فهرست مطالب

تعریف بیماری انتروپیون در سگ ها

بیماری انتروپیون در سگ ها یک ناهنجاری چشمی میباشد که باعث برگشتن پلک به داخل چشم میشود ، برگشتن پلک به داخل چشم باعث میشود که مژه ها با سطح قرنیه تماس مستقیم داشته باشند . تماس مستقیم مژه ها با قرنیه میتواند باعث قرمزی درد ، ایجاد زخم در قرنیه یا حتی تغییر رنگ در قرنیه چشم شود که این امر میتواند باعث اختلال در بینایی شود .
این ناهنجاری میتواند در هر دو پلک بالا و پایین اتفاق بیوفتد اما بیشتر در پلک پایین شایع میباشد . این بیماری میتواند در هر دو چشم اتفاق بیوفتد یا در یک چشم ، در صورت عدم رسیدگی به موقع به این ناهنجاری چشمی میتواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به چشم شود .
انتروپیون چشمی را با اکتروپیون اشتباه نگیرید ، اکتروپیون دقیقا به عکس انتروپیون میباشد ، پلک ها به سمت بییرون چشم برگشت میخورند .

قرمزی چشم بخاطر بیماری انتروپیون

دلایل بیماری انتروپیون در سگ ها

دو نوع بیماری انتروپیون در سگ ها وجود دارد :

انتروپیون اولیه : این اثر نقص در رشد سگ و یا نقص در عوامل مادرزادی به وجود می آید .
انتروپیون اولیه بیشتر در سگ ها و توله های جوان دیده میشوند ، بیشتر در سگ هایی دارای صورت صاف بینی پهن و یا سگ هایی که صورتی چروکیده دارند دیده میشود .
بیماری انتروپیون در سگ ها بیشتر در نژاد های ” چائو چائو ، شارپی ، باکسر ، روتوایلر ، دوبرمن ، لابرادور ، کوکر ، ماستیف انگلیسی ، بیچون مالت ، کینگ چارلز اسپانیل ، بول تریر ، سگ شکاری ، بولداگ ، پاگ ، سنت برنارد ، بول ماستیف و نیوفانلند ” دیده میشود که بیشتر در معرض بیماری انتروپیون اولیه میباشند .
انتروپیون ثانویه : ناشی از عوامل محیطی و یا بهداشتی به این بیماری دچار میشوند که اکثرا در سگ های مسن رخ میدهد ، و همه نژاد های سگ در معرض ابتلا به به آن هستند .

  بیماری بلفاریت در سگ ها - علائم و دلایل بهمراه پیشگیری و درمان
بیماری انتروپیون در سگ ها

شایع ترین علائم بیماری انتروپیون در سگ ها

از علائم بیماری انتروپیون در سگ ها میتوان ترشحات چشمی که میتواند شامل خون یا چرک باشد ، سوزش چشم ، ضخیم شدن پوست دور چشم ، آبریزش چشم و اشک بیش از حد ، چرخش واضح پلک به داخل چشم ، نیمه باز نگه داشتن چشم سگ ، مشکل در باز کردن چشم ها ،بلفارو اسپاسم (بسته شدن غیر ارادی جشم ، پلک زدن های مکرر) ، مالیدن بیش از حد چشم توسط سگ ، افسردگی ، درد شدید ، بی حالی ، زخم قرنیه ، کراتیت (التهاب قرنیه) و در موارد پیشرفته از دست دادن بینایی را نام برد .
انتروپیون ثانویه علائمی جدا برای خود دارد که با استناد به این علائم میتواند انتروپیون ثانویه را تشخیص داد . ضربه چشم یا پلک ، از دست دادن ماهیچه های اطراف چشم ، چاقی ، عفونت دور چشم و التهاب مزمن از علائم انتروپیون ثانویه میباشند.
در صورتی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید و یا هر گونه رفتار های عجیب از او مشاهده کردید باید هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید تا در صورت هرگونه بیماری قبل از جدی شدن آن ، بیماری تشخیص و روند درمان آن طی شود .

تشخیص بیماری انتروپیون در سگ ها

تشخیص این بیماری با توجه به علائم آن برای دامپزشک بسیار راحت میباشد اما گاهی میتواند همراه با آزمایش های بیشتری برای تشخیص دقیق تر همراه باشد . معمولا یک معاینه چشمی کامل توسط دامپزشک انجام میشود تا سایر عوارض و مشکلات چشمی مانند بلفارو اسپاسم را رد کند .

  قرمزی چشم سگ ها و حساسیت بهمراه علائم ، پیشگیری و درمان
معالجه بیماری انتروپیون در سگ ها

درمان بیماری انتروپیون در سگ ها

درمان بیماری انتروپیون در سگ ها جراحی میباشد ، اما جراحی توله ها میتواند مشکلات دیگری ایجاد کند . در مواجه با توله سگ هایی که نمیتوان فعلا چشم آن ها را جراحی کرد دامپزشک موقتا از درمان دیگری استفاده می کند تا توله به سن جراحی رسد و برای جراحی چشمی آماده باشد .
در جراحی انتروپیون برای سگ ها قسمت آسیب دیده و برگشت خورده به سمت داخل پلک را بر میدارند . در اکثر موارد این جراحی در دو نوبت انجام خواهد شد . در جراحی اولیه یک اصلاح اولیه چشمی صورت میگیرد و در جراحی ثانویه یک جراحی اصلاحیه جزیی میباشد . سگ شما دو هفته بعد از عمل کاملا بهبود خواهد یافت .
از بیماری انتروپیون در سگ ها همیشه نمیتوان جلوگیری کرد و فقط باید مراقب باشید تا در صورت مشاهده علائم و یا رفتار های عجیب سریعا به دامپزشک و با تشخیص و درمان به موقع از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کنید .

درمان بیماری انتروپیون

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  ورم ملتحمه یا التهاب چشم سگ ها - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان