فهرست مطالب
آتروفی پیشرونده در چشم سگ سیاه

آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها

یک بیماری ارثی میباشد که باعث تخریب سلول های شبکیه میشود و در نتیجه نابینایی حاصل میشود .
شبکیه لایه نازکی از بافت داخلی چشم میباشد که مانند یک حسگر عمل میکند ، سیگنال نوری را دریافت و تبدیل به سیگنال های الکتریکی میکند که از طریق عصب های بینایی به مغز منتقل میشوند . آتروفی پیشرونده شبکیه بر سلول های گیرنده نور تاثیر میگذارد ، این سلول ها به مرور زمان از کار می افتند و در نهایت نابینایی منجر میشود .

علائم آتروفی پیشرونده شبکیه در سگ ها

سگ های مبتلا به آتروفی شبکیه معمولا شب کوری دارند و یا با بودن در محیط های تاریک مشکل خواهند داشت ، گشاد بودن دائمی مردمک چشم و در نهایت با پیشرفت بیماری سگ شما توانایی دید در روز را نیز از دست خواهد داد . برخورد مدام با اشیاء ، گم شدن در تاریکی ، پیدا نکردن اسباب بازی ها و ناتوانی در اطاعت دستورات از علائم بیماری آتروفی پیشرونده شبکیه میباشند .

علت آتروفی پیشرونده

آتروفی پیشرونده یک بیماری ارثی میباشد که از والد به توله ها انتقال پیدا میکند و دلایل محیطی یا بیماری های زمینه ای نمیتوانند از دلایل آتروفی پیشرونده شبکیه باشند .
این بیماری در بعضی نژآد های کاردیگان ولش کورگی ، ماستیف ، پودل ، سیبرین هاسکی ، پینچر ، یورکشایر ، سامویید ، گلدن رتریور و لابرادور رتریور بیشتر دیده میشود .

  تریکیازیس در سگ ها - رشد مژه ها به داخل قرنیه علل ،علائم و درمان
مشکل بیماری آتروفی چشم سگ

نحوه تشخیص بیماری آتروفی پیشرونده در سگ ها

زمانی که متوجه بروز علائم آتروفی پیشرونده در سگ خود شدید و یا متوجه شدید سگ شما به راحتی نمیبند بهتر است سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . تشخیص آتروفی پیشرونده معمولا پس از بررسی شبکیه صورت میگیرد ، و برای تشخیص دقیق تر معمولا از آزمایش الکترورتینوگرافی (اندازه گیری پاسخ الکتریکی سلول های شبکیه) و آزمایش ژنتیک استفاده میشود .

نحوه درمان بیماری آتروفی شبکیه در سگ ها

متاسفانه در حال حاضر برای این بیماری  درمانی وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از بیماری آزمایش های ژنتیکی سلامت از والدین توله ها میباشد .

مراقبت های بیماری آتروفی پیشرونده

در صورتی که سگ شما پس از ابتلا به آتروفی پیشرونده شبکیه دچار نابینایی شد باید بدانید که شرایط زندگی او دست خوش تغییراتی خواهد شد .
سگ ها همانند انسان ها نیاز به مطالعه ، خروج از منزل و … را ندارند ، باید آنها را با چیدمان محیط زندگی خود آشنا کنید به این معنا که بدانند چه وسیله ای در کجا قرار دارد ، جایگاه وسایل خانه را تغییر ندهید ، همیشه سگ خود را با یک قلاده بابند متوسط نگهداری کنید ، از نزدیک شدن سگ خود به استخر ها و تراس های بدون حفاظ جلوگیری کنید .

Progressive-retinal-atrophy

مطالب تصادفی

سعید شکری

سعید شکری

سلام سعید هستم علاقه خیلی شدیدی به مطالب مربوط به حیوانات دارم و حامی حیوانات هستم و داخل سایت سلام پت تمام تلاشمو میکنم تا شما عزیزان رو با مسائل مربوط به حیوانات آشنا کنم و شعارم خدای من همان خدای حیوانات است.

  بلفارواسپاسم در سگ ها یا پلک زدن های غیر ارادی در سگ