از آسیب بیشتر و یا نابینایی در چشم سگ جلوگیری شود درمان میتواند شامل استفاده از دارو ها و یا جراحی باشد .
در صورتی که تشخیص دامپزشک برای درمان جراحی باشد بسیار ضروری است که پس از عمل سگ خود را در جای گرم و تاریک نگهداری کنید و برای تشویق او به درمان از تشویقی و غذاهای مقوی استفاده کنید .
همچنین برای جلوگیری از کشیدن صورت سگ به زمین و یا پنجه کشیدن به صورت خود استفاده از یقه الیزابت پیشنهاد میشود .
وظیفه شما به عنوان صاحب او این است که پس از نابینایی سگ خود بیشتر از قبل مراقب او باشید ، محیط زندگی را برایش امن کنید تا حد ممکن وسایل را جا به جا نکنید ، از قلاده های دارای جی پی اس استفاده کنید تا در صورت بیرون رفتن و گم شدن سریع اورا پیدا کنید . مراقب رفت امد او از پله ها باشید و تا جای ممکن در تراس ها و استخر های بی حفاظ تنها و بدون مراقبت رهایش نکنید .

  بیماری بلفاریت در سگ ها - علائم و دلایل بهمراه پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.