فهرست مطالب
نمایی نزدیک از چشم مبتلا به گلوکوم

بیماری آب سیاه یا گلوکوم در سگ ها

آب سیاه یا گلوکوم در سگ ها یک بیماری چشمی است که در آن فشار در سطح چشم بالا میرود و این فشار باعث میشود تا مایعات چشمی کاملا تخلیه نشوند ، اگر این بیماری را نادیده بگیرید و درمان آن را جدی نگیرید میتواند باعث آسیب به عصب های چشم و در نهایت منجر به کوری شود .
متاسفانه حدود 40 درصد از حیواناتی که مبتلا به بیماری گلوکوم یا اب سیاه میشوند قبل از درمان و جراحی دچار کوری میشوند ، میتوان گفت که اب سیاه یک بیماری نژادی نیز به حساب می آید و در بعضی از نژاد ها بیشتر دیده میشود . کوکل اسپانیل ، پودل ، سامویید و چاوچائو سیبری بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری چشمی هستند .
آب سیاه به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم میشود .
گلوکوم اولیه افزایش فشار در چشم به دلیل مشکلات ژنتیکی میباشد که در بعضی نژاد ها شایع تر است .
گلوکوم ثانویه افزایش فشار در داخل چشم به دلیل بیماری یا آسیب به چشم میشود .

بیماری گلوکوم در یک چشم

دلایل بیماری گلوکوم در سگ ها

در گلوکوم اولیه سرعت جریان مایع چشمی به داخل و یا خارج چشم غیر طبیعی میباشد که باعث افزایش فشار در چشم میشود ، معمولا به دلیل نقص های ژنتیکی در نژادهای خاص به ارث میرسد .
در گلوکوم ثانویه فشار چشم بر اثر بیماری های زمینه ای رخ میدهد و میتواند در هر نژاد و یا سنی در سگ ها رخ دهد . در اصل میتواند نتیجه یک بیماری دیگر مانند تومورها ، عفونت ، سرطان چشم ، التهاب ، جداشدگی مزمن شبکیه و یا آب مروارید پیشرفته باشد .
درصورتی که سگ شما مبتلا به گلوکوم ثانویه شده باشد یعنی بیماری براثر یک بیماری دیگر به وجود آمده باشد همراه با قرمزی چشم و خونریزی ، تورم و التهاب همراه میباشد . گلوکوم ثانویه در سگها شایع تر میباشد .

  بیماری جداشدن شبکیه چشم در سگ ها - علل و درمان

علائم و تشخیص بیماری آب سیاه یا گلوکوم در سگ ها

از علائم این بیماری میتوان چشم درد را نام برد ، سگ شما میتواند در حد بسته شدن چشم خود درد بکشد یا زمانی که کنار او هستید برای نوازش خود را از شما دور کند . ترشحات آبکی از چشم ، بی حالی ، غذا نخوردن ، عدم واکنش ، تورم و برآمدگی کره چشم ، قرمزی چشم ، تغییر رنگ قرنیه چشم در قسمت شفاف چشم به رنگ آبی یا کدر و در مواقع پیشرفته نابینایی ازعلائم آب سیاه یا گلوکوم در سگ ها می باشند .

آبی شدن قرنیه در بیماری اب سیاه

در صورتی که سگ شما هر کدام از علائم بالا را داشته باشد ، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . دامپزشک با استفاده از اطلاعات و سابقه پزشکی سگ شما و پس از معاینه فیزیکی و سنجیدن فشار داخل چشم سگ شما با استفاده از یک فشار سنج مخصوص چشم از نوع بیماری مطمئن میشود .
برای اینکه مطمئن شوید با وجود درمان سگ شما نابینا میشود یا کور میماند دامپزشک از الکتروتینوگرافی استفاده میکند ، همچنین اگر سگ شما دچار گولوکوم ثانویه باشد با استفاده از اشعه ایکس و سونوگرافی ناهنجاری داخل چشم را بررسی میکنند . در صورتی که یکی از چشمان سگ شما به اب سیاه یا گلوکوم مبتلا شده باشد برای درمان و محافظت از چشم اقدامات خاصی را انجام خواهند داد .

درمان گلوکوم یا آب سیاه در سگ ها

درمان گلوکوم در سگ ها بستگی به شدت بیماری دارد ، اگر بیماری های زمینه ای باعث گلوکوم باشند در اولین مرحله باید آن ها را درمان کرد تا بیماری بازگشت نداشته باشد .

  بیماری های مشترک انسان و سگ بهمراه راه های پیشگیری و درمان

استفاده از داروهای موضعی چشمی و خوراکی برای کاهش فشار در چشم و بازگرداندن آن به حد فشار طبیعی ، معمولا این داروها را دو یا سه بار در روز تجویز میکنند .
چرخه سنجی روشی که در آن با استفاده از دمای سرد سلول های تولید کننده مایع چشمی را از بین میبرند ، با این کار به احتمال زیاد مایعات داخل چشم تخلیه میشوند و سلول های تولید کننده مایعات چشمی از کار می ایستند . با استفاده از این روش در زمانی که تشخیص زود هنگام اتفاق بیافتد میتوان این بیماری را درمان کرد .

آخرین مرحله درمان جراحی میباشد که در اکثر مواقع جراحان چشم پت با استفاده از تکنیک های مختلفه جراحی سعی دارند فشار چشم را کاهش دهند .

البته ممکن است این روش برای درمان بیماری موثر نباشد که در غیر این صورت زمانی که نابینایی پیش می آید برای تسکین درد در سگ شما چشم ها را تخلیه میکنند.

کدر شدن قرنیه در بیماری گلوکوم در سگ ها

مراقبت های بعد از عمل بیماری گلوکوم در سگ ها

در صورتی که چشمان سگ شما بر اثر نابینایی تخلیه شود باید پس از عمل از گردنبند الیزابت استفاده کند . تا چندین روز پس از عمل اثر داروهای بیهوشی میتواند ماندگار باشد که با دارو میتوان آن را کنترل کرد . بخیه های چشمی نیز معمولا بین 10 الی 14 روز کشیده میشوند
در صورتی که بیماری گلوکوم زود تشخیص داده شود میتوان با دارو آن را رفع کرد مخصوصا اگر گلوکوم از نوع ثانویه باشد یعنی بر اثر بیماری های زمینه ای چشم دچار آب سیاه شده باشد .

  خشکی چشم سگ ، علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

نحوه پیشگیری از بیماری آب سیاه در سگ ها

بیماری گلوکوم اولیه قابل پیشگیری نمیباشد پس بهتر است سگ هایی که مستعد بیماری گلوکوم اولیه هستند در سال دوبار چکاپ شوند ، تا در صورت ابتلا تشخیص زود هنگام از کوری جلوگیری کند .
در گلوکوم ثانویه باید از سگ خود بسیار مراقبت کنید ، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تصادفات ، صدمات و رعایت کردن تمامی نکات بهداشتی انجام دهید همچنین در صورت هر نوع عفونت و یا قرمزی چشم سریعا برای برطرف کردن این موارد اقدام کنید .
بهتر است فشار روی گردن آنها ایجاد نکنید یا در صورتی که از قلاده های گردنی استفاده میکنید بسیار مراقب میزان فشار روی گردن انها باشید ، در غیر اینصورت فشار بین مغزی یا داخل چشم ایجاد میشود .
از مواد مغذی برای کاهش میزان آسیب به سلول های چشمی استفاده کنید مانند ویتامین های سی و بی ، انتی اکسیدان ها و بتاکاروتن ها . بهتر است موارد استرس زا در محیط زندگی سگ خود را کاهش دهید .

سگ بیمار در آغوش سرپرستش

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.