فهرست مطالب

استقبال از چندین توله سگ جدید میتونه یکی از بهترین تجربیات لذت بخش هر آدمی باشه ، اما بارداری سگ می تونه گیج کننده و استرس زا و همچنین وقت گیر و پرهزینه باشه.

اگر قصد پرورش سگ خودتون را دارید، اطلاعات زیادی وجود دارد که باید با آنها آشنا بشین. شما باید با توصیه‌های تست سلامت دامپزشک و اطلاعات کامل از نژاد سگ خودتان و همچنین مسئولیت‌هایی که در پرورش توله‌های سالم و اجتماعی به عهده خواهید داشت، آشنا باشید.

همچنین باید علائم بارداری در سگ ها و بهترین روش مراقبت از سگ های باردار را بدانید ، در این مقاله با سلام پت همراه باشید تا با تمامی مسائل مربوط به بارداری سگ آشنایی کامل پیدا کنید.

مدت زمان دوره بارداری در سگ ها چقدر است

بعبارتی مدت بارداری سگ‌ها تقریباً 62 تا 64 روز یا حدود دو ماه زمان میبرد، اگرچه به اذعان دامپزشگان معروف  پیش‌بینی زمان زایمان دشوار می باشد چرا که تاریخ تولید مثل همیشه با تاریخ لقاح مطابقت ندارد. طول بارداری نیز می تواند بسته به نژاد و اندازه سگ ها متفاوت باشد.

به استناد گفته های دامپزشکان AKC یا (همان بزرگترین مرکز ثبت سگ های اصیل در ایالات متحده)، در ماه اول بارداری، تخمک‌های بارور شده به سمت شاخ رحم می‌روند، این پروسه زمانی حدود 15 تا 18 روزگی وضعیت رحم میباشد، رشد جنین در اوایل بارداری سریع است و قطر این تورم ها هر 7 روز دو برابر می شود.

در پایان ماه اول، دامپزشک می‌تواند ضربان قلب جنین را تشخیص دهد و رشد جنین تا ماه دوم افزایش می‌یابد، زیرا جنین‌ها به توله‌های قابل تشخیص تبدیل می‌شوند. در پایان ماه دوم و شروع ماه سوم، توله ها آماده به دنیا آمدن هستند.

بارداری سگ گریت دین

چگونه بفهمیم سگمان باردار شده است؟

سگ‌ها این گزینه را ندارند که کیت تست بارداری را از داروخانه برایشان تهیه کنید، بعبارتی برای تعیین باردار بودن سگ باید از روش های دیگر استفاده کنیم ، دقیق ترین راه برای تشخیص باردار بودن سگ از طریق آزمایش های تشخیصی است.

لمس کردن اگر تاریخ شروع بارداری یا همان زمان جفتگیری سگ خود را بدانید، دامپزشک شما می تواند با لمس شکم سگتان در اواخر ماه اول متوجه مرحله بارداری شود.

لمس شکم نباید بدون کمک دامپزشک انجام شود، زیرا ممکن است به توله ها آسیب برساند.برای تشخیص درست زمان مراجعه به دامپزشک مهم میباشد.
سونوگرافی در این روش  دامپزشک شما می تواند سونوگرافی را بین 25 تا 35 روز بارداری انجام دهد. سونوگرافی معمولاً می‌تواند ضربان قلب جنین را تشخیص دهد و تخمینی از تعداد توله‌هایی که سگتان باردار هست را به شما می‌دهد. ضربان قلب توله سگ ها 2 تا 3 برابر سریعتر از ضربان قلب مادر است.
آزمایش هورمونی در حدود 25 تا 30 روز بارداری، دامپزشک شما می تواند آزمایش خونی برای اندازه گیری سطح هورمون سگ انجام دهد تا ببیند آیا او هورمون ریلکسین تولید می کند یا خیر. Relaxin فقط در دوران بارداری تولید می شود و این آزمایش نسبتاً دقیق می باشد.
اشعه ایکس یکی از موثرترین روش ها برای تعیین باردار بودن سگها میباشد. با این حال، بهتر است این کار را بعد از روز 55 یا بیشتر انجام دهید، زیرا سیستم اسکلتی توله‌ها تا آن زمان در عکس‌برداری با اشعه ایکس نشان داده نمی‌شود. اشعه ایکس در این زمان به شما این امکان را می دهد که شمارش دقیقی از تعداد توله ها بدست آورید،و همینطور شما را آماده می کند تا بدانید چه زمانی زایمان سگ شما فرا می رسد.

تصویر سونوگرافی سگ

علائم بارداری در سگ ها

برای اینکه بفهمید سگ دلبندتان باردار است یا خیر ، باید ابتدا با علائم بارداری در سگ ها آشنا شوید ، که در زیر به آنها پرداخته ایم:

 • افزایش اشتها
 • افزایش وزن
 • افزایش سایز نوک پستان
 • متورم شدن شکم
 • تحریک پذیری
  غذای ممنوعه برای سگ ها - بررسی انواع غذاهای مضر برای سگ ها

علاوه بر این، برخی از سگ ها ممکن است در چند هفته اول به دلیل تغییرات هورمونی استفراغ کنند و اشتهای آنها کاهش یابد ، شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث تغییر در اشتها، افزایش وزن و تورم شکم شود. برای رد یک بیماری جدی تر، بهتر است سگ خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

بازدید از سگ باردار توسط دامپزشک

تغذیه مناسب در دوران بارداری سگ ها

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای زمان بارداری سگتان انجام دهید این است که مطمئن شوید که او تغذیه مناسبی دریافت می کند ، اگر سگ شما در حال حاضر از غذای با کیفیتی استفاده می کند و وزن مناسبی دارد، لازم نیست در دو سوم بارداری او هیچ تغییری در رژیم غذایی او ایجاد کنید، مگر اینکه دامپزشک شما دستور دیگری بدهد. در واقع افزایش مقدار غذا نیز در این مرحله می تواند مضر باشد.

با افزایش وزن او در هفته های آخر بارداری، دامپزشکان توصیه می کنند که مصرف غذای او را به تدریج افزایش دهید، تا مقداری پیش بروید که 35 تا 50 درصد بیشتر از حد معمول همیشگی غذا مصرف کند. مصرف او را به آرامی افزایش دهید و به او وعده های غذایی کوچک و مکرر بدهید، تا بتوانید میزان انرژی مورد نیاز یک سگ در اواخر دوران بارداریش را تامین کنید.

dog-with-her-puppies

ورزش و تحرک در دوران بارداری سگ ها

برخی از دامپزشکان معتقدند که محدود کردن ورزش شدید در دو هفته اول بارداری باعث افزایش لانه گزینی جنین‌ها می‌شود. پس از آن تحرک معمولی تا زمانی که شکم سگ شما بزرگ شود خوب است. در طول اواخر دوران بارداری، بهترین ورزش برای سگ شما نباید بیش از حد سخت باشد.  پیاده‌روی‌های کوتاه‌ و مکرر بیشتر برای مادر مفیدتر است زیرا او به انرژی خود برای حمل توله‌ها و تغذیه آنها نیاز دارد.

بازدید از سگتان توسط دامپزشک

قبل از اینکه سگ شما توله هایش را بدنیا بیاورد، او را برای معاینه قبل از تولد به دامپزشک ببرید. سگتان باید در مورد واکسیناسیون به روز باشد. دامپزشک شما احتمالاً معاینه مدفوع را برای بررسی انگل های روده ای توصیه می کند یا فقط سگ شما را با داروی مناسب کرم زدایی میکند.

 کرم‌زدایی سگ باردار با داروی مناسب تقریباً از روز 40 بارداری شروع می‌شود، اینکار میزان کرم‌های گرد و قلاب‌دار را در توله ها کاهش می‌دهد در نتیجه این امر باعث میشود توله ها به حداکثر رشد طبیعی خود برسند.

How-Long-Do-Dogs-Stay-Pregnant

همچنین باید از دامپزشک خود بپرسید که در مواقع اضطراری در نزدیکی زمان زایمان چه کاری انجام دهید و برنامه ای را با خانواده حیوان خانگی خود تنظیم کنید. همچنین بازدید منظم از دامپزشکی می تواند به سگ شما کمک کند در دوران بارداری سالم بماند.

هنگامی که دامپزشک حاملگی سگ شما را تایید کرد، این زمان خوبی برای بحث در مورد اینکه آیا زایمان طبیعی مناسب سگتان میباشد یا سزارین ، که این مسئله ممکن است نیاز به بررسی و برنامه ریزی قبلی داشته باشد که دامپزشک شما را در جریان کارهایی که باید در راستای بارداری و زایمان انجام دهید قرار میدهد.

مراقبت از توله های تازه متولد شده

با نزدیک شدن به پایان دوران بارداری سگ خود، متوجه بزرگ شدن قابل توجه سینه ها و نوک سینه های او خواهید شد و حتی ممکن است با رشد و بزرگ شدن غدد شیرده، مقداری ازمایع شیری را تشخیص دهید. شکم او بزرگ می شود و ممکن است در حین راه رفتن کمی تکان بخورد. در پایان بارداری، حتی ممکن است بتوانید توله‌ها را در حال حرکت در داخل شکم مادر ببینید.

در این زمان، باید خود و سگتان را برای بچه‌داری و زایمان توله‌سگ ها آماده کنید ، بهترین راه برای انجام این کار، فراهم کردن مکانی گرم و ساکت در جایی از خانه که از نظر ایمنی و آرامش مناسب است قرار دهید مکانی مناسب که مادر بتواند به آسانی به توله هایش رسیدگی کند.

  چهارشنبه سوری و نحوه کنترل لرزش و ترس سگ ها و گربه ها
How-Long-Do-Dogs-Stay-Pregnant

توجه داشته باشید که در روزهای اول پس از فارغ شدن ، سگتان به شدت به خوابیدن و استراحت نیاز پیدا میکند تا بتواند انرژی خود را برای نگهداری از توله ها در زمان بیداری ذخیره کند پس وظیفه شما همانطور که در پاراگراف ابتدایی این بخش گفتم فراهم کردن محیط مناسب برای مادر و توله هایش میباشد. 

به یاد بسپارید که غذای مناسب و همینطور آب همیشه در کنار سگ مادر باشد ، بهتر است برای انتخاب غذای مناسب این دوره با دامپزشک مشورت کنید ، چرا که مهم است که سگتان برای تامین توله های خود غذای با کیفیت دریافت کند.

اگر این اولین بار است که این تجربه شیرین را کسب میکنید، با دامپزشک خود در مورد نقش خود در حین زایمان صحبت کنید و آنچه را که باید بدانید را از او پرسیده و بیاموزید.

لیست مورد نیاز زمان زایمان سگ ها

 • تعداد زیادی روزنامه برای پهن کردن زیر توله ها و تمیز نگه داشتن اطراف
 • حوله های تمیز و خشک برای تمیز کردن توله ها
 • دستمال کاغذی برای کمک به تمیز کردن
 • کیسه آب گرم برای تامین گرمای بدن توله ها
 • دماسنج برای بررسی دمای بدن سگتان
 • قیچی تمیز و استریل شده برای بریدن بند ناف
 • نخ دندان برای بستن بند ناف
 • بتادین برای تمیز کردن شکم توله سگ ها پس از بریدن بند ناف 
 • سرنگ برای تمیز کردن بینی و دهان توله سگ ها
 • ترازو برای وزن کشی توله های تازه متولد شده
  شماره تلفن دامپزشک و شماره کلینیک اورژانس نزدیک به خانه تان
خواب توله سگ بروی دست انسان

نکات مهم درمورد بارداری و زایمان سگ

وقتی سگتان اواخر دوره بارداری خود نزدیک میشود، باید مراقب علائم هشدار دهنده زایمان باشید، همینطور مادران باردار ممکن است چند روز قبل از بدنیا آمدن توله ها دست از غذا خوردن بردارند و همچنین ممکن است شروع به ساختن یک لانه کنند.

بسیاری از سگ های باردار نزدیک به زایمان شروع به نفس نفس زدن می کنند ، معمولا 8 تا 24 ساعت قبل زایمان دمای مقعدی سگ رو به کاهش میرود هرچه به زمان زایمان نزدیک میشویم شاهد کاهش دمای مقعدی سگ خواهیم بود ، در نظر داشته باشید دمای مقعدی سگ در حالت عادی معمولاً (37 تا 39 درجه سانتیگراد) میباشد .

انقباضات شکمی ممکن است به آرامی شروع شوند و رفته رفته این انقباضات بیشتر و بیشتر میشوند ،گاهی اوقات این انقباضات برای اولین زایمان سگ همراه با زور زدن و ناله کردن شدیدتر هستند ، پس در این حالت آرامش خودتونو حفظ کنید و مطالب گفته شده در این مقاله را دنبال کنید.

تمیز کردن توله سگ

هر توله سگ محصور در غشای جفت خود متولد می شود و در هر مورد، مادر به شدت توله را می لیسد و این غشاء را پاره می کند و گاهی آن را می خورد. اگر او آن را حذف نکند، باید این کار را خودتان انجام دهید، زیرا توله سگ ها نمی توانند بیش از چند دقیقه قبل از اینکه اکسیژن آنها تمام شود زنده بمانند. ممکن است لازم باشد مجاری تنفسی توله سگ را با یک حوله تمیز کنید تا زمانی که صدای گریه او را بشنوید.

سگ مادر باید بند ناف را نیز در حین تمیز کردن توله هایش قطع کند ، اگر این کار را نکرد، این شما هستید که باید بند ناف را جدا کنید باید با یه نخ دندون تمیز بند ناف رو ببرید. لازمه که بند ناف با یه قیچی تمیز از فاصله‌ی ۲ الی ۵ سانتی‌متری بدن توله کوتاه بشه.

توله‌ سگ ها با جفتشون به دنیا میان و سگ مادر خودش اون رو از توله جدا می‌کنه ، اگر دیدید سگ مادر شروع به خوردن جفت توله هاش کرده تعجب نکنید چون این پروسه طبیعی زایمان سگ هاست ، دقت داشته باشید که اگه سگتون به هر دلیلی جفت رو از توله جدا نکرد، شما باید اینکار رو انجام بدین ، توله‌ها ذخیره‌ی خیلی کمی از اکسیژن دارن و اگه جفتشون ازشون جدا نشه ممکنه خفه بشن.

  10 دلیل برای بی اختیاری ادرار در سگ ها و راه های پیشگیری و درمان

برخی از سگ ها توله های خود را یکی پس از دیگری بدنیا می آورند، اما برخی دیگر ممکن است چند توله را به دنیا بیاورند و سپس قبل از ادامه زایمان بیشتر استراحت کنند، اگر سگتان بیش از دو ساعت استراحت کرد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. 

 

توله تازه فارغ شده

فراموش نکنید که به مادر آب بدهید تا بنوشد ، او اغلب نیاز به ادرار کردن پیدا میکند ، پس شرایط اجابت مزاج او را فراهم کنید ، حتما حوله های اضافی به همراه داشته باشید و او را بدون نظارت رها نکنید، توله‌ها را باید با حوله‌های تمیز و سبک در جایی امن یا داخل جعبه ای گرم نگه داشت تا از سرد شدن آن‌ها جلوگیری شود.

همه توله ها باید در امتداد شکم مادر قرار گیرند و باید مراقب باشید و مطمئن شوید که او به همه آنها اجازه می دهد طی چند ساعت شیر ​​بخورند ، مراقب توله ها باشید تا مطمئن شوید که همه آنها به طور طبیعی نفس می کشند و شیر میل میکنند.

عوارض احتمالی و ناخواسته حین زایمان سگ

گاهی اوقات هنگام زایمان، بطور ناخواسته ممکنه اشتباهاتی اتفاق بیافته ، اگر شما هر یک از این علائم را تجربه کردید، سریعا با دامپزشک خود تماس بگیرید:

دمای رکتوم (مقعدی) سگ شما بیش از 24 ساعت قبل از زایمان کاهش یافته است و هنوز زمان زایمان فرا نرسیده است.

سگ مادر علائم ناراحتی شدید را نشان می دهد ، یا اگر 2 ساعت پس از شروع انقباضات، اولین توله سگ را به دنیا نیاورد، به خصوص اگر ترشحات سبز رنگی از بدنش خارج شده باشد حتما با دامپزشک تماس بگیرید.
بین زایمان توله ها بیش از 2 ساعت می گذرد، یا سگ شما به مدت یک ساعت بدون زایمان انقباضات شدیدی را تجربه می کند یا اگر مادر خسته به نظر می رسد.

دو تا توله کوچک

لرزش شدید، علائم هشداردهنده ای از عوارض جدی میباشد، که می‌تواند هم سگ مادر و هم توله سگ را در معرض خطر قرار دهد.
طبیعی است که سگ ها پس از اولین توله سگ، مایع سبز تیره یا خونی را ترشح کنند ، اما اگر قبل از اولین توله سگ این اتفاق افتاد، با دامپزشک تماس بگیرید.
وقتی همه جفت ها بدنیا آورده نمی شوند.
بارداری می تواند یک زمان استرس زا برای سگ ها و صاحبان آنها باشد، هرچه بیشتر در مورد بارداری سگ از قبل بدانید، آمادگی بیشتری برای مراقبت از سگ خود خواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری سگ، با دامپزشک خود مشورت کنید.

how-many-puppies-can-a-dog-have

و به یاد داشته باشید، مسئولیت های شما تازه شروع شده اند. بزرگ کردن توله سگ های تازه متولد شده ، اطمینان از سلامت، اجتماعی بودن و داشتن امنیت در همه زمینه های زندگیش به شدت  کار بزرگ و خداپسندی است که خداوند مسئولیتش را به شما سپرده است که این موهبت نصیب همه انسان ها نمیشود.

دوستان عزیز عمده مطالب این مقاله از وبسایت AKC.org یا همان American Kennel Club بزرگترین مرکز ثبت سگ های اصیل در ایالات متحده گرد آوری شده است.

دیدگاه خودتون رو در مورد این مقاله با ما به اشتراک بزارید.

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

آیااین مطلب برای شما مفید بود؟