فهرست مطالب

بلفارواسپاسم در سگ ها

چشمان زیبای سگ

بلفارواسپاسم در سگ ها پلک زدن و اسپاسم غیر ارادی در پلک ها میباشد که میتواند یک چشم و یا هردو را درگیر کند . بلفارو اسپاسم خود به تنهایی یک بیماری نمیباشد و بر اثر عوامل زمینه ای به وجود می آید .
بلفارو اسپاسم زمانی اتفاق می افتد که آن قسمتی از مغز که عملکرد ماهیچه های چشم را کنترل میکند به درستی وظیفه خود را انجام نمیدهند (کار نمیکنند) که بیشتر در زمان های تحریک شدن چشم و یا دردناک بودن آن اتفاق می افتد .

علائم بلفارواسپاسم در سگ ها

بلفارواسپاسم در سگ ها خود به تنهایی یک بیماری نمیباشد و به دلیل عوامل زمینه ای به وجود می آید ، سگ شما ممکن است علاوه بر پبک زدن های مکرر یک چشم خود را به صورت نیمه باز و یا کامل بسته نگاه دارد که این یک واکنش ارادی نمیباشد .
پلک زدن های مکرر ، انقباض چشم ، چشمک زدن از علائم بلفارو اسپاسم میباشد .

علائم بلفارواسپاسم در سگ ها

سوزش و درد چشم از اصلی ترین دلایل بیماری بلفارواسپاسم در سگ ها میباشد که خود به دلیل بیماری زمینه ای دیگری به وجود خواهند آمد . اکثر بیماری های مربوط به قرنیه میتوانند باعث ایجاد بلفارواسپاسم باشند .
زخم قرنیه : قرنیه شفاف ترین و بیرونی ترین لایه چشم میباشد ، زخم معمولا به دلیل برخورد جسم خارجی با قرنیه ایجاد میشود که یک وضعیت بسیار دردناک میباشد . سگ های مبتلا به زخم قرنیه به دلیل درد و تحریکات چشمی میتوانند دچار بلفارو اسپاسم شوند .
یوئیت قدامی : التهاب لایه میانی چشم را یوئیت قدامی میگویند که در صورت عدم رسیدگی منجر به بیماری جدی میشود ، تحریکات چشمی ناشی از این بیماری باعث بلفارو اسپاسم میشود .
آبسه قرنیه : مشابه زخم قرنیه بیرونی ترین لایه قرنیه را درگیر میکند ، که فونت به جای زخم ایجاد میشود و به آن کراتیت چشم نیز گفته میشود .از علائم بیماری میتوان به بلفارواسپاسم اشاره کرد .
آنتروپیون : چرخش پلک ها به داخل چشم باعث ایجاد حساسیت و تحریکات چشمی میشود که در نتیجه باعث بلفارواسپاسم میشود .
بلاستومیکوز : یک عفونت قارچی چشمی میباشد که اکثر سگ ها را درگیر میکند و باعث مشکلات چشمی دیگری که باعث تحریکات چشمی از جمله بلفارواسپاسم میشود .
بلفاریت : التهاب پلکی در سگ ها را بلفاریت میگویند که یکی از بیماری های زمینه ای که باعث بلفارواسپاسم میشود است .
پانوس : بیماری چشمی که قرنیه چشم را درگیر میکند و باعث ایجاد بلفارواسپاسم میشود .
جسم خارجی : اجسام خارجی که وارد چشم سگ شما میشود مانند ذرات خاک ، چمن ، مو و … باعث تحریک چشم میشود و در نهایت باعث بلفارواسپاسم در سگ میشود ، در صورت عدم رسیدگی به موقع میتواند تبدیل به زخم قرنیه و نابینای سگ شما شود .
خشکی چشم : کاهش تولید اشک در چشم باعث خشکی بیش از حد چشم میشود که در نتیجه تحریک چشمی صورت میگیرد و بلفارواسپاسم پیش می آید .

  کاتاراکت یا آب مروارید در سگ ها - نشانه ها ، علل ، پیشگیری و درمان
بلفارواسپاسم در سگ

نحوه تشخیص بلفارواسپاسم در سگ ها

تشخیص بلفارواسپاسم در سگ بسیار ساده و مشخص است این انقباض چشمی کاملا نمایان میباشد ، مهمترین مسئله در امر تشخیص این است که بدانید دلیل اصلی آن چه میباشد . برای این امر آزمایش های مختلف چشمی از جمله شیرمر و فلورسئین انجام میشود.

درمان بلفارواسپاسم در سگ ها

درمان بلفارواسپاسم در سگ ها بستگی به درمان بیماری زمینه ای دارد ، قطره ها و پماد ها به عنوان درمانی متداول برای اکثر بیماری های چشمی تجویز میشود اما در مواردی که بیماری زمینه ای پیشرفته تر باشد به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهد داشت .

پیشگیری بلفارواسپاسم در سگ ها

تنها راه پیشگیری مراقبت از چشمان سگتان خود شما میباشید . نگذارید سگ شما صورتش را برروی زمین بمالد یا به صورت خود پنجه بکشد ، سگ خود را به مکان هایی که زباله بیش از حد دارند کارگاه هایی که ضایعات زیادی دارند نبرید برای مثال کارگاه های نجاری . مرتب سگ خود را برای جکاب پیش دامپزشک ببرید تا در صورت هر نوع بیماری چشمی سریعا متوجه شده و درمان را شروع کنید .

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  عوارض شایع دود سیگار در سگ ها و راه های پیشگیری
آیااین مطلب برای شما مفید بود؟