فهرست مطالب

واکسیناسیون سگ چیست ؟

واکسیناسیون سگ تزریقی است که سگ ها باید به صورت متوالی در مدت زمان های تعیین شده تزریق شوند که از مرحله تولگی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد.

واکسن ها به سبک زندگی سگ و سن سگ بستگی دارند که چه نوع و چه تعداد واکسن را تزریق خواهیم کرد. هدف از واکسن معرفی مقادیر بسیار کمی از یک ذره ویروس است که باعث می شود در بدن پاسخ ایمنی ایجاد کند. این پاسخ به بدن اجازه می دهد تا محافظت شود به طوری که اگر در معرض این باکتری یا ویروس قرار گرفت، بدن قادر به ایجاد یک پاسخ ایمنی باشد و هرگز از آن بیمار نشود.

Dog_Vaccine_Main

چه زمانی باید سگم را واکسینه کنم ؟

هنگامی که توله سگ شما 6 تا 8 هفته سن دارد، می تواند اولین واکسیناسیون خود را انجام دهد که معمولا دوره اولیه نامیده می شود. این شامل دو یا سه تزریق است که به فاصله 2 تا 4 هفته انجام می شود. برخی از توله سگ ها در حالی که هنوز نزد پرورش دهنده خود هستند اولین واکسیناسیون خود را انجام می دهند. 

به طور کلی، اگر مادر توله سگ سیستم ایمنی سالمی داشته باشد، به احتمال زیاد در هنگام شیردهی آنتی بادی در شیر مادر دریافت می کند. پس از اینکه توله سگ از شیر مادر جدا شد، واکسیناسیون باید شروع شود.

واکسینه شدن منظم سگ شما باعث می شود تا ایمنی او در برابر تعدادی از بیماری های سگ محافظت شود. اگر واکسن های سگ شما تمام شده و به تاخیر افتاده است، ممکن است نیاز به شروع مجدد دوره داشته باشند، که دامپزشک شما با شما صحبت خواهد کرد. آنها این تصمیم را با شما بر اساس خطر بیماری محلی و سابقه پزشکی سگ شما خواهند گرفت.

در شرایط عادی سگ های بالغ هر سال یک واکسن می زنند. با دامپزشک خود صحبت کنید تا در مورد مناسب ترین گزینه ها برای سگ خود صحبت کنید.

هنگامی که هر سگی دوره اولیه تزریق خود را انجام داد، تنها به یک تزریق در سال پس از آن نیاز خواهد داشت تا این ایمنی را “بالا” نگه دارد. 

چگونه واکسیناسیون سگ بر سلامت او تأثیر می گذارد ؟

هدف واکسن ها این است که اطمینان حاصل شود که سگ های شما پارو، هاری یا دیستمپر را که یکی دیگر از بیماری های کشنده است، تجربه نکنند. بسیاری از توله سگ ها در صورت عدم واکسینه شدن می توانند زود در معرض قرار گیرند. این بیماری ها برای حیوانات خانگی شما وحشتناک است و کاملاً قابل پیشگیری هستند.

Nurse-Giving-Injection-To-Dachshund

چرا واکسیناسیون سگ ها مهم می باشد ؟

واکسن ها به آماده سازی سیستم ایمنی بدن سگ ، برای دفاع از خود در برابر هرگونه تهاجم ارگانیسم های بیماری زا کمک می کنند. واکسن ها حاوی آنتی ژن هایی هستند که از ارگانیسم های بیماری زا در سیستم ایمنی سگ تقلید می کنند، اما در واقع باعث بیماری نمی شوند. هدف از واکسن‌ سگ‌ها تحریک خفیف سیستم ایمنی با شناسایی آنتی‌ژن‌های موجود در آن است. به این ترتیب، اگر سگی در معرض بیماری واقعی قرار گیرد، سیستم ایمنی آن را تشخیص می دهد و بنابراین آماده مبارزه با آن یا حداقل کاهش اثرات آن است.

واکسن های ضروری برای سگ ها کدامند ؟

پاروویروس ( parvovirus )

پاروویروس سگ که معمولاً به عنوان پاروو شناخته می شود، یک بیماری ویروسی بسیار مسری است که می تواند زندگی سگ شما را تهدید کند. به احتمال زیاد توله سگ ها را تا شش ماهگی آلوده می کند، اما می تواند سگ های مسن تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه سگ هایی که هرگز واکسینه نشده اند یا واکسیناسیون سالانه خود را انجام نمی دهند.

پارو از طریق تماس مستقیم با بزاق یا مدفوع حیوان آلوده منتقل می شود. انسان ها همچنین می توانند این بیماری را روی دست ها و لباس های خود از سگی به سگ دیگر منتقل کنند. معمولا سگ ها استفراغ و اسهال شدیدی دارند که اغلب خونی است و این منجر به کم آبی بدن می شود. بی اشتهایی، افسردگی و تب نیز از علائم شایع هستند. 

سگ‌های مبتلا به پارو اغلب به مدت چند روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند. آنتی بیوتیک برای جلوگیری از هرگونه عفونت ثانویه و همچنین داروهای ضد ویروسی در صورت وجود تجویز می شود. متأسفانه بسیاری از سگ‌های مبتلا به پارو، حتی با درمان حمایتی شدید، زنده نمی‌مانند، به همین دلیل است که در وهله اول پیشگیری از بیماری با واکسیناسیون بسیار مهم است. 

دیستمپر ( distemper )

ویروس دیستمپر می تواند کشنده باشد و به چندین سیستم بدن از جمله سیستم تنفسی و عصبی حمله کند. حتی در سگ هایی که از ویروس بهبود می یابند، دیستمپر می تواند باعث مشکلات عصبی طولانی مدت شود. اولین نشانه های دیستمپر اغلب عطسه، سرفه و ترشح مخاط از چشم و بینی و به دنبال آن تب، بی حالی، استفراغ، اسهال، افسردگی و کاهش وزن است. گاهی اوقات دیستمپر را “بالشتک سخت” می نامند، زیرا بالشتک پای برخی از سگ های مبتلا بسیار ضخیم می شود. 

این ویروس می تواند از طریق تماس مستقیم با ادرار تازه، خون یا بزاق، به علاوه عطسه، سرفه و استفاده مشترک از غذا یا کاسه آب منتقل شود. 

متأسفانه هیچ درمانی شناخته شده برای دیستمپر وجود ندارد. تنها راه درمان کاهش علائم است. حتی اگر سگی از دیستمپر جان سالم به در ببرد، اغلب اثرات طولانی مدتی مانند اسپاسم عضلانی، حملات صرعی و حتی فلج اندام به همراه دارد. 

لپتوسپیروز ( Leptospirosis )

لپتوسپیروز که اغلب به عنوان لپتو شناخته می شود، توسط یک باکتری ایجاد می شود نه ویروس. سگ‌ها در صورت تماس با ادرار آلوده یا آب آلوده ممکن است آلوده شوند، بنابراین اگر سگ شما دوست دارد شنا کند یا از آب راکد یا کانال‌ها آب می‌نوشد، می‌توانند در معرض خطر باشند، به‌ویژه در مناطقی که تعداد موش‌ها زیاد است. انواع مختلفی از لپتوسپیروز وجود دارد و انسان نیز می تواند به آن مبتلا شود (به نام بیماری ویل). هم در سگ ها و هم در انسان ها می تواند کشنده باشد.

  بیماری هایفما در سگ - علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

علائم اغلب 4 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض باکتری شروع می شود. مراقب تب، درد عضلانی، اسهال، بی اشتهایی، یرقان و بی حالی باشید. لپتوسپیروز در درجه اول کلیه ها و کبد را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین موارد جدی تر به نارسایی کلیه و کبد منجر می شود.

درمان معمولاً شامل آنتی‌بیوتیک، جایگزینی مایعات، کنترل استفراغ و سایر درمان‌های کبد است. سگ‌هایی که کمتر آسیب دیده‌اند بهبود می‌یابند، اما همچنان باکتری‌ها را برای ماه‌ها در ادرار خود حمل می‌کنند و خطر عفونت را برای حیوانات و انسان‌های دیگر ایجاد می‌کنند.

هپاتیت ( Hepatitis )

هپاتیت عفونی سگ یک بیماری ویروسی است که کبد، کلیه ها، چشم ها و ریه های سگ را درگیر می کند. این بیماری از طریق تماس با بزاق، ادرار، مدفوع، خون یا ترشحات بینی سگ های آلوده پخش می شود. ادرار سگ آلوده می تواند تا یک سال عفونی باشد و ویروس می تواند ماه ها در محیط زنده بماند.

علائم می تواند از تب خفیف تا مرگ ناگهانی متفاوت باشد. علائم دیگر مانند از دست دادن اشتها، لثه های رنگ پریده، ورم ملتحمه، سرفه، درد شکم، استفراغ و اسهال. این بیماری می تواند خیلی سریع ایجاد شود و متأسفانه درمان خاصی وجود ندارد. با این حال دامپزشکان سعی می کنند علائم را کاهش دهند و سگ ها گاهی اوقات می توانند با درمان شدید زنده بمانند.

هاری ( Hepatitis )

هاری یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس ترشح شده در بزاق ایجاد می شود. این سیستم عصبی سگ از جمله نخاع و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و پس از بروز علائم کشنده خواهد بود .

هاری یکی از کشنده ترین بیماری هایی است که حیوانات را مبتلا می کند و سگ ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجایی که هیچ درمانی برای هاری وجود ندارد، رعایت واکسیناسیون منظم ضروری است. هنگامی که سگ آلوده می شود، ویروس به سرعت پیشرفت می کند. معمولا کمتر از 10 روز طول می کشد تا توسعه یابد، اما ممکن است تا یک سال طول بکشد. هنگامی که علائم شروع به نشان دادن خود می کنند، اغلب خیلی دیر است و متاسفانه مرگ غیرقابل پیشگیری است.

تزریق واکسن برای سگ

واکسن های اختیاری برای سگ ها

لایم

بیماری لایم (یا بورلیوز) یک بیماری عفونی و منتقله از طریق کنه است که توسط نوعی باکتری به نام اسپیروکت ایجاد می شود. سگ آلوده که از طریق کنه منتقل می شود، اغلب شروع به لنگیدن می کند، غدد لنفاوی او متورم می شود، دمای بدنش افزایش می یابد و غذا نمی خورد. این بیماری می تواند قلب، کلیه و مفاصل او را از جمله موارد دیگر تحت تاثیر قرار دهد یا در صورت عدم درمان منجر به اختلالات عصبی شود. اگر به سرعت تشخیص داده شود، یک دوره آنتی بیوتیک بسیار مفید است، اگرچه که عود کردن بیماری ممکن است ماه ها یا حتی سال ها بعد رخ دهد.

سرفه لانه

سرفه لانه که به عنوان تراکئوبرونشیت عفونی نیز شناخته می شود، از التهاب مجاری هوایی فوقانی ناشی می شود. این بیماری می‌تواند ناشی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا سایر عفونت‌ها مانند بوردتلا و پاراآنفلوآنزای سگ باشد و اغلب شامل چندین عفونت به طور همزمان می‌شود. معمولاً این بیماری خفیف است و باعث سرفه های شدید و خشک می شود. گاهی اوقات به قدری شدید است که همراه با از دست دادن اشتها، گیجی و تهوع نیز به سگ دست میدهد. در موارد نادر، می تواند کشنده باشد. به راحتی بین سگ هایی که نزدیک به هم نگهداری می شوند پخش می شود، آنتی بیوتیک معمولاً ضروری نیست، مگر در موارد شدید و مزمن. داروهایی که سرکوب کننده های سرفه هستند می توانند سگ را راحت تر کنند.

کرم قلب

هنگامی که توله سگ شما حدود 12 تا 16 هفته است، با دامپزشک خود در مورد  پیشگیری از کرم قلب صحبت کنید. اگرچه هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، اما با تجویز منظم داروهای کرم قلب که دامپزشک شما تجویز خواهد کرد، قابل پیشگیری است.

این کرم‌ها در سمت راست قلب و شریان‌های ریوی (که خون را به ریه‌ها می‌فرستند) قرار می‌گیرند، اگرچه می‌توانند در بقیه بدن حرکت کنند و گاهی به کبد و کلیه‌ها نیز حمله کنند و در صورت جمع شدن در کنار هم، باعث مسدود شدن و آسیب به اندام ها می شوند.

عفونت جدید کرم قلب اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اگرچه سگ ها در مراحل بعدی بیماری ممکن است سرفه کنند، بی حال شوند، اشتهای خود را از دست بدهند یا در تنفس مشکل داشته باشند. 

سگ های آلوده ممکن است پس از ورزش خفیف خسته شوند. برخلاف بسیاری از شرایط ذکر شده در این مقاله ، که از طریق ادرار، مدفوع و سایر مایعات بدن منتقل می‌شوند، کرم‌های قلب توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند. بنابراین تشخیص از طریق آزمایش خون و نه معاینه مدفوع انجام می شود.

کرونا ویروس

کروناویروس سگ همان ویروسی نیست که باعث COVID-19 در افراد می شود. تصور نمی‌شود که کووید-19 تهدیدی برای سلامتی سگ‌ها باشد و شواهدی وجود ندارد که سگ‌ها را بیمار کند. کروناویروس سگ معمولاً سیستم گوارشی سگ ها را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه می تواند باعث عفونت های تنفسی نیز شود. علائم بیشتر شامل علائم گوارشی، از جمله از دست دادن اشتها، استفراغ و اسهال است. پزشکان می توانند سگ را هیدراته، گرم و راحت نگه دارند و به کاهش حالت تهوع کمک کنند، اما هیچ دارویی ویروس کرونا را از بین نمی برد.

بوردتا

این باکتری بسیار عفونی باعث حملات شدید سرفه، سیاهی، استفراغ و در موارد نادر تشنج و مرگ می شود. این ویروس عامل اصلی بیماری سرفه لانه است. واکسن های تزریقی و اسپری بینی برای این بیماری تجویز میشود.

  بیماری چشم گیلاسی در سگ ها- علائم ، دلایل ، راه های پیشگیری و درمان

جدول زمانی واکسن های ضروری و اختیاری

جدول فوق از وبسایت آمریکن کنل کلاب بازنویسی شده است.

مهم است که با برنامه واکسن توله سگ خود در جریان باشید. واکسیناسیون توله سگ ها از نظر پزشکی با بسیاری از بیماری ها و بیماری های قابل پیشگیری که بدون ایمن سازی مناسب رخ می دهند، مبارزه می کند. رعایت برنامه واکسن توله سگ مترادف با مراقبت مسئولانه از توله سگ است. توله سگ شما شایسته هر فرصتی برای سالم و شاد بودن برای زندگی است و واکسیناسیون نقش مهمی دارد. خطر ابتلای توله سگ خود به یکی از این بیماری های وحشتناک را از بین ببرید ، چرا که به راحتی قابل پیشگیری هستند.

dog-vaccine-scaled

مدت زمان موثر بودن واکسیناسیون سگ ها به شرح زیر است:

 • 3DHPP سال( ترکیب واکسن های چندگانه )
 • هاری – 3 سال
 • لپتوسپیروز – 1 سال
 • آنفولانزای سگ – 1 سال
 • بیماری لایم – 1 سال

عوارض جانبی و خطرات مرتبط با واکسیناسیون سگ

مزایای واکسیناسیون بسیار بیشتر از هر خطری است. واکنش های نامطلوب به واکسن سگ ها نادر است. با این حال، مانند هر دارو یا پروتکل ایمن سازی دیگری، واکسیناسیون توله سگ نیز می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. ما توصیه می کنیم که توله سگ خود را در زمانی که می توانید بعد از واکسیناسیون آنها را تحت نظر داشته باشید واکسینه کنید.

اگر سگ شما واکنشی به واکسیناسیون داشته باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سستی
 • از دست دادن اشتها
 • تورم صورت یا پنجه و یا کهیر
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد یا تورم در اطراف محل تزریق
 • کلاپس، مشکل در تنفس و تشنج (شوک آنافیلاکتیک)

درست مانند واکسن های انسانی، علائم خفیف را می توان نادیده گرفت. اکثر واکنش ها خفیف و کوتاه مدت هستند. اگر مشکوک به واکنش شدیدتر به واکسن سگتان هستید، مانند تورم صورت، استفراغ یا بی حالی، باید فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

واکسن تقویتی برای سگ ها

بسیاری از صاحبان بر این باورند که هنگامی که سگ آنها دور اولیه واکسیناسیون خود را انجام داد، برای زندگی محافظت می شوند. متاسفانه این درست نیست واکسن های تقویت کننده سالانه در طول زندگی سگ شما مورد نیاز است تا از آنها در برابر بیماری های مضر محافظت شود.

برخی از تقویت کننده ها هر سال مورد نیاز هستند، در حالی که برخی دیگر هر سه سال یکبار مورد نیاز هستند. این به این دلیل است که محافظتی که آنها ارائه می دهند با گذشت زمان کمتر موثر می شود.

واکسن های تقویت کننده ای که سگ ها نیاز دارند عبارتند از:

 • تقویت کننده دیستمپر، پاروویروس و هپاتیت سگ هر سه سال یکبار.
 • تقویت کننده لپتوسپیروز و سرفه لانه هر ساله.
shih-tzu-vaccination

آیا سگ های مسن هنوز به تقویت کننده نیاز دارند؟

سگ های مسن هنوز به واکسیناسیون های تقویت کننده منظم نیاز دارند تا از آنها در برابر بیماری های بالقوه کشنده محافظت شود، به خصوص که سیستم ایمنی آنها با افزایش سن ضعیف می شود.

با دامپزشک خود در مورد نیازهای سگ بزرگتر خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که در سالهای آخر زندگی خود محافظت می شوند.

سوالات متداول درمورد واکسیناسیون

آیا حیوان خانگی من هر سال نیاز به واکسیناسیون دارد؟

شواهد خوبی وجود دارد مبنی بر اینکه اکثریت قریب به اتفاق سگ ها در برابر دیستمپر ویروسی، هپاتیت و پاروویروس به مدت سه سال پس از دوره اولیه واکسیناسیون محافظت می شوند. داده های مشابهی نیز برای گربه سانان وجود دارد.

برای سایر بیماری ها مانند لپتوسپیروز در سگ ها و آنفولانزا در گربه ها، محافظت از واکسن بیشتر از 12 ماه طول نمی کشد – به همین دلیل است که واکسیناسیون مجدد در برابر برخی بیماری ها به صورت سالانه توصیه می شود. 

این بدان معناست که اگر به کارت واکسیناسیون خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که اگرچه سگ یا گربه شما هر سال واکسیناسیون می شود، اما همیشه در برابر همان بیماری ها قرار نمی گیرد.

آیا واکسیناسیون لپتوسپیروز برای حیوانات خانگی مضر است؟

ما قویاً واکسیناسیون سالانه علیه لپتوسپیروز را توصیه می کنیم ، این بیماری که در افراد به بیماری ویلز معروف است، باعث نارسایی کبد و کلیه در انسان و سگ می شود و می تواند باعث مرگ شود. در حالی که همیشه یک خطر بسیار کوچک برای واکنش نامطلوب واکسن وجود دارد.

حتی سگ هایی که محدوده خانه بسیار کوچکی دارند نیز باید محافظت شوند زیرا این بیماری توسط موش ها منتقل می شود که حتی در تمیزترین باغ ها و اطراف آن یافت می شوند.

dog-on-lead-looking-up-at-camera

آیا حیوان خانگی من باید همه واکسن های موجود را تزریق کند؟

تعداد بیماری هایی که اکنون واکسن های مجاز برای آنها در وجود دارد در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. واکسن ها یا “اصلی و ضروری” هستند و یا بصورت “اختیاری” در نظر گرفته می شوند.

واکسن‌های اصلی در برابر بیماری‌های جدی که احتمالاً در یک منطقه گسترده هستند محافظت می‌کنند، در حالی که واکسن‌های اختیاری فقط زمانی به حیوانات خانگی تزریق می‌شوند که خطر عفونت خاصی وجود داشته باشد.

دامپزشک شما در مورد خطر ابتلا به بیماری های غیر اصلی و اینکه آیا تزریق آنها برای حیوان خانگی شما مفید است به شما توصیه می کند. این شامل بیماری هایی مانند سرفه لانه و بوردتا برای سگ ها میباشد.

آیا جایگزین های مطمئنی برای واکسیناسیون سگ وجود دارد؟

تنها جایگزین واکسیناسیون جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیماری است. این به این معنی است که سگ، گربه یا خرگوش خود را از هر حیوان خانگی یا حیوان دیگری که می‌تواند آلوده یا ناقل بیماری باشد جدا نگه دارید. برخی از عفونت ها، به عنوان مثال پاروویروس، می توانند با اشیاء بی جان مانند وسایل نظافت، مواد غذایی، لباس، کفش و دست وارد خانه شوند. سایر بیماری ها مانند میکسوماتوز می توانند از طریق گزش حشرات منتقل شوند.

  بیماری انتروپیون- بیماری پلک ، علائم ،راه های پیشگیری و درمان

استفاده از تست خون برای بررسی سطوح ایمنی سالانه پس از دوره اولیه واکسیناسیون می تواند نیاز به واکسیناسیون را کاهش دهد، اما برخی از بیماری ها را نمی توان به این روش آزمایش کرد و بنابراین واکسیناسیون روتین در برابر این بیماری ها همچنان توصیه می شود. 

آیا حیوانات خانگی مسن هنوز به واکسیناسیون نیاز دارند؟

اینکه حیوانات خانگی مسن را واکسینه کنیم یا نه، بیشتر از سن آنها به فعالیت و احتمال مواجهه آنها با بیماری مرتبط است. به عنوان مثال، اگر سگ شما هرگز با سگ های دیگر تماس نداشته باشد و شما قصد ندارید سگ یا توله سگ جدیدی را وارد خانه خود کنید، ممکن است مزایای واکسیناسیون محدود شود.

باید در نظر داشت که سیستم ایمنی یک حیوان مسن از استحکام کمتری برخوردار است، بنابراین اگر احتمال دارد در معرض عفونت قرار گیرند، ادامه واکسیناسیون از اهمیت بیشتری برخوردار است.

واکسن سگ

آیا واکسیناسیون سگ خطرناک است و باید از آنها اجتناب کرد؟

واکسیناسیون از بیماری های جدی جلوگیری کرده و جان هزاران سگ، گربه و خرگوش را همه ساله نجات میدهند. با این حال، هر روش دامپزشکی، مهم نیست که چقدر معمول انجام می شود، سطحی از خطر را به همراه دارد. هنگامی که تصمیم می گیرید چه چیزی برای حیوان خانگی شما بهترین است، بسیار مهم است که بین فواید واکسیناسیون در مقابل خطرات آن تعادل ایجاد کنید. برای اکثر حیوانات خانگی، مزایای آن بسیار بیشتر از خطرات آن است. 

دامپزشک شما می تواند به شما در درک مزایا و خطرات کمک کند و به شما در تصمیم گیری بهترین استراتژی برای حیوان خانگی خود به عنوان بخشی از یک برنامه کلی مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه کمک کند.

واکسیناسیون یک روش کاملاً بدون خطر نیست. با این حال، در اکثر افراد، فواید آن بسیار بیشتر از خطرات است. واکنش های واکسیناسیون خوشبختانه نادر است و عوارض جانبی هر 200-250 واکسیناسیون یک بار گزارش می شود.

اکثریت قریب به اتفاق این واکنش ها خفیف و کوتاه مدت هستند و نشان می دهند که واکسن به طور موثر سیستم ایمنی را تحریک می کند. علائم شایع گزارش شده عبارتند از تورم در محل تزریق، تب خفیف، خستگی و بی اشتهایی به مدت 24 تا 48 ساعت میباشد.

با توجه به اینکه بیماری ها در هر زمانی ممکن است رخ دهند، گاهی اوقات ممکن است مدت کوتاهی پس از واکسیناسیون ایجاد شوند. این بدان معنا نیست که واکسن باعث بیماری شده است. تعدادی از مطالعات انجام شده است که بررسی می‌کنند بیماری‌هایی که در آن سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود، مانند کم خونی همولیتیک در سگ‌ها، ممکن است در ماه‌های پس از واکسیناسیون (زمانی که سیستم ایمنی در حال تحریک است) شایع‌تر از زمان‌های دیگر باشد.

اگر پس از واکسیناسیون در مورد سلامت حیوان خانگی خود نگرانی دارید، همیشه با دامپزشکی خود تماس بگیرید.

واکسن ها چگونه کار می کنند؟

هنگامی که سگ شما واکسینه میشود، مقدار کمی از ویروس بیماری ( بطوریکه که باعث بیماری حیوان نشود ) به آنها تزریق میشود. این به سیستم ایمنی بدن آنها می آموزد که از خود در برابر آن بیماری خاص دفاع کند ، بنابرین اگر آنها بطور واقعی در معرض آن قرار گیرند ، احتمال ضعیف شدن آنها بسیار کمتر است.

واکسن زدن به توله سگ

آیا سگ من اگر ضعیف باشد می تواند واکسینه شود؟

زمانی که سگ شما تا حد امکان تناسب اندام و سلامتی داشته باشد ، واکسن زدن مانعی

نداشته و بهترین کار است ، اگر قبل از واکسیناسیون سگ شما علائم بیماری را از خود نشان

داد حتما برای مشاوره با دامپزشک خود مشورت کنید.

آیا واکسیناسیون سگ در بارداری ضرری نداره؟

واکسیناسیون در دوران بارداری سگ توصیه نمی‌شه. اما گاهی لازمه با مشورت و صلاح‌دید دامپزشک به سگ باردار واکسن تزریق بشه. 

البته در برخی مواقع برای حفظ سلامتی سگ مادر و توله‌ها ممکنه لازم باشه واکسیناسیون انجام بشه. این کار حتما و حتما باید به دستور دامپزشک و تحت نظارت و صلاح دید دکتر انجام بشه تا مشکلی برای سگ باردار و توله‌هاش پیش نیاد.

مراقبت‌های حین بارداری و بعد از زایمان سگ‌ها خیلی مهمه و کوچکترین کار بدون مشورت با دامپزشک، ممکنه برای سگ خطرناک باشد. پس بهتره قبل از انجام هر کاری با دامپزشک مشورت کنین. در صورتی که اطلاعات کافی درباره بارداری و زایمان سگ ندارین، پیشنهاد میکنم مقاله‌های بارداری سگ و زایمان سگ رو بخونین تا اطلاعت لازم برای مراقبت از سگتون رو یاد بگیرین.

چگونه بفهمیم یک سگ واکسن زده یا خیر ؟

اگه سگ بزرگسالی رو خریدید یا سگی بی سرپرست رو پیدا کردید مطمئنا نمی‌دونید که آیا این سگ واکسن زده یا خیر. در این مورد معمولا از سگ خون گرفته میشه و تستی به نام تست تیتر آنتی بادی انجام میشه و تعیین میشه که آیا آنتی بادی های لازم برای مقابله با بیماریهای مختلف در بدن سگ وجود داره یا نه. بعد با توجه به نتایج آزمایش، دامپزشک نسبت به تزریق واکسن اقدام میکنه.

puppy-vaccine-scaled

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟