فهرست مطالب
بیماری چشمی اکتروپیون در سگ ها

بیماری اکتروپیون در سگ ها

درست برعکس بیماری چشمی آنتروپیون که پیچ خوردگی پلک چشم به سمت داخل میباشد ، برگشت خوردگی پلک به بیرون چشم را آکترپیون میگویند ، یعنی قسمت داخلی پلک که به آن غشا ملتحمه گفته میشود در معرض دید قرار میگرد ، در نتیجه بیشتر در معرض مشکلات چشمی و نابینایی قرار میگیرد .
آکتروپیون میتواند ارثی باشد و از والدین به توله ها برسد که بیشتر هم در توله ها و سگ های جوان شایع است اما نوع دیگری از آکتروپیون به دلیل آسیب های چشمی از جمله آسیب به قرنیه و عفونت های چشمی ایجاد شود . در اکثر نژاد ها اکتروپیون دیده میشود .

علائم بیماری اکتروپیون در سگ ها

علائم بیماری آکتروپیون بسیار مشخص است و از روی این علائم میتوان به راحتی آن را تشخیص داد . رد اشک روی صورت که بر اثر اشک به وجود می آید همچنین خشکی چشمی که بر اثر ریزش مداوم اشک حاصل میشود ، احساس وجود و ابراز ناراحتی بابت جسم خارجی ، آلودگی مکرر چشم به دلیل وجود باکتری ، ورم ملتحمه و قرمزی چشم ، آویزان شدن پلک پایینی چشم و جدا شدن آن از کره چشم و نمایان شدن پلک سوم و غشا داخلی چشم .
برای تشخیص بیماری پس از مشاهده علائم اولیه باید به دامپزشک مراجعه کنید . دامپزشک با معاینه چشمی کامل علت ایجاد آکتروپیون را متوجه میشود و درمان را شروع میکند .

  معرفی و بررسی کامل ، 21 نوع بیماری چشم در سگ ها
بیماری اکتروپیون در سگ جوان

نحوه درمان اکتروپیون

درمان آکتروپیون بسیار راحت میباشد ، در صورت خفیف بودن بیماری گاها نیاز به دارو هم نمیباشد اما معمولا قطره های چشمی و روان کننده ها برای تسریع روند درمان تجویز میشود . اما در صورتی که بیماری آکتروپیون شدید باشد نیاز به مداخله جراح میباشد .

نحوه پیشگیری از بیماری اکتروپیون

البته که از آکتروپیون ارثی نمیتواند جلوگیری کرد اما در مواردی که آکتروپیون بر اثر عوامل محیطی ایجاد میشود میتوان با رعایت نکاتی احتمال ابتلا را به پایین ترین مقدار کاهش داد .
باید از سگ خود مراقبت های لازم را داشته باشید ، چشم های آنها را روزانه تمیز کنید . از قطره های چشمی و چای بابونه برای پاکسازی چشم استفاده کنید .
قبل از خرید توله ازپرورش دهندگان حتما گواهی های سلامت والدین را دریافت کنید ، باید بدانید که آکتروپیون به صورت ارثی نیز به وجود می آید و البته درست است که درمان آن بسیار راحت است ، اگر توله ها از والدین سالم به دنیا بیایند بهتر میباشد .

بیماری اکتروپیون شدید

نژادهای مستعد بیماری اکتروپیون در سگ ها

همه نژاد های سگ مستعد ابتلا به آکترو پیون میباشند اما در بعضی نژاد های دارای بینی کوتاه و پوست چین خورده ، شیتزو ، ماستیف ، چائو چائو ، بلودهاکس ، باکسر ، کوکر اسپانیل ، بولداگ ، سنت برنارد و دنیس بیشتر دیده میشود .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  عوارض شایع دود سیگار در سگ ها و راه های پیشگیری