فهرست مطالب
التهاب چشم بعلت بلفاریت

بیماری چشمی بلفاریت در سگ ها

بلفاریت به معنای التهاب پلک می باشد ، که میتواند به چندین دلیل به وجود بیاید .
در بلفاریت آلرژیک خصوصیات جسمی حیوانات از بدو تولد خود باعث تحریک چشم و ابتلا به این بیماری میشود . البته بلفاریت میتواند بر اثر باکتری های استافیلوکوکوس و استرپتوکوکوس به وجود بیاید .
بلفاریت میتواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند ، ممکن است غدد میبوم (که کمک به چرب شدن چشم ها میکند) که در امتداد حاشیه پلک میباشند مسدود و متورم شوند . در صورتی که بیماری شدت یابد ، التهاب میتواند افزایش یافته و تبدیل به ورم ملتحمه یا کراتیت (التهاب قرنیه) شود .

دلایل ابتلا به بلفاریت

هر شرایطی که باعث تحریک پلک شود میتواند باعث ابتلا به بلفاریت باشد . ناهنجاری های مادرزادی مانند بیماری آنتروپیون یا ناهنجاری های مرتبط با رشد مژه دیستیکیاژ نیز میتوانند از جمله موارد تحریک پلک باشند که باعث بیماری بلفاریت میشود .
حساسیت به نیش حشرات ، آلرژی های استنشاقی یا حساسیت های غذایی نیز میتواند از علل ابتلا به بلفاریت باشد . عفونت های باکتریایی که باعث آبسه در موضعی در غدد پلک ها یا عفونت در پلک شود .
عفونت باکتریایی استافیلوکوک میتواند باعث واکنش آلرژیک و عفونت های قارچی در پلک شود که در نهایت بلفاریت را شامل میشود .
بلفاریت حتی میتواند ناشی از تومور های چشمی نیز باشد ، تومور های غده میبوم که میتوانند خوش خیم و یا بدخیم باشند .
از سایر علت های ابتلا به بلفاریت ضربه پلک ، کم کاری تیروئید ، کوشینگ و یا دیابت شیرین همچنین عوامل محیطی مانند دود نوع دوم سیگار و وجود نیکوتین در محل زندگی سگ را نام برد .
این امکان وجود دارد که سگ شما بدون هیچ گونه علت خاصی دچار بیماری بلفاریت شود که به این نوع بلفاریت ایدیوپاتیک گفته میشود .

  تریکیازیس در سگ ها - رشد مژه ها به داخل قرنیه علل ،علائم و درمان
ورم چشم در بیماری بلفاریت

علائم ابتلا به التهاب پلک در سگ ها

پلک مبتلا به بلفاریت معمولا قرمز، متورم و همراه با خارش میباشد ، سگ مبتلا به بلفاریت اغلب دچار بلفارواسپاسم ( چشمک زدن غیر ارادی به شکل سریع ) میباشد . خارش شدید چشم و خاراندن چشم ها توسط سگ شما که این خود باعث آسیب و ضربه به بافت های اطراف میشود ، همچنین ترشحات چشمی که میتوانند شفاف و یا چرکی باشند .
از علائم دیگر در بلفاریت میتوان پوسته پوسته شدن پلک ، خشکی پلک و یا جوش های ریز روی سطح پلک را نام برد .
سگ هایی که دارای پوزه های صاف و کوتاه و چشمانی برامده هستند بیشتر مستعد بیمای بلفاریت میباشند . سگ های نژاد شیتزو ، بولداگ انگلیسی، لهاسا آپسو ، پاگ ، گلدن رتیور ، پودل ، چائو چائو و رتوایلر از سگ هایی هستند که بیشتر در خطر بلفاریت قرار دارند .

نحوه تشخیص بلفاریت در سگ ها

پس از مشاهده هر کدام از علائم بیماری باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید ، در صورتی که تشخیص دامپزشک بلفاریت باشد ، معاینه چشمی برای اینکه میزان درگیری پلک مشخص شود انجام میشود ، معاینه چشمی شامل آزمایش میزان تولید اشک میباشد ،همچنین آزمایش از نمونه ها وسلول ها و ترشحات چشمی انجام میشود تا از عدم وجود عوامل باکتریایی همچنین قارچ یا کنه مطمئن شود . این نمونه ها معمولا برای آزمایش کشت و حساسیت نیز ارسال می شوند . در صورت مشکوک بودن به حساسیت آزمایش های بیشتری برای تشخیص نوع آلرژی انجام میشود .

بیماری چشمی بلفاریت در سگ ها

درمان التهاب پلک در سگ ها

برای درمان و رفع مشکل بلفاریت در وهله اول باید بیماری های زمینه ای را شناسایی و درمان کرد . دامپزشک ممکن است برای رفع التهاب پلک و در کوتاه مدت استفاده از کمپرس گرم از 5 تا 15 دقیقه را توصیه کند اما درمان کامل پس از درمان بیماری زمینه ای حاصل میشود .
عفونت های باکتریایی با پماد ها و یا قطره های ضد باکتری ، زخم با دارو های ضد انگلی ، اختلالات آلرژیک با آنتی هیستامین ها درمان میشوند .
درصورتی که بلفاریت ناشی از غدد درون ریز هورمونی باشد ، تا زمانی که غدد درون ریزکنترل نشود درمان کامل نخواهد شد . اگر بلفاریت ایدیوپاتیک باشد میتوان آن را با داروهای موضعی کنترل کرد و در برخی موارد شدید تر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده میشود .
در صورتی که بلفاریت یک ناهنجاری مادرزادی باشد و یا حاصل تومور های پلک باشد میتوان آن را با جراحی برطرف کرد ، به طور معمول تومور های پلک در سگ ها خوش خیم میباشد و با عمل جراحی به راحتی میتوان بیماری را درمان کرد .

  تومور چشم در سگ ها یا همان سرطان چشم - علائم ، پیشگیری و درمان

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.